پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : حجت‌الاسلام‌ميرزايي: تكليف انساني مقدم بر تكليف اسلامي است
دوشنبه، 4 دی 1396 - 12:41 کد خبر:34856
رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان هرمزگان با بيان اينكه تكليف انساني مقدم بر تكليف اسلامي است، گفت: تا ما انساني فكر نكنيم اسلامي عمل نمي‌كنيم.

به گزارش جنوب ايران به نقل از ايسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمين علي‌اكبر ميرزايي در دومين نشست علمي و تخصصي كميته امداد امام خميني (ره) با موضوع "سنت‌هاي حسنه اسلامي مرتبط با فعاليت‌هاي كميته امداد امام خميني(ره)" با ذكر تعبيري از حضرت امام علي (ع) در خطبه 192 نهج‌البلاغه با عنوان خطبه متقين كه در آن مي‌فرمايد:  يكي از ويژگي‌هاي متقين و پرهيزكاران اين است كه علم را با حلم مي‌آموزند، بر لزوم آموختن علم در كنار بررسي‌هاي دقيق زيرساختي،مصداقي و فني تأكيد كرد.

وي اظهار كرد: نتيجه آموختن علم به همراه تسلط بر امور اساسي و زيربنايي در حوزه‌هاي موردنظر باعث بهره‌وري هرچه بيشتر در ارائه خدمات خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين ميرزايي در قالب مقدمه با مرور موضوع گزاره موردبحث خاطرنشان كرد: در بررسي هر موضوعي يك اصل مهم وجود دارد و آن اينكه بررسي تمامي اين موضوعات داراي دو محور است. نخست زيربنايي و ديگري روبنايي كه در مباحث ديني هم اين اصل مهم حاكم است.


وي موضوعاتي مثل نماز، روزه، زكات، حج و خمس را جزو روبناي مسائل ديني مطرح كرد و با اشاره به اهميت بالاي موضوعات زيربنايي نسبت به موضوعات روبنايي و ظاهري عنوان كرد: بنا بر سنت‌ها و تأكيدات صريح  قرآن و اسلام موضوعاتي چون عدالت، احسان و توجه به اطرافيان جزو زيربناي اصلي حوزه دين به شمار مي‌روند و از اهميت بسيار بالايي برخوردارند.

اين كارشناس علوم ديني و مذهبي اضافه كرد: تمامي حوزه‌هاي فعاليت كميته امداد در راستاي كمك به محرومان، در زيرمجموعه امور زيربنايي قرار مي‌گيرد و از اين بابت نقش كميته امداد در جامعه بسيار حائز اهميت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمين ميرزايي با بيان اينكه در جامعه اسلامي توجه به فقرا يك محور و حركت زيربنايي است، افزود: تا ما انساني فكر نكنيم اسلامي عمل نمي‌كنيم يعني تكليف انساني مقدم بر تكليف اسلامي است.


وي با ارائه تعابير و تأكيدات مهم امامان و قرآن در خصوص اهميت كمك به محرومين در جامعه اسلامي با اشاره به نامه 53 نهج‌البلاغه، تصريح كرد: اين نامه مهم و زيربنايي دو محور اصلي دارد؛ اخلاقي و سياسي، پايه سياسي آن در خصوص كيفيت اجراي احكام اسلامي است.

اين كارشناس علوم ديني و مذهبي اظهار كرد: در اين نامه تمامي شئونات مطرح‌شده مربوط به اجراي احكام در خصوص محرومين است. با ذكر تمامي اين توضيحات نتيجه مي‌گيريم براي اينكه ببينيم يك جامعه اسلامي يك جامعه انساني هم هست بايد ببينيم كه آيا در اين جامعه به محرومين توجه كافي مي‌شود يا خير.

وي در پايان بر ساماندهي و سازمان‌دهي محرومان و شناخت فقر و شناسايي فقرا تأكيد كرد.انتهاي پيام