سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : سخنراني استاندار، حجت‌الاسلام غرويان و شيخ قتالي/ تاكيد بر ضرورت درس‌گرفتن از حيات آيت‌الله هاشمي
چهارشنبه، 22 دی 1395 - 19:27 کد خبر:29358
استاندار هرمزگان با بيان اينكه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همه وجود خود را براي انقلاب و نظام فدا كرد، گفت: ايشان در هرجايگاهي حضور مي‌يافت آن جايگاه داراي عظمت مي‌شد.


به گزارش جنوب ايران، مراسم ترحيم آيت‌الله هاشمي رفسنجاني عصر امروز در مسجد قدس شهر بندرعباس برگزار شد. 

جادري: هاشمي همه وجودش را براي انقلاب و نظام فدا كرد

استاندار هرمزگان با بيان اينكه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همه وجود خود را براي انقلاب و نظام فدا كرد، گفت: ايشان در هرجايگاهي حضور مي‌يافت آن جايگاه داراي عظمت مي‌شد.فارس: جاسم جادري عصر امروز در مراسم بزرگداشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني كه در مسجد قدس بندرعباس برگزار شد با بيان اينكه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني محرم راز امام راحل و مقام معظم رهبري بود، اظهار داشت: ايشان تنها سياستمدار در كشور است كه رئيس جمهور، رئيس مجلس، فرمانده جنگ، رئيس مجلس خبرگان و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بوده است.

وي ادامه داد: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني هم رئيس جمهور بود و هم رئيس جمهورساز شد و هم رئيس مجلس بود و هم مجلس‌ساز شد و چهره خوشنام ايشان در قبل و بعد از انقلاب بر هيچ كس پوشيده نيست. استاندار هرمزگان اضافه كرد: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني درد مردم را مي‌شناخت و ياور محرومان بود و براي خود از انقلاب چيزي جز ايثار و تلاش و فداكاري برنداشت و برخلاف مطالبي كه عده‌اي عليه ايشان مطرح مي‌كردند، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مظلوميت دارفاني را وداع گفت و نه بيمارستان تخصصي داشت و نه پزشكان متخصص به دنبال او بودند.

جادري با بيان اينكه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همه وجود خود را براي انقلاب و نظام فدا كرد، تشريح كرد: ايشان در هر جايگاهي حضور مي‌يافت آن جايگاه داراي عظمت مي‌شد و عده‌اي براي كوچك كردن ايشان تلاش كردند اما اراده الهي بر اين قرار گرفت كه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با عزت زندگي كند و با عزت از دنيا برود.وي توضيح داد: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مكتب‌ساز شد و از همان ابتداي مبارزات بر مسير حكمت و تدبير و عقلانيت و اعتدال پافشاري كرد و به دور از افراط و تفريط اين خط را در جامعه نهادينه كرد و امروز فكر و راه او در جامعه رشد و نمو پيدا كرده است.

استاندار هرمزگان تأكيد كرد: ملت قدرشناس ايران به خوبي نشان دادند قدردان خدمتگزاران خويش هستند و از همه اقشار و گروه‌ها با حضور ميليوني در مراسم تشييع پيكر آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با يار ديرين امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامي وداع كردند. جادري متذكر شد: امروز هم مردم شريف و ولايتمدار هرمزگان از همه اقشار در تجليل از اين چهره خدمتگزار كه عمر خويش را براي اسلام و انقلاب فدا كرد در اين مراسم حضور يافته‌اند.

 

حجت‌الاسلام غرويان:

آيت الله هاشمي همواره رهبر معظم انقلاب را "" آقا "" صدا مي‌كردند

خبرگزاري فارس: هاشمي همواره رهبر معظم انقلاب را

حجت‌الاسلام غرويان گفت: هاشمي خود را سرباز انقلاب و رهبري مي‌دانست و بر خلاف نظر خناسان، ذره‌اي از محبت ايشان به رهبري در هيچ شرايطي كم نشد و مكرر در جلسات از تعبير "" آقا"" درباره رهبر معظم انقلاب اسلامي استفاده مي‌كرد.

فارس: حجت‌الاسلام محسن غرويان عصر امروز در مراسم يادبود آيت‌الله هاشمي رفسنجاني كه در مسجد قدس بندرعباس برگزار شد، اظهار كرد: بزرگداشت يك شخصيت در اين است كه درباره انديشه‌هاي آن شخصيت صحبت كنيم و آيت‌الله هاشمي يكي از اركان نظام و انقلاب بود كه به‌عنوان عقل نظام به‌شمار مي‌رفت.

وي افزود: آيت‌الله هاشمي از اعضاي هيأت‌امناي انقلاب و نظام بودند و در اين واژه‌ها و اوصافي كه در مورد ايشان به‌كار برده مي‌شود بايد درنگ كرد تا ابعاد و عظمت اين شخصيت را به خوبي دريافت.اين استاد برجسته حوزه علميه قم عنوان كرد: از خدا بايد تشكر كرد كه همانا مقلب‌القلوب است و قلب‌هاي بسياري از ما را خداوند متعال بعد از فوت ايشان تكان داد و به فكر فرو برد كه چرا قبل از فوت ايشان به عمق شخصيت‌شان توجه لازم را نكرديم.

حجت‌الاسلام غرويان ادامه داد: در زمان حيات ايشان حرف‌هايي زده شده و تهمت‌ها و افتراهايي بيان شد كه لازم است در درون خودمان تأمل كنيم چرا‌كه آيت‌الله هاشمي نيز مانند شهيد مظلوم دكتر بهشتي سخناني را شنيد اما هيچ نگفت و موجب شد كه حال برخي لازم باشد كه از رفتار گذشته خودشان توبه كنند.

وي با بيان اين كه بعد از شهادت دكتر بهشتي، بسياري در پيشگاه خدا استغفار كردند و اذعان داشتند كه غافل از كار خود بودند، گفت: اين كار خداست كه در اين حادثه غم‌بار فقدان آيت‌الله هاشمي، حضور ميليوني مردم را در خيابان‌ها براي تشييع و تدفين ايشان شاهد باشيم و اين عاملي جز دل و فطرت پاك آيت‌الله هاشمي نداشته است.استاد حوزه علميه قم تصريح كرد: حضور با شكوه مردم نشان داد كه او مرد خدا بود و چون رابطه خويش با خدا را اصلاح كرد، خدا نيز رابطه او با مردم را اصلاح كرد و به يك شخصيت الهي تبديل شد كه كاشف آن نيز حضور قلوب مومنين بود.

حجت‌الاسلام غرويان بيان داشت: يك نوجوان روستايي از اطراف رفسنجان در سايه تحصيل، تلاش و جهاد و اتكاي به خداوند به اين جايگاه رسيد و خدا هر‌كه را كه اراده كند، عزت و سربلندي مي‌بخشد و هيچ مسببي بي سبب محقق نمي‌شود و جايگاه رفيع هاشمي نيز اسبابي داشت كه از شخصيت و منش او سرچشمه مي‌گيرد.

وي در همين زمينه تأكيد كرد: اين عظمت، عزت و سربلندي كه امروز روساي جمهور جهان و بسياري از سياسيون با حضور در سفارتخانه‌هاي ايران در سراسر جهان به چنين شخصيتي كرنش مي‌كنند، مصداق تفضل الهي است.اين روحاني برجسته كشورمان گفت: آيت‌الله هاشمي اگر چه عناوين حوزوي بالايي نداشت ولي بينش و جهان‌بيني او به دين، دنيا، سياست، حكومت، علوم دنيوي، فيزيك، شيمي بسيار عجيب بود و جالب اين كه او تمامي اين ديدگاه‌هاي علمي را مستند به آيات قرآن كريم مي‌كرد.

حجت‌الاسلام غرويان خاطرنشان كرد: اين شخصيت بزرگوار و ارزشمند، نكات علمي بسيار دقيقي را از زواياي آيات قرآن بيرون مي‌كشيد و شايد عموم مردم از اين بعد از شخصيت هاشمي كمتر در جريان باشند اما نبوغ ايشان در مسائل فكري و علمي قابل ستايش بود.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي علمي رئيس فقيد مجمع تشخيص مصلحت نظام، افزود: او نظريه‌پرداز وايده‌پردازي توانمند بود و در حوزه مسائل مختلف و تخصصيي وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها صاحب نظراتي قوي بود كه گاهي حيرت اساتيد دانشگاه‌ها را نيز به دنبال داشت.اين استاد حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنان خود در مراسم گراميداشت ياد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بندرعباس گفت: ايشان به‌طور فراواني معتقد به پيوند علم و دين بود چون آينده بشر را در دست دو عنصر دين و علم مي‌ديد و همواره تأكيد داشت تا حوزوي‌ها با اساتيد دانشگاه‌ها به‌طور مستمر جلسه داشته باشند تا برآيند گفت‌وگوهاي آنان نصيب حال ملت شود.

غرويان اضافه كرد: بينش وسيع هاشمي و نگرش كلام او محدود نبود و همواره به مسائل كلان كشوري و جهاني مي‌انديشيد و هرگز وقت خود را صرف جواب دادن به تهمت‌ها و افتراء‌ها نكرد و دل وسيع او باعث شد تا بسياري از مردم به او علاقمند شوند.

وي با تأكيد بر اين كه محافل گراميداشت آيت‌الله هاشمي در شهرهاي مختلف بايد محفل درس باشد، عنوان كرد: هاشمي فقط آخرت‌گرا نبود بلكه معتقد بود كه بنابر سيره رسول خدا نبايد اسلام را صرفا به ذكر و نماز و روزه محدود دانست. غرويان در همين زمينه توضيح داد: هاشمي معتقد بود كه بايد قرائتي از اسلام داشته باشيم كه بتوانيم زندگي مردم و حكومت را اداره كنيم و بايد نظام‌هاي سياسي جهان را مطالعه كنيم و اسلام را در كنار آنها عرضه كنيم.استاد حوزه علميه قم تصريح كرد: آيت‌الله هاشمي شديدا معتقد به اسلام رحماني بود و مي‌گفت كه نبايد دينداري را آن‌قدر سخت، سفت و متحجرانه كنيم كه مردم از اسلام فراري شوند. اسلام نشاط، غم، شادي، حزن، دنيا و آخرت دارد و تا آخرين روز عمرش نيز در حال تلاش براي اعتلاي كشور بود.

وي بيان كرد: هاشمي خود را سرباز انقلاب و رهبري مي‌دانست و بر خلاف نظر خناسان، ذره‌اي از محبت ايشان به رهبري در هيچ شرايطي كم نشد و مكرر در جلسات از تعبير "" آقا"" درباره رهبر معظم انقلاب اسلامي استفاده مي‌كرد و حتي فاصله سني ايشان با رهبري و رفاقت ايشان نيز باعث نشد كه ايشان رهبر معظم انقلاب را شكل ديگري صدا بزنند و يا از رهبر انقلاب به شكل و عنوان ديگري ياد كنند.غرويان در پايان گفت: روزي در جلسه‌اي در حضور آيت‌الله مصباح بوديم و ايشان گفت كه برغم اين كه آقاي هاشمي سنشان از رهبر معظم انقلاب بالاتر است اما دو زانو در محضر رهبري مي‌نشينند و در كنار رهبري قرار مي‌گيرند و تواضع يعني اين. من درس تواضع و اخلاق مي‌دهم اما آقاي هاشمي بدان عمل مي‌كند.

 در مراسم يادبود آيت‌الله هاشمي در مسجد قدس بندرعباس، علاوه بر حجت‌الاسلام غرويان و استاندار هرمزگان، شيخ عبدالباعث قتالي امام جمعه اهل‌سنت بندرعباس نيز در سخناني با اشاره به روحيه وحدت‌آفرين آيت‌الله هاشمي، ياد و خاطره او را گراميداشت.

قتالي: تاريخ، شخصيت آيت‌الله هاشمي را فراموش نخواهد كردخبرگزاري فارس: تاريخ، شخصيت آيت‌الله هاشمي را فراموش نخواهد كرد

امام جمعه اهل‌سنت بندرعباس گفت: تاريخ، شخصيت انقلابي و مبارز آيت‌الله هاشمي رفسنجاني را هرگز فراموش نخواهد كرد.

 شيخ سيد عبدالباعث قتالي عصر امروز در مراسم يادبود آيت‌الله هاشمي رفسنجاني كه در مسجد قدس بندرعباس برگزار شد، اظهار كرد: اهل‌سنت جنوب ايران و از جمله اهل‌سنت استان هرمزگان و شهرستان بندرعباس از ناحيه فقدان آيت‌الله هاشمي رفسنجاني غمگين است و تسليت خود را خدمت ملت ايران و رهبر معظم انقلاب اسلامي و خانواده ايشان اعلام مي‌دارد.

وي بيان كرد: همان‌طور كه انقلاب يك ارزش است، شخصيت‌هاي انقلابي نيز ارزش هستند و تاريخ آنها را فراموش نخواهد كرد.امام جمعه اهل‌سنت بندرعباس با اشاره به سوابق آيت‌الله هاشمي در طول دوران انقلاب اسلامي، افزود: به راستي كساني كه در جريان انقلاب قرار داشته‌اند از بدو پيروزي تاكنون بر آنها شخصيت و ويژگي‌هاي آيت‌الله هاشمي واضح و مبرهن است كه او همواره يار همراه و وفادار انقلاب، امام خميني(ره) و رهبري بود.

شيخ قتالي اضافه كرد: آيت‌الله هاشمي، لوح طلايي از خدمت از خويش به يادگار گذاشت و ملت ايران به خود مي‌بالد كه چنين شخصيت ارزشمندي را در درون خود پرورش داد.وي با اشاره به نظرات آيت‌الله هاشمي در باب وحدت، نيز گفت: نظرات ايشان در باب وحدت و اعتدال مثال‌زدني بود و هميشه شكاف‌ها را ترميم مي‌كردند.

امام جمعه اهل‌سنت بندرعباس از درگاه خداوند متعال آرزوي مغفرت براي آيت‌الله هاشمي كرد و گفت: ياد او هميشه در دل ملت ايران زنده خواهد بود.

مراسم ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني در بندرعباس