پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : جزئيات شرايط استخدام در آموزش و پرورش
شنبه، 22 اردیبهشت 1397 - 23:59 کد خبر:36438
شرايط و ضوابط جذب ۱۵هزار نفر در آموزش و پرورش از طريق برگزاري آزمون استخدامي اعلام شد.

به گزارش تسنيم، ثبت‌نام براي پنجمين آزمون استخدامي دستگاه‌هاي اجرايي از امروز يك‌شنبه 23 ارديبهشت آغاز مي‌شود. در اين آزمون 9 دستگاه اجرايي شامل وزارت آموزش و پرورش، سازمان دامپزشكي، سازمان شيلات كشور، وزارت راه و شهرسازي، سازمان محيط زيست، وزارت امور اقتصاد و دارايي، سازمان بيمه سلامت، سازمان ملي زمين و مسكن، سازمان اوقاف و امور خيريه استخدام مي‌كنند.
 
در اين آزمون 18 هزار و 207 نفر استخدام خواهند شد كه 15 هزار نفر در آموزش و پرورش جذب مي‌شوند. داوطلبان براي ثبت‌نام تا دوشنبه 31 ارديبهشت به سايت سازمان سنجش مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اينترنتي اقدام كنند.
 
حداكثر سن در اين استخدام براي مدرك فوق‌ديپلم 30 سال، ليسانس 35 سال و فوق‌ليسانس 40 سال و دكترا 45 سال است.
 
ضوابط استخدام در وزارت آموزش و پرورش بدين شرح اعلام شده است:
 
دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي: اين دوره شامل مجموعه‌اي از دروس تربيتي، تخصصي و كارورزي است كه براي دانش‌آموختگان رشته‌هاي مختلف دانشگاهي و حوزوي پذيرفته‌شده در آزمون استخدامي آموزش و پرورش اجرا مي‌شود.
 
امتيازات و سهميه‌هاي قانوني: سهميه‌هاي استخدامي استان‌هاي ايلام، آذربايجان غربي، بوشهر، سيستان و بلوچستان، چهارمحال و بختياري، خراسان جنوبي، خوزستان، كردستان، كهگيلويه و بويراحمد، هرمزگان و كرمان به نيروهاي بومي هر يك از استانهاي مورد نظر اختصاص دارد.
 
در اين استان‌ها در صورت كسب حدنصاب داوطلبان، افراد بومي شهرستان با ضريب 1.4 و داوطلبان ساير شهرستان‌هاي استان با ضريب 1.2 در هر يك از آزمونهاي كتبي و مصاحبه استخدامي، محاسبه خواهد شد.
 
شرايط و ضوابط دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي: به‌استناد مجوز سازمان اداري و استخدامي كشور و مفاد ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگيان، پذيرفته‌شدگان استخدام پيماني مشاغل آموزشي در آموزش و پرورش ملزم به گذراندن دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي در دانشگاه فرهنگيان (رشته‌هاي شغلي دبير، آموزگار) و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي (رشته‌هاي شغلي هنرآموز و استادكار) هستند.
 
تمام پذيرفته‌شدگان ملزم به گذراندن دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي و موفقيت در آزمون جامع بدون دريافت حقوق و مزايا بوده و صدور حكم استخدامي منوط به كسب موفقيت در اين دوره است. بخشي از هزينه‌هاي برگزاري دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي (خدمات آموزشي و رفاهي) به‌عهده داوطلب است و چنانچه هر يك از پذيرفته‌شدگان در طول دوره برگزاري يك‌ساله مهارت‌آموزي از اداره تحصيل و اشتغال منصرف شوند وزارت آموزش و پرورش مي‌تواند به‌تشخيص خود نسبت به محاسبه و اخذ هزينه‌هاي مربوط اقدام كند.
 
شرايط و ضوابط و نحوه ثبت‌نام در دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي بعد از قبولي نهايي و تأييد صلاحيت‌هاي عمومي توسط گزينش از سوي دانشگاه‌هاي مجري دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي اعلام خواهد شد و رعايت ضوابط اعلام‌شده از سوي دانشگاه مجري دوره مذكور الزامي است. پذيرفته‌شدگان نهايي رشته‌هاي شغلي هنرآموز و استادكار جهت اطلاع از نحوه ثبت‌نام و شركت در دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي بايد از طريق پايگاه اطلاع‌رساني دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي اقدام كنند.
 
تغيير محل تحصيل با موافقت مبدأ و مقصد و صرفاً در صورت وجود رشته شغلي با رعايت جنسيت از طريق دانشگاه فرهنگيان و شهيد رجايي مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
 
مهارت‌آموزان هنگام ثبت‌نام در مراكز مجري دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي ملزم به ارائه مدرك روخواني و روان‌خواني قرآن و آي‌سي‌دي‌ال هستند. در غير اين صورت بايد تعهد كنند كه قبل از آزمون جامع دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي مدارك را ارائه كنند.
 
دانشگاه‌هاي مجري دوره مهارت‌آموزي مسئوليتي در برابر اسكان و تغذيه قبول‌شدگان آزمون ندارند و در صورت تقاضاي افراد و وجود امكانات، امكان ارائه خدمات با اخذ هزينه وجود دارد.
 
شرايط پزشكي:
 
بيماريهاي چشم: نداشتن ديد كمتر از 10.10 در يك چشم، پس از اصلاح با عينك و نداشتن ديد كمتر از 10+10.16 در دو چشم پس از اصلاح با عينك. هر نوع نقص ميدان بينايي در يك يا هر دو چشم. دوربيني غيرقابل درمان و نيستاگموس شديد هر دو چشم. ضايعات وسيع و غير قابل درمان در هر دو قرنيه، كوررنگي (براي رشته‌هاي آموزش ابتدايي، رشته‌هاي هنر و رشته‌هايي كه شناخت رنگ و طيف نوري در آنها ضروري است، ممنوع بوده و در ساير رشته‌ها بلامانع است) و نابينايي در يك چشم.
 
ساير موارد (بيماري‌هايي كه براساس تشخيص پزشك مانع انجام وظيفه حرفه‌اي باشد)
 
قدرت شنوايي (كمي شنوايي داوطلب نبايد بيش از 40 دسي‌بل باشد. داوطلب بايد صداي نجوا را از فاصله 6متري به‌خوبي بشنود).
 
با توجه به اينكه محل خدمت مستخدمين پيماني اين آزمون در پيمان‌نامه قيد مي‌شود چنانچه اداره‌كل آموزش و پرورش استان مورد تقاضاي داوطلب در زمان حضور حكم استخدام نيازي به رشته/جنس پذيرفته‌شده در محل خدمت انتخابي در اين دفترچه را نداشته باشد، اداره‌كل مربوطه محل جديد خدمت فرد را براساس نياز از بين مناطق آموزشي مورد نياز مشخص خواهد كرد و داوطلب ملزم است در محل تعيين‌شده اشتغال به خدمت داشته باشد.
 
متقاضيان شركت در مشاغل استادكاري بايد داراي مدرك تحصيلي فوق‌ديپلم پيوسته باشند و يا در صورت داشتن فوق‌ديپلم ناپيوسته مدرك تحصيلي هنرستان داشته باشند.
 
برخورداري از حسن شهرت و عامل بودن به اخلاق و شئونات معلمي براساس شرايط احراز شغل در طبقه‌بندي مشاغل معلمان نياز است.
 
پذيرفته‌شدگان نهايي آزمون استخدامي مكلفند قبل از شروع دوره يك‌ساله مهارت‌آموزي تعهد كتبي مبني بر 10 سال خدمت (به‌شرط موفقيت در دوره و تمديد استخدام) در محل جغرافيايي مورد تقاضا به آموزش و پرورش بسپارند (استخدام و اشتغال آنها منوط به سپردن تعهد محضري است).