سايت خبري و تحليلي جنوب ايران نيوز : لاريجاني: اسرائيل اگر جرات دارد، ايران را بزند
شنبه، 13 بهمن 1397 - 20:03 کد خبر:39204
آمريكايي‌ها در عراق پايگاه مي‌زنند ولي جرأت ندارند از پايگاه خود خارج شوند، ما بين مردم هستيم و با آنها زندگي مي‌كنيم و كار مستشاري خو را نيز صراحتا اعلام مي‌كنيم.


 
 

به گزارش جنوب ايران، رئيس مجلس شوراي اسلامي در واكنش به تهديدهاي نظامي آمريكا عليه ايران، گفت: آمريكايي‌ها بي‌عقلي مي‌كنند ولي مختصر عقلي دارند كه رويِ مين پا نگذارند تا ويلچري نشوند.

دكتر علي لاريجاني در گفت‌وگو با شبكه الميادين لبنان به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، اظهار داشت: در زمينه‌هاي مختلف مي‌توان در خصوص انقلاب اسلامي ايران صحبت كرد؛ در سال 1357 انقلاب اسلامي ايران به وقوع پيوست و اين يك حادثه بزرگ تاريخي بود. برخي از صاحبنظران در خصوص انقلاب اسلامي ايران گفتند يك زلزله بزرگ در خاورميانه رخ داده است زيرا در ايران شاه يك حاكم مستبد، ديكتاتور و وابسته به آمريكا و غرب بود كه در داخل كشور بر مبارزين فشار ايجاد كرده بود و زندان‌ها پُر از سياسيون مبارز بود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: در آن مقطع اعراب قيافه مبارزه با اسرائيل را داشتند و مبارزه مي‌كردند البته اكنون ندارند، اما شاه ايران در همان شرايط كه اعراب در جنگ با اسرائيل بودند با اسرائيل ارتباط داشت و نفت به آن‌ها مي‌داد و به صهيونيست‌ها كمك مي‌كرد. حادثه مهمي كه ملت ايران رقم زدند منجر به واژگوني اين پايگاه شد و ايران به قطبي براي دفاع از مردم فلسطين و مبارزات بر حق مردم مسلمان تبديل شد.

حكومت پهلوي چند شهر را آباد و بقيه شهرها و روستاها را رها كرده بودند

وي افزود: از بُعد اقتصادي در زمان پهلوي، چند شهرِ آباد ايجاد شده بود و بقيه شهرها را رها كرده بودند. در تهران، شيراز و چند شهر ديگر پول نفتي كه مي‌فروختند را خرج مي‌كردند اما روستاها و شهرهاي ديگر را رها كرده بودند.

دكترلاريجاني ادامه داد: در طول دوران حكومت شاه فقط 200 روستا، راه آسفالته داشتند اما امروز 100 هزار كيلومتر جاده آسفالته روستايي داريم. هيچ روستا و شهري گاز نداشت اما امروز تقريبا همه شهرهاي ايران و بيش از 70 درصد روستاها نيز گاز دارند. تعداد محدودي از روستاهاي كشور برق داشتند اما امروز تمام روستاها برق دارند، آب آشاميدني نيز همين طور است. رويكرد انقلاب ايران به سمت محرومين بوده و هزينه زيادي هم در اين زمينه انجام داده است. تمام روستاهاي ما از برق، راديو و تلويزيون، راه، امكانات بهداشتي و مدرسه برخوردار هستند.

رئيس نهاد قانونگذاري كشور با اشاره به اهميت موضوع استقلال كشور، گفت: ايران در زمان پهلوي كشوري وابسته بود و سفراي انگليس و آمريكا به شاه دستور مي‌دادند، اما اكنون ايران كشوري مستقل است كه مردم سالاري و دموكراسي در آن حاكم است؛ يعني مردم حاكمان را انتخاب مي‌كنند. از رهبر انقلاب كه توسط مجلس خبرگان انتخاب مي‌شود تا رئيس جمهور و مجلس را مردم انتخاب مي‌كنند و انتخاب سياستمداران در ايران گردش دارد. خيلي نكته مهمي است كه مردم خودشان تصميم مي‌گيرند و براي اين كار هزينه داده‌ايم. در ابعاد مختلف از جمله در حوزه اقتصاد، سياست و روابط خارجي هم انقلاب به وجود آمده است.

تعيين سرنوشت توسط مردم دستاورد انقلاب اسلامي ايران است

وي افزود: البته پس از پيروزي انقلاب اسلامي دشمنان به ما آزار زيادي رساندند؛ جنگ را به ايران تحميل كردند. هر روز يك ماجرا درست كردند و در قضيه هسته‌اي قِشقِرقي را به پا كردند ولي اين دستاورد انقلاب اسلامي است كه مردم خودشان سرنوشت خود را تعيين مي‌كنند و مي‌خواهند با عزت زندگي كنند.

دكترلاريجاني اظهار داشت: نمي‌توان گفت همه شعارهاي انقلاب اسلامي محقق شده است ولي در هر بخشي حركت وجود دارد. در مسير تحقق بعضي از شعارها براي رفاه عمومي نواقصي وجود دارد اما در مورد اينكه چرا اين نقايص وجود دارد، بايد گفت كه دشمنان ملت ايران را آزار مي‌دهند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه دضمنان انقلاب اسلامي ايران 8 سال جنگ را به كشور تحميل كردند و در اين سال‌ها مجبور به دفاع از كشور شديم؛ حدود 200 هزار شهيد داديم و هزار ميليارد دلار خسارت مادي به ايران وارد كردند قطعا اين وضعيت بر توسعه كشور اثر مي‌گذارد ولي ما بايد اين هزينه را مي‌داديم تا مستقل بمانيم در غير اينصورت نمي‌توانستيم بايستيم، بيان كرد: شعار انقلاب دفاع از كشور و استقلال بود اين هزينه را داديم و به توسعه ايران لطمه زد اما يك فايده هم داشت و آن فايده اين بود كه كشورهاي قدرتمند فهميدند نمي‌توانند سر به سر ايران بگذارند در غير اين صورت پاي آن‌ها گير مي‌افتد و ايران آن‌ها را رها نمي‌كند. اين ظرفيت به وجود آمده، اما ايجاد كردن اين شرايط به توسعه ايران ضربه وارد كرد.

وي با بيان اينكه تحريم‌هايي از اول انقلاب اسلامي توسط آمريكايي‌ها عليه ايران وضع شد، مانند همين تحريم‌هايي كه اكنون وضع كرده‌اند، فشارهايي را به ايران وارد آورد، افزود: بسياري از كشورها اين شرايط را ملاحظه مي‌كنند و اين شرايط بر مراودات اقتصادي تأثير مي‌گذارد، در اين بخش‌ها به ما لطمه‌هايي را وارد آورده‌اند اما در بخش‌هاي ديگر نتوانستند.

رئيس جمهور آمريكا به دليل نفرت مردم، شبانه به عراق سفر كرد

دكترلاريجاني با بيان اينكه دشمنان انقلاب اسلامي ايران مي‌خواستند خاورميانه جديد را به وجود آورند و در زمان بوش از اين شعارها مي‌دادند ولي ديديد كه با چه خجالتي آمريكايي‌ها به عراق آمدند و با چه فضاحتي رفتند، به طوري كه رئيس جمهور آمريكا وقتي كه مي‌خواهند به عراق سفر كند، بايد شبانه سفر كند و برگردد زيرا نفرت فراواني نسبت به آنها وجود دارد، ادامه داد: اما در عين حال ايران محبوب اين كشورها است زيرا به آنها كمك كرده است و داعش را در عراق سركوب كرده و به مردم اين كشور كمك كرد، در سوريه نيز همين طور است.

رئيس قوه مقننه با بيان اينكه آمريكايي‌ها ‎مي‌خواستند شرايط را در سوريه تغيير دهند، گفت: به ياد دارم سفري به يكي از كشورهاي كوچك منطقه داشتم و از امير آن كشور پرسيدم چرا انقدر فعالانه عليه سوريه عمل مي‌كنيد؟ زيرا آن كشور در آغاز بحران سوريه به برخي مسائل دامن مي‌زد، امير آن كشور كوچك كه اصلا حدش چنين صحبت‌هايي نبود، گفت، در سوريه به زودي تغييرات مهمي رخ مي‌دهد.

وي افزود: به وزير خارجه يكي از كشورهاي منطقه گفتم، چرا در سوريه مسئله ايجاد مي‌كنيد و به گروه‌هاي تروريستي كمك مي‌كنيد؟ آن وزير خارجه گفت، دو هفته صبر كنيد! مي‌رويم در مسجد اموي نماز مي‌خوانيم. اما آن‌ها نتوانستند به اين هدف خود برسند. كارهاي بسيار زيادي را مي‌خواستند انجام دهند، آن‌ها به بيروت هم آمدند و آنجا را گرفتند اما حزب الله آن‌ها را پس زد. آن‌ها قصد ايجاد تلاطم در منطقه را داشتند اما براي تحقق اين هدف خود ناتوان بودند.

اوباما 2 بار به مقام معظم رهبري در مورد مذاكره هسته‌اي و حق غني‌سازي ايران نامه نوشت

دكترلاريجاني در پاسخ به اين سوال كه آيا سياست‌هاي آمريكا براي تاثيرگذاري بر سياست‌هاي ايران، عراق و منطقه موثر بوده است يا خير؟، اظهار داشت: البته اين كار را انجام دادند و در اخبار نيز مي‌شنويد اما تا اينجا موفق نبوده‌اند. براي تحقق توافق هسته‌اي، 2 سال مذاكره انجام شد كه البته با درخواست آمريكايي‌ها مذاكرات آغاز شده بود. آقاي اوباما 2 بار به رهبر انقلاب اسلامي ايران نامه نوشت و تقاضا كرد تا در مورد مسئله هسته‌اي مذاكره شود و در آنجا قيد كرد كه آمريكا غني سازي در ايران را قبول دارد و قصد همكاري داريم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: با تقاضاي آمريكا مذاكرات هسته‌اي شكل گرفت ولي رئيس جمهور بعدي آمريكا، توافق هسته‌اي را بر هم زد، اين شرايط نشان مي‌دهد كه آمريكا هيچ‌گاه پاي توافقات نمي‌ايستد و كشوري لاابالي است. از توافق پاريس نيز كه مسئله‌اي جهاني است، خارج شده در حالي كه مسئله آب و هوا موضوع كوچكي نيست و با حيات همه انسان‌ها ارتباط دارد اما اين توافق را بر هم مي‌زنند.

ايران پيش از انقلاب با 36 ميليون جمعيت 6 ميليون بشكه نفت صادر مي‌كرد و امروز فقط 2 ميليون بشكه نفت صادر مي‌كند

وي با بيان اينكه آمريكا تصورات واهي دارد من فكر مي‌كنم تحريم نفتي مصاف مهمي است، افزود: آمريكايي‌ها گفتند آبان ماه امسال فروش نفت ايران را به صفر مي‌رسانيم اما نتوانستند. ما در اين زمينه آزمون‌هاي مهمي را پشت سر گذاشته‌ايم. در زمان شاه جمعيت ايران 36 ميليون نفر بود كه 6 ميليون بشكه نفت توليد و صادر مي‌شد اما اكنون 80 ميليون نفر جمعيت داريم كه فقط دو ميليون بشكه نفت صادر مي‌كنيم. چطور اين كار انجام شده؟ روي پاي خود ايستاده‌ايم و اتكاي به نفت را كم كرده‌ايم. يكي از سياست‌هايي كه دنبال مي‌كنيم كاهش اتكاي كشور به نفت است. ميزان فروشنفت ايران كم شده اما نفت را مي‌فروشيم، آن‌ها مي‌خواستند ميزان فروش نفت ايران را صفر كنند اما موفق نشدند.

عدم فروش سلاح به ايران در زمان جنگ منجر به ايجاد قدرت موشكي در كشور شد

دكترلاريجاني ادامه داد: در زمان جنگ هيچ يك از كشورهاي غربي به ايران سلاح نمي‌دادند، حتي شوروي سابق هم به ايران سلاح نمي‌داد، آيا اين شرايط سبب شد كه ما نجنگيم؟ اما در كنار جنگ يك كار ديگر را هم انجام داديم. روي ساخت سلاح كار كرديم، دوران سختي بود اما اگر امروز ايران به قدرتي موشكي تبديل شده نتيجه آن فعاليت‌ها است. در حوزه‌هاي ديگر نيز همين خواهد شد.

در شرايط تحريمي راه‌هاي ديگري نيز براي تنظيم امور اقتصادي داريم

وي افزود: اگر اين‌ها بر فروش نفت ايران فشار بياورند ما راه ديگري براي تنظيم امور اقتصادي داريم و ملت ايران ملت آبديده‌اي هستند و راه‌هاي آن را پيدا مي‌كنند. فروش نفت اين گونه نيست كه آمريكايي‌ها در وزارت خزانه داري تيمي درست كرده‌اند و مي‌گويند ما چريك‌هاي كراواتي هستيم و در كشورهاي مختلف مانع از فروش نفت ايران مي‌شويم. ايران نفت خود را آن قدري كه لازم باشد فروخته و بازهم مي‌فروشد. در جاهاي مختلف اكنون پالايشگاه‌هاي زيادي داريم و بنزين را خودمان توليد مي‌كنيم و از نظر توليد بنزين خودكفا هستيم. زماني مشكل واردات بنزين داشتيم اما اكنون اينگونه نيست. رسيدن به اقتدار اقتصادي بي‌سخت كوشي ممكن نيست.

 

اگر آمريكايي‌ها توانمند بودند، اين همه دوره‌گردي و كنفرانس‌ بازي نداشتند

رئيس نهاد قانونگذاري كشور گفت: خيلي مهم نيست كه وزير خارجه دوره‌گرد آمريكا در منطقه مي‌چرخد و كنفرانس بازي‌هايي را راه مي‌اندازد، اين اقدامات نشانه اقتدار آمريكا نيست، اگر آمريكايي‌ها مي‌توانستند كاري كنند احتياجي به اين همه دوره‌گردي و كنفرانس‌ بازي نداشتند. هدف آن‌ها منطقه است و ساير مسائل تحت‌الشعاع آن است آن‌ها مي‌دانند كه نمي‌توانند ايران را تغيير دهند، رفتار ايران را نيز نمي‌توانند تغيير دهند آنها به دنبال موضوع ديگر هستند. تئوري معامله بزرگ قرن را راه انداختند، مسئله مهم آنها است تا حدي نيز آن را پيش برده‌اند.

وي افزود: مساله آمريكايي‌ها اين است كه موضوع اسرائيل را براي هميشه حل كنند و لازمه تحقق اين هدف عادي‌سازي روابط كشورهاي عربي با اسرائيل بوده تا پس از آن مساله فلسطين را تا حد غزه محدود كنند و مشكل فلسطيني‌هاي آواره در كشورهاي ديگر را با پرداخت پول به آن كشورها تمام كنند و مي‌دانند ايران زير بار اين موضوع نخواهد رفت. البته متاسفانه برخي از كشورهاي منطقه اين كار را انجام داده‌اند و علامت‌هاي بدي ديده‌اند، اين پروژه موفق نخواهد شد زيرا مساله فلسطين به هميت سادگي نيست و موضوعي است كه در كانون ذهن جوان‌هاي منطقه وجود دارد. اين كشورها خود را بي‌لياقت مي‌كنند اگر در اين پروژه همكاري كنند زيرا به نتيجه نمي‌رسد.

كشورهاي كوچك منطقه نمي‌توانند اهداف آمريكا در خاورميانه را محقق سازند

دكترلاريجاني ادامه داد: شنيده‌ام جمعي را درست كرده‌اند به نام مجموعه راهبردي براي منطقه ولي فكر نمي‌كنم بتوانند كاري را انجام دهند زيرا شناخت آن‌ها نسبت به مسائل منطقه ضعيف است، اين‌ها فكر مي‌كنند با قول‌هايي كه برخي كشورهاي كوچك منطقه به آن‌ها داده‌اند، كار مهمي از دستشان بر مي‌آيد، به همين دليل گفت‌وگوهايي بين آن‌ها انجام مي‌شود و تصميمات خامي اتخاذ مي‌شود كه در عمل خام بودن تصميمات آن‌ها مشخص مي‌شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: آمريكايي‌ها ابتدا بايد مشكلات داخلي خود را حل كنند زيرا دعوايي كه با كنگره دارند، فضاحتي براي آن‌ها به بار آورده است، آمريكايي‌ها بعد از حل مشكلات داخلي خود، به مسائل كشورهاي ديگر ورود كنند.

برگزاري كنفرانس ورشو بيشتر يك عمليات رواني است

دكترلاريجاني در خصوص اينكه اخباري كه در خصوص كنفرانس لهستان مطرح مي‌شود، ادامه داد: من ديدم كه آمريكايي‌ها در رسانه‌ها حرف‌هايي زده‌اند اما لهستاني‌ها تكذيب مي‌كنند و مي‌گويند يك كنفرانس در ورشو برگزار مي‌كنند كه جهت خاصي ندارد. بعضي از اين دعوتنامه‌ها را ديده‌ام و براي بحث در مورد مسائل منطقه اسم بعضي از كشورها را هم ذكر كرده‌اند اما نام ايران در آن نبود.

وي افزود: معاون وزير خارجه لهستان در ايران گفته است كه اينگونه نيست و اين نشان مي‌دهد وضع كنفرانس چگونه است! بسياري از كشورها نيز گفته‌اند در سطح پايين شركت مي‌كنند، برخي از كشورها نيز گفته‌اند ما شركت نمي‌كنيم اين شرايط نشان مي‌دهد كه كنفرانس ورشو پُرمايه نيست. يك كشور اگر براي برگزاري كاري، قدرتمند باشد چه نيازي به برگزاري كنفرانس دارد.

دكترلاريجاني ادامه داد: شرايط برگزاري كنفرانس ورشو نشان مي‌دهد كه آن‌ها براي تحقق اهداف خود مشكلي دارند و نتوانسته‌‎اند مسائل منطقه را حل كنند و اقدامي كه مي‌خواهند انجام دهند، اين است كه برگزاري كنفرانس ورشو بيشتر يك عمليات رواني است و مي‌خواهند هيبتي كاغذي را براي خود ايجاد كنند. اين كشورها را جمع كرده اند تا بگويند در منطقه بايد تغييراتي را ايجاد كنيم.

جوانان بيدار منطقه با اين كنفرانس‌ها تغيير عقيده نمي‌دهند

وي افزود: از اين كنفرانس‌ها زياد برگزار كرده‌اند آن‌ها بايد بپذيرند در پناه تغييراتي كه در منطقه به وجود آمده است بيداري در منطقه حاصل شده و جوانان تحصيل كرده‌اي در منطقه هستند و با كنفرانس تغيير عقيده نمي‌دهند و تحولاتي كه در كشورهاي عربي رخ داده نشانگر يك عمقي است. رسانه‎‌هاي گروهي تغيير كرده‌اند و مستمرا مردم در جريان هستند و فضاحت وضع آمريكايي‌ها را هم مي بينند. دعواها، حرف‌ها و زبان آن‌ها را مي بينند كه چگونه با ديگران حرف مي‌زنند.

تهديد آمريكا عليه كشورهاي عربي جوانان را زجر مي‌دهد

رئيس نهاد قانونگذاري كشور گفت: تهديد آمريكا عليه كشورهاي عربي جوانان را زجر مي‌دهد. مثلا ميلياردها دلار از يك كشور عربي مي‌گيرند و مي‌گويند اگر ما پشت شما را خالي كنيم شما ظرف 2 هفته فرو مي‌پاشيد. اين حرف تحقير بزرگي است، البته اين حرف‌ها نيز دروغ است. آن‌ها بر سر كشورهاي عربي مي‌زنند و پول مي‌گيرند. اين شرايط را جوانان حس مي‌‎كنند و مي‌فهمند. فكر مي‌كنم روي يك عمليات رواني مي خواهند بگويند ما يك لشگر هستيم ولي اين لشگر از قبل، بهم ريخته است. از ميزبان كنفرانس ورشو كه به ايران آمده تا ديگر كشورها با ما صحبت مي‌كنند و مي‌گويند ما قصدي عليه ايران نداريم، خيلي نبايد به اين كنفرانس ها اهميت داد.

اروپايي‌ها فهميده‌اند اين سطح از وابستگي اقتصادي به آمريكا براي آن ها خيلي مضر است

وي در خصوص اينكه آمريكا به دنبال تفرقه ايجاد كردن بين كشورهاي اروپايي است، افزود: بعد از اينكه آمريكايي‌ها از توافق هسته اي خارج شدند براي اروپايي ها و روسيه سنگين بود كه با حضور اين كشورهاي مهم در توافق هسته‌اي، يك مرتبه آمريكا توافق را برهم زد. البته يك مسائلي در اين حين روشن شد اينكه فرانسوي‌ها اعلام مي‌كنند در حال ايجاد يك ارتش اروپايي هستيم، حرف ساده‌اي نيست و مشخص است كه بر روي آن فكر كرده‌اند، مساله سوئيفت كه در آمريكا هست براي اين‌ها سوال شده است زيرا مشكلات مالي براي اروپايي‌ها ايجاد مي‌كنند.

دكتر لاريجاني اظهار داشت: در قضيه اينترنت نيز كنفرانسي راجع به اينترنتِ اروپايي برگزار كردند و مباحثي مطرح شد، مسائل جديدي به وجود آمده است كه اگر اروپا بخواهد در آينده نفسي بكشد بايد در عرصه بين‌المللي بتواند روي پاي خود بايستد، اكنون اروپايي‌ها فهميده‌اند اين سطح از وابستگي اقتصادي براي آن ها خيلي مضر است. چيني‌ها نيز براي خود محاسبات ديگري دارند، يك مطالب جديدي به وجود آمده است، امكان دارد در جوف آن اين مسائل نيز وجود داشته باشد.

ايران با اغلب كشورهاي اروپايي رابطه خوبي دارد

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: روابط ايران با كشورهاي عربي علي‌العموم خوب است، 2 يا 3 كشور هستند كه در روابط با ايران مساله ايجاد مي‌كنند كه اين‌ها در گذشته نيز گاهي از اين رفتارها انجام مي‌دادند. ايران اكنون با الجزاير و لبنان روابط خوبي دارد و كشورهاي حاشيه خليج فارس نيز علي اغلب روابط خوبي با ايران دارند و مشكلي نداريم.

سعودي‌ها بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مسير غلطي را رفتند

وي افزود: سعودي‌ها بعد از پيروزي انقلاب اسلامي مسير غلطي را رفتند و اين‌ها يك بار با امارات در افغانستان، طالبان را ايجاد كردند و آمريكا و انگليس نيز از آن‌ها حمايت مي‌كردند. مدتي روابط ايران و عربستان در ظاهر بهبود يافت اما در پشت‌پرده هميشه كارهايي را انجام مي‌دادند مدتي نيز ايران با آن‌ها مذاكره كرد اما آن‌ها راه نمي‌آمدند و هميشه مسائلي را ايجاد مي كردند. حساسيت‌هاي بلاوجهي دارند.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه علي القاعده با سعودي‌ها مشكلي نداريم اما آن‌ها هستند كه مساله ايجاد مي‌كنند، گفت: در سفري كه به عربستان داشتم و با مسئولان امنيتي اين كشور راجع به حل و فصل مسائل صحبت مي‌كردم خودشان مي‌گفتند ما 2 اشتباه كرديم و پشيمان هستم، يكي اينكه در ايجاد طالبان نقش بسزايي داشتيم، يكي ديگر اينكه در جنگ صدام عليه ايران، 40 ميليارد دلار به صدام كمك كرديم. تصور آن‌ها اين بود كه با اين كار به ايران ضربه مي‌زنند.

وي افزود: ايران پس از پايان جنگ تحميلي، نمي‌خواست گذشته را ادامه دهد، بعضي از كشورهاي كوچك منطقه هم مساله ايجاد كرده بودند ولي ما بنا را بر اين گذاشتيم كه روابط جديدي به وجود آيد، اكنون مشخص شده كه آن‌ها متوجه نيستند كه در مسيري غلط پا مي‌گذارند. ايران با كشورهاي عربي و حتي سعودي مشكلي ندارد اما سعودي‌ها رفتارشان نادرست است.

دكتر لاريجاني ادامه داد: مشكلات ايران و عربستان قدري ريشه در گذشته دارد، يك اشتباهي را هميشه مرتكب مي‌شوند، آن‌ها نسبت به ايران كه كشوري متمدن بوده حساسيت دارند، زمان شاه نيز مقداري از اين مسائل وجود داشت ما بعد از انقلاب بساط جديدي را ايجاد كرديم و به وحدت مسلمين بعنوان يك اصل نگاه كرديم و شرايط ايران تغيير كرد اما آن‌ها هنوز توجهي به اين مسائل ندارند، ما دخالتي نداريم و كاري هم به سعودي‌ها نداريم، اما تصورشان اين است كه اگر در عراق حوادثي رخ مي‌دهد، با دخالت ايران بوده در حالي كه اينگونه نيست و خلاف مي‌گويند.

ملك عبدالله تصور مي‌كرد 5 ميليون پاسدار ايراني در عراق حضور دارند

رئيس قوه مقننه با بيان اينكه يك بار با مرحوم ملك عبدالله پادشاه سعودي ملاقات داشتم و در حاشيه ملاقات به من گفت افرادي به من گفته‌اند كه ايران 5 ميليون پاسدار در عراق دارد، گفت: به او گفتم پدر آمرزيده كل پاسدارهاي ما 200 هزار نفر هستند چطور ممكن است 5 ميليون پاسدار در عراق داشته باشيم؟ اطلاعات غلط به آن‌ها مي‌دهند.
يك بار با مرحوم ملك عبدالله پادشاه سعودي ملاقات داشتم و در حاشيه ملاقات به من گفت افرادي به من گفته‌اند كه ايران 5 ميليون پاسدار در عراق دارد. به او گفتم پدر آمرزيده كل پاسدارهاي ما 200 هزار نفر هستند چطور ممكن است 5 ميليون پاسدار در عراق داشته باشيم؟

ايران با همسايگان خود رفيق است

وي افزود: عراق با ايران جنگيد، بسياري از گروه‌هاي شيعه و سني كُرد در زماني كه صدام آن‌ها را سركوب مي‌كرد، با ايران رفيق بودند، اين‌ها پيروز شدند با ايران نيز رفيق هستند. حالا سعودي‌ها مي‌گويند چرا با ايران رفيق هستيد؟ مسير ما اين است كه با همسايگان‌مان رفيق باشيم.

فتواي آيت‌الله سيستاني براي مبارزه با داعش شرايط را تغيير داد

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: زماني كه آن‌ها داعش را حركت دادند تا عراق را بگيرد، مسئولان عراقي از ايران كمك خواستند ما هم كمك كرديم و نفي نمي‌كنيم اين موضوع را، ولي اصل كار خودِ عراق، ارتش اين كشور و مخصوصا فتوايي بود كه آيت‌الله سيستاني داد و شرايط را عوض كرد، ايران هم به آن‌‎ها كمك كرد، بله ما نسبت به داعش و گروه هاي تروريستي حساس هستيم.

دكترلاريجاني اظهار داشت: من فكر مي‌كنم موضوع ديگري در ذهن آن‌ها هست و مقداري نيز آمريكا مسائل را تحريف مي‌كند. موضوعي كه اخيرا به وجود آمده به نظر من ذيل طرح معامله بزرگ قرن است و بقيه مسائل شوخي است. آن‌ها مي خواهند كاري كنند كه هم بتوانند از اين‌ها بدوشند و هم اينكه استفاده سياسي كنند و اين‌ها نيز زيربار نرفته اند و مشكل همين است.

حزب الله يك جريان لبناني است كه عقلاني فعاليت مي‌كند

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: ايران در سوريه، لبنان و عراق نيست كه بخواهد كاري كند. در لبنان حزب‌الله وجود دارد و به عنوان يك جريان لبناني، عقلاني فعاليت مي‌كند و يك جريان رشيد سياسي است كه البته قدرت دارد. براي چه قدرتمند است؟ زيرا هنگامي كه اسرائيلي‌ها بيروت را اشغال كردند، مقاومت كرد، صهيونيست‌ها باعث شدند حزب‌الله به وجود آيد. ظلم كردند و لبناني‌ها براي دفاع از خود، حزب‌الله را به وجود آوردند البته ما نيز به آنها كمك كرديم و نفي نمي‌كنيم. اگر كمكي كنيم نفي نمي‌كنيم ما به حزب‌الله كمك كرديم ولي ايران در لبنان حضور ندارد. خود حزب‌الله يك جريان رشيد و قدرتمند است در سوريه نيز شرايط همين طور است.

ايران به سوريه كمك كرد اما پايگاهي در اين كشور ندارد

وي افزود: در سوريه آقاي بشار اسد و جرياني دارد كه نسبتاً جريان روپايي است. اين‌ها تلاش كردند اين جريان را از بين ببرند و سوريه از ما كمك خواست و ايران به آنها كمك كرد اما ايران پايگاهي در آنجا ندارد كه مي‌گويند ما پايگاه ايران را مورد اصابت قرار داديم. به نظر من خوشحال هستند از چيزي كه وجود ندارد. ما نياز نداريم در كشورهاي ديگر حضور داشته باشيم ممكن است از ما كمك بخواهند و ما نيز كمك مي‌كنيم. ايران به دنبال پايگاه درست كردن در ساير كشورها نيست اگرچه ايران به فلسطين، حماس يا جهاد اسلامي كمك مي‌كند اما پايگاه نمي زنيم، خود فلسطيني‌ها دفاع مي‌كنند زيرا اسرائيل ظلم مي‌كند و فلسطيني‌ها نيز دفاع مي‌كنند.

دكتر لاريجاني ادامه داد: ممكن است از ما كمك بخواهند و ما نيز كمك مي‌كنيم و كمك خود را نفي نمي‌كنيم، اما به نظر من اسرائيلي‌ها به دنبال چيز ديگري هستند كه به همان معامله بزرگ قرن مربوط است. اسرائيلي‌ها ترسو هستند و به دنبال ايجاد يك اقتدار براي خود در منطقه هستند و مي‌گويند يك جايي را مورد اصابت قرار داديم. كجا را زدند؟ آنها يك منطقه مسكوني را در سوريه مورد حمله قرار مي‌دهند و مي‌گويند ايران را زديم.

رئيس قوه مقننه خطاب اسرائيلي‌ها، اگر جرأت داريد ايران را بزنيد

رئيس قوه مقننه خطاب اسرائيلي‌ها گفت: اگر جرأت داريد، ايران را بزنيد، به نظرم اسرائيلي‌ها به دنبال ساختن يك پرستيژ كاذب براي خود هستند. البته براي خود نيز دردسر ايجاد مي‌كنند اما آمريكايي‌ها مي‌خواهند اسرائيل را در منطقه قدرتمند كنند تا سلطه پوشالي پيدا كنند اما حرف‌هايي كه اسرائيلي‌ها مي زنند خلاف است.

آمريكايي‌ها جرات ندارند از پايگاه‌هاي نظامي خود در عراق خارج شوند

وي افزود: سوريه زماني از ايران كمك خواست و كمك‌شان كرديم، ايران به دنبال پايگان زدن و سلطه‌گري نيست، در عراق نيز همين طور است. سالهاست كه به عراق در زمينه مبارزه با داعش كمك كرده‌ايم، برويد تحقيق كنيد آيا پايگاهي در اين كشور داريم! آمريكايي‌ها در عراق پايگاه مي‌زنند ولي جرأت ندارند از پايگاه خود خارج شوند، ما بين مردم هستيم و با آنها زندگي مي‌كنيم و كار مستشاري خو را نيز صراحتا اعلام مي‌كنيم.

دكترلاريجاني در خصوص خروج ايران از سوريه نيز اظهار داشت: بستگي به وضعيت ميداني سوريه دارد. سوريه از نظر ميداني وضعيتش پيشرفت داشته است، در مناطقي مانند ادلب تروريست‌ها حضور دارند. بستگي دارد كه آن‌ها چه كاري را مي‌خواهند انجام دهند.

آمريكايي‌ها يك روز مي‌گويند از سوريه خارج مي‌شويم و بعد پشيمان مي‌شوند

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: آمريكايي‌ها يك روز مي‌گويند از سوريه خارج مي‌شويم و بعد پشيمان مي‌شوند و وضع مستقري از نظر تصميم‌گيري ندارند بعد هم دنبال ماجراجويي‌هاي جديد هستند؛ مثلا مي‌گويند با داعش مبارزه مي‌كنند ولي در پشت صحنه به داعش كمك مي‌كنند گاهي بين گروه‌هاي مختلف سوري اختلاف ايجاد مي‌كنند. به هر حال مشكلات سوريه به شدت گذشته نيست و ايران هنوز به اين كشور كمك مي‌كند.

مذاكرات آستانه در مورد سوريه از نظر سياسي پيشرفت داشته است

وي افزود: بحران سوريه به انتهاي خط نزديك مي‌شود و اكنون مذاكرات آستانه از نظر سياسي پيشرفت داشته است. روي بعضي از مسائل پيچيدگي‌هايي وجود دارد و حتما راه‌حل وجود دارد، از ابتدا نيز گفتيم كه راه‌حل مشكل سوريه سياسي است اما يك عده تصورشان اين بود كه با اقدامات نظامي مي‌توانند به نتيجه برسند. همين كشورهاي عربي كه روزي پول و امكانات براي جنگيدن عليه سوريه به دشمنان دمشق مي‌دادند، امروز سرشان را به زيرانداخته‌اند و در سوريه سفارت خود را بازگشايي مي‌كنند.

ايران علاقه‌اي به حضور نظامي در ساير كشورها ندارد و حضور مستشاري ما با درخواست كشورهاي ديگر انجام شده است

دكترلاريجاني ادامه داد: مسير سوريه از حالت نظامي در حال تبديل شدن به مسائل سياسي است تا وقتي كه دولت سوريه نياز داشته باشد، كمك مي‌كنيم و اگر نياز نداشته باشد لازم به كمك كردن نيست، ايران علاقه‌اي ندارد تا در كشورهاي ديگر نيروي نظامي داشته باشد، پيشرفت خوبي ايجاد شده است. در يك مقطع زماني با برخي از اين كشورها اختلاف نظر داشتيم ولي اكنون مذاكراتي با روسيه و تركيه داريم، درحوزه ميداني و سياسي نيز شرايط رو به جلو است، همه مسائل حل نشده ولي رو به جلو است. در حوزه ميداني تفاهمات‌مان خوب است و خوب پيش مي‌رود، از نظر سياسي نيز همين طور است و گفت‌وگوهاي ما خيلي سازنده است.

رئيس نهاد قانونگذاري كشور گفت: حركت مذاكرات آستانه رو به جلو است و قدرت حل مسائل را تا حدي دارد. من فكر مي‌كنم اگر يك مقدار مسائل جدي‌تر حل مي‌شد، خيلي سريعتر مسائلي كه اكنون در ادلب وجود دارد، تمام مي‌شد. يك سوء تفاهماتي تركيه‌اي‌ها نسبت به برخي تحركات كُردها در آنجا دارند و همين امر باعث شده تا در آنجا با نگراني‌هاي ديگري مسائل را پيگيري كنند كه خيلي زمان بر است اما در اينكه بايد تروريست‌ها را سركوب كرد، تا حد زيادي توافق هست و نمي‌گويم فوري ولي اگر برخي سوء تفاهمات نبودف خيلي سريعتر حل مي‌شد ولي بايد جلو برويم و حركت مذاكرات آستانه مثبت است.

روابط ايران و روسيه راهبردي است و مسكو دريافته كه با تهران مي‌تواند به اهداف استراتژيك خود برسد

وي افزود: در روابط ما و روسيه سطح روابط از روابط تاكتيكي بيشتر است و روابط راهبردي با روس‌ها داريم و روس‌ها به اين نتيجه رسيده‌اند كه در منطقه با ايران به اهداف استراتژيك خود برسند و براي ايران اين شرايط وجود دارد. بنابراين روابط ايران و روسيه در سطح راهبردي است. با تركيه نيز در حال جلو رفتن به اين سمت هستيم. فقط مساله تاكتيكي سوريه نيست.

بناي ايران با كشورهاي اسلامي ايجاد روابط در سطح بالا است

دكترلاريجاني اظهار داشت: تركيه كشوري مهم در منطقه است كه با توجه به مسلمان‌ بودن و همسايگي اشتراكاتي با يكديگر داريم. تحولاتي كه در 20 سال اخير در تركيه رخ داده از تحولات مهم است، اصولا ايران با كشورهاي اسلامي بناي ايجاد روابط سطح بالا را دارد. تركيه‌ همسايه‌اي است كه ساختاري ديپلماتيك دارد.

وي افزود: يكي از كشورهاي مهم منطقه كه ساختار و دموكراتيكي دارد تركيه است به همين دليل تركيه مورد علاقه ايران است. هم آنها و هم ما علاقمند به برقراري روابط سطح بالا هستيم. سطح روابط تجاري ايران و تركيه بسيار بالا است شايد شريك دوم ما بعد از چين، تركيه باشد به همين دليل سطح روابط ايران و تركيه رو به پيش است و به سمت روابط راهبردي مي‌رويم.

يكي از كشورهاي مهم منطقه كه ساختار و دموكراتيكي دارد تركيه است به همين دليل تركيه مورد علاقه ايران است. هم آنها و هم ما علاقمند به برقراري روابط سطح بالا هستيم. سطح روابط تجاري ايران و تركيه بسيار بالا است شايد شريك دوم ما بعد از چين، تركيه باشد به همين دليل سطح روابط ايران و تركيه رو به پيش است و به سمت روابط راهبردي مي‌رويم

پاسخ دكتر لاريجاني به احتمال عملي شدن تهديدهاي نظامي آمريكا

رئيس مجلس شوراي اسلامي در خصوص اينكه آيا امكان عملي شدن تهديدهاي نظامي آمريكا عليه ايران وجود دارد؟ بيان كرد: آمريكايي‌ها بي‌عقلي مي‌كنند ولي مختصر عقلي دارند كه رويِ مين پا نگذارند تا ويلچري نشوند. بعيد مي‌دانم چنين تصوراتي در ذهن آنها باشد. ايران حريف سختي براي آن‌ها است و آمريكايي‌ها با يك حريف سخت درگير نمي‌شوند زيرا ما آن‌ها را رها نمي‌كنيم.

اروپايي‌ها در زمينه برجام وزن خوبي از خود نشان ندادند

وي با بيان اينكه فكر مي‌كنم اروپايي‌ها وزن خوبي از خود نشان ندادند و اين آسيبي است كه اروپايي‌ها دارند، افزود: اروپايي‌ها در روزهاي اولي كه ترامپ تازه از برجام خارج شده بود، طي تماس‌هايي كه با ايران داشتند تأكيد كردند كه ظرف چند هفته مسائل را حل مي‌كنند، اما ظاهراً توان اين كار را ندارند و در حل اين مسئله بيشتر از آن كه به ايران ضربه بزنند به حيثيت خود ضربه زده‌اند؛ زيرا اروپايي‌ها بارها بيانيه خواندند كه چه اقداماتي را انجام مي‌دهند اما نتوانستند و فكر مي‌كنم مسئله مهمي به وجود آمده كه اتحاديه اروپا چيست؟ و چه خاصيتي دارد؟ اين‌هايي كه اين مقدار حرف مي زنند آيا مي‌توانند يك گام بردارند؟

دكترلاريجاني ادامه داد: اكنون اين سوال پيش آمده كه پس آن بيانيه‌ها و توافقاتي كه اروپايي‌ها داشتند، چه خاصيتي داشت؟ بيش از اينكه به ايران لطمه وارد شود، حيثيت اروپايي‌ها ضايع شده است. ما راه‌هاي مختلفي را در پيش داريم و روي آن فكر كرده‌ايم ولي سطح مسئله بالاتر از همكاري اروپا با ايران است زيرا براي اروپايي‌ها مشكلاتي به وجود آمده است. در بيرون اين سوالي پيش آمده است كه اتحاديه‌اي با بيش از 20 كشور چه خاصيتي دارد؟ چندين بار نيز حرف‌هايي را مطرح كرده‌اند.

ايران در زمينه برجام گرفتار بن‌بست استراتژيك نشده است

رئيس قوه مقننه گفت: مهم اين است كه ايران براي پيشروي خود راه‌هاي مختلفي پيش روي خود دارد و بر حسب شرايط سناريوهاي مختلف را مورد بررسي قرار داده است. ايران بين دو مسير نمانده است. هدف‌هايي داريم و بر اساس اهداف خود تصميم مي‌گيريم بعضي از اقداماتي كه انجام مي‌دهيم را رسانه‌اي نمي‌كنيم و لزومي ندارد كه همه جواب‌هاي خود را در يك حوزه بدهيم و گاهي در جاهاي ديگري جواب مي‌دهيم و نمي‌خواهم اين مسئله را باز كنم ولي روي آن فكر كرده‌ايم.

در زمينه‌ هسته‌اي بر اساس اهداف خود تصميم مي‌گيريم بعضي از اقداماتي كه انجام مي‌دهيم را رسانه‌اي نمي‌كنيم و لزومي ندارد كه همه جواب‌هاي خود را در يك حوزه بدهيم و گاهي در جاهاي ديگري جواب مي‌دهيم.در حال حاضر نيز كارهايي را كرده‌ايم كه خودشان درك مي‌كنند

رئيس مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: بر فرض اينكه اروپايي‌ها با ايران همكاري كنند، يك سناريو را پيش مي‌بريم و در صورتي كه همكاري نكنند، سناريوهاي ديگري را داريم كه به موقع پاسخ آن‌ها را مي‌دهيم. در حال حاضر نيز كارهايي را كرده‌ايم كه خودشان درك مي‌كنند.