سايت خبري و تحليلي جنوب ايران نيوز : نشست استانداران ادوار هرمزگان با حضور 13 استاندار
پنجشنبه، 23 آذر 1396 - 11:14 کد خبر:34686
در اين گردهمايي مرتضي بازرگان، غلامعباس زائري، عزيزي، هاشمي تختي،عبدالرضا شيخ الاسلام، ابراهيم درازگيسو، عبدالعلي صاحب محمدي، اكبر تركان، جاسم جادري، احمد خرم، سيد محسن خردمند و علي اصغر تصديقي به ميزباني فريدون همتي حضور دارند


به گزارش جنوب ايران، دومين گردهمايي استانداران ادوار هرمزگان با حضور استاندار هرمزگان پس از پيروزي انقلاب اسلامي از صبح امروز 5 شنبه در استانداري هرمزگان آغاز شده است.


 
 در اين گردهمايي مرتضي بازرگان، غلام عباس زائري، ابراهيم عزيزي، حسين هاشمي تختي،عبدالرضا شيخ الاسلام، ابراهيم درازگيسو، عبدالعلي صاحب محمدي، اكبر تركان، جاسم جادري، احمد خرم، سيد محسن خردمند و علي اصغر تصديقي به ميزباني فريدون همتي(استاندار فعلي) حضور دارند

 

همچنين در اين گردهمايي احمد مرادي و حجت الاسلام والمسلمين سيد مصطفي ذوالقدر از نمايندگان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي، سردار ترابي، فرمانده سپاه امام سجاد(ع)، حجت الاسلام والمسلمين اكبري، رئيس كل دادگستري هرمزگان، معاونين استانداري هرمزگان حضور دارد
 
نخستين گردهمايي استانداران ادوار هرمزگان 21 آذرماه سال گذشته در دولت يازدهم و به استانداري جاسم جادري برگزار شد .
 
از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون استان هرمزگان 21 استاندار و سرپرست استانداري داشته كه در اين نشست به همراه تعدادي از معاونين سابق استانداري هرمزگان حضور يافتند/ ايسنا


همتي، استاندار فعلي هرمزگان در گردهمايي استانداران ادوار:
 
اميدوارم استانداران ادوار همچنان نگاه متعصبانه به اين استان داشته و در مسير پيشرفت از هيچ كمكي دريغ نكرده و در مسير توسعه همراه بنده و مردم استان باشند


هرمزگان را به خوبي به كشور معرفي نكرديم و تمامي ظرفيت هاي آن به خوبي شناسانده نشده است . هرمزگان نقشي برجسته در بودجه كشور دارد و سالانه بيش از 16 هزار ميليارد تومان از ظرفيت هاي اقتصادي گمرك وارد خزانه مي شود اما بودجه اي كه دريافت مي كنيم با اين درآمد تناسب ندارد .

بخش عظيمي از اشتغال صنايع بزرگ استان در اختيار نيروهاي بومي نيست،پيگير هستيم تا تمامي صنايع ماليات خود را در استان بپردازند زيرا حق مردم هرمزگان است و در حال ريازني هستيم

بايد پيوندي بين استان ها و مناطق آزاد ايجاد شود تا تعارض هاي موجود را از بين ببريم .

 متأسفانه تعداد صيادان غيرمجاز در استان نسبت به مجوزداران بيشتر است كه نامناسب بوده و بايد با تصميم گيري اين بحث را اصلاح كنيم تا شاهد رونق اقتصادي استان هرمزگان باشيم

در بخش هوايي فرودگاه هاي استان فعال است و اخيرأ فرودگاه جاسك فعال و فرودگاه بندرعباس از دو فروند هواپيماي اي تي آر بهره مند شده و دو فروند ديگر بزودي به ناوگان هوايي فرودگاه بندرعباس افزوده مي شود

بحث توسعه آزادراه بندرعباس-سيرجان تا دو ماه ديگر آغاز مي شود

در توسعه جاده ساحلي از خوزستان تا چابهار اقدامات مناسبي صورت گرفته است كه در بخش هرمزگان نيز شاهد پيشرفت گسترده اي هستيم و اين خود گام مناسبي در جهت تسهيل تردد و رفت و آمد مردم به سمت سواحل استان هرمزگان خواهد بود

 متأسفانه عدم تدبير در بهره برداري از سدها، سبب معضلاتي در دشت ميناب شده و نگراني مردم را در پي داشته است

بايد از خورها به يك فرصت نگاه كنيم تا سبب توسعه اقتصادي و گردشگري شود اما اكنون به محلي با بوي تعفن و چهره اي زشت تبديل شده است .

اجازه هيچ گونه ساخت و ساز جديدي در ساحل در حريم 60 متري نخواهيم داد.

در حال مطالعه طرحي در بلوارساحلي هستيم تا در آينده ساحل را در سطح مقبولي حفظ كرده و به منطقه گردشگري تبديل خواهد شد.

نجار رئيس مجمع استانداران كشور: بايد آمادگي استان ها در برابر زلزله بيشتر شود
 
 زلزله هايي كه در سطح كشور وجود دارد و گزارش مي شود، مقداري نگران كننده است و بايد آمادگي در تمامي استان هاي كشور وجود داشته باشد تا شاهد اتفاق تلخي نباشيم.   زلزله كرمانشاه در تاريكي شب به وقوع پيوست و بلافاصله جلسه اي در وزارت كشور برگزار شد و ارزيابي مناسبي از مناطق زلزله زده كسب و آماده باش به دستگاه هاي اجرايي در سطح كشور و منطقه داده شد.
 
 عمليات در 9 ساعت در تاريكي شب صورت گرفت و تمامي عوامل براي عمليات جستجو نجات مستقر شدند و بيش از يك هزار دستگاه به همراه نيروهاي امدادي و مسلح از جمله ارتش و سپاه وارد كار شدند و تا ساعت 15 روز بعد از زلزله هيچ جان باخته و مصدومي زير آوار نداشتيم.
 
 حدود 7 هزار و 817 مصدوم در اين مدت زير آوارها خارج و به كرمانشاه منتقل و يك هزار و 500 عمل جراحي و 180 پيوند اعضا صورت گرفت.
 
به دليل وسعت منطقه و شهرستان هاي زلزله زده، امدادرساني در روزهاي اوليه با مشكل مواجه بوديم كه با تقسيم كار صورت گرفته از ساعات اوليه روشنايي با حضور بالگردها و رسيدن امكانات و تجهيزات مورد نياز و به ويژه پيام تأثيرگذار مقام معظم رهبري سبب شد تمامي تلاش ها چند برابر شود.
 
90 هزار چادر و سه برابر مورد نياز زلزله زده‌گان توزيع شد و خوشبختانه پس از روزهاي دوم و سوم، امداد اضطراري انجام و يك بسته مورد نياز 72 ساعته به آن ها اعطا و به 48 هزار نفر دفترچه امدادي و آذوقه يك ماهه تحويل شد.
 
بنياد مسكن انقلاب اسلامي به عنوان متولي اعطا كانكس مشخص كه مقرر شد دو هزار كانكس توسط ارتش و 8 هزار كانكس توسط سپاه تأمين شود كه تاكنون 4 هزار كانكس توسط سپاه واگذار شده است و در پايان 45 روز تمامي كانكس ها واگذار خواهد شد.
 
 براي نخستين بار در كوتاه ترين زمان ممكن اعطا كمك هاي بلاعوض در دولت مصوب و بخش عظيمي از كمك هاي بلاعوض به دستگاه هاي اجرايي ذي ربط واگذار و اميدواريم كمتر از يكسال عمليات بازسازي به پايان برسد.
 
زلزله هايي كه در سطح كشور وجود دارد و گزارش مي شود، مقداري نگران كننده است و بايد آمادگي در تمامي استان هاي كشور وجود داشته باشد تا شاهد اتفاق تلخي نباشيم.


جادري: انتظارات از استانداران بالا اما دستمان خالي است
 
جاسم جادري استاندار سابق هرمزگان با اشاره به اينكه مسئوليت ها و جايگاه استانداران در حد انتظارات مردم تبيين شود، اظهار كرد: بايد بررسي شود نقش استانداران در مناطق آزاد و ويژه و در طرح آمايش سرزميني چيست.
 
احساس مي كنم استانداران مظلوم هستند زيرا انتظارات از استانداران بالا اما استاندار با دست خالي كيسه بوكس شده اند.
 
 بايد بررسي شود نقش استانداران در مناطق آزاد و ويژه و در طرح آمايش سرزميني چيست.
 
بايد اختيارات استانداران در برنامه ريزي و پاسخگويي به مردم اصلاح شود.
 
روان آب موجود استان بيش از دو ميليارد و 300 ميليون مترمكعب در استان هرمزگان وجود دارد كه 700 ميليون مترمكعب آن مهار مي شود و مابقي به دريا مي ريزد و اين ظرفيت مغفول مانده است.
 
 هرچه داد زدم اين آب ها مهار شود، دولت اعلام كرد اين آب ها مرزي نيست و دو اولويت قرار ندارد كه اميدوارم اصلاح شود.
 
 اميدوارم دولت نگاه ويژه اي به اين بخش داشته باشد تا از اين ظرفيت استفاده شود.
 
 نفت فلات قاره در استان فعاليت مي كند اما هيچ عوارضي پرداخت نمي كند، عوارض اين شركت در اختيار استان بوشهر است و بايد رسيدگي شود كه سهمش به استان هرمزگان واريز شود.
 
 تلاش زيادي براي اتصال راه آهن شيراز به بندرعباس انجام دادم اما چون خارج از حيطه اختيارات بنده بود تاكنون متأسفانه عملي نشد.


 

احمد مرادي: مشكلات مردم هرمزگان زيبنده ظرفيت هايش نيست
 
مرادي، نماينده مردم هرمزگان در مجلس گفت:  اگر به فكر نباشيم، جمعيت بومي هم از سرزمين خود مي روند و افسوس عدم برنامه ريزي اكنون خود را مي خوريم .


اشتغال و بي آبي دو معضل مهم استان است كه بايد براي رفع آن فكر جدي كرد

با 14 استاندار در طول اين مدت كار بوده ام، همتي در اين مدت برنامه هاي خوبي ترسيم كرده است و در اميدوارم در طول مسير بتواند گام هاي موثري انجام دهد .

تمامي استانداران تعصب خاصي به هرمزگان داشته و شناخت خوبي دارند و هركدام در طول اين مدت سهمي در توسعه هرمزگان داشته اند . ظرفيت بي‌نظيري در هرمزگان وجود دارد اگر محور را دريا قرار دهيم و برنامه ها را براساس آن دنبال كنيم در حوزه گردشگري، صيادي و تجارت مي توانيم به توسعه درخشاني برسيم .

دغدغه اصلي همه اشتغال است و اكنون با توجه با تمامي اقدامات صورت گرفته بيش از 57 هزار خانوار تحت پوشش كميته امداد خميني(ره) بوده و دو تا سه هزار خانوار در نوبت هستند و اين زيبنده استان هرمزگان با اين ظرفيت عظيم نيست .

هرمزگان مانند بوشهر و خوزستان از ظرفيت هاي عظيمي برخوردار است و درآمد زيادي به كشور تزريق مي كنند اما وضعيت هر سه استان نامطلوب است به طور مثال معاون وزير نفت مي گفت وقتي آمدم بندرعباس و رفتم بازديد از پالايشگاه ستاره خليج فارس، هرمزگان چقدر توسعه يافته كه گفتم بايد به محلات بروي ببيني وضعيت استان چگونه است .

طرح آمايش سرزميني مناسبي وجود ندارد و استانداران بلاتكليف مانده اند و براساس تجارب خود كار مي كنند و نقشه راهي ندارند .

در منطقه آزاد كيش اكنون جمعيت بومي ها به حداقل رسيده است و جمعين اغلب كيش جمعيت ماندگار نيست، در جزيره هرمز 90 درصد خانوار تحت پوشش كميته امداد خميني(ره) هستند و اين وضعيت زيبنده نيست

 
هاشمي تختي: استانداران در مناطق آزاد هيچ نقشي ندارند
 
 در منطقه آزاد، مديرعامل هست و فرماندار هم وجود دارد اما مسئوليت با كيست و استاندار چه اختياراتي دارد.
 
در حال حاضر پروژه‌اي در حال انتقال آب از خليج فارس به عمق كشور است اما جناب تركان در اين جلسه گفتند امري اشتباه است، اگر امري اشتباه است پس چرا در برنامه هاي دولت قرار دارد و دولت آيا از اين نظرات بهره برده است.
 
 به بهانه قاچاق با مردمي كه زندگي اش از كوله بري مي گذرد برخورد مي شود اما با قاچاق كلان برخورد آنچناني نمي شود. مردم هرمزگان از عدم استفاده از نيروهاي انساني بومي دلخور هستند و به جمعيت شهروندان پايدار توجهي نمي شود.
 
 آنجا كه نيرو نداريم اشكالي ندارد و از ظرفيت هاي بيرون استان بهره خواهيم برد اما بايد به نيروهاي متخصص بومي توجه شود.
 
 بحث تعرض به استان هرمزگان مردم را رنجانده است.  بخشي از استان فارس خواهان جدايي بخشي از پارسيان و الحاق به خودشان هستند كه اين موضوع به هيچ وجه مورد رضايت مردم نيست.
 
 اين موضوع وحدت ملي را خدشه دار مي كند و نبايد به دنبال حاشيه سازي باشيم.
 
 نبايد يكپارچگي را خدشه دارد كرد، عنوان كرد: بايد حداقل استاندار به عنوان رئيس هيئت مديره منطقه آزاد انتخاب شود تا نقشي ايفا كند.
 
در هرمزگان بومي و غير بومي و سني و شيعه و اصلاح طلب و اصولگرايي با وحدت در كنار يكديگر زندگي مي كنند.

 

 بايد براي مردم خدمت كرد و آن ها را نرجاند تا وحدت ملي خدشه دار نشود و انتظار دارم دولت به اين موضوع كمك كند.
 
 توجه به بانكرينگ سوخت در خليج فارس بايد به يك اولويت ملي تبديل شود. در اين زمينه كشور امارات متحده عربي 80 درصد بانكرينگ حوزه خليج فارس را در اختيار دارد كه اين زيبنده نيست و بايد در اين بخش فعال كنيم و از اين ظرفيت اقتصادي بهره ببريم.
 
 هرمزگان در تأمين بودجه در رتبه پنجم را دارد اما در اختصاص بودجه در رتبه هفدهم و هجدهم قرار داريم و حتي مازاد درآمد قانوني و تكليفي هم به هرمزگان تعلق نمي گيرد.


 

عزيزي، استاندار ادوار هرمزگان: بايد ساماندهي خورها ادامه مي‌يافت
 
بايد نگاه به هرمگان ملي و نگاه توسعه و پشتيباني اش هم ملي باشد  . سهم نيروهاي متخصص و قابل هرمزگان در كادرهاي اجرايي كشور افزايش يابد و نگاه به هرمزگان تغيير كند


قرار گرفتن هرمزگان در مسير ترانزيت شمال و جنوب ظرفيت بزرگي براي هرمزگان و جنوب كشور است، بايد از اين فرصت براي مبناي بسياري از تحولات استفاده كرد .

حضور پالايشگاه ها براي توسعه كشور مناسب بوده اما آيا از اين ظرفيت براي توسعه استان هرمزگان استفاده شده بايد بررسي شود ؟!

سهم درآمدي هرمزگان با اختصاص بودجه به هيچ وجه اين شيوه تخصيص و نگاه به هيچ وجه قابل دفاع نيست . اگر نوع نگاه به هرمزگان تغيير كند، استاندار فعلي هرمزگان كار بزرگي كرده است .هرمزگان استاني چند مديريتي است و دولت براي استاندار هرمزگان چه نقشي تعيين كرده و چرا استاندار حق نگاه به كيش و قشم نداشته باشد و نقش فرماندار تنها تزييني است .

در هرمزگان هركاري مي خواهيم انجام بدهيد از مديرعامل مناطق آزاد، بنادر و مناطق ويژه نيز پاي خود را مي گذارند، اگر مي خواهيم كمكي به هرمزگان شود بايد نوع نگاه و حاكميتي آن تغيير كند و اختيارات استاندار افزايش يابد .

پل خليج فارس كار عظيمي در اتصال بندرعباس به قشم بود و مي توانست گام بلندي باشد اما اكنون متوقف شده است ! پروژه اسكله نخل ناخدا مي توانست گام موثري در نزديك كردن فاصله بندرعباس به هرمز باشد و حتي پيشرفت مناسبي در توسعه گردشگري استان هرمزگان باشد اما اكنون متوقف شده است !


در اواخر تصديم در استانداري هرمزگان، خورهاي بندرعباس در حال ساماندهي بود، راه درست اين است وقتي كاري شروع مي شود بايد ادامه يابد و اشكالاتش برطرف شود تا آهنگ حركت و توسعه تداوم يابد

اگر مسير را براي خدمت به مردم و توسعه استان هرمزگان پيش ببريم به طور حتم مي تواند گره گشاي بسياري از مشكلاتش باشد.

 

صاحب محمدي، استاندار اسبق هرمزگان در دومين گردهمايي استانداران ادوار هرمزگان:

 هرمزگان مي تواند پايتخت اقتصاد كشور و قطب ورزش هاي آبي و گردشگري كشور باشد . از وجود بنادر متعدد خصوصي و دولتي با پنجاه درصد ظرفيت كشور بايد نهايت استفاده را برد .

 هرمزگان هنوز به جايگاه واقعي خود نرسيده و اثار محروميت در آن مشهود است .

 سرمايه اي متناسب با ظرفيت هاي استان جذب نشده است و زير ساخت ها نيز متناسب با فرصت هاي موجود در هرمزگان نيست .

بايد تربيت نيروي انساني با توجه به نيازهاي هرمزگان صورت بگيرد . نرخ بيكاري در استان هرمزگان از متوسط نرخ بيكاري كشور كمتر است اما از بوميان استان استفاده نمي شود كه سبب نارضايتي شده است .

پتانسل لازم براي ورود زنان هرمزگاني به بازار كار چندان وجود ندارد و بايد در اين مساله نيز دقت شود . امكان استقرار منطقه ويژه در بندرلنگه وجود دارد .

حلقه اتصال بندرعباس به جاسك شهرستان ميناب است كه بايد فكري به حال آن نيز بشود .

از پس كرانه ساحل نيز نبايد غافل شد چرا كه حاجي آباد و بستك نيز از ما توقع دارند . هر گونه توسعه اي بدون توجه به مسائل فرهنگي به سرانجام نمي رسد و بايد مسائل آموزشي و اجتماعي را مد نظر قرار دهيم .

صنابع استان نيازمند كارهاي مهارتي هستند و بايد دانش آموزان را به سمت مراكز فني و حرفه اي سوق دهيم.

 

اين نشست در نوبت صبح پايان يافت تا در عصر امروز نيز پس از حضور استانداران در مراسم ترحيم پدر جاسم جادري استاندار سابق هرمزگان كه از ساعت 14 تا 16 در مسجد امام حسين (ع) در چهارراه دانشگاه برگزار مي‌شود، ادامه يابد.