سايت خبري و تحليلي جنوب ايران نيوز : خبري خوش براي بيماران مبتلا به هموفيلي و تالاسمي
یکشنبه، 23 اردیبهشت 1397 - 11:39 کد خبر:36439
معاون وزير بهداشت با اشاره به اينكه از طريق ژن‌تراپي در سال‌هاي آينده ۳۰۰ ميليون نفر كه دچار بيماري‌هاي ژنتيكي مختلفي هستند درمان مي‌شوند، گفت: تلاش‌هايي در ايران جهت دستيابي به اين موضوع در حال انجام است كه اميدي براي افراد دچار ناتواني ژنتيكي به شمار مي‌رود.

فارس: معاون وزير بهداشت با اشاره به اينكه از طريق ژن‌تراپي در سال‌هاي آينده ۳۰۰ ميليون نفر كه دچار بيماري‌هاي ژنتيكي مختلفي هستند درمان مي‌شوند، گفت: تلاش‌هايي در ايران جهت دستيابي به اين موضوع در حال انجام است كه اميدي براي افراد دچار ناتواني ژنتيكي به شمار مي‌رود.
 
رضا ملك‌زاده در حاشيه سومين كنگره بين‌المللي و پانزدهمين كنگره بين‌آلمللي ژنتيك ايران در جمع خبرنگاران در ارتباط با پيشرفت ايران در حوزه ژنتيك اظهار داشت: خوشبختانه با استفاده از تكنيك‌هاي پيشرفته‌اي كه طي ۱۵ سال گذشته تحقيقات آن در دنيا آغاز شده است برخي از بيماري‌هاي ژنتيكي را مي‌توانيم درمان كنيم يا به اصطلاح ژن‌تراپي براي آن انجام گيرد.
 
وي افزود: براي نخستين بار گزارش شد كه بيماران گرفتار هموفيلي و تالاسمي با يك عمل ساده كه حتي جراحي نيست، ژن آن‌ها قابل اصلاح بوده كه اين ژن از طريق ويروس وارد بدن و نقص را اصلاح مي‌كند.
 
معاون وزير بهداشت ادامه داد: اين مسئله تحول عظيمي بوده كه طي سال‌هاي آينده ۳۰۰ ميليون نفر را در جهان كه دچار ناتواني‌هاي مختلفي همچون مشكلات عضلاني، بينايي، مغزي و جسمي هستند را حل مي‌كند.
 
ملك‌زاده عنوان كرد: پژوهش‌هاي لازم در اين زمينه انجام شده و پيش‌بيني مي‌شود درمان اين افراد انجام خواهد شد كه در واقع اين روش ژن‌تراپي اميدي براي افرادي كه ناتواني ژنتيكي دارند، است و در ايران تلاش‌ها در اين زمينه آغاز شده كه البته سرمايه‌گذاري و تربيت نيروي انساني مرتبط در اين راستا امري ضروري است.
 
وي با اشاره به اينكه دارودرماني براي بيماران ژنتيكي تاثير چنداني ندارد، گفت: درمان‌هاي كنوني براي اين افراد هزينه‌بر و سخت بوده و گاهي نتيجه مؤثري ندارد، ولي ژن‌تراپي براي آن‌ها درماني قطعي به شمار مي‌رود.
 
ملك‌زاده گفت: ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفر در ايران دچار بيماري‌هاي ژنتيكي بوده كه ژن تراپي اميدي تازه براي اين افراد به شمار مي‌رود.
 
معاون وزير بهداشت در مورد توليد دارو در ايران گفت: خوشبختانه اكثر دارو‌هايي كه در دنيا توليد مي‌شوند با فاصله كمي در ايران توليد شده و با قيمت ارزان به مردم ارائه مي‌شود.
 
ملك‌زاده در پاسخ به سؤالي مبني بر جدايي وزارت علوم و بهداشت و تاثير آن بر روي تحقيقات علمي خاطرنشان كرد: در حال حاضر مؤسسه نيماد (مؤسسه ملي توسعه تحقيقات علوم پزشكي ايران) تشكيل شده و ۲۵ درصد بودجه مركز را وزارت بهداشت به محققان وزارت علوم داده است.
 
وي گفت: ما محدوديتي در جهت حمايت از محققان اعم از محققان غيرپزشكي نداريم و وزارت بهداشت تلاش خود را جهت پيشرفت علم و دانش به محققان انجام مي‌دهد.