پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ديگر آبي در سد نيان باقي نمانده!
سه شنبه، 27 شهریور 1397 - 16:43 کد خبر:38000
سد نيان تا پايان شهريورماه كاملاً خشك مي‌شود/هرمزگان در پاييز كمترين ميزان بارندگي را دارد مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان از اتمام آب سد نيان و خشكي كامل سد شميل تا پايان شهريورماه جاري خبر داد.

 
به گزارش جنوب ايران، هوشنگ ملايي گفت: در سال آبي كه از مهرماه آغاز و در شهريور پايان مي‌گيرد استان هرمزگان به‌عنوان خشك‌ترين استان كشور به دليل كمترين ميزان بارندگي در سال گذشته نام‌برده مي‌شود.

وي در ادامه افزود: متوسط بارش استان در درازمدت حدود 185 ميلي‌متر بوده كه البته در سال گذشته با بارش متوسط تنها 52 ميلي‌متر بارش كه عمده اندر حوزه غرب و جزاير استان اتفاق افتاده سال آبي خوبي را تجربه نكرديم همچنين با توجه به اينكه بيشترين منابع آب شيرين در حوزه شرق استان قرار دارد حدود 92 درصد كاهش بارندگي و 100 درصد كاهش روان آب‌ها در رودخانه‌هاي بالادست را داشتيم.

اين مقام مسئول با تأكيد بر شرايط نامساعد آبي در استان بيان كرد: شرايط به‌ويژه در مركز استان به‌گونه‌اي است كه در تأمين آب روستاها و شهرها با چالش جدي مواجه هستيم.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان هرمزگان ادامه داد: زماني كه بر اساس مطالعات و بررسي‌هاي انجام‌شده به اين نتيجه رسيديم كه در سال پيش رو بارشي نخواهيم داشت طي جلساتي با استاندار هرمزگان تصميماتي اتخاذ شد كه با همراهي سازمان برنامه‌وبودجه همچنين صبر و رعايت و همكاري خوب شهروندان استان تا الان اين بحران را مديريت كنيم.

ملائي اضافه كرد: شرايط به‌گونه‌اي است كه هر چه به جلو قدم مي‌گذاريم بهبودي در شرايط ايجاد نمي‌شود و در حال مصرف منابع آبي باقي‌مانده هستيم و يكي از بزرگ‌ترين نگراني‌ها بر اساس پيش‌بيني مركز خشك‌سالي كشور كه كمترين ميزان بارندگي در سه ماه پاييز را براي استان عنوان كرده، است.

وي با تأكيد بر اينكه با توجه به پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته بايد در مديريت مصرف با برنامه عمل كنيم زيرا تا چهار ماه آينده وضعيت آبي استان به شكل بحراني است، اظهار كرد: سد استقلال ميناب كه يك روز منبع اصلي تأمين آب شهر بندرعباس بوده امروز پنج درصد آب بندرعباس را از طريق سد و مابقي را از منابع آبي ديگر مانند سد نيان و شميل تأمين مي‌كنيم كه سد نيان به خشكي كامل و سد شميل تنها تا پايان شهريور توان تأمين آب را داشته و به خشكي كامل مي‌رسد.

اين مقام مسئول تصريح كرد: در حال حاضر براي تأمين آب از ذخيره آب زيرزميني اين سدها استفاده مي‌كنيم كه بايد گفت برداشت از سفره‌هاي زيرزميني هم با توجه به حجم و مقدار برداشت شرايط خاصي دارند و نمي‌شود در درازمدت از آن‌ها برداشت كرد.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان خاطرنشان كرد: اين خواهش را از مردم‌داريم كه همين‌طور كه اين چالش را تاكنون مديريت كرده‌اند در ماه‌هاي آتي كه همچنان با اين چالش دست‌به‌گريبان هستيم تا خارج شدن از اين بحران ميزان مصرف خود را كاهش دهند.

رئيس شوراي هماهنگي صنعت آب و برق استان هرمزگان در بخش ديگري از سخنان خود عنوان كرد: يكي از درخواست‌هاي مهم مردم به‌ويژه امام‌جمعه بندرعباس احداث و راه‌اندازي آبشيرينكن براي تأمين آب شرب است كه خوشبختانه در كارگروه ملي سازگاري باكم آبي كشور مورد تائيد قرار گرفت.

ملائي در ادامه نيز افزود: همچنين در بخش صنعت سياست‌هايي مبني بر استفاده از آبشيرينكن ها اتخاذشده ازاين‌رو طرح‌هاي صنعتي بزرگي در استان در حال انجام يا اجرا است مانند منطقه وي‍ژه صنايع انرژي بر پارسيان كه پيش‌بيني نياز آبي و برداشت 500 تا 600 ميليون مترمكعب از آب دريا رادارند كه به طبع ان به دنبال احداث آبشيرينكن در اين منطقه هستند.


وي اضافه كرد: اگر اين اتفاق در صنايع غرب استان نيز رخ بدهد بسياري از مشكلات رفع مي‌شود اما به دليل اينكه هزينه تمام‌شده اين‌گونه توليد بالاست مردم بايد در مصرف ان بيشترين دقت را داشته تا متحمل هزينه‌هاي هنگفت نشوند.

اين مقام مسئول در ادامه درباره بخش كشاورزي نيز بيان كرد: استان هرمزگان داراي 160 هزار هكتار اراضي كشاورزي است كه در توليد برخي از محصولات داراي رتبه ملي است كه اين نشان مي‌دهد استان در اين حوزه به‌ويژه در كاشت صيفي‌جات از اهميت بالايي برخوردار است.

ملائي ادامه داد: بسياري از محصولات خارج از فصل در استان هرمزگان توليد مي‌شود كه بايد در اين زمينه نيز برنامه‌ريزي دقيق داشته باشيم در همين راستا هماهنگي‌هايي با شش استان جنوبي كشور انجام شد كه در بحث اصلاح الگوي كشت به نتايج بسيار خوبي رسيديم، در اين جلسات كه به ميزباني استان هرمزگان صورت گرفت توافقات خوبي با انجمن‌هاي صنفي كشاورزان، خانه كشاورز و ديگر بخش‌هاي خصوصي فعال در بخش كشاورزي صورت گرفت.

وي در ادامه در پاسخ به اين پرسش كه چه ميزان از آب توليدي شرب در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود، بيان كرد: بخش كشاورزي را به لحاظ مصرف نمي‌توان با آب شرب خانگي مقايسه كرد، رويكردمان در استان اين‌گونه بوده كه سهم بخش مصرف صنعت را كه ارزش‌افزوده بالايي دارد و باعث ايجاد اشتغال‌زايي مي‌شود را افزايش دهيم.

رئيس شوراي هماهنگي صنعت آب و برق استان هرمزگان افزود: در حال حاضر حدود 60 ميليون مترمكعب مصرف بخش صنعت از طريق آبشيرينكن منابع آب سطحي و زيرزميني است و برنامه‌ريزي ما به اين سمت است كه ظرف 15 تا 20 سال آينده مصرف بخش صنعت را به حدود 500 ميليون مترمكعب در سال با توجه به طرح‌هاي صنعتي كه در استان تعريف‌شده برسانيم.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي هرمزگان با اشاره به پيش‌بيني سه ميليون نفر رشد جمعيت استان در سال 1410 ادامه داد: پيش‌بيني براي سال‌هاي آتي با رشد جمعيت و ايجاد طرح‌هاي صنعتي در استان استفاده از آبشيرينكن ها است، مناطقي كه از ساحل فاصله‌دارند و يا پراكنده هستند از طريق آب‌هاي زيرزميني و سطحي و در بخش كشاورزي تلاش ما اين است كه از مهار آب‌هاي سطحي و رودخانه‌هايي كه در استان وجود دارد استفاده كنيم.