پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ايران 3 ناوشكن به دريا مي‌فرستد/ زيردريايي جديد ايران دنيا را شگفت‌زده خواهد كرد
دوشنبه، 5 آذر 1397 - 02:07 کد خبر:38467
فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: جمهوري اسلامي ايران در زمينه ساخت زير دريايي خودكفا شده است و به زودي و با فاصله كمي از الحاق ناوشكن سهند نسل جديدي از زير دريايي‌ها به نام زير دريايي فاتح به ناوگان دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران ملحق مي‌شود.


 فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد كه اين نيرو سه ناوشكن را تا پايان سال به دريا خواهد فرستاد.
 
به گزارش جنوب ايران، امير دريادار حسين خانزادي اعلام كرد كه نيروي دريايي، ناوشكن‌هاي «سهند» و «دنا» و ناوشكن تغيير يافته «دماوند» را تا پايان سال 97 به آب خواهد انداخت.


 
به گفته وي ناوشكن‌هاي سهند و دنا به ناوگان دريايي جنوب كشور و ناوشكن دماوند به ناوگان درياي شمال كشور اضافه خواهند شد.
 
سهند عازم ماموريتي بزرگ مي‌شود
 
فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد: ناوشكن سهند در اين هفته به مناسبت هفتم آذر؛ روز نيروي دريايي به ناوگان دريايي جنوب محلق مي‌شود.
 
دريادار خانزادي با بيان اينكه سهند از كلاس جماران اما بزرگتر و پيشرفته‌تر از اين ناوشكن است، توضيح داد: سهند قابليت حمل بالگردهاي ضد مين را دارد و مي‌تواند مسافتي بيشتر از ناوشكن جماران را طي كند.
 
اين مقام ارشد نظامي با توضيح اينكه به ياد ناو ايراني كه در سال 67 مورد حمله قرار گرفت، اين ناوشكن سهند نامگذاري شد، گفت: امروز ناو سهند دوباره زنده شده و براي انجام يك ماموريت بزرگ نامزد است.
 
دماوندي جديد در راه است
 
دريادار خانزادي بيان داشت: پس از الحاق سهند، ناوشكن بهبود يافته دماوند به ناوگان دريايي شمال كشور مي‌پيوندد.
 
ناوشكن دماوند كه 18 اسفند 93 به ناوگان شمالي كشور ملحق شده بود، 20 دي ماه 1396 در حال ورود به بندر انزلي به موج‌شكن شرقي اين بندر برخورد كرد و دچار سانحه شد.

 
به گفته فرمانده نيروي دريايي ارتش، ناوشكن دماوند علاوه بر تعمير، تغييرات اساسي نيز پيدا كرده است.


بر اساس اعلام دريادار خانزادي دماوندِ جديد شرايط بهتري در حوزه رانش، پايداري و قدرت مانور دارد.
 
دنا مسلح مي‌شود
 
اين مقام ارشد نظامي اعلام كرد كه با فاصله كمي پس از الحاق ناوشكن دماوند، ناوشكن دنا نيز در جنوب كشور به آب انداخته خواهد شد.


 
تاريخ طلائي

 
دريادار خانزادي با اشاره به اينكه 80 درصد عمليات ساخت ناوشكن دنا به اتمام رسيده است، گفت: اين ناوشكن اكنون در حال تسليح و تجهيز است.
 
به گفته وي الحاق دنا به ناوگان دريايي جنوب كشور و انجام ماموريت‌ها توسط آن به سال آينده موكول مي‌شود.
 
زير دريايي ايراني دشمن را غافلگير مي‌كند
 
فرمانده نيروي دريايي ارتش با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران در زمينه ساخت زير دريايي نيز خودكفا شده است، گفت: به زودي و با فاصله كمي از الحاق ناوشكن سهند نسل جديدي از زير دريايي‌ها به نام زير دريايي فاتح به ناوگان دريايي جمهوري اسلامي ايران ملحق مي‌شود.
 
به گفته دريادار خانزادي تمام فناوري‌هاي اين زير دريايي پيشرفته ساخت وزارت دفاع و كاملا بومي هستند.
وي با بيان اينكه زير دريايي فاتح آخرين آزمايش‌هاي دريايي خود را طي مي‌كند، گفت: زير دريايي فاتح با توجه به تكنولوژي‌هاي به پيشرفته و بومي كه در آن به كار رفته است پس از رونمايي دشمنان را غافلگير خواهد كرد.
 
كاملا خودكفا هستيم


فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به تبليغات دشمنان براي ضعيف نشان دادن توان نظامي جمهوري اسلامي ايران به ويژه در بخش دريايي گفت: زماني كه ما ساخت چند ناوشكن را به صورت متوالي تكرار مي‌كنيم به اين معني است كه اين توانايي با اقتدار در ايران وجود دارد.


تاريخ طلائي


دريادار خانزادي با بيان اينكه در ساخت تجهيزات و تسهيلات كاملا خودكفا شده‌ايم، گفت: اين نشان مي‌دهد كه تحريم‌ها هيچ تاثيري ندارند و ما آنها را زير پا گذاشته‌ايم.
 
وي با اشاره به ساخت ناوشكن جماران در سال 88 گفت: پس از انقلاب تجهيزات دفاعي و نظامي نيروي دريايي ارتش كاملا بومي شدند و نيروي دريايي ايران از سواحل به آب‌هاي آزاد رفت.
 
فرمانده نيروي دريايي ارتش عنوان كرد: ناوگان جمهوري اسلامي ايران در اقيانوس هند، خليج عدن و تنگه باب‌ المندب، درياي چين جنوبي و تنگه جبل الطارق با اقتدار حضور پيدا مي‌كند تا امنيت براي ناوگان تجاري و نفتكش‌هاي ايراني تامين شود.


 

 

منبع: خبرگزاري‌هاي داخلي