پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : از نشانه‌هاي كبد ملتهب
یکشنبه، 30 اردیبهشت 1397 - 20:22 کد خبر:36559
كبد ملتهب تنها با بزرگ شدن اندازه كبد ارتباط ندارد و به عبور اين اندام از محدوديت هاي خود اشاره دارد كه مي تواند عوارض بسياري در پي داشته باشد.

جنوب ايران: كبد اندامي است كه وظيفه سمزدايي بدن ما را بر عهده دارد و سمومي كه خود بدن توانايي رسيدگي و پردازش آنها را ندارد از بين مي برد.
 
 كبد ملتهب يا التهاب كبد (Hepatomegaly) زماني رخ مي دهد كه اندازه كبد بزرگ شده است. اين شرايط با طيف گسترده اي از علائم همراه است. امروزه، التهاب كبد به يك بيماري شايع تبديل شده است.
 
كبد چه وظايفي بر عهده دارد؟
 
كبد انسان مسئوليت سمزدايي بدن را بر عهده دارد و دامنه عملكردهاي آن شامل موارد زير مي شود:
 
دفع مسموميت
 
مبارزه با عفونت هاي مختلف
 
ذخيره ويتامين ها و انرژي
 
ترشح صفرا كه ماده اي ضروري براي گوارش است
 
پاكسازي خون
 
التهاب كبد به چه معناست؟
 
كبد ملتهب تنها با بزرگ شدن اندازه كبد ارتباط ندارد و به عبور اين اندام از محدوديت هاي خود اشاره دارد كه مي تواند عوارض بسياري در پي داشته باشد.
 
به طور همزمان، كبد ملتهب موجب مي شود تا اندام هايي كه در مجاورت آن قرار دارند عملكرد درست و بهينه خود را ارائه نكنند زيرا زماني كه كبد بيمار باشد كل بدن با نقص در عملكرد خود مواجه مي شود.
 
اگرچه تشخيص التهاب در كبد ممكن است دشوار باشد، اما با مد نظر قرار دادن برخي نشانه ها پيش از اين كه مشكل حادتر شود مي توانيد اين شرايط را شناسايي كنيد.
 
درد
 
اگرچه درد در ابتدا مي تواند خفيف و ملايم باشد، اما با گذشت زمان بر شدت آن افزوده مي شود. درد ناشي از التهاب كبد به واسطه موقعيت مكاني آن قابل تشخيص است. اين درد همواره در قسمت بالا سمت راست ناحيه شكم شكل مي گيرد.
 
به طور همزمان، شكم ممكن است ملتهب يا متورم شود و با گذشت زمان بزرگتر از حد معمول به نظر برسد.
 
تب
 
تب نشانه اي از ايجاد تغيير در وضعيت سلامت بدن انسان به واسطه عفونت ها، ويروس ها يا باكتري هاست.
 
اگر با تب مداوم مواجه هستيد، اين به معناي بروز مشكل در بدن شماست. تب مداوم يكي از نشانه هاي شايع كبد ملتهب محسوب مي شود.
 
بيماري زردي
 
بيماري زردي با سلامت كبد پيوند خورده است. اگر كبد بيمار باشد، شما متوجه زرد شدن پوست و سفيدي چشم هاي خود خواهيد شد.
 
حالت تهوع
 
كبد وظيفه دفع سموم و موادي كه بدن توانايي پردازش آنها را ندارد بر عهده دارد. اگر كبد در انجام اين وظيفه ناتوان باشد، گوارش غذاهايي كه داراي چربي بيش از حد، نمك، آرد و حتي چاشني فراوان هستند، دشوار خواهد بود. در نتيجه، شما ممكن است حالت تهوع و احساس بيماري را تجربه كنيد.
 
ادرار و مدفوع
 
ما همواره مي توانيم با بررسي شرايط مدفوع و ادرار تصويري كلي از وضعيت سلامت بدن خود داشته باشيم. اگرچه ممكن است خوشايند به نظر نرسد، اما بررسي شرايط مدفوع و ادرار مي تواند اطلاعات خوبي را در اختيار شما قرار دهد.
 
زماني كه كبد در انجام وظيفه خود ناتوان است، مدفوع مي تواند رنگ هايي روشن و يا حتي سفيد داشته باشد.
 
به طور همزمان، ادرار مي تواند بسيار تيره شده و از غلظتي اسيدي برخوردار باشد.
 
مزه بد در دهان
 
در صورتي كه كبد توانايي انجام وظايف خود را نداشته باشد، احتمال تجربه مزه بد در دهان به واسطه افزايش سطوح سموم و موادي در بدن كه قرار بوده است از بين بروند افزايش مي يابد. اين سموم و مواد روايح ناخوشايندي را توليد مي كنند كه به سمت دهان حركت كرده و موجب ايجاد مزه و بوي بد دهان مي شوند.
 
دلايل شكل گيري كبد ملتهب چه چيزهايي هستند؟
 
از آنجايي كه فعاليت كبد با تمام فرآيندهاي بدن پيوند خورده است، دلايل مختلفي مي توانند موجب ايجاد التهاب در آن شوند كه در ادامه به برخي از آنها اشاره شده است:
 
- مصرف الكل
 
- عفونت ناشي از هپاتيت
 
- عفونت هاي باكتريايي
 
- مسموميت دارويي
 
- بيماري كبد چرب
 
- اضافه وزن و چاقي