سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : آخرين اخبار از نفتكش حادثه ديده ايراني در چين
جمعه، 22 دی 1396 - 11:39 کد خبر:35131
مديرعامل شركت ملي نفتكش ايران با اشاره به آغاز عمليات اطفا حريق از بامداد جمعه توسط كشتي هاي چيني، آخرين وضعيت، اقدامات و تلاش ها براي اطفا آتش و نجات جان دريانوردان را تشريح كرد.

خبرگزاري ايرنا: مديرعامل شركت ملي نفتكش ايران با اشاره به آغاز عمليات اطفا حريق از بامداد جمعه توسط كشتي هاي چيني، آخرين وضعيت، اقدامات و تلاش ها براي اطفا آتش و نجات جان دريانوردان را تشريح كرد.
 
'سيروس كيان ارثي' با بيان اين كه پس از غروب آفتاب به وقت محلي، چيني ها عمليات نجات را متوقف كرده بودند گفت: كشتي هاي مستقر در منطقه صبح امروز، همگي درگير عمليات شده و مهار آتش را مهار شروع كردند.
 
او با بيان اينكه روز گذشته چهار شناور درگير مهار آتش بودند ، گفت: شناور ژاپني نيز كه شب گذشته به منطقه رسيد از امروز كار خود را آغاز كرده است.
 
كيان ارثي افزود: هنوز ميزان زيادي از محموله ميعانات گازي باقي مانده است و همچنان آتش ادامه دارد، اما خوشبختانه امروز شرايط بهتر است و شعله ها كاهش يافته اند.
 
وي در مورد امكان مهار آتش در روز جمعه گفت: هر احتمالي وجود دارد اما اميدواريم عمليات امروز به خاموش شدن آتش منجر شود.
 
او گفت: از همه امكانات براي مهار آتش و تعيين تكليف سرنشينان استفاده مي شود.
 
كيان ارثي با اشاره به نشست روز گذشته سفير كشورمان در چين با مسئولان سازمان امداد و نجات درياي چين در شانگهاي گفت: نخست وزير چين هم دستورات مهمي را صادر كرده است تا نهادهاي مرتبط امكانات لازم براي امداد و نجات را فراهم كنند.
 
مديرعامل شركت ملي نفتكش افزود: امروز شرايط بهتر شده و چند نفر از نيروهاي متخصص شركت ملي نفتكش از ديروز توانستند در مركز عمليات مهار آتش در چين حضور داشته باشند.
 
او اضافه كرد: حضور نيروهاي متخصص ايراني در مركز مديريت حادثه و كميته بحران چين، مي تواند شرايط را بهتر كرده و باعث اطمينان بخشي براي مردم شود.
 
كيان ارثي افزود: به دليل اين كه جريان باد به صورتي است كه نفتكش را به سوي آبهاي ژاپن منتقل مي كند، تلاش كرده ايم كه كشتي هاي آتشخوار ژاپني را نيز وارد عمليات كنيم.
 
نفتكش ايراني حامل 136 هزار تن ميعانات گازي صادراتي ايران به كره جنوبي عصر شانزدهم دي ماه پس از برخورد يك كشتي باري با آن، طعمه حريق شد.
 
كشتي فله بر هنگ كنگي به نام «كريستال» با مالكيت يك شركت لجستيكي در استان «جه جيانگ» چين حاوي 64 هزار تن غله بود كه از آمريكا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چين مي رفت و در بين راه به كشتي نفتكش «سانچي» با مالكيت شركت «برايت» از جمهوري اسلامي ايران برخورد كرد.
 
اين حادثه سبب انفجار و آتش سوزي در كشتي نفتكش شد و از 32 سرنشين آن شامل 30 نفر ايراني و 2 تن بنگلادشي خبري نيست.
 
البته دوشنبه پيكر يكي از خدمه هاي ايراني اين نفتكش در سه مايلي محل حادثه كشف شد.
 
كشتي باري چيني كه حامل غلات آمريكايي بود، آسيب جزيي ديد و 21 خدمه آن كه همگي اتباع چين هستند، نجات يافته اند.
 
عمليات براي اطفاي حريق و تعيين سرنوشت 31 خدمه نفتكش همچنان ادامه دارد.