پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نكاتي ساده براي محافظت از باتري لپ‌تاپ
یکشنبه، 4 آذر 1397 - 19:25 کد خبر:38462
توجه به چرخه كامل شارژ، زمان مناسب براي شارژ مجدد، دما، و نيز به‌روزرساني نرم‌افزار در افزايش عمر و نگه‌داشت شارژ باتري موثر است.


خيلي از كاربران لپ‌تاپ به باتري دستگاه‌شان اهميت زيادي مي‌دهند، چون با وجود باتري، لپ‌تاپ به رايانه‌اي سيار تبديل مي‌شود. از سوي ديگر، آن‌ها مدام نگرانند كه نكند باتري شارژ خالي كند يا كارايي آن به‌مرور زمان كاهش يابد.

اما با انجام چند كار ساده و رعايت برخي موارد مي‌توان اين نگراني‌ را تا حد زيادي رفع كرد.

 

از چرخه شارژ غافل نشويد

هر بار كه باتري كاملاً خالي و سپس به‌طور كامل شارژ مي‌شود، يك چرخه يا اصطلاحاً سيكل كامل شارژ اتفاق مي‌افتد.

تعداد سيكل‌هايي كه هر باتري مي‌تواند تحمل كند، معياري براي تعيين عمر آن است. باتري‌هاي امروزي معمولاً حدود 500 سيكل كامل و گاهي حتي بيشتر از آن را تحمل مي‌كنند. اگر باتري متناوباً طي چندين چرخه‌ كامل، خالي و دوباره شارژ شود، ظرفيت آن در حفظ شارژ به‌مرور و به‌‌همان نسبت تنزل مي‌يابد. پس مي‌توان نتيجه گرفت كه در شرايط يكسان، هرچه تعداد دفعات صفر شدن شارژ باتري كمتر باشد، عمر آن بيشتر خواهدبود.

براي شروع مي‌توان به بخش تنظيمات برق باتري لپ‌تاپ مراجعه كرد تا با طرز كار باتري آشنا شده و دريافت چه تنظيماتي را بايد فعال كرد. حالات هايبرنيشن (hibernation) را هم مد نظر داشته باشيد. قاعدتاً كاربران دوست دارند لپ‌تاپ پيش از آنكه باتري‌اش خالي شود، و نيز هنگام بيكاري، به حالت هايبرنيشن برود.

براي اينكه برق بيشتري ذخيره كنيد، به نرم‌افزارهايي كه باز كرده‌ايد و احتمالاً پشت صحنه مشغول كار هستند نيز نگاهي بياندازيد. برنامه‌هاي باز را كه بي‌وقفه شارژ باتري‌تان را مي‌خورند، ببنديد. مثلاً پيشنهاد مي‌‌شود در ويندوز 10 گزينه Battery Saver را جستجو و آن را فعال كنيد. اين گزينه وقتي به‌كار مي‌افتد كه شارژ باتري به حدود 20 درصد برسد. قابليت Battery Saver وضعيت سيستم را طوري تغيير مي‌دهد كه مصرف برق باتري كاهش مي‌يابد. براي مثال، اپليكيشن‌هاي پشت صحنه را به‌طور خودكار بلوكه كرده، شفافيت نمايشگر را كم، و ابزارهايي مانند تقويم را از سينك شدن يا اعلام پيغام منع مي‌كند.  

كاربراني كه مك‌بوك دارند با فعال كردن گزينه Power Nap مي‌توانند لپ‌تاپ را به خواب ببرند، بي‌آنكه بابت توقف برنامه‌هاي مهم فعال نگران باشند. حالت Power Nap برق بيشتري در باتري نگه مي‌دارد. مضاف بر اين، وقتي با برنامه‌هاي ساده‌اي كار مي‌كنيد كه گرافيك در آن‌ها اهميت زيادي ندارد (مثل برنامه‌هاي متن‌محور)، مي‌توانيد با انتخاب حالت automatic graphics switching سطح گرافيك سيستم را تنزل دهيد تا باتري برق كمتري مصرف كند.   

البته تنظيمات زياد ديگري هم هست كه به‌صورت دستي بايد اعمال شوند. خدمات ذخيره‌سازي ابري يا نرم‌افزارهاي پخش‌ ويديو را اگر بي‌استفاده باز مانده‌اند، ببنديد. خاموش كردن واي‌فاي و بلوتوث در مواقع غيرلازم نيز باعث مي‌شود برق بيشتري در باتري بماند. خاموش كردن ال‌اي‌دي صفحه‌كليدهاي نورافشان، و به‌طور كلي جدا كردن هر وسيله جانبي‌ كه برق مي‌طلبد، ميزان مصرف باتري را كاهش مي‌دهد. هم مايكروسافت و هم اپل در اين خصوص توصيه‌هايي دارند كه موضوع را بيشتر توضيح مي‌دهد.  

 

باتري را سرحال نگه داريد

در ساليان دور، باتري‌هاي قديمي نيكل-هيدريد فلز (NiMH) با مشكلي به نام «اثر حافظه» يا «حافظه باتري» مواجه بودند. اين باتري‌ها حداكثر ظرفيت خود را اصطلاحاً «فراموش» مي‌كردند و درنتيجه، مقدار برقي كه حين شارژ مي‌توانستند ذخيره كنند، به‌مرور كاهش مي‌يافت. به همين علت به كاربران توصيه مي‌شد كه تا شارژ باتري كاملاً خالي نشده است، آن را شارژ نكنند و تا وقتي هم كه باتري كاملاً شارژ نشده است آن را از برق نكشند.

با سربرآوردن باتري‌هاي جديد يون ليتيوم اين مشكل برطرف شد، اما عده‌اي همچنان با استناد به مشكل باتري‌هاي قديمي، براي باتري‌هاي جديد نيز نسخه‌هاي مشابهي پيچيدند. اكنون وقتش رسيده است تا سوء‌تفاهم‌ها برطرف شود.

برخلاف آنچه گاهي توصيه مي‌شود، امروزه ديگر لازم نيست باتري يون ليتيوم را كاملاً خالي و سپس شارژ كنيد تا اصطلاحاً كاليبره يا ريبوت شود. اتفاقاً اين كار براي باتري‌هاي جديد مضر است و به آن‌ها فشار زيادي وارد مي‌كند. برخي نيز توصيه مي‌كنند كه دوبار در سال اجازه دهيد تا باتري كاملاً خالي شود، اما صحت اين گفته محل بحث است. به‌طور كلي، آنچه تقريباً همه افراد مطلع بر سر آن توافق دارند اين است كه اجازه دهيد شارژ باتري به حدود 20 درصد كاهش يابد و سپس نسبت به شارژ آن اقدام كنيد.


همچنين، قديم‌ها به كاربران توصيه مي‌شد كه نگذارند باتري كاملاً (100 درصد) شارژ شود. يا اگر باتري كاملاً شارژ شد، لااقل اجازه ندهند همچنان به دو شاخه برق متصل بماند زيرا اين كار باتري را فرسوده مي‌كند. اما وسايل الكترونيكي امروزي طوري طراحي شده‌اند كه وقتي شارژ باتري به 100 درصد مي‌رسد، فرآيند شارژ به‌طور خودكار متوقف مي‌شود و درنتيجه، طبق نوشته سايت آموزشي Battery University متصل ماندن باتري به برق حتي پس از شارژ كامل، به آن آسيبي نمي‌رساند.

همانطور كه در بسياري از پرسش‌هاي مرتبط با باتري نيز مطرح شده است، هنوز بر سر اينكه آيا مي‌توان باتري كاملاً شارژ شده را همچنان به برق، متصل نگاه داشت يا نه بحث‌هاي زيادي در جريان است. اما جدا كردن كابل برق از لپ‌تاپ پس از آن‌كه دستگاه را خاموش كرديد ايرادي ندارد. اگر قرار است لپ‌تاپ‌تان مدت زيادي بي‌استفاده بماند، يا بگذاريد باتري‌اش خالي شود و يا آن را تا 50 درصد شارژ كنيد و بعد كنار بگذاريد.

به‌طور كلي، بهترين كاري كه مي‌توانيد درخصوص باتري يون ليتيوم‌ انجام دهيد اين است كه اجازه ندهيد شارژ آن به زير 20 درصد برسد، بلكه آن را به برق بزنيد و هر گاه كه توانستيد آن را شارژ و اين فرآيند را مدام تكرار كنيد. خبر خوب اينكه با وجود باتري‌ها و سيستم‌هاي جديد واقعاً لازم نيست كار زيادي انجام دهيد. البته منطقي است كه پس از گذشت دوره‌اي خاص، باتري عملكرد اوليه خود را از دست داده و در اثر فرسودگي كم‌كم شارژ خالي كند.

 

گرما

باتري‌هاي يون ليتيوم امروزي بادوام هستند، اما گرماي زيادي جذب مي‌كنند. اگر باتري‌تان را شارژ مي‌كنيد و باتري زيادي گرم مي‌شود، شايد علتش اين باشد كه پردازنده اصلي (سي‌پي‌يو) يا پردازنده گرافيك (جي‌پي‌يو) حسابي مشغول است، يا شايد هم علت آن گرماي زياد هوا باشد. در اين‌صورت دستگاه را خاموش و اگر براي‌تان ممكن است باتري آن را خارج كنيد. دقايقي بعد كه باتري خنك شد مي‌توانيد دوباره آن را داخل دستگاه برگردانيد. اگر نمي‌توانيد باتري را خارج كنيد، خود دستگاه را به جاي خنك‌تري ببريد. بسياري از لپ‌تاپ‌هاي امروزي با باتري مهر و موم شده عرضه مي‌شوند. درنتيجه نمي‌توانيد باتري را از دستگاه جدا كنيد. اگر مي‌خواهيد عمر باتري‌تان افزايش يابد، به‌شدت توصيه مي‌شود كه در صورت داغ شدن باتري، دستگاه را خاموش و كمي صبر كنيد تا خنك شود.

نكته ديگر اينكه، لپ‌تاپ را روي پاي‌تان نگذاريد. اين كار علاوه بر مضرات جسمي، جلوي منافذ هوا را مي‌گيرد و درنتيجه، دماي دستگاه و به تبع آن باتري، بيش از پيش افزايش مي‌يابد. هم منافدي كه هواي خنك را به درون مي‌كشند و هم آن‌هايي كه گرماي داخل دستگاه را به بيرون مي‌دمند بايد آزاد باشند تا بتوانند كار خود را به‌خوبي انجام دهند.

و شايد توصيه مهم‌تر اين باشد كه از قرار دادن لپ‌تاپ‌تان در جايي كه ممكن است دماي آن را افزايش دهد، بپرهيزيد. مثلاً در روزهاي گرم لپ‌تاپ را داخل خودرو، زير پنجره مقابل آفتاب، يا نزديك وسايل گرمايشي نگذاريد. باتري در چنين شرايطي زود آسيب مي‌بيند.

سرما البته در حد متعارف معمولاً براي باتري مضر نيست. اصلاً توصيه مي‌شود كه باتري را در جاي خنك نگه داريد؛ البته جاي خنك، نه سرد. سرماي بيش از حد ممكن است صدمات جبران‌ناپذيري به باتري وارد كرده يا عمر آن را كاهش دهد.

اگر مي‌خواهيد با دقت بيشتري مراقب دماي باتري باشيد، اپليكيشن‌هايي براي اين منظور ساخته شده است كه دماي لپ‌تاپ را تحت نظر مي‌گيرد. از آن جمله مي‌توان CoreTemp و Real Temp را نام برد كه براي ويندوز طراحي شده و به‌رايگان قابل دريافت هستند.

 

نقش نرم‌افزارهاي به‌روزرساني شده در كارايي باتري

و سرانجام، نكته‌اي درباره نرم‌افزار‌هاي‌تان: تا جاي ممكن آن‌ها را به‌روز نگاه داريد!

سازندگان نرم‌افزار اغلب مي‌كوشند نحوه مصرف برق توسط نرم‌افزارهاي‌شان را بهبود دهند. براي مثال، سيستم‌عاملي كه تازه‌ترين وصله‌ها و به‌روزرساني‌ها را دريافت كرده است، قاعدتاً بايد برق كمتري مصرف كند. در اين‌صورت بي‌آنكه تغيير خاصي در لپ‌تاپ‌تان پديد آورده باشيد، دوام باتري آن را افزايش داده‌ايد.