پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : بزرگترين شناورهاي ارتش ايران به اقيانوس اطلس و قاره آمريكا مي‌روند
شنبه، 15 دی 1397 - 15:58 کد خبر:38904
ناوگروه اعزامي ارتش، اوايل سال آينده به ماموريت اقيانوس اطلس اعزام مي‌شود و مدت زمان در نظر گرفته شده براي آن نيز 5 ماه است.


به گزارش جنوب ايران به نقل از فارس، بنا بر اعلام فرماندهان نيروي دريايي ارتش، يكي از ناوگروه‌هاي اين نيرو بزودي راهي اقيانوس اطلس مي‌شود.

اين درحالي است كه طرح برنامه اين سفر به تاييد سلسله مراتب رسيده و امير دريادار خانزادي فرمانده نيروي دريايي ارتش نيز در آذرماه سال جاري گفت: «حضرت آقا فرمودند نيروي دريايي هر زمان براي دريانوردي اقيانوسي آمادگي لازم را داشت اين اقدام را انجام دهد.»

برنامه اعزام يك ناوگروه به اقيانوس اطلس از چند سال قبل در دستور كار نداجا قرار داشته و به نظر مي‌رسد اكنون همه الزامات براي انجام اين ماموريت فراهم شده است.


اقيانوس اطلس به صورت شمال به جنوب در ميان سه قاره اروپا، آفريقا و آمريكا قرار دارد

نيروي دريايي ارتش از سال 1387 با هدف اوليه مقابله با پديده دزدي دريايي در منطقه خليج عدن اقدام به اعزام ناوگروه‌هاي متعدد كرده و تاكنون 59 ناوگروه به ماموريت هاي طولاني مدت رفته اند كه عمده اين اعزام ها به همين منطقه خليج عدن بوده است.

البته برخي ناوگروه‌ها نيز به مناطق ديگر نظير جنوب شرق آسيا، جنوب افريقا، درياي مديترانه و اقيانوس آرام و درياي چين رفته اند.

روال كار بر اين است كه حداقل دو يگان شناوري به اين ماموريت ها اعزام شده و بعضا در بنادر برخي كشورهاي خارجي نيز حضور مي‌يابند.

در اين ميان گاها يگان‌هاي پروازي (بالگرد) نيز با برخي شناورهايي كه قابليت حمل دارند اعزام شده و در برخي موارد معدود، گان‌هاي زيرسطحي (زيردريايي) نيز به همراه آنها اعزام مي‌شوند.

* كدام شناورهاي ايراني به سواحل آمريكاي لاتين مي روند؟

طبق آنچه تاكنون از سوي فرماندهان و مسئولان مربوطه اعلام شده، حضور دو يگان شناوري در ماموريت آتي اطلس حضور خواهند داشت كه عبارتند از «ناو لجستيك خارك» و «ناوشكن سهند» ازجمله آنها هستند.

ناو خارك با 33هزار تن وزن، بزرگترين ناو لجستيك غرب آسياست كه در سال‌هاي اخير تغييرات زيادي در بسياري از سامانه هاي مهم رانشي و ناوبري آن ايجاد شده است.


«خارك» در ماموريت ناوگروه‌هاي نداجا در اقيانوس آرام نيز حاضر بود

ازجمله اين تغييرات، تعويض و نوسازي ديگ بخار شناور و اجزاي مرتبط با آن است.

بين 3 تا 5 سال زمان صرف اين تغييرات شده و ناو خارك در خرداد ماه سال جاري نيز همراه با ناوگروه 54 نداجا راهي ماموريت خليج عدن شد.

شناور ديگري كه در ماموريت اقيانوس اطلس حاضر خواهد بود، ناوشكن سهند است كه اخيرا به ناوگان نيروي دريايي ارتش در جنوب اضافه شده است.

 			 				 					بزرگترين شناورهاي ارتش ايران به قاره آمريكا مي‌روند

ناوشكن سهند در 10 آذر 97 به ناوگان دريايي ارتش الحاق شد

اين ناوشكن با طول 97 متر، جديدترين ساخته كارخانجات نداجا از پروژه موج است كه نسبت به نمونه هاي قبلي اين پروژه يعني جماران و دماوند از پيشرفت هاي بيشتري برخوردار است كه براي نمونه مي تواند به تغيير در سازه اين ناو و برخورداري آن از سيستم رانش جديد اشاره كرد.

اعزام اين ناوشكن به ماموريتب ا اين مختصات، درحاليكه تنها حدود يك ماه از عملياتي شدن آن مي‌گذرد، نشانه اي از اطمينان فرماندهان به اين شناور است.

از آنجايي كه هم ناو خارك و هم ناو سهند قابليت حمل انواع بالگردها را نيز دارند، هنوز اعلام نشده كه در اين ماموريت از يگان هاي پروازي نيز استفاده خواهد شد يا خير.

* ناوگروه ارتش از كدام مسير به اطلس مي‌رود؟

ناوگروه اعزامي نداجا براي رفتن به اقيانوس اطلس و پهلوگيري در يكي از كشورهاي آمريكاي لاتين (احتمالا ونزوئلا) دو مسير را پيش رو دارد.

مسير اول مديترانه است كه در اين صورت ناوگروه اعزامي مي‌بايست از اقيانوس هند، خليج عدن، درياي سرخ، كانال سوئز، درياي مديترانه و تنگه جبل الطارق عبور كرده و وارد اقيانوس اطلس شود.در صورت انتخاب اين مسير، اين ماموريت از لحاظ سياسي نيز پيام هاي متعددي خواهد داشت چراكه مي بايست از كانال سوئز كه در اختيار كشور مصر قرار دارد عبور كند

ناوگروه‌هاي نداجا پيش از اين نيز دو مرتبه تا نيمي از اين مسير را رفته و وارد درياي مديترانه شده اند.