پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : افزايش 23 درصدي كشفيات قاچاق در كشور/ سهم ويژه هرمزگان در رشد كشفيات
دوشنبه، 14 اسفند 1396 - 14:45 کد خبر:35804
در 10 ماه اول امسال، بيش از ۳۶ هزار و ۲۱۶ ميليارد ريال كالاي مظنون به قاچاق كشف شده است كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كه ۲۹ هزار و ۳۸۲ ميليارد ريال بود ۲۳.۳ درصد افزايش يافت.


يك مقام مسئول در ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز، با اشاره به افزايش ۲۳ درصدي كشفيات كالاهاي قاچاق، گفت: ستاد با قوت و طبق برنامه، به ماموريت‌هاي خود ادامه مي‌دهد.

به گزارش جنوب ايران به نقل از ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، رضا بهشتي‌زاده گفت: طرح برخي موضوعات در رسانه‌ها مبني بر تعطيلي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، مانع از اجراي ماموريت‌هاي ستاد در مبارزه با قاچاق كالا و ارز نيست و خللي در انگيزه دستگاه‌هاي متولي ايجاد نمي كند.افزايش 23 درصدي كشفيات قاچاق در كشور

وي با اشاره به اينكه ستاد با قوت و طبق برنامه به ماموريت‌هاي خود ادامه مي‌دهد، اضافه كرد: رئيس ستاد قاچاق كالا و ارز مسؤوليت ديگري بر عهده گرفته است اما صِرف اينكه رييس ستاد هنوز تعيين تكليف نشده، دليلي بر تعطيلي ستاد نيست.

بهشتي تأكيد كرد: نشانه متوقف نبودن فعاليت‌هاي ستاد، دستاوردهاي اخير اين مجموعه است؛ اگر در مبارزه با قاچاق كالا و ارز كار نمي‌شود چرا كشفيات افزايش پيدا كرده است؟ چرا دستورالعمل هاي اجرايي طرح‌هايي مانند رجيستري، ساماندهي معابر كوله‌بري و كالاهاي ملواني و ... كه سه الي چهار سال روي آن‌ها كار شده، دقيقا در ۶ ماه اخير ابلاغ شده است؟

اين مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز خاطرنشان كرد: در ده ماه نخست امسال، بيش از ۳۶ هزار و ۲۱۶ ميليارد ريال كالاي مظنون به قاچاق كشف شده است كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته كه ۲۹ هزار و ۳۸۲ ميليارد ريال بود ۲۳.۳ درصد افزايش يافت.

وي تاكيد كرد: اين آمار هنوز تكميل نشده است و با اضافه شدن كشفيات برخي از دستگاه‌هاي ديگر – كه هنوز به اين فهرست اضافه نشده - آمار كشفيات امسال بسيار بيشتر از اين اعداد خواهد بود.

مديركل روابط عمومي ستاد مبارزه قاچاق كالا و ارز در مورد انتشار خبري مبني بر احتمال انتقال ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز به عنوان يكي از دستگاه‌هاي زير مجموعه وزارت كشور، گفت: وزارت كشور يكي از اعضاي ستاد مركزي است، با استناد به ماده سه قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز به منظور سياستگذاري، برنامه‌ريزي، هماهنگي و نظارت در حوزه امور اجرائي، پيشگيري و مبارزه با قاچاق كالا و ارز با ۲۴ عضو از قواي سه‌گانه و نيروهاي نظامي و انتظامي تشكيل شده است.

بهشتي‌زاده افزود: وزارتخانه هايي همچون دادگستري، اطلاعات، امور اقتصادي و دارايي، كشور، امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، جهاد كشاورزي، نفت، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از اعضاي اين ستاد به شمار مي‌روند.

اين مقام مسؤول با اشاره به فرا قوه‌اي بودن ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز، اضافه كرد: علاوه بر وزارتخانه‌هاي ذكر شده، دو نفر از نمايندگان عضو كميسيون‌هاي اقتصادي و قضائي و حقوقي مجلس، سازمان‌هاي تعزيرات حكومتي، جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي، صدا و سيما، بازرسي كل كشور، ستاد كل نيروهاي مسلح، فرماندهي نيروي انتظامي، بانك مركزي، گمرك، اتاق بازرگاني ايران و ... از اعضاي اين ستاد هستند.