سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : چشم هايتان را هرگز نماليد
پنجشنبه، 4 آذر 1395 - 20:23 کد خبر:28510
مالش چشم ها با توجه به ميزان نيروي وارد شده مي تواند به آسيب ديدن رگ هاي خوني منجر شود و در نتيجه آن، قرمزي شديد چشم ها را تجربه كنيد.

به گزارش تبيان ، همه ما گاهي اوقات و به هر دليلي از خارش چشم گرفته تا ورود جسم خارجي به آن، چشم هاي خود را مي ماليم. به واسطه مالش چشم، احتمالا حسي خوشايند و همچنين تسكين خارش را تجربه مي كنيم. اما حقيقت آن است كه در حال انجام كاري اشتباه هستيم و ممكن است آسيب بيشتري را به چشم هاي خود وارد كنيم، زيرا مالش چشم مي تواند پيامدهاي بدي مانند تغيير شكل قرنيه را به همراه داشته باشد. در ادامه با برخي از پيامدهاي ناخوشايند ماليدن چشم بيشتر آشنا مي شويم.
 
تغيير شكل قرنيه چشم
 
بسياري از مشكلات بينايي به واسطه شكل قرنيه شكل مي گيرند. بايد به اين مساله توجه داشته باشيد كه مالش چشم نه تنها به نازك شدن قرنيه، بلكه به تغيير شكل آن نيز مي تواند منجر شود.
 
قرنيه شبيه يك مخروط است و تغيير شكل آن مي تواند تاثير چشمگيري بر بينايي داشته باشد. در برخي موارد حتي ممكن است به عمل جراحي براي اصلاح اين شرايط نياز باشد.
 
چروك دور چشم
 
اگر به ظاهر خود توجه ويژه اي داريد، بهتر است از مالش چشم ها با دست پرهيز كنيد، زيرا پوست دور چشم نازك تر و لطيف تر از بخش هاي ديگر بدن است و مالش زياد مي تواند به شكل گيري راحت چين و چروك در اطراف چشم ها منجر شود.
 
قرمزي چشم
 
ماليدن چشم ها با توجه به ميزان نيروي وارد شده به آنها مي تواند به آسيب رگ هاي خوني منجر شود و در نتيجه آن، قرمزي شديد چشم ها را تجربه كنيد.
 
عفونت چشم
 
باكتري ها و ميكروب هاي بسياري روي دست هاي شما وجود دارند و هنگامي كه چشم ها را مالش مي دهيد، اين ها مي توانند وارد چشم ها شده و در موارد شديد، عفونت چشم ها و شكل گيري گل مژه يا التهاب ملتحمه را موجب شوند.
 
آسيب چشم
 
با مالش چشم ها توسط دست ها ممكن است سطح قرنيه را خراش دهيد كه غشائي بسيار شكننده و حساس است و در بدترين حالت ممكن است نياز به پيوند قرنيه نيز وجود داشته باشد.
 
قوز قرنيه
 
ماليدن محكم چشم گرچه علت قوز قرنيه نيست، ولي در روند ايجاد آن بي تاثير نيست، به همين دليل به بيماران مبتلا به قوز قرنيه توصيه مي شود كه از ماليدن چشم هاي خود بپرهيزند.
 
در بيماري به نام كراتوكونوس (Keratoconus) يا قوز قرنيه ، قرنيه چشم ضعيف و نازك مي شود. اين امر به از دست دادن بينايي منجر مي شود.
 
در بيماري قوز قرنيه آنقدر وسط قرنيه نازك مي شود كه به شكل ته انگور به سمت جلو برجستگي ايجاد كرده و سبب بروز اشك ريزش، حساسيت به نور و قرمزي چشم مي شود.
اگر در مرحله نازكي قرنيه، چشم توسط بيمار مالش داده شود، در وسط قرنيه لكه ناگهاني ظاهر شده و سبب افت شديد بينايي مي شود.
 
بدتر شدن علائم خشكي چشم
 
خشكي چشم ناشي از تغيير در كيفيت و كميت اشك چشم مي باشد. سوزش و خارش چشم از عوارض اين بيماري هستند. عارضه ديگر اين بيماري در موارد حادتر، سوراخ شدن قرنيه چشم است و فرد بايستي از ماليدن چشم ها خودداري كند، زيرا ماليدن چشم ها باعث تحريك بيشتر و بدتر شدن علائم در افراد مبتلا مي شود.
 
مشكلات لنز چشم
 
ماليدن چشمي كه لنز دارد مي تواند باعث گير كردن لنز در پلك، درآمدن لنز از چشم، خم شدن لنز و آلودگي ميكروبي آن شود.
 
تبديل شدن به عادت
 
هنگامي كه ماليدن چشم با دست را آغاز مي كنيد، احتمالا قادر به توقف آن نخواهيد بود و اين كار مي تواند به يك عادت هميشگي تبديل شود. هر چه بيشتر اين كار را انجام دهيد، شرايط وخيم تر مي شود. در اثر ماليدن زياد چشم ها، با احساس پف كردگي و خشكي چشم ها مواجه خواهيد شد.
 
مالش چشم عادتي شايع بين مردم است، اما همان گونه كه اشاره شد مي تواند پيامدهاي جدي به همراه داشته باشد و از اين رو، تا حد ممكن بايد از انجام اين كار پرهيز كرد.