پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : دو سد كه جان دوباره به هرمزگان مي‌بخشد
یکشنبه، 1 مهر 1397 - 11:48 کد خبر:38043
‌مديرعامل شركت آب منطقه اي هرمزگان عنوان كرد: احداث و بهره برداري از دو سد سرني و گابريك تاثير بسيار خوبي بر حوزه كشاورزي و آب شرب دارد، به گونه اي كه استان جان دوباره اي مي‌گيرد.

‌به گزارش جنوب ايران به نقل از ايسنا، به نقل از اداره‌كل شركت آب منطقه‌اي استان هرمزگان، هوشنگ ملايي بيان كرد: در حال حاضر سد سرني در حال آبگيري و سد گابريك در دست احداث است كه با استفاده از آنها شاهد تحولات بزرگي در استان خواهيم بود كه بر اساس پيش بيني ها تا سال آينده به بهره برداري مي‌رسند.
 
وي در ادامه اضافه كرد: مطالعه بر روي 10 رودخانه استان در حال انجام است كه به دنبال اين هستيم كه از ظرفيت بخش خصوصي و دولتي براي احداث آنها استفاده كنيم و در اين خصوص نيز در جلسات متعددي صحبت شد زيرا استان هرمزگان در مديريت آب هاي سطحي يك مقدار عقب مانده كه در تلاش هستيم اين عقب ماندگي را جبران كنيم.
 
اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به ايجاد فروچاله ها و نشست هاي دشت ميناب افزود: بعد از دشت ميناب در منطقه پارسيان نيز شاهد ايجاد اين رخداد هستيم به دنبال آن دشت هاي شهرستان رودان نيز در وضعيت نا مناسبي قرار دارند و اين دوره 17 سال خشكسالي در استان باعث بيلان حدود سه ميليارد متر مكعب در آب هاي زير زميني شده است.
 
مدير عامل شركت آب منطقه اي هرمزگان تصريح كرد: امسال بيش از 400 تا 500 ميليون متر مكعب بيلان منفي داريم كه با توجه به برنامه اي كه با جهاد كشاورزي، نظام صنفي و خانه كشاورز ارائه شده بايد به سمت كشت‌هايي با مصرف آبي كمتر برويم.
 
ملايي افزود: جهاد كشاورزي از آبياري تحت فشار براي كشاورزان به ويژه در ميناب استفاده ميكند زيرا بر اساس برنامه هاي ارائه شده به دنبال كاهش 20 درصدي كشت زراعي و كاهش برخي كشت ها مانند هندوانه و ذرت هستيم، همچنين احياي برخي ديگر از گونه ها مانند گندم و كلزا با توجه به نياز كشور ‌و مصرف آب كمتر در دستور كار قرار دارد.
 
وي با يادآوري اينكه دولت خريد تضميني كشت گندم و كلزا را بر عهده گرفته است، بيان كرد: در بخش كشت هاي جاليزي هم در تلاش براي هماهنگي با استان هاي ديگر هستيم تا مازاد توليد نداشته و محصول دچار افت قيمت نشود كه در صورت تعادل در توليد و مصرف ميتوان مشكلات كشاورزان را كاهش و مديريت خوبي در بخش اقتصادي كشور داشت.
 
اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به شرايط نا مساعد بارشي در پاييز پيش رو تصريح كرد: بايد در سال زراعي جديد مديريت داشته باشيم و از چالش ها با كمترين ضرر بگذريم تا كمترين آسيب را در منابع استراتژيك تجديد ناپذير زير زميني داشته باشيم و از سوي ديگر معيشت مردم نيز حفظ شود.
 
مدير عامل شركت آب منطقه اي هرمزگان اظهار كرد: مبحث خشكسالي در استان به صورتي نيست كه ترسالي و يا خشكسالي داشته باشيم، اين در صورتي است كه ما 185 ميليمتر متوسط بارندگي در استان داشته ايم، به اين معنا كه اين ميزان بارش از متوسط كشوري حدود 40 درصد پايينتر بوده است.
 
ملائي افزود: همچنين به همين ميزان بارش به متوسط آسيا حدود يك چهارم و نسبت به اروپا يك سوم است كه با توجه به اين اعداد بايد بگوييم كه ما در منطقه خشك قرار گرفته ايم و تر سالي ما همان خشكسالي است.
 
وي با توجه به پيشينه خشكسالي و كم آبي در استان بيان كرد: اگر به گذشته نگاهي بيندازيم متوجه ميشويم كه مردم هرمزگان سازگاري با كم آبي برقرار كرده بودند مانند مردم غرب استان كه آب خود را از آب انبارها تامين مي‌كردند يا وجود چاه هاي طلا به تعداد روزهاي سال در جزيره قشم كه اين نشان از مديريت خشكسالي و تامين آب در استان در خشكسالي ها و كم آبي ها دارد.
 
مديرعامل شركت آب منطقه اي هرمزگان در پايان تاكيد كرد: امروز در بخش مصرف ما خواهشمان اين است كه مردم مصرف را متناسب با توليد و يا آبي كه در اختيار دارند تنظيم كنند ما از آب مي‌توانيم بهره وري بهتري داشته باشيم مثلا با كشت هاي گلخانه اي و سيستم هاي ابياري تحت فشار استفاده از گونه هايي كه مصرف آب ‌كمتري دارند يا اصلاح الگوي كشت در بحث هاي صيفي جات مي‌تواند كمك كند تا پايداري مناسبي در بخش كشارزي داشته باشيم.