سايت خبري و تحليلي جنوب ايران نيوز : آيا دولت در آستانه تغييرات جدي است؟
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 17:05 کد خبر:36497
به نظر مي رسد، دولت به واسطه مشكلاتي كه به تازگي در مباحث مربوط به ارز، طلا، سكه و مسائل اقتصادي و معيشتي مردم و جامعه پديد آمده، پيش بيني هايي در بخش هاي اقتصادي و تا حدودي اجتماعي دولت و حتي كابينه براي انجام تغييرات داشته باشد. احتمالا عملكرد برخي مديران دولتي، آن گونه كه رئيس جمهور و تصميم گيران و سياستگذاران انتظار داشته اند، نبوده ...

چندي پيش بود كه «حسن روحاني»، رئيس‌جمهور از برخي وزيران نااميد خود گلايه كرده و گفته بود، «وزيران دو دسته هستند: يك دسته از اول سال نواي نااميدي سر مي‌دهند كه بودجه كم است، نفت ارزان شد، ماليات چه شد، خشكسالي و كاهش بارندگي داريم و تمام صحبتشان نااميدي است و دسته دوم هم اميدوارانه حرف مي‌زنند، مي‌گويند بارندگي كم است، پس بايد الگوي كشت را عوض كنيم؛ يعني هم پيشنهاد مي‌دهند و هم اميدواري.» حالا معاون اول روحاني صريح تر حرف رئيس جمهور را تكرار كرده و از رفتن مديران بي انگيزه سخن به ميان آورده است.
 

به گزارش جنوب ايران به نقل از «تابناك»؛ رئيس جمهور اوايل شهريورماه و در حالي كه زمزمه هاي خروج آمريكا از برجام به گوش مي رسيد، دو بار از وزيران، معاونان و مدير ارشد دولتي خواست كه جدي تر به وظايف محوله به آنان عمل كند. او همچنين در نشست هم‌انديشي مديران ارشد دولت تدبير و اميد، با اشاره به اينكه مديران دولتي روزه سكوت نگيرند و طبق شرع و قانون، بايد به وظيفه عمل كرد، گفته بود، «مديري كه در انجام وظايفش از اخم و تلفن ديگران مي‌ترسد، كنار برود بهتر است»؛ تهديدي كه در همان زمان هم تعبير به احتمال انجام تغييراتي در دولت شد.

البته «اكبر تركان»، مشاور علي رئيس جمهور در خصوص اينكه مي توان اين سخنان رئيس جمهور را به احتمال انجام تغييراتي در كابينه و بدنه دولت تعبير كرد، گفته بود، به نظر نمي رسد اين اتفاق بيفتد و فكر مي كنم كه رئيس جمهور بيشتر براي ايجاد انگيزه بيشتر در بين وزيران و معاونان خود و همچنين مديران ارشد دولتي چنين سخناني بر زبان جاري كرده باشد.

اما اين بار «اسحاق جهانگيري»، معاون اول رئيس جمهور در مراسم افتتاح اولين كارخانه توليد سلول انساني در غرب آسيا صريح تر سخناني را در اين رابطه بيان كرد كه به نظر مي رسد آن را مي توان به معناي تكميل سخنان اوايل ارديبهشت ماه روحاني دانست. او با تأكيد بر اينكه مديران بي‌انگيزه بايد كنار بروند، گفت: «اگر مديري فكر مي‌كند كه بايد با احتساب ساعت كار كند، بايد بداند شرايطي پيش آمده كه خود را بدون احتساب وقت بايد وقف ملت و مردم كند.»

دولت در آستانه تغييرات جدي/ مديران اقتصادي بي‌انگيزه از دولت مي‌روند؟

معاون اول رئيس‌جمهور با تأكيد بر اينكه مديران در اين دوره، بايد بي‌حالي و بي‌حوصلگي را كنار بگذارند، افزود: «مديران بي‌حوصله اگر نمي‌توانند در اين شرايط كار كنند، كنار بروند و ما به مديراني كه تنها در شرايط خوب نامه‌ها را امضا مي‌كنند نياز نداريم. من فكر مي‌كنم اين شرايط را با خوبي پشت سر مي‌گذاريم و همه مديران و ملت ايران براي پشت سر گذاشتن اين شرايط بايد با يكديگر وحدت داشته باشند.»

جهانگيري با تأكيد بر اينكه با توجه به محدوديت منابع بايد اولويت‌ گذاري كنيم، گفت: «در موضوع ارزي توانستيم به دولت آمريكا نشان دهيم كه كشورمان انسجام و وحدت دارد. رئيس جمهور بر اين باور بود پس از سخنراني‌هاي تند خود مردم به بازار هجوم مي‌آورند اما ديديم كه فرداي آن روز هيچ اختلالي در بازارها ايجاد نشد، چرا كه مردم اطمينان پيدا كردند ارز با يك نرخ مشخص در بازار وجود دارد و كالاها با همين نرخ مشخص تهيه مي‌شود.»

به نظر مي رسد، سخنان «حسن روحاني» قبل از حادث شدن شرايط جديد براي برجام به اين منظور عنوان شده بود كه دولتمردان آمادگي لازم را براي شرايط جديدي آماده كنند. بر همين اساس رئيس جمهور از وزيران و معاونان خود و همچنين مقامات ارشد دولتي درخواست كرده بود كه نااميدي را كنار گذاشته و با اميدواري و تلاش بيشتر براي ساختن آينده كشور و تلاش براي ايجاد شرايط بهتر اقدام كنند.

سخنان اخير جهانگيري، صريح تر حرف هاي روحاني است. او تأكيد كرده كه در شرايط جديد مديران بايد بيشتر از ساعات كاري مرسوم كار كنند و البته بي حوصلگي و بي حالي را هم بايد كنار بگذارند. معاون اول رئيس جمهور يادآور شده است اگر مديري توانايي كار با چنين شرايطي كه نياز آينده كشور هست را ندارد، بايد كنار برود و جاي خود را به افراد پركار و با انگيزه بدهد. موضوعي كه بحث تغييرات در دولت را باز هم سر زبان ها مي اندازد.

آنچه به ذهن مي آيد، اين كه «حسن روحاني» كابينه و دولت فعلي اش را بر مبناي قبل از خروج آمريكا از برجام و با فرض عمل شدن به مفاد اين قرارداد توسط طرف هاي مقابل بسته است، اما از زماني كه بحث خروج آمريكا از برجام جدي شده، رئيس جمهور و اركان تصميم گير در دولت به اين نتيجه رسيده اند كه بايد تغييراتي در بدنه دولت صورت بگيرد و برخي افرادي كه لازم است پركاري، جديت و اميدواري بيشتري در كار به خرج دهند، از جمع دولتي ها جدا شوند.

حتما در شرايط جديد كشور، هم وحدت در بين اركان و بخش هاي مختلف مديران و سياسيون لازم است و هم اميدواري، تلاش و جديت بيشتر در ادامه مسيري كه جمهوري اسلامي براي خود ترسيم كرده است. اما نكته اي كه چند وقت است دولت غير رسمي آن را مطرح كرده و دنبال مي كند و اين روزها با صراحت بيشتري توسط معاون اول رئيس جمهور مطرح شده، انجام تغيير و بركناري احتمالي چند تن از مديران دولتي است.

احتمال دارد دولت براي ايجاد همگرايي و يكدستي بيشتر بين وزيران، معاونان و مديران ارشد دولتي و ايجاد فضايي كه كار با جديت بيشتري در آن دنبال شود، تغييراتي در بدنه اجرايي و حتي كابينه صورت دهد. مسأله اي كه بسياري از سياسيون و كارشناسان هم بر لزوم انجام اين تغييرات در دولت تأكيد كرده اند.

به نظر مي رسد، دولت به واسطه مشكلاتي كه به تازگي در مباحث مربوط به ارز، طلا، سكه و مسائل اقتصادي و معيشتي مردم و جامعه پديد آمده، پيش بيني هايي در بخش هاي اقتصادي و تا حدودي اجتماعي دولت و حتي كابينه براي انجام تغييرات داشته باشد. احتمالا عملكرد برخي مديران دولتي، آن گونه كه رئيس جمهور و تصميم گيران و سياستگذاران انتظار داشته اند، نبوده ... است. به همين دليل در فاصله يك سال از آغاز به كار دولت دوازدهم آنها را به اين نتيجه رسانده كه بهتر است برخي مديران بروند و افراد پركارتري جاي آنان را بگيرند.