سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : مردم بندرعباس آخرين چهارشنبه ماه صفر به دريا رفتند
پنجشنبه، 25 آبان 1396 - 17:30 کد خبر:34303
مردم بندرعباس بر پايه آييني باستاني (عصر روز گذشته) در آخرين چهارشنبه ماه صفر دسته‌جمعي به دريا رفتند و زنگار و شومي را از تن بيرون كردند؛ آن‌ها بر اين باورند كه بدشگوني، با به دريا رفتن از روان و تنشان جدا خواهد شد.

به گزارش ايسنا، مردم بندرعباس، عصر چهارشنبه-24 آبان- بعد از 2ماه عزاداري به دريا رفتند، برخي تنشان را به آب زدند و با هر موج سوره‌هاي انشراح، نصر،تين و توحيد را خواندند و آن‌ها را با 7 موج تكرار كردند، پس از انجام اين مراسم آن‌ها لباس سياه را از تن درآورده و گناهان و نحسي‌ها را به دريا مي‌سپارند.

منصور نعيمي پژوهشگر فرهنگ هرمزگان در گفت‌وگو با ايسنا، بيان كرد: اين آيين مثل چهارشنبه‌سوري آخر سال كه مردم بدي‌ها را به آتش مي‌سپارند، آييني كهن است كه در چهارشنبه آخر ماه صفر در هرمزگان برگزار مي‌شود؛ مردم در اين روز به دريا مي‌آيند تا بدي‌ها و نحسي‌ها را از خود دور كنند و از دريا خواستار خير و خوبي شوند.

 

ماه محرم و صفر به جهت مصائب فراواني كه به اهل‌بيت واردشده است، براي شيعيان ماه‌هاي حزن و اندوه است كه در آن هر نوع شادي و طرب را بر خود حرام مي‌دانند؛ اين آيين درواقع پاياني بر حزن و اندوه و آغاز از سر گرفتن زندگي عادي و جشن‌ها و عروسي‌هاست.

 


 

سنّت‌هاي اصيل هر ملّتي با احساس و انديشه افراد آن ملّت پيوند ناگسستني دارد، پيوندي كه ريشه‌هاي آن در اعماق روح نسل‌ها نهفته و طي قرون و اعصار مهم‌ترين عامل اتحاد و همبستگي فكري و روحي در بين طبقات مختلف يك سرزمين بوده است.

 

اين آيين‌ها و آداب‌ورسوم، در بين جوامع مختلف مردمي چون ايرانيان كه از تاريخ تمدن كهني برخوردار هستند، تنوع و شكوه بيشتري مي‌يابد؛ در برخي از شهرهاي ايران ازجمله ايلام، زاهدان، كاشان، گراش و... مراسم چهارشنبه‌سوري را آخرين چهارشنبه ماه صفر برگزار مي‌كنند و اما در هرمزگان اين آيين به‌گونه‌اي ديگر است.

 

در اعتقادات مردم هرمزگان چهارشنبه به دريا رفتن عملي شايسته است اما اگر چهارشنبه آخر ماه صفر باشد متفاوت‌تر خواهد بود؛ سال‌هاست در اين روز پيرترها، جوان‌ها را به دريا راهي كرده و  همراه هم سر و تن خود را در آب شسته و آرزوهاي خود را به دريا مي‌گويند.

 

به اعتقاد آن‌ها كسي كه در اين روز به دريا برود و نيتي كند به آن خواهد رسيد؛ از طرفي قدرت شفا دهندگي دريا نيز در اين روز بيشتر است.

 

برخي از قديمي‌ترها در اين روز به همراه خود قند مي‌آورند و به دريا مي‌گويند: "شيريني ما بي تو،شفاي تو بي ما"، يعني شيريني ما براي تو و شفا و درمان تو براي ما باشد.

 

متأسفانه اين مراسم در حال فراموشي است و نسل جديد كمتر شاهد آن بوده و يا تمايلي به تداوم آن ندارند؛ از طرفي در هيچ جاي استان اين مراسم به‌صورت متمركز برگزار نمي‌شود كه جوان‌ترها بيشتر با آن آشنا شوند و براي حفظ و نگهداري اين آئين بكوشند.