پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ۶هزار نفر در كشور بالاي ۱۰۰سال سن دارند
شنبه، 7 مهر 1397 - 18:35 کد خبر:38111
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان با اشاره به اينكه در حال حاضر ۶ هزار نفر در كشور سن بالاي ۱۰۰ سال را دارند گفت: در تلاش هستيم تا لايحه حقوق سالمندان را از طريق دولت به مجلس ارسال كنيم.

به گزارش جنوب ايران به نقل ازخبرگزاري تسنيم، محسن سلمان‌نژاد رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان در مراسم گراميداشت پيشكسوتان و مدافعان حقوق سالمندان كه صبح امروز با حضور داريوش بيات‌نژاد مدير كل بهزيستي استان تهران در سالن اجتماعات اين سازمان برگزار شد گفت: سالانه 700 هزار سالمند به جمعيت سالمندي كشور اضافه مي‌شود. در تهران يك ميليون و 300 هزار سالمند وجود دارد كه البته نسبت جنسيتي آنها مساوي است و 50 به 50 است كه البته اين نسبت در ساير استان‌ها متفاوت است به ازاي هر 107 خانم سالمند، 107 سالمند آقا داريم.
 
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان گفت: طي دو سال گذشته اقدامات متعددي در اين دبيرخانه صورت گرفته است كه در اين زمينه تعاملات لازم را با دستگاه‌ها و ان جي او ها داشته‌ايم.
 
سلمان‌نژاد بيان كرد: سازمان بهزيستي به عنوان يكي از سازمان‌هايي كه متولي حوزه سالمندان بوده برنامه‌هايي را در اين حوزه تهيه و تدوين كرده است و امسال نيز با توجه به شعار سازمان بهداشت جهاني برنامه‌‌هايي را در اين بخش پيش‌بيني كرده است.
 
وي ادامه داد: سالمندي در كشورهاي پيشرفته نيز يكي از دغدغه‌هاي آنها بوده به طوريكه ما در رتبه‌بندي در كشورها شاهد هستيم كه كشورهايي كه رتبه اقتصادي خوبي را ندارند اما جايگاه مناسبي را در رتبه ارائه خدمات به سالمندان كسب كرده‌اند. به عنوان مثال مي‌توان به كشور بوليوي و كشورهاي غرب آسيا اشاره كرد.
 
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان تصريح كرد: طي 2 سال گذشته تلاش شد سند سالمندي به تصويب و تاييد برسد چرا كه ما محكوم به داشتن اين سند هستيم و در اين سند اهداف و راهبردها ترسيم شده است. فاز عمليات اين سند با مشاوران خارجي در حال پيگيري است و انشاءالله در آينده برنامه‌ريزي درستي را در حوزه سالمندي خواهيم داشت.
 
وي با اشاره به اينكه بسياري اين شعار را تحت عنوان اينكه سالمندي يك فرصت است نه تهديد افزود: ما وقتي از سالمندان آينده صحبت مي‌كنيم يعني وضعيت جوانان فعلي و در واقع بايد بتوانيم شرايط خوبي را براي امروز جامعه نيز فراهم كنيم.
 
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان گفت: متاسفانه ما در كشور تعداد بيماران سالمند زيادي داريم و اين به دليل اين است كه اين افراد در سنين جواني مسائلي را كه بايد رعايت مي‌كردند را انجام نداده‌اند.
 
سلمان‌نژاد افزود: راه‌اندازي بنياد فرزانگان با همكاري ان جي او ها و سازمان‌هاي غير دولتي فعال در حوزه سالمندي يكي ديگر از اقدامات دبيرخانه شوراي ملي سالمندان بوده كه در اين زمينه نيز در آينده از ظرفيت اين سازمان‌ها استفاده خواهد شد.
 
وي گفت: سالمندي بيماري نيست و در واقع تغييرات فيزيولوژيك است و البته محدوديت‌هايي را نيز ايجاد مي‌كند و كشورهاي پيشرفته نيز دغدغه بسياري را در حوزه سالمندان دارند و اين در حاليست كه در گذشته سن اميد به زندگي در كشور ما 51، 52 سال بوده است.
 
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان گفت: در حال حاضر ما در كشور 6 هزار نفر بالاي 100 سال داريم و تعداد افراد بالاي 80 سال در كشور به بالاي يك ميليون مي‌رسد و اين در حاليست كه ديدگاه‌مان را در حوزه سالمندي بايد تغيير بدهيم و بر اساس آمار در سال 2050 تعداد سالمندان به بيشتر از جمعيت 15 سال مي‌رسد و دنيا به سمت پيري حركت مي‌كند.
 
سلمان‌نژاد با تاكيد بر اينكه در كشورهاي توسعه يافته پيران و سالمندان كشور را مي‌چرخانند گفت: يكي ديگر از اقدامات دبيرخانه شوراي ملي سالمندان پيگيري تهيه لايحه حقوق سالمندي است كه در اين زمينه تحقيقاتي را وابسته به مركز تحقيقات قم وابسته به مجلس شوراي اسلامي در يك سال گذشته انجام داده‌ايم و در نهايت كتابي تحت عنوان نظام حقوقي سالمندان تهيه و تدوين شد.
 
وي ادامه داد: در تلاش هستيم لايحه حقوق سالمندي را از طريق دولت به مجلس ببريم و قوانين خوبي را در اين زمينه به تصويب برسانيم.
 
رئيس دبيرخانه شوراي ملي سالمندان در پايان گفت: تلاش مي‌شود از سال آينده نيز منابع قابل توجهي به حوزه سالمندان اختصاص يابد و بتوانيم بخش مشكلات اين افراد را مرتفع سازيم.