پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : خانواده‌هايي با درآمد كمتر از 3 ميليون بسته حمايتي مي‌گيرند/ به جاي پول، مردم كالا دريافت مي‌كنند
جمعه، 27 مهر 1397 - 18:22 کد خبر:38254
محسني بندپي توضيح داد: حمايت اجتماعي از جامعه هدف ياد شده به صورت سبد كالايي از اقلام مورد نياز و اساسي جامعه خواهد بود و قرار نيست اين كمك ها نقدي پرداخت شود؛ بنابراين، مبلغي كه در كارت بانكي سرپرستان خانوار در قالب حمايت اجتماعي واريز مي شود، نقدي قابل برداشت نيست و تنها براي تأمين اقلام اساسي سبد كالايي قابل هزينه است.

هرچند تاكنون خبرهاي متعددي درباره اقلام تشكيل دهنده، ميزان قيمتي و جامعه هدف مشمول دريافت بسته حمايتي مورد نظر دولت اعلام شده است؛ اما سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تأكيد مي كند، هرچند تا كنون پيشنهادهايي ارائه شده، در خصوص جامعه هدف، مقدار و ميزان تكرار در ارائه بسته حمايتي در جلسه روز يكشنبه هيأت دولت تصميم گيري خواهد شد.
 
سبد كالا
 
به گزارش جنوب ايران، «انوشيروان محسني بندپي» در گفت وگو با «تابناك» درباره جزئيات بسته حمايتي براي قشرهاي مختلف جامعه با توجه به ايجاد شرايط نامساعد اقتصادي براي كشور، اظهار كرد: با توجه به تصميماتي كه تاكنون گرفته شده، سرپرستان خانوار با درآمد كمتر از ۳ ميليون، مشمول سبد كالا مي شوند؛ اما جمعيت تحت پوشش و مبلغ قابل شارژ در كارت هاي اين افراد در نشست روز يكشنبه هيأت دولت نهايي خواهد شد.
 
وي درباره اينكه چه افرادي مشمول دريافت اين بسته هاي حمايتي خواهند شد و ميزان جمعيتي آنها چقدر است نيز افزود: مطابق آنچه تاكنون تصميم گيري شده، قرار بر اين است تا جامعه كارگران، حقوق بگيران سرپرست خانوار با دريافتي كمتر از 3 ميليون تومان، بازنشستگان و مستمري بگيران، افراد تحت پوشش كميته امام (ره)، سازمان بهزيستي و نهادهاي حمايتي مورد حمايت اجتماعي دولت قرار بگيرند.
 
سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در پاسخ به اين كه پيش بيني براي دريافت اين بسته هاي حمايتي توسط افرادي كه تحت پوشش و داراي بيمه هم نيستند، اما شرايط درآمدي و اقتصادي مناسبي ندارند كه البته كم هم نيستند، چگونه است، تصريح كرد: بر اساس آنچه اشاره شد و پيش بيني هايي كه صورت گرفته، ممكن است قشرهاي نيازمندي باشند كه پيش از اين شناسايي نشده و البته تحت پوشش هيچ نهاد حمايتي هم قرار نگرفته اند كه اين گروه از جامعه نيز مشمول دريافت سبد كالاي پيش بيني شده از سوي دولت خواهند بود.
 
وي در پاسخ به اين كه قرار است مكانيزم اين بسته حمايتي چگونه باشند، آيا اين كمك ها در قالب نقدي به جامعه هدف پرداخت خواهد شد و كارت هاي در نظر گرفته شده نقدا شارژ مي شود يا اينكه در ازاي مبلغ شارژ شده فقط امكان تهيه كالاهاي در نظر گرفته شده است، گفت: هرچند در خصوص مكانيزم‌ حمايت از قشرهاي مختلف جامعه در قالب كالاكارت، قرار است سبد غذايي يا كوپن الكترونيك در سطح دولت تصميم گيري شود، احتمالا اين مكانيزم به صورت ارائه كالا باشد.
 
محسني بندپي توضيح داد: حمايت اجتماعي از جامعه هدف ياد شده به صورت سبد كالايي از اقلام مورد نياز و اساسي جامعه خواهد بود و قرار نيست كه اين كمك ها به صورت نقدي پرداخت شود؛ بنابراين مبلغي كه در كارت بانكي سرپرستان خانوار در قالب حمايت اجتماعي واريز مي شود، نقدي قابل برداشت نيست و تنها براي تأمين اقلام اساسي سبد كالايي قابل هزينه است.
 
وي يادآور شد: همان طور كه پيشتر توضيح دادم، قرار است بر اساس برنامه ريزي انجام شده سرپرستان خانوارهايي كه داراي درآمد كمتر از ۳ ميليون تومان در ماه دارند، مشمول دريافت اين بسته هاي حمايتي از سوي دولت شوند كه تلاش كرديم اين خانوارها را با ضريب اطمينان بالا شناسايي كنيم.
 
سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي تأكيد كرد: قرار است در جلسه روز يكشنبه هيأت دولت در مورد جامعه هدف، ميزان مبلغ و دفعات شارژ اعتبار كارت‌هاي بانكي كه از طريق آن مي توان كالاهاي در نظر گرفته شده را تا پايان سال خريداري كرد، مشخص و نهايي شود.
 
وي همچنين در مورد سفر استاني اخير به خراسان شمالي گفت: وزير تعاون كار و رفاه اجتماعي به عنوان معين اين استان در ستاد اقتصاد مقاومتي فعاليت مي كند؛ بنابراين، بنده تحت همين عنوان به اين استان سفر كردم تا ضمن بررسي مسائل، موضوعات و موانع انجام طرح ها در جريان آخرين تحولات استان از ناحيه فعاليت هاي ياد شده قرار بگيرم.
 
محسني بندپي ادامه داد: پس از اجراي طرح هاي مذكور در استان خراسان شمالي نرخ بيكاري در اين استان 1.8 كاهش پيدا كرده است. همچنين 70 درصد از اعتبارات لازم براي اجراي طرح ها از ناحيه ايجاد مشاغل روستايي و خانگي در اختيار استان قرار گرفته است كه در اين سفر پيرامون اين موضوعات نيز بحث ها و بررسي هاي لازم صورت گرفت.
 
وي همچنين عنوان كرد: استان خراسان شمالي از استان هايي است كه در آن افراد آسيب ديده ناشي از اعتياد زياد است؛ بنابراين، مركز جامع توانبخشي و توانمندسازي معتادان در اين سفر راه اندازي شد. در اين مركز افراد آسيب ديده از اين ناحيه پس از رسيدن به سلامتي و پاكي، به برخي بنگاه ها معرفي مي شوند و در بنگاه هاي اقتصادي كه آموزش ديده اند، مشغول به كار مي شوند و اگر اين پاكي ادامه دار باشد، حمايت هاي بيشتري از آنان مي شود.
 
سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي همچنين از بازديد از كارخانه پتروشيمي در استان خراسان شمالي خبر داد و خاطرنشان كرد: اين كارخانه كه بالغ بر 1500 تن در آن مشغول به كارند، روزانه 1500 تن اوره توليد و علاوه بر تأمين نيازهاي كشور، بخشي از توليدات خود را به ساير كشورها صادر مي كند.