سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : براي افزايش برد موشكهاي‌مان محدويت فناوري نداريم/ هرگز درباره قدرتي كه باعث اقتدارمان است مذاكره نمي‌كنيم
یکشنبه، 5 آذر 1396 - 09:45 کد خبر:34396
اطلاعاتي داريم كه در سال‌هاي ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ صدها پرواز هواپيماي كارگوي آمريكا تسليحات گروه‌هاي تكفيري را در كشورهاي اطراف پياده مي‌كرد.

به گزارش جنوب ايران، سردار حسين سلامي جانشين فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي طي سخناني در برنامه زنده تلويزيوني نگاه يك، با اشاره به آزادي شهر البوكمال و اعلام پايان حكومت داعش در عراق و سوريه، ضمن مرور زمينه‌هاي شيوع تروريسم در سوريه اظهار داشت: در رمضان سال 91، داعشي ها و حاميان آنها فكر مي‌كردند كار حكومت سوريه تمام است و نظام سوري در آستانه فروپاشي قرار داشت اما با تدبير رهبري و تلاش فرماندهان نيروي قدس سپاه و ارتش و نيروهاي مردمي سوريه، اين روند برعكس شد.
خبرگزاري فارس: صدها پرواز آمريكايي تسليحات گروه‌هاي تكفيري را تامين مي‌كرد/ تفرقه در جهان اسلام حاصل خوي جنايتكارانه رژيم سعودي است/ برد موشك‌هاي ما تا جايي است كه تهديد وجود دارد/ اسرائيل توان جنگ با حزب‌الله را ندارد
سلامي با بيان اينكه داعش نمي‌توانست بدون حمايت امريكا در كشور عراق -كه تحت كنترل اطلاعاتي امريكاست- اقدام كند و چند استان را بگيرد، گفت: سرويس هاي اطلاعاتي امريكا و سعودي و اسرائيل و امارات و برخي كشورهاي ديگر كه فعلا صلاح نيست اسمشان را بياوريم، داعش را ايجاد كردند تا نظام سوريه را ساقط كنند.
 
وي افزود: 40درصد از خاك عراق و سوريه تحت تاثير اشغال داعش بود.
 
جانشين فرمانده سپاه اظهار داشت: اطلاعاتي داريم كه در سالهاي 2013 و 2014 صدها پرواز هواپيماي كارگوي امريكا تسليحات گروه‌هاي تكفيري را در كشورهاي اطراف پياده مي‌كرد.
 
سردار سلامي تصريح كرد: تمام آنچه كه بعنوان تفرقه هاي خونين در جهان اسلام در لبنان، سوريه، بحرين و يمن مي‌بينيم همه حاصل خوي ددمنشانه و جنايتكارانه رژيم سعودي است كه ميخواهد با پول نفت براي خود اعتبار بخرد.
 
وي ادامه داد: خطر داعش بسيار جدي بود و اگر دومينوي اشغال شهرها توسط آنها ادامه مي‌يافت، فاجعه بزرگي جهان اسلام و حتي باقي كشورها را تهديد مي‌كرد.
 
جانشين فرمانده سپاه ادامه داد: آنها به دليل جنايات خود، به سلاح ارعاب قوي دست يافته و به قابليت فتح بدون جنگ رسيده بودند و‌ اگر برادران ما مثلا به اربيل نرسيده بودند، اين شهر را هم تصرف مي‌كردند.
 
سردار سلامي در پاسخ به سوالي درخصوص تلاش داعش براي رسيدن به مرزهاي ايران، گفت: زبانه هاي ضعيفي از داعش تا 40-50 كيلومتري مرزهاي ما آمدند كه با آنها مقابله شد و نتوانستند پايگاه قوي داشته باشند اما اگر بغداد و ديگر شهرهاي عراق را مي‌گرفتند قطعا ما در مرزها هم با آنها درگير مي‌شديم.
 
وي خاطرنشان كرد: البته نيروهاي ايراني زمان و‌ مكان مناسب را تشخيص داده و‌ در نقطه شروع داعش با آنها مقابله كردند.
 
جانشين فرمانده سپاه اظهار داشت: ايجاد داعش باعث اتحاد رزمندگان افغانستاني و پاكستاني و عراقي و سوري و حزب الله و داوطلبان ايراني براي مقابله با گروهي شد كه هم تجهيز شده بودند هم از لحاظ عقيدتي مرگ برايشان حل شده بود. در اين ماجرا، بسيج جهان اسلام شكل گرفت.
 
سردار سلامي تاكيد كرد: يك ايراني صرفا براي تامين امنيت ملي ايران به سوريه نمي‌رود بلكه امنيت سوريه و لبنان را هم تامين و دشمنان اسلام‌ را هم ناكام مي‌كند.
 
وي در بخش ديگري از سخنان خود، رژيم آل سعود را ساخته دست استعمار عنوان كرد و گفت: حكام سعودي بقاي خود را در تكيه بر قدرت امريكا و ارتباط مخفي با اسرائيل مي‌دانند.
 
جانشين فرمانده سپاه افزود: چرا رژيم سعودي براي تضعيف حزب الله از رژيم صهيونيستي استمداد مي‌كند؟ هرچند رژيم صهيونيستي با درك صحيح كه هر جنگ جديدي به محو آنها منجر مي‌شود، به اين درخواست پاسخ نداد.
 
سردار سلامي خاطرنشان كرد: با و جود تجربه حزب الله در جنگ با تكفيري ها و موشك هاي چند برابر جنگ 33 روزه و ده ها هزار نيروي آموزش ديده در سوريه، رزيم صهيونيستي ديگر در توان خود نمي‌بيند با حزب الله وارد جنگ شود.
 
وي تصريح كرد: سعودي ها نقطه وصل امريكايي ها به گروهاي تكفيري بودند و از هيچ اقدامي براي سقوط نظام سوريه و‌تجزيه عراق دريغ نكردند.
 
جانشين فرمانده سپاه، اقدام سعودي در لبنان و به گروگان گرفتن نخست وزير آن كشور را يك تلاش مذبوحانه عنوان كرد و اظهار داشت: منطق سعودي نه بر منطق عربيت و نه اسلاميت است، بلكه عطش قدرت طلبي است.
 
سلامي با بيان اينكه سعودي ها در باتلاق يمن گير كرده‌اند، گفت: سعودي‌ها و امريكايي‌ها مدتي است كه به شكست خوردن عادت كردند.
 
وي افزود: هر روز يمني ها موازنه قدرت را به نفع خود تغيير مي‌دهند و شليك موشك از يمن به رياض يك پيام‌ راهبردي دارد.
 
جانشين فرمانده سپاه درخصوص ادعاهاي مطرح شده مبني بر اينكه موشك هاي يمني شليك شده به رياض، ايراني بود، گفت: يمن كه در محاصره صد در صدي است. ما چگونه به آنها موشك داده ايم؟ اگر آنها اينقدر عرضه ندارند كه ايران بتواند به يمن موشك برساند، ما حرفي نداريم ولي ما به آنها موشك نداده ايم.
 
سلامي تصريح كرد: يمني ها در يك‌جهش علمي، دقت و برد موشكهاي‌شان را بقدري بالا بردند كه علي رغم فعال شدن همه پاتريوت ها به محل اصابت كردند.
 
وي گفت: يمني ها موشك زيادي داشتند و با رعايت ملاحظاتي، از شليك انبوه به عربستان خودداري كردند اما ممكن است شرايط جوري شود كه از سلاح هايشان استفاده كنند.
 
جانشين فرمانده سپاه درخصوص تلاش غربي ها براي ايجاد محدوديت در توان موشكي ايران گفت: هم امريكا و هم اروپا و هم رژيم صهيونيستي علاقه زيادي دارند كه ما از قدرتي كه براي دشمنان فرامنطقه اي و منطقه اي ويرانگر است خلع سلاح شود اما ما هرگز درباره قدرتي كه باعث اقتدار ما است مذاكره نمي‌كنيم چون در اين صورت شكست خورده ايم.
 
سلامي افزود: به كشورهاي اروپايي مي‌گوييم كه اگر تا امروز برد موشك‌هايمان را تا 2هزار كيلومتر نگه داشتيم و فعلا افزايش نداديم، بدليل نداشتن فناوري نيست زيرا از نظر فناوري هيچ محدوديتي براي برد موشكهايمان نداريم. اما چون هر عمل ما يك منطق راهبردي دارد، تا جايي كه تهديد باشد، برد موشكهاي ما تا آنجاست.
 
وي تاكيد كرد: اگر اروپايي ها بخواهند وارد حريم موشك‌هاي ما بشوند شايد اين محدوديت برد را برداريم.
 
جانشين فرمانده سپاه تصريح كرد: تا الان احساس مي‌كرديم اروپا تهديد ما نيست و‌ برد موشكهايمان را تا اروپا افزايش نداديم، ولي اگر اروپا بخواهد تهديد شود، برد موشك‌ها افزايش مي‌يابد. ما مراعات مي كنيم. آنها هم رعايت كنند.
 
سردار سلامي گفت: اگر بخواهيم از يمن حمايت كنيم‌ از كسي واهمه نداريم. همانطور كه اعلام كرديم از گروه‌هاي فلسطيني و لبناني و‌ سوري و عراقي حمايت مي‌كنيم ولي حمايت فعلي ما از يمن، سياسي و‌ معنوي است.

 

منبع: فارس