سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : جزئيات قرارداد كشتي‌سازي ايران و كره/ اذعان به توانايي‌هاي ايزوايكو در حوزه دانش فني
سه شنبه، 21 دی 1395 - 01:35 کد خبر:29333
رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران در بيان جزئيات قرارداد كشتي‌سازي ميان ايران و كره از تامين برخي قطعات اين قرار داد از ايران خبر داد.

به گزارش جنوب ايران، منصور معظمي صبح امروز در سمينار آخرين دستاوردهاي طراحي و مهندسي در صنعت كشتي‌سازي، اظهار كرد: براي دستيابي به اهداف ۱۴۰۴ نياز به ۳۷ ميليارد دلار سرمايه است كه اين رقم بسيار واقع‌بينانه تعيين شده و بايد گفت كه توان تامين داخلي آن بدون بهره‌گيري از سرمايه‌ خارجي وجود ندارد.
 
وي در ادامه با اشاره به جزئيات نيازهاي تعيين شده براي اهداف بلندمدت صنعت كشتيراني، تشريح كرد: بر اساس مطالعات انجام شده تا حدود ۱۰ سال ديگر ايران نياز به ۱۲۳ فروند شناور در حوزه انرژي، ۱۳۴ شناور تجاري، ۲۳۸ شناور صيادي، ۶۸۰ شناور ارائه‌كننده خدمات دريايي و ۴۴۷ شناور كوچك كه اعتبار مورد نياز براي تامين اين موارد به ۳۷ ميليارد دلار مي‌رسد.
 
اعتبار لازم براي توسعه دريايي در برنامه ششم ديده نشده
 
رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران با بيان اين‌كه نيازهاي تعيين شده در زمان برنامه ۲۰ ساله براي حوزه دريا نه تنها آرزو نيست بلكه نياز است، گفت: متاسفانه در برنامه ششم توسعه سهم دريا و صنايع دريايي به‌طور مناسب ديده نشده است و طرحي جهت اصلاح آن به مجلس ارائه شده است تا با بررسي كه بر روي برنامه ششم صورت مي‌گيرد اين خلا براي تامين منابع لازم صنايع دريايي پر شود.
 
كره ۵۰ نفر متخصصان ايراني را آموزش مي‌دهد
 
معظمي بعد از عقد قرارداد شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران با شركت هيونداي كره در رابطه با ساخت كشتي كه متعلق به سال ۲۰۰۸ بود، گفت: قرار بر اين شد كه ليستي از تجهيزات ساخت كشتي كه در داخل توليد مي‌شود براي پيمانكار كره‌اي ارسال شده و در صورتي كه در رنج استانداردهاي جهاني قرار داشت در پروژه ساخت كشتي‌ها به كار روند.
 
وي افزود: همچنين در حوزه آموزش قرار شد تا ۵۰ نفر از متخصصان ايراني به كره بروند و در حوزه هاي مختلف بخصوص طراحي توسط هيونداي مورد آموزش قرار گيرند.
 
در ادامه با بيان اراده وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران براين است كه از حداكثر توان ممكن براي تقويت توليد داخلي استفاده شود، افزود: نمي‌شود كشتي كه ۳۰ ماهه بايد ساخته شود ساخت آن ۱۲۰ ماه به طول بينجامد كه اگر خود را به جاي بنگاهداراني كه سفارش كشتي مي‌دهند متوجه مي‌شويم كه آنها نيز از اين روند متضرر مي‌شوند.
 
تشكيل كنسرسيوم سه وجهي
 
رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران همچنين با اشاره به فاصله‌اي كه ميان توليدكننده و مصرف‌كننده وجود دارد، اظهار كرد: بعد از تفاهم با سه‌جانبه ميان شركت نفت‌كش، كشتيراني جمهوري اسلامي ايران شركتي با مشاركت اين سه تشكيل خواهد شد كه در نهايت اين شركت نيز اقدام به تشكيل يك كنسرسيوم با شركت «دوو» كره خواهد داشت تا همكاري‌ها در حوزه آموزش، ساخت و طراحي كشتي صورت پذيرد و ما اميدواريم اين شركت تا پايان ماه ژانويه ميلادي شروع به فعاليت كند.
 
همچنين در اين سمينار تفاهم‌نامه‌اي در حوزه طراحي و مهندسي كشتي‌هاي مختلف در سايزهاي متفاوت بين مجتمع كشتي سازي و صنايع فراساحل ايران (ايزوايكو) و شركت نپتون آلمان به امضاء رسيد. / منبع: خبرگزاري‌هاي داخلي