سايت خبري و تحليلي جنوب ايران : زنگ خطر افزايش خاموشي‌ها
پنجشنبه، 21 تیر 1397 - 10:29 کد خبر:37247
پيك مصرف برق امروز كشور در حالي به عدد بي‌سابقه ۵۷هزار مگاوات رسيد كه ظرفيت توليد برق تابستان امسال۵۸هزار مگاوات است وادامه روند هشداردهنده فعلي شبكه را در معرض خاموشي سراسري قرار داده است.

به گزارش جنوب ايران به نقل از مهر، وزارت نيرو اعلام كرد؛ به رغم هشدارهاي متعدد مسولان وزارت نيرو و اجراي تمهيدات متعدد در كشور از جمله كاهش ساعات كاري ادارات براي صرفه‌جويي در مصرف برق، ولي همچنان پيك مصرف به ركورد زني‌هاي بي‌سابقه خود ادامه مي‌دهد و شبكه برق كشور را در وضعيت بحراني قرار داده است.
 
با وجود اينكه طرح‌هاي متعددي همچون كاهش ساعات كار ادارات موجب صرفه‌جويي دو هزار مگاواتي مصرف برق شده است ولي همچنان افزايش استفاده بخش‌هاي مختلف از جمله سيستم‌هاي سرمايشي كه بخش اعظمي از پيك مصرف برق را به خود اختصاص داده است باعث شده تا در روزهاي گرم تيرماه امسال شرايط به گونه‌اي رقم بخورد كه مصرف برق كشور وارد كانال هشدار دهنده ۵۷ هزار مگاوات شود.
 
با توجه به اينكه توان توليد برق تابستان امسال ۵۸ هزار مگاوات است و بخش قابل توجهي از توان توليد نيروگاه‌هاي برق آبي به دليل افت بي‌سابقه بارندگي‌ها كاهش يافته است طبيعتا با ادامه چنين روندي امكان بروز دوباره تجربه ناگوار ارديبهشت ماه سال ۸۰ براي شبكه برق كشور دور از انتظار نخواهد بود.
 
در مقطع زماني ياد شده با رشد يكباره مصرف برق كشور بيش از ميزان توان توليد انرژي شرايطي رقم خورد كه شبكه برق كشور دچار فروپاشي شد و خاموشي سراسري كشور را فرا گرفت.
 
بروز چنين بحراني در حالي است كه مسولان وزارت نيرو بارها تاكيد كرده‌اند كه مشتركان تنها با ۱۰ صرفه‌جويي در مصرف برق مي‌توانند تابستاني بدون مشكل خاموشي را تجربه كنند.
 
پيك مصرف برق امروز به ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسيد
 
براساس گزارش شركت مديريت شبكه برق ايران پيك مصرف برق امروز(۲۰ تيرماه) به ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسيده كه در مقايسه با ميزان مصرف مدت مشابه سال گذشته بيش از سه هزار و ۵۰۰ ۹۸ مگاوات افزايش داشته است.
 
كل مبادلات برق امروز كشور ۲۵۹ مگاوات ثبت شده است كه سهم بخش صادرات ۴۵ مگاوات و سهم واردات در مبادلات امروز برق كشور ۲۱۴ مگاوات بوده است. همچنين در اين بازه زماني ميزان مصرف برق صنايع كشور نيز به سه هزار و ۶۸۷ مگاوات رسيد.
 
در پايان نبايد از اين نكته غافل شويم كه با توجه به گرم شدن دماي هوا طي روزهاي آينده در اكثر استان‌هاي كشور، ضروري است كه مشتركان در مصرف برق بخش خانگي حداكثر صرفه‌جويي را به عمل آورده و در ساعات پيك از به‌كارگيري لوازم برقي پرمصرف اجتناب كرده تا هم‌وطنان به‌ويژه در مناطق گرم جنوب كشور نيز از نعمت برق برخوردار باشند و خاموشي‌ در اقصي نقاط كشور به حداقل برسد.