پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : كاهش محسوس قيمت بليت هواپيما
یکشنبه، 15 مهر 1397 - 13:27 کد خبر:38165
چند هفته پس از افزايش قيمت بليت هواپيما در پي بالا رفتن نرخ ارز و پس از آن تصميم‌گيري نهادهاي مسئول براي تعيين قيمت بليت مصوب، شرايط بازار به گونه‌اي پيش رفته كه نرخ‌ها در برخي پروازها نزديك به ۵۰ درصد از قيمت‌هاي مصوب پايين‌تر است.


 به گزارش جنوب ايران به نقل از ايسنا، در طول هفته‌هاي گذشته با بالا رفتن قيمت ارز، ايرلاين‌ها كه بر اساس اعلام دبير انجمن‌شان حدود ۶۰ درصد از هزينه‌هاي خود را بايد با پرداخت ارز انجام دهند، مجبور شدند در بسياري از مسيرها قيمت‌هاي بليت پروازهاي داخلي و خارجي را افزايش دهند و اين مساله باعث شد در برخي مسيرهاي داخلي، قيمت‌ها حتي تا سه برابر نرخ‌هاي گذشته نيز بالا رود.
 
پس از اين اتفاق با توجه به كاهش قابل توجه تقاضا براي پروازهاي داخلي، ايرلاين‌ها در جريان جلسه‌اي با مسئولان سازمان هواپيمايي اعلام كردند كه تا پايان شهريورماه قيمت‌هاي مصوبي را براي پروازهايشان در دستوركار قرار مي‌دهند و پس از آن در جريان جلسه‌اي مشخص شد كه تا اطلاع ثانوي سقف در نظر گرفته شده براي قيمت‌ گذاري تداوم خواهد يافت.
 
به دنبال اين تصميم شركت‌هاي هواپيمايي تنها مجاز بودند كه حداكثر تا سقف ۱۰ درصد بالاتر از قيمت‌هاي مصوب بليت فروشي كنند. اين در حالي است كه با كاهش نسبي قيمت ارز در روزهاي گذشته و همچنين نياز ايرلاين‌ها به پر كردن پروازهايشان، از ابتداي مهرماه نرخ بسياري از پروازهاي داخلي به شكل قابل توجهي كاهش يافته است.
 
براي مثال در توافقي كه ميان شركت‌هاي هواپيمايي صورت گرفته بود نرخ پروازهاي تهران – مشهد ۳۹۰ هزار تومان اعلام شد واين در شرايطي است كه در حال حاضر بسياري از پروازها در اين مسير با قيمتي در مرز ۲۰۰ هزار تومان انجام مي‌شود و تعداد كمي از ايرلاين‌ها از سقف پيش‌بيني شده بهره مي‌برند.
 
در مسير تهران – كيش كه قيمت نسبتا بالايي براي پروازهاي آن مشخص شده بود و براي هر سفر بايد مسافران ۵۱۰ هزار تومان پرداخت مي‌كردند، اين تفاوت نرخ به شكل محسوس‌تري نمايان‌ شده است؛ تا جايي كه تعدادي از پروازها در اين مسير در حال حاضر با قيمت ۲۲۰ هزار تومان انجام مي‌شوند و تعداد پروازهايي كه رقم نهايي آن‌ها به مرز ۳۰۰ هزار تومان مي‌رسند نيز بسيار انگشت‌شمار است.
 
در ديگر مسيرها نيز اين رويه مشخص است. در مسير تهران – اهواز كه نرخ آن ۳۲۰ هزار تومان بود، در حال حاضر پروازهايي با قيمت حدود ۱۹۰ هزار تومان به مسافران عرضه مي‌شوند و براي مسيرهايي مانند تهران-تبريز، تهران-اروميه، تهران-اصفهان و تهران - بندرعباس نيز به راحتي مي‌توان بليت‌هايي با فاصله قابل توجه در قياس با نرخ‌هاي مصوب تعيين شده پيدا كرد.
 
هرچند در توافق صورت گرفته ميان ايرلاين‌ها براي كاهش رقم بليت الزامي مشخص نشده بود، اما به نظر مي‌رسد رقابت موجود و همچنين كاهش قابل توجه تقاضا براي سفر باعث شده شركت‌هاي هوايي نرخ‌هاي خود را كاهش دهند.
 
رصد بازار پروازهاي خارجي نيز نشان مي‌دهد كه نرخ اين پروازها هم در قياس با چند هفته قبل به شكل محسوسي پايين آمده است.