سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : وضعيت واردات خودروهاي بالاي 2500سي‌سي
سه شنبه، 14 شهریور 1396 - 11:24 کد خبر:33185
گمرك ايران شايعات مبني بر آزادسازي ثبت سفارش و ورود خودروهاي با حجم موتور بيش از ۲۵۰۰ سي سي را رد و اعلام كرد كه هيچ مصوبه جديدي در اين خصوص به گمرك ابلاغ نشده است.

خبرگزاري ايسنا: گمرك ايران شايعات مبني بر آزادسازي ثبت سفارش و ورود خودروهاي با حجم موتور بيش از ۲۵۰۰ سي سي را رد و اعلام كرد كه هيچ مصوبه جديدي در اين خصوص به گمرك ابلاغ نشده است.
 
علي معقولي، مدير كل مركز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گمرك با اشاره به برخي شايعات در فضاي مجازي درباره ورود و ثبت سفارش خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي سي، اظهار كرد: از اوايل دولت يازدهم از واردات خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي سي جلوگيري شده و اين روند همچنان ادامه دارد.
 
وي ادامه داد: در حال حاضر تبادل اطلاعات ثبت سفارش و گمرك كاملا الكترونيكي انجام و با اين اقدام از هر گونه سوء استفاده پيشگيري مي‌شود. همچنين ارتباط گمرك با مركز شماره‌گذاري خودرو هم الكترونيكي شده و برگه ترخيص خودرو پس از طي تشريفات گمركي به صورت الكترونيكي در اختيار اين مراكز قرار مي‌گيرد تا از هر گونه جعل و سوء استفاده پيشگيري به عمل آيد.
 
معقولي تاكيد كرده است كه عدم امكان ورود خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي سي مشمول مناطق آزاد و ويژه اقتصادي هم مي‌شود.
 
مدير كل مركز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه اقتصادي گمرك در ادامه٬ گفت: بر اساس ماده ۷۸ قانون امور گمركي امكان ورود موقت خودروهاي بالاي ۲۵۰۰ سي سي صرفا براي مسافران غير مقيم ايران و ايرانيان مقيم خارج از كشور براي استفاده شخصي افراد مذكور وجود دارد. به اين ترتيب مسافران غير مقيم ايران مي‌توانند وسيله نقليه شخصي خود را با رعايت مقررات مربوطه طبق رويه ورود موقت به قلمرو گمركي كشور وارد كنند.
 
معقولي تصريح كرد: ايرانيان مقيم خارج در صورتي مي‌توانند از  مقررات اين ماده استفاده كنند كه قبل از ورود به ايران حداقل سه ماه در خارج از كشور اقامت داشته باشند.
 
وي افزود: در خصوص ماده ۷۸ قانون امور گمركي نيز با توجه به الكترونيكي شدن تمامي رويه‌ها و نظارت و بررسي ويژه اسناد و مدارك مسافران خارجي غير مقيم ايران و ايرانيان مقيم خارج از كشور از هر گونه سوء استفاده‌اي پيشگيري به عمل آمده و صرفا اين مسافران براي مدت معيني به صورت موقت مي‌توانند اين خودروها را وارد كرده و پس از اتمام مدت زمان ورود موقت بايد خودرو را از كشور خارج كنند.