پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : اماراتي‌ها چگونه مشكل كمبود آب دوبي را حل كرده‌اند؟
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 12:23 کد خبر:36324
امارات كه يكي از خشك‌ترين كشورهاي جهان به شمار مي‌رود، توانسته است با شيرين‌سازي آب دريا مشكل كمبود آب خود را حل كند. به عنوان نمونه ۹۸% از آب مورد نياز شهر دوبي كه پرجمعيت‌ترين شهر اين كشور است با آب شيرين‌كن‌ها تأمين مي‌شود.


امارات متحده عربي كشوري در جنوب خليج فارس با 9 ميليون نفر جمعيت و 84 هزار كيلومتر مربع مساحت است كه سرانه آب تجديدپذير (شامل جريان رودخانه‌ها و آب‌هاي باران) در آن 17 متر مكعب به ازاي هر نفر در سال 2013 بوده است(1). سازمان ملل كشورهايي را كه سرانه آب تجديد پذير در آن‌ها كمتر از 1000 متر مكعب در سال باشد، كشورهاي مواجه با كمبود آب (water scarce) تعريف مي‌كند و بر اين اساس امارات با كمبود شديد منابع آب تجديدپذير روبه‌رو است. با وجود اين كمبود شديد منابع آبي تجديدپذير، امارات توانسته است آب مورد نياز براي توسعه و رشد صنعتي و جمعيتي نسبتا سريع خود را تأمين كند. بر اساس آمارهاي بانك جهاني اين كشور در 10 سال اخير به طور ميانگين 4% رشد توليد ناخالص داخلي و 9% رشد جمعيت داشته است(2) و اگر تنها به منابع آبي تجديدپذير اكتفا مي‌كرد در اين مسير با مشكلات زيادي روبه‌رو مي‌شد. اما اين كشور با اتخاذ راهبرد شيرين‌سازي آب دريا توانسته است بر مشكل كمبود آب خود غلبه كند به نحوي كه 80% از آب مورد نياز امارات با واحدهاي آب‌شيرين‌كن تأمين مي‌شود. اين كشور توانسته است با تأسيس 25 واحد بزرگ ظرفيت شيرين‌سازي آب را از صفر متر مكعب در روز در سال 1966 به بيش از 9 ميليون متر مكعب در روز در سال 2013 برساند.دوبي با بيش از 2 ميليون نفر جمعيت، پرجمعيت‌ترين شهر امارات است كه توانسته است به يك قطب تجاري بزرگ در خاورميانه تبديل شود بنابراين تأمين آب شرب براي اين شهر از اهميت زيادي برخوردار است. با توجه به كمبود شديد منابع آب تجديدپذير در امارات، شيرين‌سازي آب راهبرد اصلي تأمين آب اين شهر است به نحوي كه 98.8% از آب مورد نياز اين شهر با آب‌شيرين‌كن‌ها تأمين مي‌شود. (3)


شكل 1) آب‌شيرين‌كن "جبل علي" در دوبي كه بخش قابل توجهي از آب اين شهر را تأمين مي‌كند.

 

در واقع اماراتي‌ها دريافته‌اند كه تأمين آب يكي از مهم‌ترين زيرساخت‌هاي لازم براي توسعه شهرهايي مانند دوبي است و براي اين موضوع، از مزيت دسترسي به آب‌هاي خليج فارس استفاده و با شيرين‌سازي آب مشكل خود را حل كرده‌اند. اين در حالي است كه از شيرين‌سازي آب در شهرهاي جنوبي ايران مانند آبادان، خرمشهر، بوشهر و چابهار كه به سواحل خليج فارس و درياي عمان دسترسي دارند غفلت شده است و در اين مناطق مشكل كمبود آب به شدت احساس مي‌شود و اين مشكل به مانعي بر سر راه توسعه اقتصادي و اجتماعي آن‌ها تبديل شده ست. ضروري است دولت با نگاه به تجربه موفق شهرهايي مانند دوبي، احداث آب‌شيرين‌كن به ميزان مورد نياز در اين مناطق را به صورت جدي در دستور كار قرار دهد و مانع بزرگ ايجاد شده بر سر راه توسعه اقتصادي و اجتماعي اين مناطق را برطرف كند.

 

1) http://wdi.worldbank.org/table/3.5

 

2) http://data.worldbank.org/indicator/SP.POP.GROW/countries

 

3) “Scarcity and Abundance: UAE Food and Water Security”, Future Directions International, 2014

 

4) “Statistical Analysis of Desalination Plants in the GCC Countries”, Azza AlRaisi and etc., WEN504- Desalination Fall 2013

 

* طه محقق، كارشناس حوزه آب و انرژي

 

نقل از تسنيم