پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : خبرِ خوش به دارندگان سهام عدالت
جمعه، 26 بهمن 1397 - 13:36 کد خبر:39340
رئيس كل سازمان خصوصي سازي با بيان اين كه تلاش مي كنيم تا پايان سال سود سهام عدالت سال مالي ۹۶ شركتهاي سرمايه پذير را به حساب ساير مشمولان واريز كنيم گفت: براي يك ميليون تومان سهام عدالت ۱۷۵ هزار تومان سود پرداخت مي شود.

به گزارش جنوب ايران به نقل از تسنيم، پوري حسيني در گفتگو با راديو گفت: 49 ميليون و 226 هزار و 193 نفر افرادي مي باشند كه ثبت نام شده قطعي سهام عدالت هستند كه البته از اين تعداد، بالاي 2 ميليون نفر پس از قطعيت ثبت نام سهام عدالت فوت كرده اند و در حال حاضر حدود 47 ميليون نفر از جمعيت كشور داراي سهام عدالت هستند.
 
رئيس كل سازمان خصوصي سازي افزود: به دليل اين كه كساني كه فوت كرده اند كماكان سهامدار سهام عدالت هستند و ورثه آنها نيز حق دارند از سهام عدالت آنها استفاده كنند، بنابراين از نظر ما كماكان 49 ميليون و 226 هزار و 193 نفر در كشور مشمول سهام عدالت هستند.
 
وي اضافه كرد: در حال حاضر مشمولان سهام عدالت نمي توانند سهام خود را خريد و فروش كنند و تا به امروز نيز اين امكان فراهم نشده و هنوز ورقه سهام يا واحدهاي صندوقهاي قابل معامله به مشمولان داده نشده است و مردم فقط ثبت نام شده سهام عدالت هستند.
 
پوري حسيني ادامه داد: با اين وجود ما به صورت مجازي از طرف مشمولان، سهام عدالت را مراقبت مي كنيم. بر اين اساس سود اين مشمولان را از شركتهاي سرمايه پذير دريافت كرده و به آنها تقديم مي كنيم.
 
وي با اشاره به اين كه فعلا فقط سود سهام عدالت به مشمولان پرداخت مي شود و عين ورقه سهم در اختيار مردم نيست و اين سهام قابليت خريد و فروش ندارد، افزود: اقداماتي پس از پايان 10 سال مهلت قانوني، براي آزادسازي سهام عدالت انجام شده، اما مصوبه نهايي براي آزادسازي سهام عدالت هنوز صادر نشده و هنوز مشخص نيست چگونه قرار است سهام 49 شركت سرمايه پذير را به 49 ميليون نفر مشمول داد؟
 
رئيس كل سازمان خصوصي سازي در خصوص دلايل تاخير در آزادسازي سهام عدالت گفت: در تصميم گيري در اين زمينه ترديد و اختلاف نظر وجود دارد كه اين موضوع موجب تاخير 3 ساله در آزادسازي سهام عدالت شده و ما نيز از اين موضوع ناراحت هستيم.
 
وي افزود: از ارائه لايحه ساماندهي سهام عدالت توسط دولت به مجلس حدود 13 ماه مي گذرد و اين مدت زمان كافي براي بررسي اين لايحه و نحوه آزادسازي سهام عدالت است، البته زحمتهاي زيادي در زمينه بررسي لايحه در مجلس كشيده شده است.
 
پوري حسيني اذعان داشت: با توجه به اين كه در حال حاضر نمايندگان مجلس در حال تصويب بودجه سال آينده هستند، بعيد بنظر ميرسد لايحه ساماندهي سهام عدالت تا پايان امسال در مجلس به تصويب برسد. با اين حال اميدواريم در اولين فرصت اين اتفاق بيفتد.
 
وي با اشاره به اين كه فعلا ورقه سهام عدالت در اختيار و به نام مشمولان نيست، گفت: با وجود اين، مشمولان هيچ ترديدي در خصوص دريافت سود سهام عدالت خود نداشته باشند و سازمان خصوصي سازي با دقت بسيار بالا از سود سهام عدالت مشمولان مراقبت و اين سود را وصول مي كند و حتي زودتر از مهلت قانوني اين سود را به حساب آنها واريز كرده است.
 
پوري حسيني افزود: تا به امروز سود سال مالي 95 شركتهاي سرمايه پذير به طور كامل به حساب مشمولان واريز شده است و سود سال مالي 96 اين شركتها نيز تا به امروز به حساب بخش قابل توجهي از مشمولان شامل مشمولان تحت پوشش كميته امداد، سازمان بهزيستي و روستائيان و عشاير واريز شده است كه حدود نيمي از جمعيت كل مشمولان را شامل مي شود.
 
رئيس كل سازمان خصوصي سازي ادامه داد: براي يك ميليون تومان سهام عدالت، سال گذشته 150 هزار تومان سود به حساب مشمولان واريز شد كه اين رقم براي امسال 175 هزار تومان است.
 
وي گفت: تلاش مي كنيم تا پايان سال سود سهام عدالت سال مالي 96 شركتهاي سرمايه پذير را به حساب ساير مشمولان واريز كنيم.