پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : يك سال از محاصره اقتصادي قطر گذشت! ما كجاي كاريم؟!
جمعه، 4 خرداد 1397 - 12:58 کد خبر:36611
مهدي خسروي

به گزارش جنوب ايران، امروز دقيقا يك سال از محاصره اقتصادي قطر توسط عربستان سعودي و امارات و بحرين به عنوان بزرگ‌ترين تامين‌كننده نيازهاي اين كشور ۲.۶ ميليون نفري مي‌گذرد.
 
 
 قطري كه يكي از متمول‌ترين كشورهاي جهان با درآمد نفتي و گازي بالا و صاحب بزرگ‌ترين ايرلاين دنيا است.
 
از فرداي روزي كه سعودي‌ها بر قطر خشم گرفته و او را تحريم كردند، تنها گذرگاه رسيدن به قطر از طريق مرزهاي دريايي ايران به تكيه‌گاه اصلي اقتصاد دوحه تبديل شد و اين كشور براي تامين مايحتاج روزانه مردم خود راهي جز مرز دريايي و هوايي با ايران نداشت.
 
در اين يكسال شايد صدها جلسه و نشست و مصاحبه و سخنراني براي استفاده از فرصت بازار قطر توسط تجار ايراني برگزار شد اما عملا بازار قطر در اختيار تركيه و هند قرار گرفت و بزرگ‌ترين هنر ما به اخذ عوارض از كاميون‌هاي ورودي تركيه به كشورمان براي رسيدن به قطر خلاصه شد!
 
تركيه حجم تجارت خود با قطر را به مرز ۴ ميليارد دلار معادل (۲۴ هزار ميليارد تومان) رساند و هندي‌ها بيش از ۱.۵ ميليارد دلار كالا به قطر صادر كردند اما سهم ايران از بازار قطر تنها روي كاغذ باقي ماند.
 
حتي تازه‌ترين نوع ميوه از سيب و پرتقال و گيلاس و زردآلو و سبزي و كاهو و كلم تا پوشاك و پارچه و مواد شوينده، لوازم خانگي، نوشيدني‌هاي متنوع روزانه با ۱۸ پرواز كارگو و صدها كاميون از تركيه به قطر ارسال مي‌شود و ما فقط به آنها نگاه مي كنيم و در حسرت تصميمات كليدي هستيم كه كار را براي صادرات تسهيل كند اما ....
 
نبود مكانيزم صادرات يخچالي براي انتقال سالم محصولات كشاورزي، نرخ بالاي كرايه حمل و نبود لجستيك مناسب براي صادرات، بي‌برنامگي دولت، غريبه‌بودن سفارت ايران با اصول اوليه تسهيل‌گري براي تجار و محدوديت‌هاي بخش خصوصي سبب شده تا ما از رقبايمان در منطقه جا بمانيم!
 
نوشته: مهدي خسروي فعال رسانه‌اي