پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : عصرها كفش بخريد!
چهارشنبه، 29 شهریور 1396 - 11:34 کد خبر:33317
يك متخصص طب فيزيكي معتقد است، كفش‌هايي كه مچ پا را در كفش محكم نگه مي‌دارند در به حداقل رساندن آسيب‌هاي وارده به پا نقش مهمي دارند.

يك متخصص طب فيزيكي معتقد است، كفش‌هايي كه مچ پا را در كفش محكم نگه مي‌دارند در به حداقل رساندن آسيب‌هاي وارده به پا نقش مهمي دارند.
 
دكتر كامبيز خاموشيان با اشاره به آسيب‌هاي ناشي از استفاده از كفش‌هاي نامناسب براي كودكان و دانش آموزان، اظهار كرد: كفش‌هاي نامناسب مي‌توانند موجب آسيب‌هاي جسمي از جمله آسيب به ستون فقرات و خستگي زودرس شوند.
 
خاموشيان افزود: همچنين كفش‌هاي نامناسب توانايي و فعاليت كودكان را كاهش مي‌دهند و از اين طريق به روح و روان كودكان نيز آسيب وارد مي‌كنند.
 
وي به ويژگي كفش‌هاي مناسب اشاره كرد و افزود: افراد برحسب ميزان فعاليتي كه دارند مي‌توانند از كفش‌هاي ساق كوتاه يا ساق بلند استفاده كنند.
 
اين متخصص طب فيزيكي، كفش‌هاي ساق‌دار و بنددار را بهترين نوع كفش براي افرادي كه فعاليت بالايي دارند بخصوص دانش آموزان عنوان كرد و افزود: كفش‌هاي ساق‌دار و بنددار بدليل محكم نگه داشتن مچ پا، آسيب‌هاي وارد به مچ پا را در هنگام فعاليت به حداقل مي‌رسانند.
 
وي ارتفاع پاشنه مناسب براي كفش‌ها را ۲ تا ۲.۵ سانتي‌متر دانست و افزود: بهتر است قسمت پنجه و پاشنه كفش نيز يكسره و به هم پيوسته باشد.
 
خاموشيان با اشاره به اينكه كفش‌هاي نامناسب خستگي پاها را به دنبال دارد، گفت: لازم است كفي كفش در عين مقاوم بودن، نرم و بالشتكي بوده و قوس كف پا را به خوبي بپوشاند.
 
وي افزود: چرم‌هاي طبيعي به علت تهويه مناسبي كه دارند بهترين جنس براي كفش شناخته مي‌شوند.
 
خاموشيان با تاكيد بر اينكه كفش‌هاي خريداري شده بايد تا نيم شماره از سايز پا بزرگ‌تر باشند، خاطرنشان كرد: بهترين زمان خريد كفش در ساعات عصر است؛ چرا كه در اين زمان پاها بر اثر فعاليت روزانه معمولا تا نيم شماره بزرگ‌تر از ساعات ديگر روز هستند.
 
وي در ادامه با بيان اينكه شكل ظاهري كفش بر راحتي پاها در كفش تاثيرگذار است، گفت: بهتر است قبل از خريد كفش، وجود اختلاف سايز در پاها، شكل انگشتان پا و قوس طبيعي كف پا بررسي شود.
 
وي با اشاره به اينكه تظاهرات بعضي از ناهنجاري‌هاي لگني در پا مشاهده مي‌شود، تصريح كرد: بعضي از مشكلات از قبيل پاهاي پرانتزي و انحراف ستون مهره‌ها روي شكل پا تاثير مي گذارند. از اين جهت به منظور خريد كفش مناسب، پاها بخصوص در كودكان و دانش آموزان بايد توسط يك متخصص طب فيزيكي معاينه شوند.
 
خاموشيان استفاده از كفش‌هاي مناسب را بهترين عامل در حفاظت فيزيكي از ستون مهره‌ها و مفاصل پا دانست و توصيه كرد: كفش‌هاي نامناسب، تغيير شكل پا، انحراف شست پا و انحراف ستون مهره‌ها را به دنبال دارند كه با پوشيدن كفش‌هاي مناسب مي‌توان از اين آسيب‌ها جلوگيري كرد.