پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : از ترور قاسم سليماني تا اخلال در اقتصاد ايران/ ايجاد حساب هاي كاربري جعلي فارسي براي دامن زدن به اغتشاشات
چهارشنبه، 23 آبان 1397 - 01:33 کد خبر:38359
آنها عملياتي مثل افشاي اموال پنهاني سپاه قدس در سراسر جهان، تامين مالي گروه هاي ايراني مخالف دولت و ايراد اتهام هاي علني عليه مقامات ايراني براي ايجاد شكاف ميان آنان را طرح ريزي كردند.


به گزارش جنوب ايران به نقل از نسيم آنلاين، نيويورك تايمز به نقل از سه مقام آگاه در گزارشي به افشاي تلاش مقامات سعودي براي اخلال در اقتصاد ايران و ترور مقامات ايران بويژه سردار قاسم سليماني پرداخته است.

اين روزنامه مي‌نويسد مقام‌هاي اطلاعاتي مرتبط با بن سلمان در صدد طرحي چند ميلياردي براي خرابكاري در ايران بوده‌اند و در اين راستا با جمعي از بازرگانان درباره ترور مقام‌هاي ايرانني توسط شركت‌هاي خصوصي رايزني كرده‌اند..

نيويورك تايمز در اين گزارش نوشته است: مقام هاي اطلاعاتي سعودي نزديك به محمد بن سلمان از گروه كوچكي از تجار و بازرگانان خواسته بودند تا از شركت هاي خصوصي براي ترور مقام هاي ايراني استفاده كنند.

محمد بن سلمان براي تثبيت قدرت خود به مشاورانش دستور داده بود تا عمليات نظامي و اطلاعاتي را در خارج از مرزهاي عربستان تشديد كنند. رايزني هاي مقام هاي سعودي با تجار و بازرگانان براي استفاده از شركت هاي خصوصي با هدف ترور مقام هاي ايراني، يك سال قبل از قتل جمال خاشقجي روزنامه نگار منتقد سعودي بوده و اين مساله نشان مي دهد كه مقام هاي ارشد سعودي از آغاز دوره وليعهدي محمد بن سلمان به دنبال قتل و ترور بوده اند.

به گزار مهر به نوشته اين روزنامه آمريكايي اين موضوع نشان مي دهد كه مقامات بلندپايه سعودي يك سال پيش از قتل جمال خاشقجي روزنامه نگار منتقد سعودي و همزمان با قدرت گرفتن بن سلمان، ترور مخالفان را بررسي كرده اند.

نيويورك تايمز مي افزايد كه مقامات سعودي قتل اين روزنامه نگار را عملياتي خودسرانه به دستور ژنرال احمد العسيري توصيف كرده اند اما اين ژنرال سعودي، در ديداري كه مارس ۲۰۱۷ با حضور برخي تجار در رياض برگزار شده و در آن ۲ ميليارد دلار به خرابكاري در اقتصاد ايران اختصاص داده شده، حضور داشته است.

در اين نشست كه تجار مزبور سعي داشتند بودجه اين نقشه ها را از سعودي ها بگيرند، العسيري بحث ترور سردار قاسم سليماني فرمانده سپاه قدس ايران را مطرح كرده است.

 
جرج نادر و بن سلمان


«جورج نادر» تاجر آمريكايي – لبناني كه پيش‌تر با محمد بن سلمان ديدار و طرح خود براي ايران را با كاخ سفيد نيز مطرح كرده بود، كسي است كه اين ديدار را ترتيب داده بود. فرد ديگر حاضر در جلسه يك صهيونيست با نام «جوئل زامل» است كه ارتباط عميقي با آژانس‌هاي اطلاعاتي و امنيتي رژيم صهيونيستي دارد.

هر دو فرد مذكور مورد تحقيق رابرت مولر بازپرس ويژه پرونده دخالت روسيه در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۱۶ آمريكا قرار دارند و مشخص نيست موضوع آنها و طرح مربوط به ايران چه ربطي به تحقيقات گسترده‌تر رابرت مولر در خصوص كمپين انتخاباتي ترامپ و دخالت روس‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ دارد.

مقام هاي سعودي در نشست مارس ۲۰۱۷ با بيان اينكه قصد ترور مقامات ايراني را دارند، از تاجران حاضر درباره اينكه آيا پيشتر عمليات قتل انجام داده اند، پرسش هايي كرده اند، اما آنها گفته اند كه بايد در اين باره با وكلاي خود مشورت كنند.

اين تاجران با راهنمايي وكلاي خود درخواست سعودي ها را رد مي كنند اما نادر، يك شركت انگليسي را كه توسط ماموران بازنشسته عمليات ويژه انگليس هدايت مي شود براي انجام اين عمليات تروريستي پيشنهاد مي‌دهد ولي نام اين شركت مشخص نيست.

به نوشته نيويورك تايمز، طرح جورج نادر براي خرابكاري در اقتصاد ايران كه مشاور وليعهد امارات عربي متحده است و ايران را تهديدي براي ثبات منطقه مي‌داند به سال ۲۰۱۶ بازمي‌گردد.

آنها عملياتي مثل افشاي اموال پنهاني سپاه قدس در سراسر جهان، ايجاد حساب هاي كاربري جعلي به زبان فارسي براي دامن زدن به اغتشاشات در ايران، تامين مالي گروه هاي ايراني مخالف دولت و ايراد اتهام هاي علني عليه مقامات ايراني براي ايجاد شكاف ميان آنان را طرح ريزي كردند.

نادر و زامل همچنين در هتلي در نيويورك با ژنرال احمد العسيري كه در پي پرونده جمال خاشقجي روزنامه نگار سعودي بركنار گرديد، ملاقات كرده و او را از جزئيات نقشه خود مطلع كردند اما اين ژنرال سعودي گفت كه اين طرح به قدري تحريك آميز و موجب بي ثباتي است كه بايد پيش از آنكه عربستان هزينه هاي مالي آن را بپردازد، تاييد دولت تازه كار ترامپ را دريافت كند.

نادر پس از روي كار آمدن دونالد ترامپ در ژانويه ۲۰۱۷ بارها با مقامات كاخ سفيد درباره طرح خود گفتگو كرد.

به گزارش نيويورك تايمز، يك مقام سعودي نزديك به محمد بن‌سلمان گفته است كه علاقه العسيري به ترور تعجب‌آور نيست اما بيانگر سياست رسمي عربستان هم نيست. وي در عين حال مدعي‌ است كه العسيري تلاش داشته بن‌سلمان را با انجام عمليات خودسرانه تحت تاثير قرار دهد.

اما به نوشته نيويورك تايمز، نزديكي العسيري به بن سلمان باورپذيري اين ادعاها را كه براي تطهير بن سلمان مطرح مي شود، دشوار مي كند تا جايي كه نهادهاي اطلاعاتي غرب بر اساس همين ارتباطات به اين نتيجه رسيده‌اند كه بن سلمان در جريان توطئه قتل خاشقجي قرار داشته است.

از سوي ديگر، ديدارهاي نادر و العسيري در همان زماني كه وي (نادر) با بن سلمان هم ملاقات كرده بود صورت گرفته است و نيويورك‌تايمز ايميل‌هايي متعلق به نادر را كه وي در آن به مكالماتي با بن سلمان اشاره كرده بود در اين خصوص به دست آورده است. اين مكالمات درباره پروژه هاي مطرح شده با العسيري بوده است.