پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : دولت هزينه‌هاي سلطنت مآبانه را كم كند
چهارشنبه، 9 آبان 1397 - 21:40 کد خبر:38300
روزهاست كه مردم انتظار گشايش در اقتصاد كشور را دارند، حال آنكه هزينه‌هاي جاري به شدت افزايش پيدا كرده و درآمد‌هاي كنوني، كفاف زندگي روزمره را نمي‌دهد. همچنين بيشتر حقوق گيران و كارگران سرگردان در بازار‌ها هستند تا شايد بتوانند اقلام مورد نياز خود را با قيمت‌هاي مناسب تري تهيه كنند؛ اما بيشتر كوشش‌ها به نتيجه نمي‌رسد و بايد بهاي سنگيني بابت تهيه ملزومات ساده زندگي خود بپردازند.

به گزارش جنوب ايران به نقل از «تابناك»؛ حتي گزارش‌هاي بانك مركزي هم حكايت از كوچك تر شدن سفره مردم دارد و دردآورتر اينكه فعلا هم قرار نيست خبري از رونق اقتصادي در كار باشد. وقتي پاي درددل مردم مي‌نشيني، از بي ثباتي بازارها و كاهش درآمدها گلايه دارند. آنها مي‌گويند كه سياست‌هاي دولت، هيچ نمودي در زندگي شان نداشته و علاوه بر اينكه شمار بيكاران خانواده‌شان بيشتر شده، هزينه‌هاي زندگي هم بالا رفته و قدرتشان به شدت كم شده است.
 
با اين همه، هميشه دولت ها دلايل مختلفي براي بالا بردن قيمت ها مي آورند و با سياسي كردن اقتصاد و معيشت، باعث مي شوند سياست هاي اقتصادي آن گونه كه بايد، اجرا نشود و همين باعث شود تا تبعات آن جامعه را درگير كند.
 
عبدالرضا مصري، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس، با بيان اينكه نبايد تصميم هاي بودجه اي و اقتصادي با تصميم و موقعيت هاي سياسي آميخته شود، ادامه داد: متأسفانه اقتصاد و بودجه كشور سياسي است و به دلايلي مانند انتخابات در يك مقطع زماني، دولت سياست هاي اقتصادي را به درستي اجرا نكرد.
 
اين نماينده مجلس گفت: قرار بود، هر ساله افزايش قيمت حامل هاي انرژي با شيبي ملايم افزايش پيدا كند، ولي دولت اين كار را نكرد و الان كه ديگر نيازي به رأي مردم ندارد، تصميم گرفته هر طور شده اين كار را عملي كند، ولي به طور طبيعي مردم اين موضوع را فهميده اند و به آن واكنش نشان مي دهند.
 
نماينده كرمانشاه با اشاره به بحث يارانه بگيران ادامه داد: يارانه اي كه به مردم پرداخت مي شود نيز آنقدر كم است كه اصلا نمي توان آن را جزو درآمد خانوار به حساب آورد. قرار بود تمهيداتي انديشيده شود كه يارانه بخشي از افراد كه درآمد بالايي دارند، حذف و به بخشي كه درآمد پاييني دارند، اضافه شود، ولي دولت همين كار را نيز انجام نداد.
 
مصري در ادامه با اشاره به تجربه افزايش قيمت حامل هاي انرژي در گذشته، تصريح كرد: بايد توجه داشت، پول مابه التفاوت رشد نرخ حامل هاي انرژي در آن سالي كه قيمت حامل هاي انرژي افزايش چشمگيري يافت، از دو ماه قبل به حساب مردم واريز و به مردم اين اطمينان داده شد كه پول اين افزايش قيمت به مردم پرداخت مي شود، ولي باز در آن شبي كه قيمت بنزين افزايش يافت، بعضي از جايگاه هاي سوخت آتش زده شد.
 
نماينده كرمانشاه افزود: بايد به ميزان شوك پذيري جامعه توجه كرد؛ حتي گاهي شوك رواني از بابت برخي اقدامات اقتصادي به مردم منتقل مي شود. به نظر بنده، جامعه ظرفيت پذيرش اين دو شوك كه يارانه حدود 35 ميليون تن قطع و علاوه بر آن قيمت حامل هاي انرژي نيز با افزايش روبه رو شود، ندارد؛ البته مي توان از اشخاصي كه مصرف بالاتري دارند، هزينه بيشتري گرفت.
 
نماينده مردم كرمانشاه در مجلس دهم شوراي اسلامي افزود: اگر دولت قانون مربوط به يارانه ها را به درستي اجرا و در چهار تا پنج سال گذشته يارانه ثروتمندان را حذف مي كرد، ديگر نيازي نبود بگوييم يكباره يارانه حدود 30 ميليون تن قطع مي شود، حذف يارانه هاي نقدي نيازي به مصوبه مجلس ندارد و پيشتر در قوانين دايمي به دولت اين اختيار داده شده كه يارانه پردرآمدها را حذف كند.
 
مصري افزود: بايد راهكاري پيدا كرد تا منابع مالي مورد نياز دولت، تأمين شود، ولي اينكه هر وقت اصطلاحا كم بياوريم، اولين فشار متوجه مردم شود، پذيرفته نيست. بايد اين موضوع بررسي شود كه آيا نمي توانستيم در انجام هزينه هاي دستگاه هاي اجرايي سه قوه، مقداري از ريخت و پاش سلطنت مآبانه جلوگيري كنيم؟!
 
نماينده مردم كرمانشاه مجلس شوراي اسلامي در پايان افزود: نبايد هر وقت در زمينه منابع مالي كم مي آوريم، از مردم كمك بخواهيم، چون مردم ديگر تحمل فشار اقتصادي بالا ندارند؛ بنابراين، بايد راهكاري يافت تا به مردم و به ويژه جامعه روستايي، فشار اقتصادي فشار وارد نشود.