سايت خبري و تحليلي جنوب ايران نيوز : خانم مسوول و كارمندان اش در ميناب با لباس بندري به محل كار خود رفتند
پنجشنبه، 27 اردیبهشت 1397 - 10:45 کد خبر:36508
او درباره اينكه تصميم دارد همچنان با لباس بندري در محل كار خود حاضر شود، اظهار ‌كرد: فكر مي‌كنم براي ادامه انجام اين كار هنوز ترديد دارم و همچنان بايد منتظر بازخوردهاي مثبت و منفي باشم. اما دوست دارم در جلسه‌هاي رسمي اين كار را انجام دهم.

ايسنا: بعد از موافقت استاندار هرمزگان و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي براي استفاده از لباس سنتي توسط زنان كارمند در اداره‌هاي اين استان، سرپرست ميراث فرهنگي شهرستان ميناب به همراه جمعي از همكارانش، همزمان با هفته ميراث فرهنگي با لباس بندري به محل كارشان رفتند؛ اقدامي كه با ترديد انجام شد.

فاطمه باستاني، سرپرست ميراث فرهنگي ميناب، درباره تجربه خود گفت: زماني كه وارد دانشگاه شدم و كتابِ خود را با عنوان «بادله پوشان» نوشتم، دغدغه‌هاي بسياري براي پوشش سنتي زنان و مردان هرمزگان داشتم. چراكه حجم زيادي از پوشاك سنتي اين استان، به دلايل مختلف، از بين رفته است.

او با اشاره به اينكه هنوز هم حد و مرزهايي براي رنگ و مدل لباس اداري براي زنان وجود دارد، افزود: براي عزيزاني كه بيشترِ زمانِ خود را در محيط اداري مي‌گذرانند، وجود اين حد و مرزها سبب مي‌شود كه نتوانيم در حالت عادي از پوشاك سنتي خود استفاده كنيم. بسياري فكر مي‌كنند پوشاك سنتي فقط براي مهماني‌هاست! به يقين اينگونه نيست! مگر چقدر به مهماني يا عروسي مي‌رويم كه از اين پوشاك فقط در آن مراسم استفاده كنيم؟!

سرپرست ميراث فرهنگي شهرستان ميناب اضافه كرد: زماني كه نگهبان اداره، من را با لباس سنتي ديد، با تفكر اينكه من يك شهروند عادي بوده و سِمَتي ندارم، خطاب به من گفت: "خانم! شما كه كارمند اين اداره نيستيد؟ كجا مي‌رويد؟!" اين طور به نظر مي‌رسد كساني كه لباس سنتي مي‌پوشند، جزو مردم عادي محسوب مي‌شوند!

باستاني با بيان اينكه استفاده از پوشش محلي در محل كار يك تابو محسوب شده و شكستن اين تابو از سوي همكارانش براي بسياري غير منتظره بوده است، گفت: متاسفانه مصوبه‌هاي ما هميشه در حد كاغذ هستند! آنقدر براي زنان كارمند و فرهنگيان حد و مرز و خطوط قرمز تعيين شده كه در زمان تصميم گيري براي استفاده از پوشش محلي و با موافقت استاندار، از حراست اداره و بخش‌هاي ديگر پرس و جو كرديم.

او افزود: اين كار به پيشنهاد يكي از همكاران اداره كل ميراث فرهنگي بندرعباس انجام شد، تا حداقل براي دو ساعت از پوشاك سنتي در محل كار بهره مند باشيم. ما براي آنكه خودمان را مطرح كنيم اين كار را انجام نداديم، بلكه به عبارتي تصميم گرفتم شروع كننده اين حركت زيبا و ماندگار باشيم. معمولا سازمان ميراث فرهنگي ايده پردازي هاي زيادي دارد، اما زماني كه به مرحله عمل مي‌رسد، ترديد هم به همراه آن مي‌آيد.

سرپرست ميراث فرهنگي شهرستان ميناب اضافه كرد: با همان لباس سنتي براي جلسه‌اي كه داشتم به فرمانداري ميناب رفتم، و وقتي نگهبان فرمانداري من را با آن لباس ديد، پرسيد: "خانم كجا مي‌رويد؟!" حتي همكارانم كه در اولين برخورد من را با لباس سنتي در فرمانداري ديدند، نشناختند و فكر كردند من يك شهروند عادي هستم كه به اشتباه وارد ساختمان فرمانداري شدم!

او درباره اينكه تصميم دارد همچنان با لباس بندري در محل كار خود حاضر شود، اظهار ‌كرد: فكر مي‌كنم براي ادامه انجام اين كار هنوز ترديد دارم و همچنان بايد منتظر بازخوردهاي مثبت و منفي باشم. اما دوست دارم در جلسه‌هاي رسمي اين كار را انجام دهم.

به همين دليل تصميم داريم با همكاري اداره ارشاد، حد و مرزي براي لباس سنتي كه مي‌توان در اماكن اداري پوشيد، تعيين كنيم تا در عين سنتي بودن، يك لباس موقر و بدون زرق و برق در اداره‌ها بپوشيم. زيرا بسياري از مردم عادي براي بازار لباس ساده‌تر و براي مراسم عروسي لباس پر زرق و برق‌تري مي‌پوشند. به همين دليل اميدواريم تا ۱۰ روز آينده طرحي را به بنياد مد و لباس ارائه دهيم تا هر كسي كه مي‌خواهد در اين طرح مشاركت كند لباسي بپوشد كه با عرف همخواني داشته باشد.

باستاني همچين درباره واكنش‌ها به پوشيدن لباس سنتي در محل كار گفت: پوشيدن لباس بومي اولين خوشحالي و شادي همكاران بود، همگي حس خوبي داشتيم، خوشحال بوديم و مي‌خنديدم. اما ارباب‌رجوع‌ها متعجب نگاه مي‌كردند و برخي از آن‌ها ابراز خوشحالي هم مي‌كردند. برخي از همكاران مرد ابراز خوشحالي مي‌كردند و احسنت مي‌گفتند و برخي ديگر هم به شوخي‌ و كنايه به ما يادآوري مي‌كردند كه محيط اداري، پارك يا بازار نيست.

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي هرمزگان همزمان با روز ملي خليج فارس در هشتمين جشنواره بين‌المللي فرهنگي – هنري خليج ‌فارس از موافقت وزير و استاندار هرمزگان براي استفاده از لباس سنتي بندري توسط زنان كارمند و فرهنگيان در ادارات و مدارس سراسر استان خبر داد.