پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : 9 بيماري خطرناك كه مي‌تواند جان كودكتان را بگيرد
جمعه، 15 دی 1396 - 18:37 کد خبر:35036
بيماري آنفولانزا كه نتيجه عملكرد ويروس در بدن است، در سه نوع A، B. و C. تقسيم مي‌شوند. از بزرگترين مشكلات اين بيماري آن است كه ويروس‌هاي آن در هر بار برخورد با سيستم ايمني ساختار حمله خود را تغيير مي‌دهند و همين تغييرات باعث مي‌شود كه بدن ما نتواند ويروس‌هاي ناقل آنفولانزا را نابود كند.


پزشكان امروزه با توجه به امكاناتي كه دارند، بسياري از بيماري‌ها را درمان مي‌كنند، اما در پاره‌اي از مواقع براي درمان برخي بيماري‌ها با شكست روبرو مي‌شوند. همان طور كه مي‌دانيد بسياري مردم از بيماري سرماخوردگي در سراسر جهان رنج مي‌برند. اما علاوه بر سرما خوردگي بيماري‌هاي ديگري هستند كه باعث شده‌اند كه ما انسان‌ها از وجودشان همواره در رنج باشيم و با توجه پيشرفت‌هاي خيره كننده علم پزشكي هنوز راهكاري براي درمان قطعي آن‌ها ارائه نشده است. در ادامه اين مطلب شما را با ۹ بيماري خطرناك كه با جان انسان‌ها بازي مي‌كنند و سالانه تلفات زيادي را بر انسان‌ها به ويژه كودكان تحميل مي‌كنند، آشنا مي‌كنيم.
 

والدين بايد نگران ابتلاي كودكان‌شان به اين ۹ بيماري باشند

 

ابولا

ابولا يك ويروس از خانواده Filoviridae است كه مسئول تب و ورم شديد مفاصل بوده و اغلب مرگبار است. شيوع اين بيماري توسط گوريل‌ها و شامپانزه‌ها و همچنين انسان‌ها ثبت شده است. اين بيماري با شواهدي هم چون: جوش‌هاي زياد پوستي، تب شديد و خونريزي فراوان قابل تشخيص است. اگر انساني به اين ويروس مبتلا شود، احتمال مرگ وي بين ۵۰ الي ۹۰ درصد است. جالب است، بدانيد كه اين ويروس نام خود را از رودخانه به نام ابولا در حوضه شمال كنگو در مركز آفريقا گرفته است كه شواهد وجود اين بيماري در سال ۱۹۷۶ تشخيص داده شد. البته نوع ديگر اين ويروس ابولا به نام ماربورگ كه در سال ۱۹۶۷ كشف شده بود، به عنوان يكي از اعضاي Filoviridae شناخته شد كه باعث انتشار اين بيماري همه گير در بين انسان شد. سومين عامل وابسته به بيماري ابولا استرونون ناميده مي‌شود، اپيدمي آن در ميمون‌هاي آزمايشگاهي در Reston، ويرجينيا ايجاد كرد، اما ظاهرا براي انسان‌ها كشنده نبود.
 
 

بيماري فلج اطفال
بيماري فلج اطفال كه يك بيماري شناخته شده است با عنوان poliomyelitis كه به آن فلج مادري نيز گفته مي‌شود. اين يك بيماري عفوني حاد سيستم عصبي است كه معمولا با علائم عمومي مانند تب، سردرد، تهوع، خستگي و درد عضلاني و اسپاسم شروع مي‌شود و گاهي اوقات پس از يك فلج جدي و دائمي عضلات در يك يا چند عضو، گلو يا سينه شخص مبتلا درد احساس مي‌كند. بيش از نيمي از موارد بيماري فلج اطفال در كودكان زير پنج سال رخ مي‌دهد. فلج شدن حاصل از اين بيماري در ارتباط مستقيم با ويروس اين بيماري است. بين ۵ تا ۱۰ درصد افراد مبتلا به بيماري فلج اطفال علائم ذكر شده بالا در آن‌ها ايجاد مي‌شود و در بيش از ۹۰ درصد آن‌ها چنين علائمي قابل مشاهده نيست. تقريبا براي كساني كه به ويروس اين بيماري مبتلا مي‌شوند هيچ گونه درماني وجود ندارد و در اواسط قرن بيستم، صدها هزار كودك از هر سال به اين بيماري مبتلا مي شدند. خوشبختانه از دهه ۱۹۶۰، به علت استفاده گسترده از واكسن‌هاي فلج اطفال، فلج اطفال از بيشتر كشورهاي جهان حذف شده است و در حال حاضر تنها در چند كشور آفريقا و آسياي جنوبي اين بيماري شايع است. تقريبا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ كودك هنوز هم از وجود اين بيماري رنج مي‌برند كه اكثر آنها در كشور هند زندگي مي‌كنند.
 
۹ بيماري خطرناك كه مي‌تواند جان كودكتان را بگيرد
 

بيماري لوپوس اريتماتوز
همچنين اغلب به عنوان لوپوس به كار مي‌رود، اين يك اختلال autoimmune است كه باعث التهاب مزمن در قسمت‌هاي مختلف بدن مي‌شود. سه نوع اصلي لوپوس تشخيص داده شده است: ديسيكويد، سيستميك و دارويي است. لوپوس ديسيكويد فقط روي پوست تاثير مي‌گذارد و معمولا شامل اندام هاي داخلي نمي‌شود. واژه discoid اشاره به جوش‌هاي زياد و تكه‌هاي قرمزي متمايز پوشيده شده با مقياس قهوه‌اي خاكستري است كه ممكن است بر روي صورت، گردن و پوست سر ظاهر شود. در حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به لوپوس ديسيكويد، به شكل شديد سيستميك اين اختلال در ان ها تكامل يافته است.
 
لوپوس اريتماتيك سيستميك شايع‌ترين شكل بيماري است. اين ممكن است بر روي هر عضو يا ساختار بدن تاثير بگذارد، به خصوص پوست، كليه‌ها، مفاصل، قلب، دستگاه گوارش، مغز و غشا‌هاي سرمي (پوسته‌هاي غشايي اندام‌ها، مفاصل و حفره‌هاي بدن). در حالي كه لوپوس سيستميك مي‌تواند در تمامي نواحي بدن چه داخلي و چه ظاهري تاثير بگذارد، اما اكثر افراد مبتلا به آن علائم را تنها در چند اندام خاص تجربه مي‌كنند. به طور كلي، دو نفر اگر به طور همزمان از اين بيماري رنج ببرند علائم و شكايتشان نسبت به اين بيماري يكسان نيست. اين به خاطر آن است كه درصد تغييرات اين بيماري بسيار زياد است و براي همين افراد مبتلا به آن درد‌هاي يكساني ندارند. البته بيماري نيز متغير است و با دوره‌هاي زماني كه بيماري فعال است و از دوره‌هاي ديگر زماني كه علائم آشكار نيست (تجديد) مشخص مي‌شود.
 
 

بيماري آنفولانزا
بيماري آنفولانزا امروزه بسيار شناخته شده است. اين بيماري باعث ايجاد عفونت حاد ويروسي دستگاه تنفسي فوقاني و تحتاني مي‌شود كه با تب، لرز و احساس ضعف شديد به همراه درد در اندام‌ها با درجه‌هاي مختلف درد در سر و شكم همراه است. بيماري آنفولانزا كه نتيجه عملكرد ويروس در بدن است، در سه نوع A، B. و C. تقسيم مي‌شوند. اين سه نوع اصلي معمولا علائم مشابهي را توليد مي‌كنند، اما به طور غيرمستقيم آنتي ژنيك‌هاي متفاوتي براي ايجاد عفونت و درد در بدن دارند. ويروس‌هاي نوع A. موجب اپيدمي آنفولانزاي بزرگ مي‌شوند و ويروس‌هاي B. موجب شيوع بيماري‌هاي موضعي مي‌شوند. ويروس‌هاي C. عامل مهمي براي بيماري در انسان نيستند. از بزرگترين مشكلات اين بيماري آن است كه ويروس‌هاي آن در هر بار برخورد با سيستم ايمني ساختار حمله خود را تغيير مي‌دهند و همين تغييرات باعث مي‌شود كه بدن ما نتواند ويروس‌هاي ناقل آنفولانزا را نابود كند. چنين تغييرات بزرگي از ويروس‌هاي آنفولانزا باعث شده است كه آنتي بيوتيك‌هاي ساخت بشر نيز نتواند به طور كامل باعث نابودي آنها شود، چرا كه اين ويروس در هر برهه از زمان با يك ساختار جديد ظاهر مي‌شود و تا راه مبارزه با اين ساختار جديد كشف شود. ويروس‌هاي آنفولانزا با يك ساختار جديدتر وارد جنگ با سيتم ايمني بدن و انواع آنتي بيوتيك‌ها ساخت بشر مي‌شوند.
 
۹ بيماري خطرناك كه مي‌تواند جان كودكتان را بگيرد
 

بيماري ديابت
ديابت يك نوع اختلال متابوليسم كربوهيدراتي در بدن است كه مشخصه پاسخ به توليد و يا پاسخ به انسولين در بدن است و در نتيجه سطح قند (گلوكز) در خون را حفظ مي‌كند. دو نوع از اين بيماري وجود دارد؛ ديابت نوع I، كه قبلا به عنوان ديابت بارداري وابسته به انسولين (IDDM) شناخته مي‌شد و معمولا در دوران كودكي ايجاد مي‌شود. اين يك اختلال autoimmune است كه در آن سيستم ايمني فرد ديابتي توليد آنتي‌بادي‌هايي است كه سلول‌هاي بتا توليد كننده انسولين را از بين مي‌برد. از آنجا كه بدن ديگر قادر به توليد انسولين نيست، تزريق روزانه هورمون مورد نياز مي‌شود، اما ديابت نوع دوم كه قبلا به ديابتي غير انسولين وابسته (NIDDM) و يا به عنوان ديابت افراد شناخته شده است، معمولا بعد از سن ۴۰ سالگي اتفاق مي‌افتد و احتمال ابتلا به اين نوع ديابت با افزايش سن رابطه مستقيم دارد. همچنين افراد چاق كه سن شان از ۴۰ سال بيشتر است، مستعد ابتلا به اين نوع ديابت هستند. خوشبختانه افراد مبتلا به ديابت نوع II مي‌توانند سطح گلوكز خون را از طريق رژيم غذايي و ورزش و در صورت لزوم با تزريق انسولين يا دارو‌هاي خوراكي كنترل كنند.
 
 

اچ آي وي / ايدز

بيماري ايدز در دهه ۱۹۸۰، به ويژه از طريق كشورهاي آفريقايي در سراسر جهان گسترش پيدا كرد. گسترش اين بيماري به عوامل مختلفي مربوط مي‌شود از جمله مي‌توان به شهر نشيني، سفرهاي طولاني به كشورهاي افريقا، مسافرت‌هاي بين المللي، تغييرات در روابط جنسي، استفاده مشترك از وسايل تيز، گسترش مواد مخدر به ويژه موادي كه به وسيله سوزن‌ها تزريق مي‌شدند، استفاده از خون‌هاي آلوده به ايدز منتشر مي‌شود. طبق گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۴ تقريبا ۳۸ ميليون نفر در سراسر جهان به HIV مبتلا هستند و سالانه ۳ ميليون نفر به آن آلوده مي‌شوند و مرگ و مير حاصل از اين بيماري تقريبا ۳ ميليون نفر در سال است. تا كنون حدود ۲۰ ميليون نفر از سال ۱۹۸۱ تا به الان جان خود را از دست داده‌اند.

 ۹ بيماري خطرناك كه مي‌تواند جان كودكتان را بگيرد

 

آسم

آسم يك اختلال مزمن ريه است كه در آن راه‌هاي تنفسي دچار التهاب شده و تحريك مي‌شوند كه اين عمل مي‌تواند باعث گرفتگي نفس شود. معمولا بيماري آسم همراه با سرفه، خس خس سينه و تنگي آزار دهنده نفس همراه است. التهاب راه‌هاي تنفسي با تحريك انواع محرك‌ها صورت مي‌گيرد. در برخي از موارد افراد مبتلا به آسم با وجود گرد و غبار، مدفوع و يا مو حيوانات، گرده گل، آلودگي هوا، سيگار،برخي از داروها، شرايط آب و هوايي خاص، و حتي تحركات شديد جسماني حاصل مي‌شود. البته استرس مي‌تواند علائم را تشديد كند. حملات آسمي براي هر شخصي ممكن است، رخ دهد. معمولا حدود نيمي از افراد مبتلا به آسم سني كمتر از ۱۰ سال را دارند. ابتلا به اين بيماري در بين زنان و مردان تقريبا برابر است. اكثر افراد مبتلا به اين بيماري با تحريك‌هايي كه از محيط مي‌گيرند، دچار آسم مي‌شوند. البته در برخي از موارد اين بيماري ريشه ژنتيك و وراثتي دارد. بزرگسالان مبتلا به آسم ممكن است، پوليپ بيني يا سينوزيت داشته باشد.


 

سرطان

سرطان تقريبا در بيش از ۱۰۰ نوع بيماري متمايز شناخته مي‌شود كه علت اصلي آن‌ها رشد غيرقابل كنترل سلول‌هاي غيرطبيعي در بدن است. اين بيماري تا آن‌جايي پيشرفت كرده است كه از هر سه نفر فوتي افراد در كشورهاي توسعه يافته يك نفر با وسيله سرطان جان خود را از دست مي‌دهند. البته پيشرفت‌هاي قابل توجهي در درمان سرطان از اواسط قرن بيستم صورت گرفته است كه چنين پيشرفتي در واقع باعث كاهش مرگ و مير ناشي از انواع سرطان‌ها شده است.

۹ بيماري خطرناك كه مي‌تواند جان كودكتان را بگيرد

 

سرماخوردگي

سرماخوردگي يك عفونت ويروسي حاد است كه در دستگاه تنفسي فوقاني شروع مي‌شود و گاهي اوقات به ساختارهاي پايين‌تر نيز گسترش مي‌يابد و ممكن است؛ عفونت‌هاي ثانويه در گوش‌ها و حلق و بيني ايجاد كند. با توجه به پيشرفت‌هايي كه در علم پزشكي صورت گرفته است، هنوز هم پزشكان درمان قطعي براي اين بيماري ارائه نداده‌اند و دارو‌هاي تجويز شده فقط مي‌توانند عفونت‌هاي حاصل از سرماخوردگي را كاهش دهند. اين گونه روش‌ها فقط مي‌تواند طول درمان را كاهش دهند ولي عملا قادر نيستند، بدن ما را از ابتلا به سرماخوردگي مصون نگاه دارند. همان طور كه مي‌دانيد ويروس‌هاي سرماخوردگي يك الي ۴ روز در بدن فعاليت مي‌كنند و پس از اين چند روز فعاليتشان در بدن به اتمام مي‌رسد. ويروس‌هاي سرماخودگي پيش از آنكه علائم حضور خود را در بدن نشان دهند، در بدن پخش مي‌شوند. يكي از مشكلات ويروس‌هاي سرماخودگي اين است كه اين ويروس‌ها به راحتي مي‌توانند از فردي به فرد ديگر منتقل شوند، از اين رو در مواجه با افراد سرما خورده، از دست دادن و يا روبوسي كردن با آنها جدا خودداري كنيد و در صورتي كه ناچار به چنين كاري شديد، حتما دست‌ها و صورتتان را با آب و صابون به خوبي بشوييد و به هيچ وجه دست آلوده خود را به دهان و يا چشمان خود نماليد. يادتان نرود ويروس‌هاي سرماخوردگي از طريق پوست بدن قادر نيستند وارد بدن شوند.