پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : بازي جديد روس‌ها با منافع ايران
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 - 16:16 کد خبر:36482
جامعه ايراني در طول 200 سال اخير خاطرات چندان خوبي از روس ها نداشته است. آن ها به بدعهدي در ميان ايرانيان مشهور هستند و علي رغم اينكه وابستگان به روس در ايران به مانند وابستگان به غرب(روسوفيل ها و انگلوفيل ها) همواره سعي در تطهير چهره آن ها داشته اند، اما به نظر مي رسد نمي توان بدبيني ايرانيان به آن ها را از بين برد.

 
 

جامعه ايراني در طول 200 سال اخير خاطرات چندان خوبي از روس ها نداشته است. آن ها به بدعهدي در ميان ايرانيان مشهور هستند و علي رغم اينكه وابستگان به روس در ايران به مانند وابستگان به غرب(روسوفيل ها و انگلوفيل ها) همواره سعي در تطهير چهره آن ها داشته اند، اما به نظر مي رسد نمي توان بدبيني ايرانيان به آن ها را از بين برد.

به گزارش تابناك، شنبه همين هفته سايت تابناك در مطلبي تحت عنوان «نشانه‌هايي از تغيير استراتژي روسيه در قبال ايران پس از خروج ترامپ از برجام»، با توجه به نشانه هايي، به احتمال تغيير رويكرد و استراتژي روس ها در قبال ايران در دوران پسا خروج آمريكا از برجام اشاره داشت.

به نظر مي رسد اين تغيير استراتژي از جانب روس ها عيان تر شده است و در تازه ترين سيگنال از سوي روس ها، سرگئي ريابكوف، معاون وزير خارجه روسيه گفت: امكان بحث و گفتگو درباره آينده برجام بدون مشاركت آمريكا وجود دارد. او در عين حال افزود: حفظ توافق هسته اي بدون آنكه تهران امتيازاتي بدهد غيرممكن است.

بر اساس گزارش رويترز به نقل از خبرگزاري اينترفاكس، معاون وزير خارجه روسيه همچنين گفت: تصميم آمريكا درمورد ايران و توافق هسته اي، بدون در نظر گرفتن ملاحظات، در بحبوحه شروع گفت و گو ها در شبه جزيره كره اخذ شده است.

معاون وزير خارجه روسيه؛ حفظ برجام بدون دادن امتيازاتي از سوي ايران غيرممكن است!

 

همانطور كه در تحليل تابناك گفته شد، نخستين نشانه از چرخش سياست روس ها در قبال ايران، هنگامي ظاهر شد كه به رغم اينكه ايران بارها اعلام كرد با هرگونه توافق الحاقي در برجام مخالف است، الجزيره چند روز پيش  از قول معاون وزير خارجه روسيه اعلام كرد كه مسكو براي بررسي توافقي الحاقي در ساختار توافق هسته‌اي آمادگي دارد.

به نظر مي رسد روس ها بازي با كارت ايران را به خوبي ياد گرفته اند و موقعيت كنوني را براي امتيازگيري هم از ايران و هم از غرب مناسب ديده اند.

شايد وقت آن رسيده كه با حفظ اتحاد موقت و شكننده خود با مسكو در سوريه، در برابر امتيازخواهي روس ها ايستاد و از هرگونه مانور و منفعت يكجانبه آن ها در قبال برجام جلوگيري كرد.

لازم به ذكر است، «ولاديمير ساتنيكوف» پژوهشگر مسائل سياسي در اين رابطه بيان مي‌كند: توافق هسته‌اي و برداشته شدن تحريم‌ها در سال 2015 بازگشت اروپايي‌ها و كسب‌وكارهاي اروپايي به ايران را پايه‌گذاري كرد. اما به نظر مي‌رسد، در شرايط امروز، اين كسب‌وكارهاي اروپايي دشوار، قادر به كار در ايران بوده و فضا را در اختيار شركت‌هاي روسي قرار خواهند داد.

وي افزود: اكنون روس‌ها مي‌توانند با سرعت تمام در ايران به پيش روند. در حالي ‌كه ايران و روسيه سابقاً روابط چندان خوبي با يكديگر نداشته‌اند؛ اما طي چند دهه اخير، روابط اين دو كشور به ‌كلي دگرگون شده و بهبود يافته است. در دهه 90 كه ايران از سوي جامعه بين‌الملل در انزوا قرار گرفته بود، روس‌ها براي ساخت رآكتور هسته‌اي بوشهر با ايران توافق كردند؛ رآكتوري كه آلمان‌ها از ساخت آن سر باز زده بودند.

«ايگور دلانو» تحليلگر گروه ديدبان فرانكو ـ راشن بيان مي‌كند: شركت‌هاي اروپايي ارتباطات بسيار بيشتري با بازار ايالات‌متحده و سيستم مالي اين كشور دارند و بايد احتياط بسياري كنند تا در معرض آسيب تحريم‌ها قرار نگيرند؛ اما شركت‌هاي روسي جاي پاي كمتري در بازار آمريكا داشته و چيز زيادي براي از دست دادن ندارند.

وي پيش‌بيني مي‌كند، شركت‌هاي روسي حتي بعد از برگشتن همه تحريم‌هاي ايران به فعاليت خود در بازار و اقتصاد ايران ادامه خواهند داد و اين فعاليت هيچ اعتراض و آشوبي در پي نخواهد داشت.

به گفته دلانو، شركت‌هاي روسي به كار در ميان محدوديت‌هاي قانوني و اقتصادي عادت دارند. آمريكا سيستماتيك ايران را به سمت كار با روسيه و چين سوق داده است.