پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نحوه اتصال كارت سوخت به كارت بانكي
سه شنبه، 6 آذر 1397 - 06:25 کد خبر:38483
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به تصميم دولت براي اتصال كارت سوخت به كارت بانكي و نحوه‌ي اتصال آن‌ها، از صرفه‌جويي ۳۳۰ ميليارد توماني در صدور كارت خبر داد.

به گزارش جنوب ايران به نقل از ايسنا، همزمان با شروع به كار سامانه ثبت نام اتصال كارت سوخت به كارت بانكي امروز رييس مجلس شوراي اسلامي و وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، صبح امروز (دوشنبه) با حضور در سازمان فناوري اطلاعات از مركز ملي تبادل داده موسوم به GSB بازديد كردند.
 
محمدجواد آذري جهرمي در حاشيه جلسه‌ي تشريح پيشرفت‌ها و موانع توسعه دولت الكترونيكي، درباره‌ي نحوه اتصال كارت سوخت به كارت بانكي اظهار كرد: ۵۵ درصد نازل‌هاي پمپ بنزين‌ها به سيستم‌هاي متمركز ما متصل شده‌اند و ۴۵ درصد نازل‌ها به دستگاه‌هاي pos (پرداخت) متصل هستند.
 
وي ادامه داد: تمام دستگاه‌ها كه به‌صورت متمركز در جايگاه‌هاي سوخت قرار دارند، به نازل‌ها متصل شده و به‌روزرساني شده‌اند. بانك مركزي نيز به اپراتورهاي پرداخت الكترونيك (psp) دستورالعملي داده كه برمبناي آن دستگاه‌هاي پرداخت بايد به‌روزرساني شوند.
 
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات هم‌چنين توضيح داد: به محض ثبت‌نام كاربر براي اتصال كارت سوخت به كارت بانكي، بانك مركزي به بانك دارنده كارت دستور مي‌دهد كه كيف پول الكترونيكي داخل كارت ايجاد شود و امكان پرداخت مبلغ سوخت از طريق كارت بانكي دارنده كارت سوخت فراهم شود.
 
جهرمي با بيان اين‌كه پيش از اين براي سيستم مديريت سوخت كشور از يك سيستم الكترونيكي استفاده مي‌شد، افزود: با وجود اين، مشكلاتي در اين سيستم وجود داشت از جمله مفقود شدن كارت سوخت و ديگر مسائل اما امروز دولت تصميم گرفته با شيوه‌ي نوين اين روش را انجام دهد و بدين ترتيب وزارت نفت به عنوان محور موضوع، بخشي از كار را برعهده گرفته و دستگاه‌هايي از جمله بانك مركزي، ناجا، وزارت ارتباطات و ثبت احوال نيز هر كدام بخشي از كارت را برعهده گرفتند.
 
استفاده از كارت، دو ساعت پس از اعلام درخواست
 
وي‌ با بيان اين‌كه افراد بايد درخواست خود براي اتصال كارت سوخت به كارت بانكي را ارائه دهند، گفت: پس از اعلام درخواست، ظرف دو ساعت اين كارت قابل استفاده است. تنها ۳۳۰ ميليارد تومان هزينه صدور كارت بوده كه اين هزينه در اين روش صرفه‌جويي مي‌شود. هم‌چنين در هزينه‌ي توزيع و وقت مردم هم صرفه‌جويي خواهد شد.
 
آذري جهرمي با اشاره به ثبت‌نام و درخواست براي اتصال كارت سوخت و بانكي از امروز خاطرنشان كرد: از امروز ساعت ۸ تا ۱۱، ۱۵۷ هزار مراجعه براي اين كار انجام شده است. اين درخواست مي‌تواند از طريق اپليكيشن دولت همراه و سايت دولت الكترونيكي انجام شود.
 
وزير ارتباطات هم‌چنين در جلسه تشريح زيرساختهاي دولت الكترونيكي اظهار كرد: با تحقق دولت الكترونيكي، هزينه‌هاي دولت و حاكميت كاهش و بهره‌وري افزايش مي‌يابد.
 
آذري جهرمي با بيان اين‌كه در برنامه ششم توسعه، تكاليفي برعهده دستگاه‌هاي مختلف براي توسعه دولت الكترونيكي گذاشته شده است، افزود: وزارت ارتباطات مسوول زيرساخت‌ها بوده است. ضرورت توسعه دولت امروز بيش از هر زمان ديگري اهميت و توجه ويژه‌اي مي‌طلبد. اصل موضوع توسعه دولت الكترونيك، اصلاح فرآيندهاي نحوه خدمت‌رساني است كه جاي كار زيادي دارد.
 
 
 
وي‌ با اشاره به اتصال كارت سوخت و بانكي از طريق زيرساخت‌هاي دولت الكترونيك اظهار كرد: هنوز خدمات بسياري بر بستر دولت هست و بسياري از سرويس‌ها هم وجود دارند كه مي‌توانند الكترونيكي شوند اما هنوز به چرخه‌ي دولت الكترونيكي نپيوسته‌اند كه اميدواريم با همكاري دستگاه‌ها و ظرفيت‌هاي موجود اين اتفاق بيفتد. اين موضوع در برنامه‌ي دولت بوده، مجلس در قانون برنامه‌ي ششم توسعه الزام كرده و درخواست مردم نيز بوده كه خدمات اينگونه ارايه شود.
 
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: در سراسر كشور، ۲۵۰۰ دستگاه هستند كه خدمت ارائه مي‌دهند؛ ۶۷ درصد دستگاه‌ها در مرحله اول هستند كه الكترونيكي كردن خدمات است، ۲۰۶ دستگاه به مركز تبادل اطلاعات سازمان فناوري اطلاعات متصل شده‌اند، ۳۵ دستگاه ارائه خدمات مي‌كنند و ۹۵ درصد دستگاه‌ها خدمات را دريافت‌ مي‌كنند.
 
آذري جهرمي با بيان اين‌كه هنوز بخش اعظمي از دستگاه‌ها ارائه خدمات را در مركز تبادل شروع نكردند، افزود: الزامات فني فراهم است اما عزم جدي در دستگاه‌ها مختلف دولت، قوه قضاييه و ساير نهادها را لازم داريم. تجربه‌ي ما در موضوع مبارزه با قاچاق گوشي، توزيع حمايت‌هاي دولت از جامعه نيازمند با همكاري وزارت تعاون و تجربه ما در كارت سوخت وجود دارد اما هنوز جاي كار بسياري باقي مانده است كه با ‌پيوستن به دولت الكترونيك مي‌توان اين كارها را تسريع كرد.
 
وي‌ با تاكيد بر ايجاد تسهيلات براي كسب و كارها گفت: با دولت الكترونيكي، تسهيلات جدي براي كسب و كارها، از دو جهت صدور مجوزها و اطلاعاتي كه مي‌تواند در اختيار آن‌ها قرار گيرد، ايجاد مي‌شود. مي‌توان به جاي خدمات G2C، به كسب و كارها، خدمات G2B ارايه دهيم كه موجب بهبود شاخص كسل و كار در كشور مي‌شود و بحث شفافيت و مبارزه با فساد هم در اين باره فراهم است.
 
در اين بازديد، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و امير ناظمي- رييس سازمان فناوري اطلاعات - و ساير مسوولان مرتبط با اين حوزه، گزارشي از آخرين وضعيت خدمات دهي مركز ملي تبادل داده در ارائه خدمات مرتبط با كارت سوخت ارايه كردند.
 
امير ناظمي - رييس سازمان فناوري اطلاعات - در اين ديدار با اشاره به اقداماتي كه در حوزه دولت الكترونيكي و دولت هوشمند انجام شده است، گفت: در طرح اتصال كارت سوخت به كارت بانكي و تبادل اطلاعات بين آن‌ها از صدور 10 ميليون كارت سوخت و هزينه زيرساخت‌ها و اتصالات چند ميلياردي جلوگيري شد.
 
وي در بخش ديگري از اين گزارش به اجراي طرح رجيستري در حوزه دولت هوشمند اشاره كرد و افزود: از اجراي اين طرح تاكنون بيش از 260 ميليارد تومان به درآمدهاي دولت افزوده شده است كه تا پايان امسال اين رقم مي‌تواند به 1750 ميليارد تومان بالغ شود.
 
رييس سازمان فناوري اطلاعات با اشاره به 23 پروژه كلان دولت الكترونيكي كه در دولت مصوب شده است، تصريح كرد: اين پروژه‌ها در سازمان‌ها و دستگاه‌هاي دولتي تا پايان سال 99 بايد به اجرا برسد و با اجراي آن 111 خدمت و 135 زير خدمات ارائه مي شود.
 
وي در پايان گزارش خود پيشنهادات سازمان فناوري اطلاعات براي الزام دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي و حاكميتي در پيوستن به دولت الكترونيكي و تخصيص بودجه براي پيشبرد پروژه‌هاي اين حوزه را ارائه كرد.
 
علي لاريجاني - رييس مجلس شوراي اسلامي - بعد از بازديد از مركز ملي تبادل اطلاعات سازمان فناوري اطلاعات، با اشاره به قانون برنامه توسعه و بازديد از زيرساخت‌هاي دولت الكترونيكي، گفت: گام‌هايي كه وزارت ارتباطات از نظر زيرساختي برداشته بسيار مهم و قابل توجه است.
 
وي با بيان اين‌كه منظور از دولت الكترونيكي از نظر قانون‌گذار حكومت هوشمند است، افزود: دولت الكترونيكي فقط مختص قوه مجريه نيست و بقيه قوا و نهادهاي حاكميتي از جمله دستگاه قضايي، قوه مقننه و نيروهاي مسلح كه خدماتي به مردم و دستگاه‌هاي ديگر ارائه مي‌كنند نيز بايد اطلاعات خود را از اين درگاه براي دسترسي مردم و آسان سازي امور ارائه كنند.
 
لاريجاني تصريح كرد: اگر در اين زمينه نياز به روشن شدن قانون داريم مي‌توانيم از طريق شوراي هماهنگي قواي سه گانه به دستگاه‌ها ابلاغ كنيم.
 
وي با اشاره به اين‌كه بر اساس گزارش‌ها در حدود 2500 دستگاه بايد اطلاعات خود را ارائه كنند، افزود: اين در حالي است كه تاكنون 260 دستگاه يعني حدود يك دهم اين تعداد اطلاعات خود را ارائه دادند و اين اشكال بزرگي است كه مي‌توانيم با تشويق و تنبيه اين مشكل را مرتفع كنيم و اگر دستگاه هايي سخت‌افزار و نرم‌افزار لازم را دارند از اجبار قانوني براي اتصال به درگاه دولت الكترونيكي استفاده كنيم.
 
رييس مجلس شوراي اسلامي به قانون دسترسي آزاد به اطلاعات نيز اشاره كرد و گفت: حق هر شهروندي است كه در موارد مورد نياز به اطلاعات دسترسي داشته باشد و در تمام كشورها نيز اين موضوع دنبال مي‌شود.
 
وي با تاكيد بر دستاوردهاي دولت الكترونيكي در راستاي شفافيت و مبارزه با فساد به بحث قانون انتخابات پرداخت و تاكيد كرد: وزارت ارتباطات با شوراي نگهبان و دستگاه‌هاي ذيربط در برگزاري الكترونيكي انتخابات جلساتي داشته باشد تا با حل اشكالات، انتخابات در كشور به صورت الكترونيكي برگزار شود.
 
لاريجاني تصريح كرد: انتخابات الكترونيكي باعث شفافيت و تشويق مردم به حضور در انتخابات مي‌شود و البته در بعضي از كشورهاي همسايه انتخابات به صورت الكترونيكي برگزار مي‌شود و ما هم حتما به كمك وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بايد به اين نقطه برسيم.
 
وي الكترونيكي و هوشمندسازي خدمات را براي بنيه اقتصادي كشور يك امر ضروري عنوان كرد و گفت: در اين زمينه تاكيدات مقام معظم رهبري و قانون نيز داريم و بايد همت كرد.
 
رييس مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به اين‌كه در حوزه فضاي مجازي كمبود قانون وجود دارد، افزود: براي اين منظور نيازمند كار مشتركي بين دبيرخانه شوراي عالي فضاي مجازي، كميسيون مربوطه در مجلس و وزارت ارتباطات هستيم تا در حوزه امنيت و حقوق خصوصي در فضاي مجازي مقررات و قوانيني تدوين و تصويب شود.
 
وي افزود: اگر اين پيشنهادات بار مالي نداشته باشد، بهتر است به‌صورت طرح ارائه شود تا با سرعت بيش‌تري به تصويب برسد و پيشنهاداتي كه بار مالي دارد به صورت لايحه از طرف دولت ارائه شود.
 
به گزارش ايسنا، در پي تصميم اتخاذ شده به منظور جلوگيري از قاچاق سوخت مبني بر فعال شدن سامانه كارت سوخت، مالكان خودرو و موتوسيكلت‌هايي كه به هر دليل فاقد كارت سوخت هستند، مي‌توانند با مراجعه به سايت mob.gov.ir و يا نصب رايگان اپليكيشن خدمات دولت همراه نسبت به صدور كارت سوخت با اتصال به كارت بانكي خود اقدام كنند.
 
اضافه شدن خدمات سهميه سوخت به كارت بانكي با چند كليك، نمود ديگري از پياده‌سازي دولت الكترونيكي است تا در صورت مفقودي كارت سوخت بدون نياز به صرف هزينه و وقت تنها با اتصالي به آساني و با چند كليك، كارت بانكي را به كارت سوخت تبديل مي شود.
 
پيش بيني مي‌شود با اتصال كامل دستگاه‌ها و نهادهاي حاكميتي به دولت الكترونيكي، هزاران ميليارد تومان از نظر مالي و از نظر مراجعه مردم به اين نهادها و دستگاه‌ها صرفه جويي صورت گيرد.