پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : برداشت از كوه‌هاي جزيره هرمز متوقف شد
شنبه، 19 خرداد 1397 - 15:56 کد خبر:36796
تيتر "برداشت از كوه‌هاي جزيره هرمز" امروز به يكي از جنجالي‌ترين مطالب موجود در فضاي مجازي تبديل شد، به‌گونه‌اي كه واكنش مديران دستگاه‌هاي اجراي ذي‌ربط استان هرمزگان را به دنبال داشت.

اميد ذاكري در گفت‌وگو با ايسنا، در خصوص اقدام افرادي مبني بر برداشت از كوه‌هاي جزيره هرمز، اظهار كرد: متأسفانه عده‌اي از فرصت تعطيلات استفاده كرده و بدون دريافت هيچ‌گونه مجوزي از سازمان صنعت و معدن و اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري هرمزگان اقدام به برداشت از معادن كوه‌هاي جزيره هرمز كردند.
 
وي ادامه داد: به‌محض اطلاع از اين موضوع در فضاي مجازي، با پيگيري‌هاي بنده و آقاي قاسمي، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نيروهايي از شهرستان قشم به محل برداشت در جزيره هرمز اعزام و كار را متوقف كردند.
 
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان هرمزگان خاطرنشان كرد:  اين افراد در صورت تمايل به ادامه اقدامات خود بايد مجوزات لازم از اين اداره كل و همچنين سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان را اخذ كنند.
 
لازم به ذكر است صبح امروز مجيد وفادار، مديركل حفاظت محيط‌زيست استان هرمزگان در نشستي خبري با تأكيد بر اينكه هيچ مجوزي از اين اداره كل در خصوص برداشت از كوه‌هاي جزيره هرمز گرفته نشده است، افزود: سازمان صنعت و معدن براي احداث معدن در خارج از منطقه حفاظت‌شده نيازي به مجوز از محيط‌زيست ندارد، با همه اين موارد بنده نسبت به برداشت از منابع جزيره هرمز نظر مثبتي ندارم.
 
وي ادامه داد: هرمز جزيره‌اي كوچك با منابع محدود بوده و بحث گردشگري آن حول محور زمين‌شناسي آن است و هرگونه تغيير در آن تأثيرات منفي در جذب گردشگر در آن دارد.
 
مديركل حفاظت محيط‌زيست استان هرمزگان با اشاره به اينكه نبايد از منابع خدادادي براي استفاده در زمينه‌هاي گردشگري برداشت شود، اضافه كرد: در ابوموسي نيز براي ساخت اسكله‌ها مي‌خواستند از منابع جزيره برداشت كنند كه ما مخالفت كرديم و قرار شد مصالح ساختماني از جاي ديگر وارد شود، حتي خاك سرخ هرمز در طرح جامع برداشت ممنوع شده است، استاندار هم نظرش اين بود كه ديگر برداشتي از خاك سرخ هرمز صورت نگيرد، متأسفانه افق برداشت خاك سرخ از معادن هرمز تا سال 1405 و به مدت 25 سال بوده كه بايد قبل از اتمام اين قرارداد به پايان برسد.
 
وفادار ابراز كرد: بنده با برداشت از كوه‌هاي هرمز موافق نيستيم، در قشم هم در گذشته برداشت‌هاي صورت مي‌گرفت كه ما موافق آن نبوديم.
 
وي بيان كرد: چهارچوب قوانين در خصوص توقف و اعمال حضور مستقيم محيط‌زيست مجوزي نداده و محيط‌زيست متولي اين كار نيست، برداشت از كوه‌هاي هرمز از نظر عقلاني كار نادرستي است اما قانون به محيط‌زيست اجازه ورود نداده، سازمان صنعت و معدن متولي برداشت و اداره كل منابع طبيعي متولي نگهداري و حفاظت از آن است.
 
البته اين موضوع در فضاي مجازي همچنان با واكنش‌هايي از سوي فعالان محيط‌زيست روبه‌رو است تا جايي كه احمد نادعليان (يك هنرمند مطرح محيطي كشور كه سابقه سال‌ها زندگي در جزيره هرمز را دارد) در پستي اينستاگرامي نسبت به آن واكنش نشان داد.
 
تلاش‌هاي خبرنگار ايسنا براي برقراري تماس با خليل قاسمي، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان جهت پيگيري اين موضوع بي‌نتيجه ماند.