پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ظريف: اگر آمريكا چين و هند را براي قطع واردات نفت از ايران همراه كند، واكنش نشان خواهيم داد
سه شنبه، 8 آبان 1397 - 00:55 کد خبر:38287
محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با شبكه سي بي اس تاكيد كرد كه ايالات متحده بايد بياموزد كه اعمال تحريم، هيچ گاه سياست هاي جمهوري اسلامي را تغيير نخواهند داد.

به گزارش تسنيم به نقل از سي بي اس، ظريف در مصاحبه با مجري برنامه "فيس د نيشن" كه روز يكشنبه و در تهران صورت گرفت، در پاسخ به احتمال تغيير سياست هاي ايران بر اثر فشار تحريم ها تاكيد كرد: «تحريم ها تاثيري اقتصادي خواهند گذاشت، ولي سياست (ايران) را تغيير نخواهند داد. ايالات متحده بايستي اين را ياد بگيرد.»
 
وي افزود: «آمريكا به تحريم معتاد شده است و فكر مي كند تحريم نوشدارويي است كه تمامي مشكلات را حل مي كند. اينگونه نيست. تحريم ها در واقع به مردم آسيب مي زنند، و ما به عنوان يك دولت وظيفه داريم تا تاثير آن ها بر مردم را به حداقل برسانيم. در عين حال، تحريم ها هيچ گاه سياست (ما) را تغيير نمي دهند.»
 
ظريف در ادامه به همراهي اروپايي ها با ايران براي مقابله با تحريم هاي آمريكا اشاره كرده و گفت: «اين نخستين باري است كه اروپايي ها نه تنها عليه سياست آمريكا بيانيه صادر مي كنند، بلكه در حال ايجاد سازوكاري براي دورزدن اين تحريم ها و جبران كردن (منافع ايران در برابر) تحريم ها هستند.»
 
وي افزود: «همه معتقدند كه اين تحريم ها پيش از اين بر اقتصاد (ايران) تاثير خود را گذاشته است.»
 
ظريف در ادامه به برجام و خروج آمريكا از اين توافق هسته اي چندجانبه اشاره كرده و در پاسخ به احتمال خروج ايران از اين توافق گفت: «من دو سال و نيم براي مذاكره بر سر اين توافق وقت صرف نكردم كه به سادگي از آن خارج شوم، چرا كه مي دانم هيچ توافق بهتري در كار نخواهد بود. هيچ گاه توافقي بهتر از اين براي ايالات متحده وجود نخواهد داشت... من مي توانم به رئيس جمهور ترامپ با تمام مهارت هايش در مذاكره اطمينان دهم كه اين توافق (برجام) بهترين توافقي بود كه امكانش وجود داشت. بهترين توافق براي ما، بهترين توافق براي اروپا، بهترين توافق براي ايالات متحده، بهترين توافق براي روسيه و چين، و بهترين توافق براي جامعه بين المللي.»
 
ظريف در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه اگر آمريكا موفق شود چين و هند را براي قطع كامل واردات نفت از ايران با خود همراه كند و اين اقدام باعث ايجاد اعتراضات داخلي در ايران شود، گفت: «معتقدم آمريكايي ها مشكلي بزرگتر از آن خواهند داشت. چرا كه در آن صورت، ما اقدامات واكنشي خودمان را خواهيم داشت.»
 
وي بدون اشاره به نوع اقدامات واكنشي ايران گفت: «همان طوري كه رئيس جمهور ترامپ گفته، مي خواهم بگذارم خودش حدس بزند.»
 
ظريف بار ديگر با تكذيب ادعاي مذاكرات مخفي ميان وزارت خارجه ايران و آمريكايي ها در عمان، در پاسخ به اين سوال كه او يك بار ديگر نيز انجام مذاكرات محرمانه با آمريكا در عمان را پيش از شروع مذاكرات هسته اي تكذيب كرده بود گفت: «به محض اينكه وزير خارجه شدم، آن گفتگوها را علني كردم.»
 
وزير امور خارجه ايران با رد هرگونه مذاكره درجرياني بين تهران و واشنگتن درباره شهروندان آمريكايي بازداشت شده در ايران تصريح كرد: «در عين حال، احتمال مذاكره را رد نمي كنم.»
 
ظريف گفت: «ما در گذشته اين كار (مذاكره) را انجام داده ايم. ما مي توانيم باز هم اين كار را انجام دهيم.»