پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : يك درمان اسرارآميز براي بيماري‌هاي سخت
پنجشنبه، 23 شهریور 1396 - 13:40 کد خبر:33264
كساني كه از رايحه درماني براي درمان بيماري خود بهره مي‌برند، از آن لذت مي‌برند. عطر اين گونه روغن‌ها مي‌تواند درمان دلپذيري براي بيمار ايجاد كند، چرا كه اين عطرها بسيار قدرتمند و ماندگار هستند. اين بوها حواس‌ بيمار را به خود جلب مي‌كند. به همين دليل است كه رايحه درماني توانايي دارد تا اضطراب و افسردگي بيماران سرطاني را كاهش دهد.


رايحه درماني مي‌تواند يك روش موثر براي مبارزات ما عليه بيماري‌هاي سرطاني باشد. درست است كه اين روش چند سالي است به صورت كاملا جدي دنبال مي‌شود اما اين روش درماني سال‌ها است كه شناخته شده و كماكان در حال پيشرفت دارد. امروزه علم با سرعت تمام دامنه فراگيري از اين روش، براي درمان انواع بيماري‌ها را در پيش گرفته است. اين موضوع كمي اسرار آميز و مشكوك است كه چگونه ممكن است رايحه‌ها بتوانند بيماري‌اي را درمان كنند. اما امروزه ثابت شده است كه رايحه درماني مي‌تواند در بهبود انواع بيماري‌ها، به خصوص بيماري‌هاي سرطاني به كمك ما بيايد. اگر روشي طبيعي براي درمان بيماري‌ها، جايگزين درمان‌هاي شيميايي چون شيمي درماني و پرتو درماني شود، مي‌تواند عوارض كمتري براي بيمار داشته باشد.
 
۸ خاصيت باورنكردني رايحه درماني براي بيماران سرطاني 
 
 
با اين تفاسير رايحه درماني علاوه بر درمان بيماري‌ها مي‌تواند عوارض جانبي كمتر و يا حتي بدون عوارض باشد. در رايحه درماني از انواع روغن‌هاي گياهي مختلف براي درمان بيماران استفاده مي‌شود. به طور كلي در رايحه درماني از روغن گياهان معطر براي درمان بيماري‌ها استفاده مي‌شود. اصطلاح رايحه درماني در سال ۱۹۲۰ توسط  يك شيميدان فرانسوي به نام René Maurice Gattefossé به كار برده شد. وي معتقد بود كه از رايحه درماني براي درمان تمام بيماري‌هاي اعضاي بدن مي‌توان استفاده كرد. رايحه درماني قبلا در درمان افسردگي و ساير اختلالات عاطفي مورد تاييد قرار گرفته است. در برخي از موارد رايحه درماني باعث درمان بعضي از بيماري‌هاي سرطاني نيز شده است. برخي بر اين باورند كه اثرات احساسي حاصل از درمان با استفاده از رايحه درماني را حس مي‌كنند. در ادامه اين مطلب به انواع مزاياي رايحه درماني مي‌پردازيم.
 
 
 
۱. كمكي براي كاهش درد
 
شايعترين دليل براي اينكه بيماران سرطاني از رايحه درماني بهره ببرند، اين است كه آنها معتقدند رايحه درماني مي‌تواند استرس‌هاي حاصل از احساسات را كاهش داده، اعصاب را آرام كند و به ميزان درد حاصل از بيماري را كاهش دهد. گرچه مطالعات صورت گرفته در اين باره مخالف اين موضوع هستند كه رايحه درماني واقعا توانايي كاهش درد بيماران سرطاني را دارد. با اين حال، روش‌هاي بسيار زيادي وجود دارد كه رايحه درماني در آنها كاربرد دارد و هر يك از راه‌ها براي دستيابي به نتايج مشابه مسير خود را طي مي‌كنند. با توجه به خواص شيميايي و تركيب اسانس‌هاي ضروري و خاصي كه در رايحه درماني، از آنها استفاده مي‌شود، اثرات تسكين دهنده درد ممكن است، بسته به نوع روغن به كار رفته متفاوت باشد. مطالعات زيادي در اين‌باره صورت گرفته است كه نشان مي‌دهد ارتباطي بين سيستم تنفسي (سيستم‌هاي عصبي‌اي كه به بوهاي مختلف عكس العمل متفاوتي نشان مي‌دهند) و سيستم ليمبيك (limbic يا دستگاه كناره‌اي مجموعه‌اي از ساختارهاي مغزي است كه در تمام پستانداران وجود دارد و در انجام عمل بويايي و فعاليت‌هاي ديگر مانند اَعمال خودفرمان، بروز هيجان و ساير رفتارها دخالت دارد) همان طور كه مي‌دانيد سيستم limbic به طور عمده با احساسات، انگيزه، رفتار و حافظه بلند مدت در ارتباط است. بنابر اين نظريه‌هاي ارائه شده درباره اثرات درماني رايحه درماني را بر خلق و خو واحساسات را اثبات مي‌كند. متاسفانه در برخي از نظريه‌ها گفته شده است كه مغز توانايي شناخت بين بوهاي توليد شده از روغن‌هاي طبيعي و روغن‌هاي مصنوعي را ندارد. در حال حاضر نظريه‌ها دراين باره بسيار گوناگون است، چرا كه اين گونه نظريات پايه علمي و تحقيقاتي ندارد. با اين حال دانشمندان در تلاشند تا ارتباط بين سيستم تنفسي و سيستم limbic دست يابند.
 
۸ خاصيت باورنكردني رايحه درماني براي بيماران سرطاني 
 
۲. افسردگي و اضطراب را كاهش مي‌دهد
 
كساني كه از رايحه درماني براي درمان بيماري خود بهره مي‌برند، از آن لذت مي‌برند. به ياد داشته باشيد كه عطر اين گونه روغن‌ها مي‌تواند خاطرات دلپذيري ايجاد كند كه اين عطرها بسيار قدرتمند و ماندگار هستند. زيرا اين بوها حواس‌شان را به خود جلب مي‌كند. به همين دليل است كه رايحه درماني توانايي دارد تا اضطراب و افسردگي بيماران سرطاني را كاهش دهد. همان طور كه در پاراگراف‌هاي بالا ذكر شد؛ اثرات رايحه درماني با احساسات بيماران پيوند خورده است. همچنين در برخي از مطالعات نشان داده شده است كه رايحه درماني مزاياي كوتاه مدتي شامل افزايش رفاه حال بيمار، تغيير در خلق و خو و همچنين براي كاهش اضطراب نيز موثر واقع مي‌شود. با اين تفاسير هنوز ثابت نشده است كه رايحه درماني بتواند اثرات بلند مدت داشته باشد. بدون شك استفاده از رايحه درماني مي‌تواند در مبارزه با افسردگي كه تقريبا اكثر بيماران سرطاني با آن دسته پنجه نرم مي‌كنند، موثر واقع شود. بيماران سرطاني با نگرش‌هاي ذهني ناسالم، نمي‌توانند مبارزه موثري با بيماري سرطان داشته باشند. از اين رو رايحه درماني با تغيير در رفتار اين گونه بيماران مي‌تواند با ايجاد انگيزه و خوش بيني بيشتر، نقش موثري در بهبودي سرطان ايفا كند.
 
۸ خاصيت باورنكردني رايحه درماني براي بيماران سرطاني 
 
۳. با شيمي درماني سازگاري دارد
 
همانطور كه مي‌دانيد رايج‌ترين روش براي درمان انواع سرطان، شيمي درماني است. تقريبا واژه شيمي درماني براي درمان بيماري‌هاي سرطاني كاربرد دارد. اين نوع درمان مي‌تواند عوارض زيادي را به دنبال داشته باشد؛ شايع‌ترين آنها تهوع و استفراغ است كه به نام CINV ناميده مي‌شود. استفاده از رايحه درماني در كنار شيمي درماني مي‌تواند كارايي شيمي درماني را نيز بالا ببرد و بر عملكرد مثبت آن تاثيرگذار باشد. عصاره‌اي از عطر نعناع و نخود فرنگي رايج‌ترين نوع عطر‌ها در رايحه درماني هستند. اين روغن‌ها اثر كاملا متمايزي بر استنشاق و كاربرد موضعي آن دارند. اين مواد مي‌توانند ميزان تهوع و استفراغ را در هنگام شيمي درماني كاهش دهند. چرا كه رايحه اين گونه مواد مي‌توانند بخشي از بدن را كه باعث مي‌شود تا استفراغ كنيم را كنترل كند. با اين شرايط روش رايحه درماني مي‌تواند روي درمان اشخاصي كه شيمي درماني مي‌شوند موثر باشد و احتمال بهبودي بيماران را نيز افزايش دهد.
 
 
 
 
 
۴. قدرت سيستم‌هاي ايمني را افزايش مي‌دهد
 
دنياي رايحه درماني بسيار وسيع است. ما بايد مراقب باشيم تا روغن‌هاي اساسي را با يكديدگر اشتباه نگيريم. در واقع روغن‌هايي بسيار تندي نيز وجود دارند كه مي‌توانند ناهنجاري‌هايي براي ما به وجود بياورند. از اين بين بنزن به طور گسترده به عنوان قوي‌ترين اسانس شناخته شده است. بنزن از آن دست مواد شيميايي است كه مي‌تواند براي بدن بسيار مضر باشد. البته روغن‌هاي مفيدي نيز هستند كه مي‌توانند مزاياي بسيار زيادي براي بيماران سرطاني داشته باشند.
 
۸ خاصيت باورنكردني رايحه درماني براي بيماران سرطاني 
 
۵. به عنوان يك آنتي اكسيدان قوي عمل مي‌كند
 
برخي از روغن‌هاي ضروري و مفيد، زماني كه با روش مناسب مورد استفاده قرار گيرند، مي‌توانند با قدرت زياد به بيماران سرطاني، در مبارزه با راديكال‌هاي آزاد كمك كنند. بسياري از اسانس ها داراي خواص آنتي اكسيداني بالايي هستند، اما مهمترين آنها روغن اسطوخودوس است. وجود آنتي اكسيدان مي‌تواند بيماران سرطاني را در مقابل بيماري‌شان حمايت كند. برخي از تحقيقات انجام شده در چين نشان مي‌دهد كه اسانس اسطوخودوس مي‌تواند آنزيم‌هاي آنتي اكسيدان‌ها را در بدن تقويت كند. اين روغن آنزيم‌هايي مانند: كاتالاز (CAT)، گلوتاتيون پراكسيداز (GSH-Px) و سوپراكسيد ديسموتاز (SOD). كه بسيار براي بدن مفيد هستند را در خود جاي داده است. همچنين تحقيقاتي در روماني انجام شده است كه نشان مي‌دهد، استنشاق روغن اسطوخودوس مي‌تواند اثرات عصبي حفاظتي بر روي استرس اكسيداتيو داشته باشد كه ممكن است منجر به رشد سلول‌هاي سرطاني مغز شود.
 
۸ خاصيت باورنكردني رايحه درماني براي بيماران سرطاني 
 
۶. سردرد را كاهش مي‌دهد
 
رايحه درماني به طور كلي باعث ايجاد احساس آرامش مي‌شود كه نشان دهنده آرام شدن اعصاب و ماهيچه‌ها است. بعضي از بيماران سرطاني در معرض سردرد هستند. شدت سردرد مي‌تواند در صورت عدم درمان بيشتر شده و باعث عذاب شخص مبتلا شود. استفاده از رايحه درماني مي‌تواند به آرام كردن اعصاب بيماران سرطاني كمك كند و به نوبه خود آنها را از ناراحتي‌هاي همچون سردرد رهايي دهد.
 
 
 
 
 
۷. امكان درمان مشكلات بي‌خوابي 
 
بيماران مبتلا به سرطان با توجه به شرايطي كه دارند در معرض انواع استرس و تنش‌هاي متفاوت و آزار دهنده هستند. در اين بين در اكثر مواقع استرس و اضطراب باعث مشكلات زيادي از جمله بي‌خوابي مي‌شود. همان طور كه مي‌دانيد استراحت و به اندازه خوابيدن مي‌تواند در درمان بيماري به شخص بيمار كمك‌ فراواني كند. اما الگوهاي رفتاري ناخوشايند همچون كم‌خوابي و بي‌خوابي به ويژه براي بيماران سرطاني مي‌تواند صدمات زيادي را به همراه داشته باشد. خوشبختانه مي‌توان گفت از رايحه درماني مي توان براي درمان اختلالات خواب استفاده كرد. براي اين كار روغن‌هاي معطر را درون آب داغ مي‌ريزند و در هنگام حمام كردن آن را استنشاق مي‌كنند. اين روش بسيار آسان است، البته تركيب روش موضعي(ماساژ دادن با روغن‌هاي معطر) و استنشاقي مي‌تواند اثر بخشي آن را بيشتر كند.
 
۸ خاصيت باورنكردني رايحه درماني براي بيماران سرطاني 
 
۸. براي آرامش بيشتر
 
هنگامي كه بحث رايحه درماني پيش مي‌آيد، مطالعه درباره انواع روغن‌هاي به كار رفته در اين روش بسيار ضروري است. برخي روغن‌هاي به كار رفته در رايحه درماني مي‌توانند اثر بخشي بيشتري داشته باشند. نكته مهم اين است كه روغن‌هاي به كار رفته اثرات متفاوتي دارند. به طور مثال روغن حاصل از ني شكر اثرات قوي در درمان اضطراب، بالا بردن قدرت ايمني بدن، هضم بهتر و برطرف كردن مشكلات تنفسي دارد از اين رو اين روغن براي اين گونه كارها كارايي بيشتري از خود نشان داده است و در بين مردم شناخته شده است. حتي گفته مي‌شود كه تحقيقات كنوني نشان داده است كه روغن نيشكر ممكن است، داراي توانايي ضد mutagenic و apoptotic باشد، اين عوامل نقش كليدي در مبارزه با سرطان‌ها بازي مي كنند.
 
متأسفانه اين اثرات بر روي سلول‌هاي فعال سرطاني در انسان اثبات نشده است، بنابراين ما هنوز راه زيادي داريم تا بدانيم چگونه رايحه درماني مي‌تواند به ما در نجات از ابتلا به سرطان كمك كند. مواردي كه در بالا ذكر شد، از خواص اصلي رايحه درماني است كه توسط تحقيقات و مطالعات پزشكي پيشنهاد داده شد. به نظر مي‌رسد رايحه درماني فقط محدود به آرامش عصبي و رواني نيست، بلكه مزاياي بيشتري را براي درمان در بر مي‌گيرد. رايحه درماني از دير باز مورد توجه انسان‌ها بوده است و علم تازه‌اي نيست. افزايش اعتماد ما براي جايگزين كردن روش‌هاي طبيعي به جاي روش‌هاي مصنوعي ما را تشويق مي‌كند تا بيشتر در رابطه با خواص رايحه درماني تحقيق و مطالعه  داشته باشيم.
 
منبع:  drhealthbenefits