پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : چه كساني طرح استيضاح رئيس‌جمهور را امضا كردند؟
دوشنبه، 29 بهمن 1397 - 21:51 کد خبر:39383
متن كامل طرح استيضاح حسن روحاني رئيس‌جمهور به همراه امضاكنندگان طرح توسط خبرگزاري فارس منتشر شد.

به گزارش جنوب ايران به نقل از فارس، متن كامل طرح استيضاح حسن روحاني رئيس جمهور كه از سوي جمعي از نمايندگان تهيه و تدوين شده و تاكنون به امضاي ۱۸ نماينده رسيده، به شرح ذيل است:
 
جناب آقاي دكتر لاريجاني
 
رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي
 
سلام عليكم
 
با احترام، بر اساس اصل ۸۹ قانون اساسي و ماده ۲۲۹ قانون آئين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، ما نمايندگان ملت شريف ايران به دلائل ذيل خواستار طرح عدم كفايت و استيضاح رئيس جمهور جناب آقاي حسن روحاني مي‌باشيم.
 
خواهشمند است اقدامات قانوني لازم و مقتضي را معمول فرمائيد.
 
١- ناتواني، ضعف، سستي، كم كاري و عدم كفايت در اداره قوه مجريه به شكلي كه آثار آن در آشفتگي، به هم ريختگي و نابساماني امور كشور براي آحاد ملت شريف ايران مشهود و ملموس مي‌باشد.
 
۲- سوء مديريت در اداره بازار ارزي كشور، بطوريكه باعث افزايش شتابان و غير متعارف ارز‌هاي خارجي از جمله دلار گرديده است، و كاهش ارزش پول ملي، افزايش كمر شكن و سرسام آور تورم، اختلال جدي در وضعيت اقتصادي كشور و فشار سنگين بر دوش مردم را به دنبال داشته است.
 
٣- سوء مديريت و ناتواني در نظارت و كنترل قيمت‌ها، باعث نوعي هرج و مرج، نوسانات غيرمتعارف، اختلالات فراوان قيمت يك كالا در چند فروشگاه متفاوت، رها سازي مديريت اقتصادي كشور بحال خود، كه فقط يك نمونه آن آشفتگي، خودمختاري و بي سروساماني بازار خودرو مي‌باشد، نه تنها زندگي مردم را با سختي و مشكلات و اختلالات جدي روبرو كرده است، بلكه اين بي ثباتي، بنگاه‌هاي اقتصادي و چرخه توليدات داخلي را تحت تاثير و در خطر جدي قرار داده است.
 
۴- اجرا نكردن اصول ۲۴ گانه و سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي كه تنها راه برون رفت از شرائط بد اقتصادي موجود مي‌باشد.
 
۵۔ صرف وقت و ريختن تمام توان و ظرفيت ديپلماسي كشور به پاي برجام، بطوريكه تقويت و تحكيم روابط با همسايگان و كشور‌هاي منطقه تقريبا بصورتي رها گرديده كه حتي منافع اقتصادي رقباي جمهوري اسلامي در كشور‌هاي عراق و سوريه بيشتر از ايران مي‌باشد. روابط با همراهان ديرين جمهوري اسلامي ايران به حد مطلوبي نرسيد. در فرصت سوزي چند ساله بعد از برجام پيمان‌هاي دو جانبه و يا چند جانبه اقتصادي و پيوندهائي كه منافع اقتصادي ايران به كشور‌هاي منطقه را بطوري از برد كه مانع اجراي تحريم‌هاي امريكا شود، ايجاد نگرديد. ضعف شديد ديپلماسي اقتصادي با ديگر كشور‌ها زبانزد خاص و عام است.
 
۶- ايراد خسارات سنگين به منافع ملي، اقتصاد كشور و معيشت و زندگي مردم، با نگرفتن تضمين‌هاي لازم از طرف‌هاي مذاكرات برجام، على رغم پرداخت همه هزينه‌ها و عمل به تمامي تعهدات توسط جمهوري اسلامي ايران.
 
۷- همراه ساختن و متقاعد كردن گام به گام جامعه، افكار عمومي و مردم، براي پذيرش برجام با وعده‌هاي غيرواقعي و غيرصادقانه مانند وعده چرخيدن همزمان چرخ سانتريفيوژ‌ها و چرخ صنعت و اقتصاد كشور، انتساب ناصواب برداشته شدن سايه جنگ از سر مردم به برجام، وعده برداشته شدن بالمره‌ي تمامي تحريم‌ها در روز اول اجراي برجام، ادعاي واهي داشتن سناريو‌هاي متعدد براي وضعيت‌هاي گوناگون براي مقابله با رفتار‌هاي طرف‌هاي برجامي، مانند خروج آمريكا، نقض برجام و يا عدم انجام تعهدات آنان.
 
۸- نداشتن صداقت و صفت امانتداري كه از مهمترين شروط احراز صلاحيت تكيه بر جايگاه منيع رياست جمهوري كشور اسلامي است، و از مصاديق آن مي‌توان به وعده‌هاي واهي و غير صادقانه و ارائه آمار و اطلاعات متناقض و نادرست به مردم، اشاره كرد.
 
۹- عدم رعايت اصل شايسته سالاري، با انتخاب بعضي اطرافيان، مديران و مسئوليني كه متهم به تخلفات، قانون شكني، رانت خواري، ثروت اندوزي از مسير‌هاي نادرست مي‌باشند، كه اين امر يكي از عوامل مهم آسيب به سرمايه ملي و ضربه به اعتماد و اعتبار عمومي است و باعث بدبيني بخشي از مردم به دولت و نظام اسلام گرديده است.
 
۱۰- بي كفايتي و فقدان اراده و نداشتن عزم جدي و اقدام موثر در برخورد با آسيب‌هاي اجتماعي مانند: حاشيه نشيني فساد اخلاقي، اداري و اجتماعي، پديده ويرانگر اعتياد و مقوله خانمان برانداز طلاق در دولت آقاي روحاني از يك سو و ولنگاري از سوي ديگر تبديل به يك تهديد جدي براي جامعه و كشور گرديده است.
 
۱۱- علي رغم مانور‌هاي مكرر غيرصادقانه خبري و رسانه‌اي توسط آقاي رئيس جمهور، مبني بر عبور از ركود، لكن بدليل سياست‌هاي غلط اقتصادي، نداشتن برنامه‌هاي موثر و كارشناسانه، عجز و ناتواني در رفع موانع توليد، ركود چندين ساله در دولت يازدهم و دوازدهم، اقتصاد كشور و معيشت مردم را به سوي چنين وضعيت نامطلوبي سوق داده است.
 
۱۲- عدم موفقيت در برخورد با مقوله بيكاري كه باعث تنگي معيشت، مشكلات اجتماعي، رشد جرم و بزه در جامعه و فروپاشي و نابودي كانون گرم بسياري از خانواده‌ها گرديده است.
 
۱۳- عدم اقدام متناسب و موثر و در نتيجه عدم موفقيت در كنترل پديده مخرب قاچاق به عنوان مهمترين عامل تهديد توليد داخلي با وجود اينكه نمايندگان ملت چندين ماه پيش در ماجراي سوال از آقاي رئيس جمهور در موضوع قاچاق، به ايشان كارت زرد دادند، ولي متاسفانه پس از آن نيز نه تنها اقدام دولت در كاهش قاچاق مشهود نبوده است، بلكه ابعاد قاچاق دو سويه، در صادرات و واردات، گسترش بيشتري يافته بطوريكه تاثير قاچاق گسترده اقلام متعددي از جمله نهاده‌هاي دامي و كشاورزي در كوچك سازي و تهي كردن سفره‌هاي مردم و ايجاد صف‌هاي طولاني اقلام غذائي مانند گوشت بر همگان مشهود است.
 
۱۴ - قانون گريزي، استنكاف از اجراي قانون و نقض گسترده قانون، اعم از قانون اساسي، سياست‌هاي كلي نظام، برنامه‌هاي پنجم و ششم توسعه پنج ساله و قوانين بودجه سالانه، بطور گسترده در عرصه‌ها و موضوعات مختلف، كه باعث هدر رفتن منابع ملي، امكانات و اعتبارات سنگين در مجلس، دولت و دستگاه‌هاي ديگر در جهت تدوين، بررسي و ابلاغ قوانين گرديده است و باعث عدم تحقق اهداف قوانين و برنامه‌ها و در نتيجه بروز مشكلات عديده در اداره كشور و خسارت سنگين به منافع مردم گرديده است، خود دليلي بر فقدان صلاحيت و عدم كفايت جناب آقاي روحاني براي مسند مهم رياست جمهوري مي‌باشد.
 
مجتبي ذوالنوري
 
حسينعلي حاجي دليگاني
 
جواد كريمي قدوسي
 
مجيد ناصري نژاد
 
جبار كوچكي نژاد
 
عدل هاشمي پور
 
محمدعلي پورمختار
 
هاجر چناراني
 
حسن نوروزي
 
ذبيح نيكفر
 
محمدرضا ملكشاهي راد
 
علي اكبر كريمي
 
هدايت الله خادمي
 
ضياالله اعزازي
 
علي گلمرادي
 
ابوالفضل ابوترابي
 
يعقوب شيوياري
 
عبدالله سامري