پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : چگونه دارو را در ماه رمضان مصرف كنيم؟
یکشنبه، 23 اردیبهشت 1397 - 20:57 کد خبر:36447
قطع مصرف دارو و يا تغيير در ميزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشك معالج و يا دكتر داروساز، كار نادرستي است كه مي‌تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و كاهش اثر بخشي داروها شود.

تسنيم: دكتر فرزانه فرجيان - معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي زاهدان با بيان اين مطلب اظهار داشت: قطع مصرف دارو و يا تغيير در ميزان و زمان مصرف داروها، بدون مشورت با پزشك معالج و يا دكتر داروساز، كار نادرستي است كه مي تواند باعث بروز اختلال در روند درمان و كاهش اثر بخشي داروها شود.
 
وي تصريح كرد: قطع خودسرانه مصرف برخي از داروها مانند داروهاي بيماران كليوي، داروهاي مغز و اعصاب، داروهاي فشار خون و صرع، كار بسيار خطرناكي است كه مي تواند عوارض ناگواري به دنبال داشته باشد.
 
وي در ادامه گفت: براي جلوگيري از بروز مسموميت دارويي و ياتداخل مصرف داروها با يكديگر، بيماران درخصوص نحوه مصرف داروها به همراه غذا و يا مصرف همزمان چندين دارو، با پزشك مشورت كنند.
 
فرجيان اظهار داشت: بيماران ديابتي، بيماران كليوي، مبتلايان به آسم و يا صرع، مادران باردار و شيرده، مبتلايان به زخم‌هاي گوارشي حتماً بايد قبل از اقدام به روزه داري، پزشك معالج خود را در جريان قرار داده و درخصوص نحوه مصرف داروهاي خود با وي مشورت كنند.
 
به گزارش سازمان غذا و دارو - وي در رابطه با بيماران ديابتي، بويژه مصرف كنندگان انسولين اظهار داشت: اين دسته از بيماران بايد زير نظر پزشك اقدام به روز داري كرده و روزانه در چندين نوبت بصورت منظم ميزان قند و فشار خون خود را كنترل كنند.
 
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي زاهدان با اشاره به طولاني بودن مدت روزه داري وكاهش ميزان الكتروليت ها، آب و قند بدن،توصيه كرد: بهتر است روزه داران گرامي افطار خود را با آب، چاي، سوپ سبزيجات به همراه چند عدد خرما شروع و پس از گذشت يك تا دو ساعت از افطار، نسبت به صرف شام اقدام كنند.
 
وي تاكيد كرد: در شروع افطار بايد از مصرف غذاهاي پرچرب، سرخ كردني و حجيم اجتناب كرد و نوشيدن آب بسيار سرد نيز در ابتداي افطار باعث بروز اختلال در هضم غذاو تضعيف عمكلرد معده مي‌شود.