پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نحوه فعاليت بيمارستان‌هاي دولتي در نوروز
یکشنبه، 20 اسفند 1396 - 12:01 کد خبر:35877
معاون درمان وزير بهداشت با اشاره به آغاز طرح سلامت نوروزي از 23 اسفندماه، جزييات اين طرح در حوزه درمان و نحوه عملكرد بيمارستان‌ها، داروخانه‌ها، اورژانس، بخش‌هاي پاراكلينيك، تصويربرداري و... را تشريح كرد.

ايسنا: دكتر قاسم جان‌بابايي با اشاره به طرح سلامت نوروزي وزارت بهداشت كه از ساعت هشت صبح چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه ۹۶ آغاز مي‌شود و تا ۱۵ فروردين ماه سال آينده ادامه دارد، گفت: با توجه به نزديك شدن تعطيلات نوروزي ۱۳۹۷، آمادگي همه‌جانبه تمامي واحدهاي ارائه‌دهنده خدمات بهداشتي و درماني اعم از اورژانس‌هاي پيش­‌بيمارستاني، درمانگاه‌ها، پاراكلينيك، بيمارستاني و... ضروري است و در اين راستا طرح سلامت نوروزي با در نظر گرفتن شرايط جغرافيايي، بومي و... هر دانشگاه در دستور كار تمامي مراكز تابعه قرار خواهد گرفت.
 
وي افزود: اميدواريم ارائه خدمات جامع و مطلوب سلامت در اقصي نقاط كشور در اين ايام، با رويكرد ارائه خدمات به­ موقع، با كيفيت و ايمن و با دسترسي بهينه و در نظر گرفتن مديريت هزينه، نقطه عطفي در توسعه سلامت جامعه و افزايش رضايتمندي شهروندان و مسافران عزيز در سال جديد بوده و با قوت ادامه يابد. بر همين اساس به همه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور اعلام شده كه جهت اطمينان از آمادگي و فعال بودن مراكز، وجود و حضور نيروهاي تخصصي و كادر درماني، ارائه خدمات تشخيصي آزمايشگاهي، تصويربرداري، دندانپزشكي، دارويي و اطلاع‌رساني‌هاي لازم در اين زمينه، قبل از آغاز تعطيلات نوروزي در هر استان برنامه‌ريزي‌هاي لازم انجام شود.
فعاليت 100 درصدي كميته مديريت بحران در بيمارستان‌ها
 
جان‌بابايي با بيان اينكه هماهنگي‌هاي لازم با تمامي نهادهاي مرتبط از جمله سازمان نظام پزشكي، استانداري، نيروي انتظامي و... جهت ارائه بهينه خدمات به مردم در ايام نوروز انجام مي‌شود، افزود: در عين حال دستور داده شده تا جلسات آمادگي براي بحران، فوريت و بلاياي محتمل در ايام نوروز با مشاركت همه ذينفعان و مسئولين برگزار شود و تيم‌هاي ارزيابي و واكنش سريع و تيم‌هاي پشتيبان نيز تعيين شده و شرح وظايف براي شرايط اضطراري قبل از آغاز تعطيلات رسمي، مشخص شود. در عين حال كميته مديريت بحران در همه بيمارستان‌ها بايد به صورت ۱۰۰ درصد فعال باشند.

 

فعاليت 24 ساعته مراكز مديريت بحران دانشگاه‌ها
 
معاون درمان وزير بهداشت با اشاره به انجام بازديدهاي مستمر از بيمارستان‌ها در طول ايام نوروز توسط اعضاي ستاد طرح سلامت نوروزي، اظهار كرد: مراكز هدايت عمليات بحران ( (EOC دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در نوروز ۹۷ به صورت ۲۴ ساعته فعالند تا امكان هماهنگي درون و برون­‌بخشي در ايام طرح سلامت نوروزي به بهترين وجه ممكن انجام شود. به همين منظور EOC وزارت بهداشت نيز به صورت شبـــانه­‌روزي آماده دريافت اخبار و انجام هماهنگي در همه امور است.
درخواست از نظام پزشكي براي فعاليت 50 درصدي بخش خصوصي در نوروز
 
جان‌بابايي درباره ميزان آمادگي مراكز ارائه‌دهنده خدمات سلامت در تعطيلات نوروز، گفت: از آنجايي كه تعطيل بودن بخشي از خدمات بخش خصوصي اعم از مطب­‌ها، درمانگاه­‌ها، آزمايشگاه‌­ها، داروخانه‌ها و... باعث افزايش بار مراجعات به مراكز درماني دانشگاهي و ازدحام و شلوغي در اورژانس­‌هاي بيمارستاني مي­‌شود، از سازمان نظام پزشكي درخواست كرديم كه حداقل توان ارائه خدمت ۵۰ درصد بخش خصوصي را در روزهاي تعطيل حفظ كنند. از طرفي بخش­‌هاي اورژانس و بخش‌­هاي ويژه بيمارستان‌هاي خصوصي ضمن حفظ كل ظرفيت تخت­‌ها، بايد با ۱۰۰ درصد توان به ارائه خدمت بپردازند. همچنين تمامي درمانگاه‌هاي خصوصي و خيريه شبانه‌روزي بايد مانند روزهاي عادي، فعاليت ۲۴ ساعته داشته و حضور پزشكان مطابق با برنامه به صورت شبانه‌روزي تنظيم شود.
 
وي با بيان اينكه برنامه‌­ريزي‌هاي لازم براي تأمين و حضور موثر نيروي تخصصي و كادر درماني كافي انجام شده است، افزود: در عين حال اعلام شده كه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ضمن هماهنگي و برنامه­‌ريزي، از ارائه خدمات توسط داروخانه­‌هاي شبانه­‌روزي در ايام تعطيل و همچنين تهيه و وجود داروها و تجهيزات مورد نياز به مقدار كافي در بيمارستان­‌ها اطمينان حاصل كنند.

 

فعاليت شبانه‌روزي بخش‌هاي تصويربرداري بيمارستان‌هاي دولتي
 
جان‌بابايي با بيان اينكه بخش‌هاي تصويربرداري كليه بيمارستان‌هاي دانشگاهي بايد به صورت شبانه‌روزي فعال باشند و در صورت عدم امكان ارائه اين خدمات در هر مركز، حتما هماهنگي و اطلاع رساني جهت انجام اين امور در مراكز درماني فعال صورت پذيرد، گفت: تيم‌هاي مديريتي بيمارستان‌ها شامل رئيس يا مدير و مترون يا جانشين او، موظفند در اين ايام در مراكز درماني حضور داشته باشند؛ به‌طوريكه نيمي از ايام تعطيلات توسط رئيس و مترون مركز و نيمي ديگر توسط مدير و جانشين مترون مركزدرماني پوشش داده شود.

 

استمرار كامل برنامه‌هاي درمان سكته قلبي و مغزي در نوروز
 
معاون درمان وزير بهداشت با اشاره به اهميت استمرار برنامه كشوري درمان سكته قلبي و مغزي، حفظ كامل توان و ظرفيت بيمارستان‌هاي كد ۲۴۷ و ۷۲۴ براي ارائه خدمات ۲۴ ساعته و به هنگام  به اين بيماران را ضروري دانست و گفت: همچنين ظرفيت و فعاليت بخش‌هاي ويژه بويژه سي‌سي‌يو، آسي‌يو، ‌ اِن‌آي‌سي‌يو و پي‌آي‌سي‌يو و دياليز به طور كامل حفظ مي‌شود.
 
جان‌بابايي با بيان اينكه در بيمارستان­‌هاي پذيرنده بيماران ترومايي، متخصص مقيم، متخصصين طب اورژانس و متخصصين بيهوشي حضور فعال خواهند داشت، گفت: همچنين دسترسي سريع به متخصص جراحي مغز و اعصاب، ارتوپدي،  جراحي عمومي و فوق‌تخصص­‌هاي مورد نياز در اين ايام وجود خواهد داشت. در بيمارستان­‌هاي جنرال نيز متخصص مقيم، بيهوشي و طب اورژانس حضور دارند و برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي دسترسي سريع به متخصصين داخلي، زنان، اطفال و جراحي عمومي انجام پذيرد. همچنين تاكيد شده كه در نوروز امسال در بيمارستان­‌هاي تك‌تخصصي، متخصص مقيم مرتبط با گرايش تخصصي حضور داشته باشد.
 
وي با بيان اينكه فعاليت روزانه كلينيك‌­هاي ويژه در اين ايام با حضور رشته­‌هاي باليني خاص شامل داخلي، قلب، زنان، اطفال، جراحي عمومي، روانپزشكي، دندانپزشكي و ديگر تخصص‌ها بنا به تشخيص، برنامه‌ريزي و اطلاع‌رساني دانشگاه‌هاي علوم پزشكي به‌گونه‌اي كه دسترسي به اين متخصصين امكان‌پذير باشد، انجام مي‌شود، افزود: در عين حال تدابير لازم در خصوص دسترسي مردم به خدمات دندانپزشكي به خصوص در دانشكده­‌هاي دندانپزشكي صورت پذيرفته است؛ به‌ طوريكه حداقل يك مركز جهت ارائه خدمات دندانپزشكي اورژانس و شبانه‌روزي در هر شهرستان وجود داشته باشد.

 

نحوه فعاليت مراكز بهداشتي-درماني شهري و روستايي در نوروز
 
وي با بيان اينكه طبق دستور معاون بهداشتي وزارت بهداشت نيز حداقل ۵۰ درصد پزشكان مراكز بهداشتي-درماني روستايي و شهري غير شبانه­‌روزي در كل ايام طرح سلامت نوروزي در هر روز فعال هستند، گفت: در خصوص مراكز تك‌پزشك نيز با هماهنگي مراكز مجاور، اقدامات لازم براي حضور پزشك انجام مي‌شود؛ به‌طوريكه از هر دو مركز مجاور، يكي از آنها قابليت ارائه خدمات داشته باشند. بديهي است در مناطقي كه بار مراجعات افزايش مي­‌يابد، به تناسب نياز، تعداد پزشكان و مراكز فعال تعيين شده و خدمات ارائه مي­‌شود.
 
 جان‌بابايي همچنين گفت: بازرسين وزارت بهداشت در طي ايام نوروز مانند سال‌هاي گذشته به صورت سرزده از مراكز درماني و پايگاه‌هاي اورژانس بازديد كرده و نتيجه بازديدهاي خود را به صورت آنلاين به ستاد طرح سلامت نوروزي اعلام خواهند كرد.