پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : 4 گزينه پيشنهادي روحاني از مجلس راي اعتماد گرفتند/ تركيب اقتصادي كابينه كامل شد (+سوابق)
یکشنبه، 6 آبان 1397 - 02:06 کد خبر:38276
هر چهار وزير پيشنهادي حسن روحاني رييس جمهوري راي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي كسب كردند. به اين ترتيب تركيب دولت روحاني پس از حدود 2.5 ماه كامل شد.


به گزارش جنوب ايران، رضا رحماني با 203، دژپسند با 200، شريعتمداري با 196 و محمد اسلامي با 151 راي به ترتيب به عنوان وزيران صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و امور دارايي، وزارت كار، تعاون و رفاه اجتماعي و مسكن، راه و شهرسازي، توانستند راي اعتماد مجلس را كسب كنند.

4 وزير دولت انتخاب شدند (+سوابق)

سوابق شريعتمداري 

محمد شريعتمداري در سال 1376 در دولت هفتم با اخذ 199 راي اعتماد از مجلس وزير بازرگاني شد. انحلال سازمان غله ايران، سازمان قند و شكر ايران، سازمان گسترش خدمات بازرگاني ايران و سازمان تعاون مصرف شهر و روستا و تجميع وظايف آنها در شركت بازرگاني دولتي ايران از اقدام هاي وي در وزارت بازرگاني بود.

در سال 1380 براي دوره دوم خدمت در وزارت بازرگاني با اخذ 215 راي موافق از وزيراني بود كه آراي بالايي از مجلس گرفت.

شريعتمداري در دوران وزارت، سازمان بازرسي و نظارت را در سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليدكنندگان ادغام و 51 درصد از سهام شركت كشتيراني جمهوري اسلامي ايران را به بخش غيردولتي واگذار كرد؛ همچنين مركز توسعه صادرات ايران را با ادغام در معاونت بازرگاني خارجي، به سازمان توسعه تجارت ايران مبدل ساخت. در اين دوره، ايران به عضويت ناظر سازمان جهاني تجارت درآمد.

شريعتمداري به عنوان وزير بازرگاني در دولت هاي هفتم و هشتم، قوانين جديد تجارت الكترونيك، گمركي، حمايت از مصرف كنندگان، صدور گواهي امضاي ديجيتالي را در مجلس شوراي اسلامي ايران به تصويب رساند.

وي در سال 96 با كسب 241 راي موافق و 5 راي مخالف؛ 20 راي ممتنع و 2 راي باطله از مجموع 288 راي نمايندگان مجلس، سكاندار وزارت صنعت، معدن و تجارت در كابينه دولت دوازدهم شد.

كارنامه رضا رحماني
رحماني متولد 1345 داراي سوابق اجرايي و مديريتي همچون قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در امور توليد، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي، نماينده مردم تبريز، آذرشهر و اسكو در دوره هاي هفتم، هشتم و نهم مجلس شوراي اسلامي است.


رياست هيات مديره شركت ملي صنايع مس ايران، جانشين وزير صنعت، معدن و تجارت در ستاد اقتصاد مقاومتي و ستاد مقابله با آثار تحريم، جانشين وزير صنعت، معدن و تجارت در كارگروه ملي تسهيل و رفع موانع توليد، مجري طرح رونق توليد، رييس كميسيون اصلي نظارت بر تاسيس و فعاليت تشكل هاي فعاليت صنعتي و معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماينده وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفرهاي استاني رييس جمهوري و عضو شوراي عالي بيمه از ديگر سوابق اجرايي رحماني به شمار مي رود.

وي كه داراي مدرك كارشناسي حقوق از دانشگاه آزاد اسلامي تبريز، كارشناسي ارشد مديريت دولتي و دوره مديريت استراتژيك از سازمان مديريت صنعتي، دوره دكتري مديريت (DBA) از دانشگاه صنايع و معادن ايران و عضو هيات امناي دانشگاه صنعتي سهند و عضو شوراي عالي پژوهشي موسسه مطالعات و پژوهش هاي بازرگاني است؛ وي همچنين موفق به دريافت لوح تقدير معاون برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدير نمونه در جشنواره شهيد رجايي، مدير نمونه شركت تراكتورسازي ايران و مدير نمونه مجتمع آلومينيوم المهدي شده است.

 عضويت در فراكسيون هاي كارگري، روستايي و مناطق محروم و صنايع غذايي مجلس شوراي اسلامي، مديركل اداري و استخدامي استانداري آذربايجان شرقي، معاون شركت تراكتورسازي ايران، معاون شركت آلومينيوم المهدي بندرعباس، عضويت در شوراي عالي آمار، عضويت در هيات نمايندگان اتاق هاي بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران و تهران، عضويت در كميسيون هاي صنعت و كسب و كار اتاق تهران، عضويت در كارگروه تخصصي مناطق آزاد و تجاري و صنعتي كشور، مشاور رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران، عضو هيات مديره شركت نوسازي صنايع ايران، عضو شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي، نايب رييس اول كميسيون صنايع و معادن مجلس هشتم، عضويت در هيات هاي تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي از جمله هيات تحقيق و تفحص صنعت خودروسازي و معادن، رييس مجمع نمايندگان استان آذربايجان شرقي و رييس كميته صنعت، اقتصاد و بازرگاني مجمع نمايندگان شمال غرب كشور، ديگر مواردي است كه در كارنامه رضا رحماني ديده مي شود.

 

كارنامه فرهاد دژپسند
دژپسند متولد يكم خرداد سال 1331 است و مدرك دكتري اقتصاد گرايش اقتصاد بين الملل از دانشگاه آزاد اسلامي دارد؛ وي مدرك كارشناسي ارشد برنامه ريزي سيستم هاي اقتصادي را از دانشكده اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي و كارشناسي اقتصاد نظري را از دانشكده اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي گرفته است.


رساله دكتري وي، «عوامل موثر رشد اقتصادي ايران با تاكيد بر نقش شاخص هاي توسعه انساني» بوده است.

 سوابق شغلي و اجرايي
از سوابق اجرايي دژپسند مي توان به موارد زير اشاره كرد:
- دانشيار دانشكده علوم اقتصادي و سياسي دانشگاه شهيد بهشتي از آبان سال 1385 تاكنون
- رئيس مركز پژوهش هاي توسعه و آينده نگري سازمان برنامه وبودجه كشور
- معاون امور اقتصادي و هماهنگي سازمان برنامه و بودجه كشور
- دبير ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي
- معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي
- معاون امور توليدي سازمان مديريت و برنامه ريزي
- معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزارت بازرگاني
- مشاور معاون رييس جمهوري و رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
- مديركل دفتر اقتصاد كلان سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
- مشاور معاونت امور زيربنايي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
- مديركل دفتر رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
- معاون مديركل دفتر امور آموزش سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
- معاون برنامه ريزي و بررسي هاي اقتصادي سازمان بازرسي و نظارت بر قيمت توزيع كالا و خدمات
- كارشناس دفاتر آموزش و پرورش و آموزش عالي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور
- عضو جهاد دانشگاهي دانشگاه شهيد بهشتي، عضو شوراي جهاد دانشكده اقتصاد
- مدرس مدعو دانشگاه در دانشگاه هاي شهيد بهشتي، علامه طباطبائي و دانشكده امور اقتصادي
- مشاور امور اقتصادي رييس كل ديوان محاسبات كشور و عضو شوراي مشاورين ديوان
- سرپرست مركز مطالعات وبرنامه ريزي شهر تهران
- مشاور برنامه ريزي و تامين مالي دانشگاه شهيد بهشتي        


*كارنامه محمد اسلامي
وي متولد اول مهر ماه 1335 در شهر اصفهان دانش‌آموخته مهندسي راه و ساختمان از دانشگاه «ديترويت» ميشيگان آمريكا در مقطع كارشناسي و همچنين كارشناس ارشد مهندسي راه و ساختمان از دانشگاه «توليدو» اوهايو آمريكاست.


وي همچنين در سال 1383 مدرك «ام بي اي» (MBA ) مديريت جهاني هوانوردي مشترك را از دانشگاه «رويال رودز» كانادا و دانشگاه شريف دريافت كرده است و از هفتم آبان 96 تا 28 مهرماه سال جاري استاندار مازندران بود.

** سوابق اجرايي اسلامي
- معاون مهندسي و طرح‌هاي توسعه سازمان صنايع دفاع بزرگ 1374 ـ 1366
- مديرعامل شركت هواپيماسازي ايران 1382 ـ 1374
- قائم‌مقام سازمان صنايع هوافضا 1384 ـ 1383
- رييس موسسه آموزشي و تحقيقاتي صنايع دفاعي 1386 ـ 1383
- معاون امور صنعتي و تحقيقاتي وزارت دفاع 1396 ـ 1386
- معاون مهندسي پدافند غيرعامل وزارت دفاع و همزمان دبير ستاد توسعه سواحل مكران 1393 تاكنون
- عضو شوراي برنامه‌ريزي بنياد مستضعفان به مدت سه سال
- عضو ستاد مرزهاي كشور در وزارت كشور به مدت چهار سال
- عضو ستاد بحران كشور و كميته دائمي سازمان پدافند غيرعامل از سال 93 تاكنون
- عضو شوراي عالي هواپيمايي كشور از سال 88 تاكنون
- عضو شوراي عالي معماري و شهرسازي ايران از سال 93 تاكنون
- عضو كميته ملي مقابله با ريزگردها از سال 93 تاكنون
- عضو هيات امناي دانشگاه صنعتي اصفهان و شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان از سال 1385 ـ 1382
- عضو گروه‌هاي مطالعاتي پژوهش‌محور دوره‌هاي دكتري به‌عنوان استاد راهنما در دانشگاه عالي دفاع ملي از سال 93 تاكنون
- مدرس دانشگاه صنعتي مالك‌اشتر از سال 95 تاكنون
- رييس هيات مديره شركت ملي ساختمان وابسته به بنياد مسضعفان از سال 1390 ـ 1391
- رييس هيات مديره شركت عمران و مسكن ايران 1395 ـ 1391
- عضو انجمن هوافضا ايران
- عضو نظام مهندسي ساختمان