پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : گزارش كامل سفر روحاني به هرمزگان/ از ديدار با مردم بندرلنگه تا نشست خبري پاياني
یکشنبه، 28 بهمن 1397 - 12:45 کد خبر:39359
حسن روحاني رئيس جمهوري كشورمان كه براي سفري دو روزه از طريق فرودگاه بندرلنگه به هرمزگان سفر كرده بود، عصر روز دوشنبه 29 بهمن پس از برگزاري يك نشست خبري، هرمزگان را به مقصد تهران ترك كرد.

به گزارش جنوب ايران، حسن روحاني رئيس جمهوري كشورمان از طريق فرودگاه بندرلنگه وارد استان هرمزگان شد. استاندار هرمزگان و حجت الاسلام ركني امام جمعه بندرلنگه در فرودگاه اين شهر از روحاني استقبال كردند.
 
تكميلي 1- روحاني در فرودگاه بندرلنگه: اميدواريم طرح‌هاي در حال اجرا در هرمزگان تا پايان اين دولت به پايان برسد
 
 
رئيس‌جمهور گفت: اميدواريم طرح‌هاي در حال اجرا در هرمزگان پيشرفت مناسبي داشته و تا پايان اين دولت به پايان برسد. بسيار خوشحالم امروز و فردا در خدمت مردم عزيز و مرزدار كشورمان، هرمزگان هستم.
 
در آغاز سفر خدمت مردم بسيار خوب منطقه بندرلنگه رسيديم و بعدازآن چند افتتاح مهم در بندرعباس داريم كه امروز بعدازظهر و فردا انجام مي‌گيرد.
 
 قول داده بوديم برنامه‌هايي كه در دو سفر قبلي در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم به هرمزگان مشخص شده بود را مورد بررسي قرار دهيم، اميدواريم طرح‌ها پيشرفت مناسبي داشته و تا پايان اين دولت به پايان برسد. 
 
 
تكميلي 2 - روحاني در اجتماع مردم بندرلنگه: انتقام خون شهيدان حادثه تروريستي سيستان و بلوچستان را خواهيم گرفت
 
ملت ما بي‌ترديد انتقام خون شهيدان سيستان و بلوچستان را خواهد گرفت، ما نخواهيم گذاشت كه مزدوراني كه به مرزبانان و پاسداران غيور ما را حمله‌ور شدند از دست انتقام الهي و مردم مؤمن ايران فرار كنند. بسيار خوشحالم قولي كه در سفر قبل به هرمزگان دادم كه در سفر بعد به غرب استان خواهم آمد محقق شد؛ در دولت يازدهم به شرق هرمزگان سفر كرده بودم و تصميمات مهمي را براي شرق استان و به‌خصوص منطقه جاسك اتخاذ كرديم كه در حال اجرا شدن است.
 
 
 خدمت مردم بندرلنگه، بندر خمير، پارسيان، بستك، مردم بندرعباس و شهرها و شهرستان‌هاي شرقي هرمزگان سلام عرض مي‌كنم و اعلام مي‌دارم براي ما اين استان به‌عنوان استاني مهم و استراتژيك مطرح است. استان هرمزگان بيش از 900 كيلومتر مرز ساحلي، 14 جزيره مهمي و جايگاه استراتژيكي چون تنگه هرمز را دارد، بندرلنگه نيز با سابقه تمدني كه به چند هزار سال قبل برمي‌گردد، يكي از بنادر مهم تاريخي كشور بوده كه از تصميمات اين سفر توسعه اين بندر خواهد بود.
 
مردان استواري كه براي دفاع از سرزمين و مرزهاي ما، امنيت كشور و آرامش مردم، مرزباني شرق ايران را به جان خريدند و شربت شهادت نوشيدند؛ ملت ما بي‌ترديد انتقام خون اين شهيدان را خواهد گرفت، ما نخواهيم گذاشت كه مزدوراني كه به مرزبانان و پاسداران غيور ما را حمله‌ور شدند از دست انتقام الهي و مردم مؤمن ايران فرار كنند. ما روابط برادرانه و صميمي را با همه منطقه مي‌خواهيم و هيچ‌گاه آغازگر تجاوزي در كل منطقه نبوديم.
 
 
 
تكميلي 3: زيردريايي كاملا بومي «فاتح » به ناوگان نيروي دريايي ارتش ملحق شد
 
نخستين زير دريايي نيمه سنگين ساخت ايران تحت عنوان" فاتح " با حضور رئيس جمهور، فرمانده كل ارتش جمهوري اسلامي ايران، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، نماينده ولي فقيه و رييس سازمان عقيدتي سياسي ارتش و وزارت دفاع و فرمانده نيروي دريايي ارتش، نماينده ولي فقيه در استان هرمزگان، استاندار و جمعي از مسئولين كشوري و لشكري با صدور فرمان الحاق توسط رييس جمهوري اسلامي ايران به ناوگان نيروي دريايي ارتش پيوست.
 
 
زير سطحي فاتح ابر سامانه‌اي با بيش از ۴۱۲ هزار قطعه و نتيجه تلاش ۴ ميليون و ۲۰۲ هزار نفر ساعت متخصصان توانمند داخلي مي‌باشد كه در صنايع دريايي وزارت دفاع با همكاري نيروي دريايي ارتش و مبتكران دانشگاه‌ها و مراكز علمي كشور طراحي و آماده شده است. زيردريايي فاتح با بهره مندي از ۷۶ عنوان فناوري روز دنيا ازسامانه‌هاي پيشرفته سوناري، رانش الكتريكي، مديريت نبرد تركيبي، سامانه هدايت موشك زير سطحي به سطح، هدايت اژدر، جنگ‌هاي الكترونيكي و مخابراتي، سامانه مخابراتي امن و يكپارچه و ده‌ها سامانه مدرن ديگر برخوردار است كه به نوبه خود موجبات افزايش قدرت دفاعي و آفندي نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران را فراهم مي‌كند.
 
 
اين زيردريايي توانايي حمل انواع موشك‌ها، حمل اژدر و مين و همچنين امكان حمل نيروهاي تكاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نيز دارد.
 
تكميلي 4: افتتاح عمليات اجرايي ۲۸ پروژه و طرح زيربنايي و اقتصادي در هرمزگان
 
 ۲۸ طرح و پروژه زيربنايي با اعتباري بالغ بر ۴۴هزار ميليارد ريال و اشتغالزايي بيش از ۱۹ هزار نفر به طور مستقيم و غير مستقيم به طور همزمان با دستور رئيس جمهور در هرمزگان آغاز شد.
 
حجت‌الاسلام دكتر حسن روحاني عصر يكشنبه در جلسه شوراي اداري و افتتاح پروژه هاي اقتصادي و زيربنايي استان هرمزگان، از طريق ويدئو كنفرانس دستور بهره‌برداري از ۲۰ پروژه و آغاز عمليات اجرايي ۸ طرح مهم در حوزه‌هاي گوناگون وزارت نيرو، جهاد كشاورزي و راه و شهرسازي را صادر كرد. ليست اين پروژه‌ها را (اينجا) ببينيد.
 
 
تكميلي 5: روحاني در شوراي اداري هرمزگان: شرايط امروز كشور را بايد درك كنيم
 
به گزارش جنوب ايران، حسن روحاني يكشنبه شب در جلسه شوراي اداري و افتتاح پروژه هاي اقتصادي و زيربنايي هرمزگان بيان داشت: شرايط امروز كشور بايد لمس كنيم و بدانيم كه شرايط چگونه است، هنوز برخي باور ندارند كه در شرايط جنگ اقتصادي هستيم. در شرايط جنگ هم بمباران مي شود هم خمپاره مي زنند و هم تركش مي آيد. در شرايط جنگ تعدادي شهيد مي شوند، تعدادي مفقود مي شود.
 
اظهارات مهم آيت الله نعيم‌آبادي درباره گراني در كشور را در حضور رئيس جمهور (اينجا) بخوانيد.
 
وي افزود: در شرايط جنگي خمپاره و توپ مي آيد و بمباران و گلوله هاي مستقيم وجود دارد و عده‌اي شهيد ، مجروح و يا مفقود مي شوند. اما آيا در حين جنگ مي توان گفت كه جنگ و استقلال كشور را رها كنيم و به فكر چيزهاي جزئي تر باشيم. بايد شرايط كشور را درك كنيم و ببينيم در چه وضعيت و شرايطي هستيم.
 
دكتر روحاني تصريح كرد: اگر بخواهيم در مقابل ابرقدرت‌ها بايستيم و استقلال خود را از دست ندهيم، بايد همه با هم متحد باشيم . براي حفظ آزادي كه ثمره خون شهيدان انقلاب اسلامي است بايد همه با هم باشيم. از سوي ديگر مي‌توان گفت چند روز راحت باشيم و به فكر همين چند روز باشيم اما اين هر دو با هم جمع شدني است.
 
رئيس جمهور ادامه داد: ممكن است كسي بگويد گوشت را ارزان كنيم و خودكفايي در بنزين اهميتي ندارد، اما بايد بدانيم كه در شرايط تحريم و فشار اقتصادي، زندگي مردم فقط يك چيز نيست. دكتر روحاني با اشاره به افتتاح و در دست اجرا بودن پروژه‌هاي بيمارستاني در استان هرمزگان، گفت: براساس اعلام استاندار 1700 تخت بيمارستاني در استان در حال ساخت و تكميل است، براي سلامت مردم، آب و هواي مردم و معيشت مردم، برنامه داريم، آيا مي‌توان گفت كه ساخت بيمارستان مهم نيست و فقط به فكر نان باشيم.
 
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: وقتي مريضي به پزشك مراجعه مي‌كند و بيماري قلبي تشخيص داده مي‌شود، ممكن است آن مريض با مسكن يكي دو شب آرام باشد و بخوابد، ولي چاره اصلي او معالجه قلب بيمارش است و اين پزشك است كه تشخيص مي‌دهد بيمار خود را چگونه بايد درمان كند. دكتر روحاني تأكيد كرد: ملت ما امروز راه درست را تشخيص داده است و راه درست ، حراست و حفاظت از اهداف و آرمان‌هاي انقلاب  است. امروز تلاش چندساله و شبانه‌روزي در استان هرمزگان ما را به ساخت زيردريايي فاتح رسانده است كه مي‌تواند از كشور حراست كند.
 
رئيس جمهور با بيان اينكه براي ساخت اين زيردريايي 68 ميليون دلار هزينه شده است، گفت: اگر قرار بود اين زيردريايي را از خارج بخريم، بايد 250 ميليون دلار هزينه مي‌كرديم و چه بسا قطعات مورد نياز آن را به ما نمي‌دادند، اما امروز اين زيردريايي به دست متخصصان داخلي درست شده و اين كار بسيار ارزشمندي است. دكتر روحاني با تأكيد بر اينكه دولت مانند اميني است كه بالاسر اموال مردم ايستاده است، گفت: همه هزينه‌ها بر مبنا و چارچوب قانوني كشور است، يك جايي در كشور است كه مي‌گويد درآمدها را كجا هزينه كنيم. براساس قانون اساسي، دولت بودجه را تنظيم و به مجلس ارايه مي‌كند و نمايندگان مجلس آن را تصويب مي‌كنند، شوراي نگهبان مورد تأييد قرار مي‌دهد، بعد به ما ابلاغ مي‌شود كه بودجه را در كدام بخش‌ها و به چه ميزان هزينه كنيم.
 
رئيس جمهور با بيان اينكه مي‌دانيم مردم در شرايط جنگ اقتصادي امروز با مشكلاتي مواجه هستند و شرايط عادي نبوده و با فراز و نشيب‌هايي همراه است، گفت: همان دولتي هستيم كه در سال 92 و 93 تورم بالاي 40 درصد را تك رقمي كرديم. چون مردم به آينده اميدوار شده بودند و مي‌دانستند آينده بهتر خواهد شد.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه ما كار بزرگي نكرديم و فقط با انجام مذاكرات و پيشبرد آن، اميد را در دل مردم زنده كرديم، گفت: قيمت دلار خود به خود كاهش يافت و قيمت اجناس و كالاها همينطور چون مردم مي‌دانستند كه دولت در حال تلاش براي حل مشكلات آنهاست. رئيس جمهور با بيان اينكه امروز نيز بايد كاري كنيم كه مردم به آينده خود و آينده كشور اميدوار باشند، تأكيد كرد: مطمئن هستم كه از مشكلات عبور خواهيم كرد. با مشكلات مواجه هستيم اما اين مشكلات نمي‌تواند مردم ما را به زانو درآورد.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه دولت در حد توان خود براي حل مشكلات تلاش مي‌كند، گفت: براي سال آينده افزايش 20 درصدي همه حقوق كاركنان شاغل و بازنشسته را پيش‌بيني كرديم كه اميدواريم در مجلس هم تصويب شود و ما بر مبناي توان خود عمل مي‌كنيم. رئيس جمهور  با اشاره به گراني قيمت گوشت گفت: در حالي با گراني گوشت مواجه‌ايم كه واردات گوشت و توليد آن بيش از سال گذشته بوده است. البته به خاطر گران شدن نهاده‌هاي دامي مقداري گراني گوشت اتفاق افتاده اما اگر چند دلال، بازار را بهم مي‌زنند اين وظيفه همه ماست كه با اميد، يكديگر را براي حل مشكلات كمك كنيم.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه اگر دولت تنها باشد، حتماً قادر به حل مشكلات نخواهد بود، گفت: ملت و دولت با هم و در كنار هم حتماً مشكلات را حل خواهند كرد. اين اتفاق در زمان جنگ تحميلي هم افتاد و اگر مردم و دولت در كنار هم نبودند پيروز نمي‌شديم. در حالي كه همه دنيا در كنار صدام بوده و با ايران مي‌جنگيدند ما با وحدت و اتحاد خود در جنگ پيروز شديم.
 
رئيس جمهور با بيان اينكه دلار و ارزي كه براي واردات در سال جاري اختصاص يافته نه تنها كمتر از پارسال نبوده بلكه بيشتر هم بوده گفت: اگر كساني دلار دولتي را گرفته و با تقلب و درست كردن صورتحساب جعلي به مردم خيانت كردند چه مي‌توان كرد. در مقابل اينگونه كارها بايد همه دست به دست هم دهيم، تا از مشكلات عبور كنيم.
 
دكتر روحاني تأكيد كرد: در شرايط جنگ و فشار، قدرت ايران را همه دنيا امروز مي‌بينند. اينكه در اين شرايط سخت پالايشگاه خليج فارس بندرعباس كه بزرگترين پالايشگاه منطقه در ميعانات گازي است، افتتاح مي‌شود، معنايش اين است كه راه توسعه كشور را ادامه مي‌دهيم. رئيس جمهور ادامه داد: اينكه توليد محصولات آبزي كشور امروز نسبت به قبل از انقلاب 40 برابر شده، يعني همه دارند براي توسعه و پيشرفت كشور تلاش مي‌كنند. بايد بدانيم اگر نسبت به فردا و آينده بدبين و مأيوس شويم، نمي‌توانيم پيش برويم و ترديد ندارم كه با اميد به آينده و وحدت و تلاش، مي‌توانيم از مشكلات عبور كنيم.
 
 
دكتر روحاني اظهار داشت: همين چند وقت پيش برخي افراد پيش من مي‌آمدند و مي‌خواستند كه رب و تخم مرغ را كوپني كنيم. رئيس جمهور ادامه داد: هنگامي كه 60 ميليون دلار گوجه فرنگي در يك سال صادر مي‌شود، معلوم است كه در بازار داخل دچار مشكل خواهيم شد.
 
دكتر روحاني با اشاره به قاچاق گازوئيل، بنزين و گله گله گوسفند از كشور، گفت: همه بايد در برابر قاچاق بايستند و اگر مي‌خواهيم معضلات را حل كنيم، بايد دست به دست هم دهيم. رئيس جمهور با اشاره به اينكه يكي از دلايل قاچاق ارزاني آن جنسي است كه قاچاق مي‌شود، گفت: هنگامي كه گازوئيل در كشور ليتري 300 و بنزين 1000 تومان است و در ديگر كشورها رقمي بالاتر دارد، معلوم است كه قاچاق مي‌شود.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه هزينه توليد يك متر مكعب آب در شهر 1000 تومان و در روستا بين 1100 تا 1200 تومان است و با قيمتي پايين‌تر به مردم مي‌دهيم، گفت: اين در حالي است كه بايد ببينيم قيمت آب در كشورهاي ديگر چقدر است.
 
رئيس جمهور با اشاره به هزينه شيرين‌سازي و انتقال آب، گفت: يا بايد با همان قيمت تمام شده خدمات را به مردم ارايه دهيم كه اين هم موجب فشار به مردم خواهد شد.
 
دكتر روحاني با اشاره به اينكه براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه سالانه 900 هزار ميليارد تومان يارانه از سوي دولت در بخش‌هاي مختلف پرداخت مي‌شود، ‌افزود: اين به معناي آن است كه ما 2 برابر بودجه سالانه را در كشور يارانه مي‌دهيم كه اگر بخواهيم هر كدام از اين خدمات را به قيمت واقعي برگردانيم كه البته اقتصاد واقعي هم همين است، به مردم و زندگي آنان فشار وارد مي‌شود. تمام اين اقداماتي كه انجام مي‌شود و يارانه‌اي كه دولت در بخش‌هاي مختلف پرداخت مي‌كند براي كاهش فشار از دوش مردم است.
 
 
رئيس جمهور با تأكيد بر اينكه بايد تلاش كنيم تا از مشكلات عبور كنيم، گفت:‌ در اين دولت محصول گندم بيش از 3 برابر و قيمت خريد آن از كشاورز چند برابر شده و اين به معناي آن است كه وضعيت براي كشاورزان بهتر شده است در حالي كه اين روند براي دولت مشكل‌آفرين و موجب فشار شده است.
 
دكتر روحاني با بيان اينكه نبايد تصور كنيم كه وزرا و اعضاي دولت بدون توجه به مشكلات مردم، راحت هستند، اظهار داشت: همه مسئولان شبانه‌روز در حال تلاش هستند و روزانه 13 تا 15 ساعت كار مي‌كنم تا بتوانيم مشكلات كشور را برطرف كنيم، اما بايد توجه داشته باشيم كه ما كشوري هستيم كه ابرقدرت‌هاي بزرگ عليه ما به دنبال توطئه و اعمال فشار هستند.
 
رئيس جمهور افزود: مطمئناً تحريم مشكل‌آفرين است اما اين مشكلات آنطور نيست كه ما را از پاي درآورد. دكتر روحاني با بيان اينكه دولت البته در انجام برخي اقدامات خطا دارد و از اشتباه معصوم نيست، گفت: همه بايد كنار هم بايستيم؛ ما همه توان‌مان را بكار مي‌گيريم تا در برابر خدا، ‌مردم و فداكاري آنان و خون شهيدان شرمنده نباشيم.
 
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: اينكه جمهوري اسلامي ايران در طول يكسال در دادگاهي بين‌المللي مقابل آمريكا 3 بار به پيروزي رسيده كه يكي از آنها به تازگي بوقوع پيوسته و 9 قاضي بين‌المللي حق را به ايران داده‌اند، كاري بزرگ و در تاريخ كشور بي‌سابقه است و نشان مي‌دهد كه همه حقوقدانان و ديپلمات‌هاي ما در حال كار و تلاش هستند.
 
دكتر روحاني با اشاره به اينكه مخالفت اروپايي‌ها با خروج از برجام عليرغم ميل آمريكا نشان از موفقيت ايران است، خاطر نشان كرد: ما شاكر خداوند بخاطر ملتي بزرگ هستيم؛ البته روزهاي سختي داريم، اما مطمئنيم كه اين ايام مي‌گذرد و حتماً روزهاي بهتر، همراه با موفقيت پيش روي ملت ايران خواهد بود. رئيس جمهور تصريح كرد: مطمئناً با كمك مردم، تلاش سه قوه و مسئولان و با رهنمودها و هدايت هاي  رهبر معظم انقلاب مي‌توانيم از مشكلات عبور كنيم، كما اينكه تاكنون ملت ايران در پناه خدا و ارواح طيبه پيامبر(ص) و ائمه هدي(ع) از مشكلات عبور كرده است.
 
دكتر روحاني همچنين از استقبال و حضور پرشور مردم استان هرمزگان بويژه مردم غرب اين استان از كاروان تدبير و اميد تقدير كرد و گفت: خوشبختانه امروز در استان هرمزگان شاهد وحدت و انسجام خوبي ميان همه اقشار هستيم و مطمئناً اين وحدت و اتحاد و هماهنگي باعث پيروزي ملت ايران و عبور از مشكلات خواهد بود. / ايسنا+ مهر
 
تكميلي 6: فاز سوم پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس به بهره‌برداري رسيد
 
در ادامه سفر حسن روحاني رئيس جمهور به استان هرمزگان، دقايقي پيش و با حضور رئيس جمهور، ‎فاز سوم پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس در بندرعباس افتتاح شد و به بهره‌برداري رسيد.
 
 
هم‌اكنون پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس با افتتاح فاز 3، توانايي توليد روزانه تا 3.5 ميليون ليتر گاز مايع، 45 ميليون ليتر بنزين يورو، 12 ميليون ليتر نفت گاز و دو ميليون ليتر سوخت جت در اين سه واحد فرايندي را دارد. بر اساس طراحي ابتدايي، ميزان توليد بنزين 12 ميليون ليتر در روز است كه قابليت افزايش تا 15 ميليون ليتر در روز را دارد.
 
 تاكنون اشتغال‌زايي دائم در پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، ۶۰۰ نفر بوده و ظرفيت دريافت خوراك آن نيز ۱۲۰ هزار بشكه در روز بوده است.  محصولات توليدي اين پالايشگاه در حال حاضر شامل نفت‌گاز، بنزين، هيدروژن، ال پي جي، سوخت جت و گوگرد است.
 
تكميلي 7: برگزيده اظهارات روحاني در نشست خبري: اميدواريم سال آينده وعده اختصاص بودجه به جزاير هرمزگان عملي شود
 
* كل ساحل جنوب براي ما بسيار اهميت دارد، در كل سواحل جنوب ما از خوزستان تا سيستان و بلوچستان همه‌جا اين تحول بايد صورت بگيرد؛ بودجه‌اي در نظر گرفته شده بود كه تابه‌حال اختصاص نيافته كه به دليل شرايط اقتصادي مي‌تواند قابل‌قبول باشد اميدواريم سال آينده بتوانيم به اين وعده عمل كنيم.
 
 
* در پروژه‌هاي روز گذشته كه مربوط به حوزه‌هاي كشاورزي، نيرو و راه بوده و عمدتاً در مسير توسعه بندر اين منطقه بود افتتاح شد و همچنين طرح‌هاي ديگري نيز آغاز شد.
 
*  شاهد افتتاح فاز سوم پالايشگاه نفت ستاره خليج‌فارس و طرحي جديد در پالايشگاه بندرعباس بوديم و به‌آب‌اندازي زيردريايي فاتح كه هر سه طرح اهميت بالايي داشتند.
 
* خوشحالم كه براي سومين بار در اين دولت به هرمزگان آمدم، بااينكه اين سفر در قالب سفرهاي استاني قرار نگرفته بود و براي چند افتتاح پروژه بود اما ديدار با مردم غرب براي ما بسيار محترم بود، در دولت قبل نيز خدمت مردم شرق هرمزگان رسيده بوديم؛ همچنين در اين سفر در خصوص 12 پروژه جديد با 595 ميليارد اعتبار تصميم گرفته شد.
 
* استان هرمزگان در بحث گردشگري جاذبه‌هاي خاص خود را دارد، قشم، كيش و هرمز مراكز بزرگي هستند و جاذبه‌هاي خوبي دارند، جزاير ديگري هم هستند كه مي‌توانند به مراكز گردشگري تبديل شوند؛ از آن‌طرف شهر بندرعباس نيز مي‌تواند به‌عنوان يكم مركز گردشگري باشد چراكه ساحل بسيار خوبي دارد و براي توسعه ساحل اقدامات خوبي دارد شكل مي‌گيرد؛ در شرق استان هم فضاي خوبي داريم.
 
* مسئله بافت فرسوده را نيز داريم، در اين سفر به محله چاهستاني ها رفتيم كه به بازسازي بزرگي نياز دارد، مردم تقريباً به‌صورت حاشيه‌نشيني زندگي مي‌كنند؛ يكي از طرح‌هاي اين دولت كه از پارسال شروع شد و امسال وزارت مسكن در اين زمينه فعال‌تر شده ساماندهي بافت فرسوده است، براي ساماندهي همه محلات فرسوده كشور كه زياد هم هستند در همه استان‌ها تسهيلات ويژه‌اي اختصاص داديم و به همه استانداران اعلام كرديم اگر زميني براي ساخت‌وساز آماده است مجاني واگذار كند، از نيروهاي مسلح نيز خواستيم زمين‌هاي اضافي خود را اختصاص دهند و توسعه‌گرها براي ساخت‌وساز ورود كنند.
 
* وقتي ما بتوانيم زمين مجاني در اختيار بگذاريم و بانك‌ها تسهيلات لازم را بدهند، واحدها در اختيار بافت فرسوده قرار مي‌گيرد كه 20 درصد بيشتر از واحدهاي مردم است همچنين 50 درصد ساختمان‌هاي جديد براي خانه اولي‌ها است كه با وام 6 درصد و بلندمدت در اختيارشان قرار مي‌گيرد اميدواريم هرمزگان جز پيشتازان اين طرح باشد.
 
*  با اين طرح هم زندگي مردم بهتر و هم ارزش خانه‌هايشان بيشتر  مي‌شود و هم اين وضعيت نابسامان در برابر بلاياي طبيعي بهتر مي‌شود؛ از مسئولين استاني هم مي‌خواهيم در اين زمينه فعال‌تر باشند.
 
* هرمزگان استاني بي‌نظير است ازلحاظ موقعيت دريايي كه دارد، حضور نيروهاي مسلح دريايي، هوايي و زميني و مناطق آزادي كه دارد بنادر مهمي كه در اين استان است.
 
* برخي مناطق ديگر مثل بندرلنگه نيز در هرمزگان بايد توسعه يابد در اين سفر اين تصميم گرفته شد بنابراين استان هم ازلحاظ گردشگري، تجاري و موقعيت جغرافيايي مهم است و با طرحي كه براي جاسك در خصوص خط لوله‌اي كه مناقصه‌هايش شروع شده بر اهميت استان افزوده مي‌شود؛ خيلي دلم مي‌خواهد اين طرح را تا پايان اين دولت به ثمر برسانيم تا بخشي از صادرات نفت را از جاسك انجام دهيم كه اميدوارم اين طرح تكميل شود.
 
* بخش بزرگي از طرح بزرگراهي كه در سراسر استان است عملياتي شده و بخشي در دست اجراست، در اين سفر 300 ميليارد تومان برايش تصويب شده است.
 
* حرف منطقي است كه در استاني كه فعاليت اقتصادي در سطح ملي انجام مي‌شود مردم استان از آن طرح استفاده كنند، هميشه در اين طرح‌ها تأكيد داريم از مردم بومي استان‌ها استفاده شود، اينكه بخشي از درامد اين صنايع يا ماليت و عوارضي كه پرداخت مي‌كند به استان اختصاص يابد نياز به لايحه و موافقت مجلس دارد، درزمينهٔ نفت و گاز چنين طرحي بوده در اين بخش هم مي‌توان به آن فكر كرد.