پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : حضور جهادي دانشجويان دانشگاه آزاد بندرعباس در مناطق محروم بخش مركزي بندرعباس
چهارشنبه، 4 مهر 1397 - 17:34 کد خبر:38075
مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندرعباس با حضور در روستاهاي دشت مارم، پابند، خايين و گل‌اندام اقدام به برگزاري اردوي جهادي و رفع بخشي از معضلات اين مناطق كرد.

به گزارش جنوب ايران، فرشاد محمدي با بيان اينكه با توجه به اينكه تصميم گرفته‌شده به مدت سه سال در اين مناطق به فعاليت جهادي بپردازيم به همين خاطر هدفمان از اردو اول اين بود كه مشكلات و مسائل در همه حوزه‌ها احصاء و تمام تغيير تحولات رو مورد رصد پيوسته قرار بديم، افزود: اين اردوها به‌صورت ماهيانه و از ظرفيت اين بازه زماني براي شناسايي دقيق و ارتباط‌گيري حداكثري با مردم منطقه استفاده كنيم.
 
وي با اشاره به اينكه اهداف چهارگانه ما شامل حوزه درماني و سلامت، فرهنگي و اجتماعي، اقتصادي و عمراني بود كه به ترتيب به توضيح اجمالي پيرامون هركدام ارائه مي‌شود، تصريح كرد: در حوزه درماني و سلامت در بخش "بررسي وضعيت" نيز عمده بيماري‌هاي شناسايي‌شده به تفكيك در دو حوزه جسمي و رواني شامل بيماري‌هاي عفوني، بيماري‌هاي دستگاه گوارش، بيماري‌هاي كليوي، كم‌خوني، كمبود ويتامين، كوتاهي قد و جثه كوچك كه بسياري از بيماري‌هاي موجود ريشه در آب مصرفي نامناسب و منابع آبي آلوده دارد از ديگر عوامل بيماري تغذيه نامناسب كه ريشه در فقر مردم منطقه و عدم مصرف گوشت قرمز كه خود به‌تنهايي عامل بسياري از ناهنجاري‌هاي جسمي مانند كوتاهي قد و كوچكي جثه قرار گرفت.
 
 
 
مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندرعباس اضافه كرد: محل تجميع و نگهداري آب روستاهاي اين منطقه از شرايط مناسبي برخوردار نيست و چون به‌صورت غيراستاندارد و روباز ساخته‌شده دچار آلودگي‌هاي زيادي شده از جمله تجمع جلبك و حيوانات مرده و ... (به‌طور مثال روستاي گل‌اندام) و از طرف ديگر در روستاي پايين‌دست كه خائين نام دارد به دليل كمبود منابع آبي اهالي از نظر بهداشتي و نظافت فردي در مضيقه هستند.
 
محمدي با بيان اينكه از مشكلات روحي در اين مناطق مي‌توان به افسردگي، اضطراب و نا اميدي به آينده اشاره كرد، در خصوص اقدامات صورت گرفته در بخش "فعاليت‌هاي انجام‌شده" بيان كرد: برگزاري كارگاه بهداشت دهان و دندان كه در اين كارگاه كه كودكان از پايه پيش‌دبستاني تا هفتم حضور داشتند، بچه‌ها با اهميت بهداشت دهان و دندان، زمان مناسب مسواك زدن آشنا شدند و در آخر مسواك و خميردندان بين بچه‌ها توزيع شد، برگزاري  كارگاه بهداشت زنان كه در اين كارگاه كه با حضور كارشناس مامايي برگزار شد مسائل بهداشتي مختص خانم‌ها مطرح و افراد به‌صورت فردي و گروه مورد مشاوره قرار گرفتند، برگزاري كارگاه بهداشت عمومي كه در اين كارگاه كه ويژه آقايان بود با حضور يكي از دانشجويان پزشكي برگزار شد كه در آن به مباحث بهداشت عمومي و بيماري‌هاي منطقه گرمسيري پرداخته شد.
 
اين مقام مسئول در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگي و اجتماعي، خاطرنشان كرد:  ازآنجايي‌كه بازه زماني حضورمان در اين مناطق به تاسوعا و عاشوراي حسيني منتهي شد برنامه‌ريزي براي فعاليت‌هاي فرهنگي آموزشي با اولويت كودك و نوجوان بود و برنامه‌هاي فرهنگي ويژه كودك و نوجوان از قبيل برگزاري كلاس‌هاي هنري نظير نقاشي طراحي و كاردستي، برگزاري كلاس حفظ قرآن، جلسات حفظ قرآن ويژه كودك و نوجوان، برگزاري كلاس مداحي (توسط برادران)، برگزاري كلاس اذان (توسط برادران) و بازي‌هاي گروهي ارائه شد.
 
 
 
محمدي با اشاره به توزيع اقلام ويژه مدارس بين دانش آموزان اين منطقه، اظهار كرد: تعداد 20 بسته اقلام مدرسه هم بين دانش آموزان روستاي گل‌اندام توزيع شد و در هفته آينده ينز 200 بسته ديگر نيز با همكاري بنياد بركت نيز در اين مناطق توزيع مي شود و به پيشنهاد بچه‌هاي روستا قرار شد درحضور بعدي تيم در روستا يك كتابخانه كوچك هم راه‌اندازي شود.
 
وي در خصوص ساير كلاس‌هاي برگزارشده است، عنوان كرد: پخش هدفمند پويانمايي( آشنايي بچه‌ها بت مفهوم اقتصاد مقاومتي، برگزاري گعده دوستانه در پارك، كلاس قرآن، كارگاه سبك زندگي اسلامي و پخت و توزيع نذري در بين روستاييان از ديگر فعاليت‌هاي صورت گرفته در اين اردو بود.
 
 
 
مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد بندرعباس در خصوص شناسايي ظرفيت‌هاي اقتصادي و اشتغال اين مناطق اضافه كرد: دام و طيور، كشاورزي، صنايع تبديلي، معدن و حوزه عمراني از مهم‌ترين ظرفيت‌هاي اين مناطق بود. / ايسنا