پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : نيروي دريايي سپاه: تنگه هرمز تا زماني كه نفت‌مان را صادر مي‌كنيم باز است
دوشنبه، 6 اسفند 1397 - 21:40 کد خبر:39450
سردار تنگسيري گفت: آن چيزي كه در رزمايش‌ها مي‌بينيد ذرة المثقالي از آن توان اصلي است و توان اصلي را زماني خواهند ديد كه ضربه محكم را احساس كنند.


 
 

 

فرمانده نيروي دريايي سپاه با بيان اينكه بيگانگان به دنبال اين هستند كه منطقه را بدوشند و وقتي كه نفت را بردند منطقه را رها مي كنند، توضيحاتي پيرامون ادعاهاي اماراتي ها درباره جزاير سه گانه ايراني، امنيت دريايي، تنگه هرمز و تجهيزات نظامي كشورمان در دريا ارائه داد.

به گزارش جنوب ايران، سردار دريادار عليرضا تنگسيري، فرمانده نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران در پاسخ به اين سوال كه چگونه تقسيم كار بين نيروهاي نظامي ما در جزيره هرمز اتفاق مي‌افتد و فلسفه وجودي دو نيروي دريايي چيست؟ گفت: در دريا تقسيم مرزها را داريم، در منطقه، خليج فارس تقسيم شده است. نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي در آب‌هاي درياي عمان از تنگه هرمز به سمت آب‌هاي اقيانوس هند و آب‌هاي جنوبي است. خليج فارس تماماً با مسئوليت نيروي دريايي سپاه است و از تنگه هرمز شروع مي‌شود و با ۱۳۷۵ كيلومتر مرز مشتركي كه ما با خليج فارس داريم. در استان هرمزگان ۱۴ جزيره سوق الجيشي و بسيار مهم وجود دارد. در استان بوشهر سه جزيره و در خوزستان دو جزيره مهم كه در دهانه تنگه خور موسي قرار دارد.

وي افزود: خليج فارس منطقه بسيار مهم با مساحت ۲۵۰ هزار كيلومتر مربع است، مسئوليت اين منطقه به نيروي دريايي سپاه سپرده شده كه در تمامي سواحل منطقه حضور دارد و كليه حضور بيگانگان را در منطقه رصد مي‌كند. در خارج از اين منطقه يعني در درياي عمان دو پايگاه مستقل دارد؛ يكي در جاسك و ديگري در چابهار كه برادران عزير ما در ارتش جمهوري اسلامي در درياي عمان و درياي عربي و نهايتاً دهانه ورودي عمان حضور دارند كه به اقيانوس هند وصل مي‌شود.

سردار تنگسيري در گفت وگو با شبكه العالم در رابطه با كنترل تنگه هرمز در اين شرايط گفت: بخش لاين (خط) ورودي تنگه هرمز به عهده جمهوري اسلامي ايران است و بخش خروجي آن با كشور دوست و برادر ما عمان است كه در واقع كشتي‌هايي كه وارد تنگه هرمز مي‌شوند كنترل باند را در اين منطقه انجام مي‌دهيم و اين عمل را منطقه يكم نيروي دريايي سپاه انجام مي‌دهد و هر كشتي كه وارد مي‌شود از آن سوال مي‌شود؛ مبداء، مقصد، نام، باركشتي و ساير موارد. هر شناوري كه وارد مي‌شود در ورود ايران و در خروج عمان بررسي لازم را انجام مي‌دهد. در روز بيش از ۸۵ فروند كشتي از اين منطقه حساس عبور مي‌كند كه زوم تنگه هرمز بين اين دو آب‌راه قرار گرفته، آب‌راه جنوبي و آب‎راه شمالي.

وي گفت: ما طولاني‌ترين ساحل را با خليج فارس داريم و از قديم اين خليج، خليج الفارسي و متعلق به فارس و كشور ايران است. اين ساحل طولاني فقط با كشور جمهوري اسلامي ايران مرز دارد. در جنوب ما ۹ كشور مرز دارد و اين نشان مي‌دهد كه اين خليج، خليج فارس است. كشورهاي مقابل ما، از عراق ۷۵ كيلومتر، كويت حدوداً ۹۰۰ كيلومتر، عربستان، بحرين، قطر، امارات و سپس بخشي هم در عمان مرز دارد.


فرمانده نيروي دريايي سپاه پاسداران در پاسخ به اين سوال كه كنترل سپاه از لحاظ نظامي به چه صورت است؟ گفت: تمام شناورهاي منطقه‌اي و فرامنطقه اي كه وارد خليج فارس مي‌شوند رصد شده و اشراف كامل اطلاعاتي با آنها داريم. زماني كه ورود يك ناو بيگانه در منطقه صورت مي‌گيرد، در درياي عمان نيروي ارتش اين رصد را انجام مي‌دهند و در خليج فارس نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از نقطه ابتدا تا نقطه خروج شناورها آنها را رصد مي‌كنند. بيگانگان در اين منطقه كه بسيار بسته است، ناوهاي هسته‌اي و زير دريايي‌هاي هسته‌اي خود را وارد آب‌هاي اين خليج بسته مي‌كنند و اين بسيار بسيار خطرناك است. وي افزود:آمريكا، انگليس، فرانسه و كشورهايي كه تجهيزات رانش هسته‌اي دارند شناورهاي خود را وارد اين منطقه مي‌كنند و اگر براي آنها اتفاقي بيافتد چيزي حدود ۱۱ سال هيچ ماهي وجود نخواهد داشت و تمام مرجان‌هاي زير سطح و موجودات آبزي از بين مي‌روند و يك خطر بسيار بالقوه اي را با حضور بيگانگان در اين منطقه داريم. بارها در رزمايش‌ها به ديگر كشورهاي جنوبي خليج فارس اعلام كرديم كه مي‌توانيم امنيت خليج فارس را برقرار كنيم. بيگانگان به دنبال اين هستند كه منطقه را بدوشند و وقتي كه نفت را بردند منطقه را رها مي‌كنند. اين منطقه متعلق به ما و همسايه‌هاي ماست. ما مي‌توانيم با هم افزايي و رزمايش، امنيت را برقرار كنيم. مردم مسلمان منطقه بايد بدانند كه مي‌توانيم اين كار را انجام دهيم.

دريادار تنگسيري گفت: البته همه كشورها هم خود فروخته نيستند اما بخشي آنقدر خود را وابسته كرده اند كه ناوي كه وارد منطقه خليج فارس مي‌شود روزانه چيزي حدود ۲ و نيم ميليون دلار هزينه دارد و مردم بايد بدانند كه اين هزينه از جيب كشورهاي منطقه برداشته مي‌شود و حضور آنها هيچ امنيتي نخواهد آورد. خليج فارس خانه ما و همسايگان مان است.

وي ادامه داد: اين بيگانگان دنبال اين هستند كه اين منطقه را بدوشند و وقتي كه نفت اين منطقه را بردند قطعاً اين منطقه را رها مي‌كنند. اين منطقه متعلق به ما است و متعلق به همسايگان ما است و منظورم از ما خودمان و كشورهاي حاشيه خليج فارس است و كشورهاي مسلماني كه در اين منطقه هستند. ما مي‌توانيم با هم‌افزايي، رزمايش و همدلي امنيت اين منطقه مهم را برقرار كنيم ، حضور بيگانگان در منطقه مخل امنيت است و مردم منطقه بايد بدانند و روي صحبتمان با سران خود فروخته نيست و با مردم مسلمان منطقه داريم صحبت مي‌كنيم كه مي‌توانيم اين كار را بكنيم البته همه اين كشورها هم خود فروخته نييستند برخي خودشان را آنقدر وابسته كرده اند .

وي ادامه داد: روزانه هر يك رزم ناو كه به خليج فارس مي‌آيد چيزي حدود دو و نيم ميليون دلار هزينه دارد كه مردم بايد بدانند كه از جيب اين كشورهاي منطقه دارند مي‌گيرند و حضور اينها در منطقه هيچ امنيتي را به ارمغان نخواهد آورد و خليج فارس خانه ما است و ما و همسايگانمان مي‌توانيم امنيت را در آن ايجاد كنيم و مي‌توانيم با هم‌افزايي و همدلي اين منطقه مهم سوق الجيشي را نگهداري كنيم.

وي در پاسخ به اين سوال كه تنگه هرمز موقعيت بسيار حساسي را در دنيا دارد و چهل درصد نفت دنيا از همين تنگه هرمز صادر مي‌شود و بعد از خروج آمريكا از برجام، آنها سعي داشت كه صادرات ايران را به صفر برساند در آن زمان بعضي از مسئولين جمهوري اسلامي تلويحاً اشاره كردند كه تنگه هرمز را خواهيم بست، آيا اين قضيه بالفعل مي‌تواند انجام بشود؟ گفت: قبلاً هم عرض كرديم كه تا زمانيكه نفت ما از تنگه هرمز خارج مي‌شود و منعي براي خروج و ورود كشتي‌هاي ما صورت نگيرد اين تحقق پيدا نمي‌كند و منطقي نيست كه ما بخواهيم اين كار را انجام دهيم اما اگر روزي احساس كنيم كه منعي وجود دارد كه نفت از اينجا خارج شود و نفت ما خارج نشود آن موقع هر عقل سليم و سالمي اجازه نمي‌دهد كه اين اتفاق بيافتد چراكه ما كه اين ساحل طولاني را داريم و نگهبان اين تنگه هرمز هستيم و به آن تسلط كامل داريم اگر نتوانيم نفت‌مان را صادر كنيم اما يك بيگانه فرامنطقه‌اي بيايد و بتواند نفت را از اينجا ببرد و صادر كند، خب اين منطقي نيست، قطعاً بدانيد كه جوانان غيور اين مملكت اجازه اين موضوع را نخواهند داد و تا زمانيكه ما از تنگه هرمز استفاده مي‌كنيم و نفت‌مان را صادر مي‌كنيم و منعي براي ما وجود ندارد اين تنگه باز است اما زمانيكه بخواهند جلوي نفت ما و كشتي‌هاي ما را بگيرند اين منطقي است و هر منطقي اين را مي‌گويد و خواهند ديد كه ايا اين اتفاق مي‌افتد يا نه؟

فرمانده نيروي دريايي سپاه پاسداران در پاسخ به اين سوال كه در دو سه ماه اخير شاهد افزايش توان دفاعي جمهوري اسلامي ايران در خليج فارس بوده‌ايم كه اين قضيه قطعاً پيام‌هاي سياسي دارد، اين پيام‌ها چيست؟ گفت: زيردريايي‌ها ، ناوها و شناورهاي موشك‌اندازي هم در مجموعه ارتش جمهوري اسلامي و هم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مي‌سازيم ؛موشك‌اندازهايي كه بيش از شصت ناد سرعت دارد و زيردريايي كه درون كشور ساخته شده ودرحال اضافه شدن به توان دفاعي كشور است كه اين در ابتدا توان دفاعي است اما اين توان تا زماني دفاعي است كه ما مورد تهاجم قرار نگيريم و براي ما مشكلي ايجاد نشود و همه اينها يك پيام دارد و آن اينكه هم نيروي دريايي ارتش جمهورري اسلامي و هم نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در آمادگي صد درصد هستند و اين افزايش توان اول به معناي امنيت اين منطقه حساس است و دوم به معناي دفاع از مرزهاي جمهوري اسلامي است معنا و مفهوم حضور بيگانگان با اين توان در خليج فارس چيست؟ ايا صدامي وجود دارد كه بعد از جنگ ۲۰۰۳ باز هم در منطقه حضور پيدا كردند؟ معناي حضورشان چيست؟

وي خاطرنشان كرد: اينها تهديدي هستند براي ما و ما احساس تهديد مي‌كنيم و كشورهاي همسايه هم بايد بدانند كه اين حق همسايگي نيست كه از دشمن پشتيباني كنند،اما ما اولاً متكي هستيم به جوانان غيورمان دوماً متكي هستيم به توان رزمي خودمان و امروز ما در مرحله‌اي از توان رزم و آمادگي رزم به سر مي‌بريم كه بالاترين حد زمان خودش است، يعني چه؟ يعني اينكه ما تجهيزاتي كه خودمان ساخته‌ايم و موشك‌هايي كه خودمان ساخته‌ايم و مردمي كه خود ما داريم دفاع از سواحل و جزائرشان و دفاع از آب‌هاي كشورشان و منابع نفتي و گازي‌شان را انجام مي‌دهند و اين در نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي و نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي تجلي پيدا مي‌كند با اين تواني كه داريد مي‌بينيد، اين توان داخلي است و روز به روز هم نو مي‌شود. آن چيزي را كه ما نشان مي‌دهيم و در نيروي دريايي سپاه معتقديم كه همه‌چيز بايد پنهان بماند و به مرور بايد ذره ذره نشان داده شود و آن چيزي كه در رزمايش‌ها مي‌بينيد ذرة المثقالي از آن توان اصلي است و توان اصلي را زماني خواهند ديد كه ضربه محكم را احساس كنند.

وي در پاسخ به اين سوال كه نام نيروي دريايي سپاه با برگزاري رزمايش اقتدار گره خورده است در خصوص اين رزمايش اخير توضيحاتي بفرمائيد پيام‌هاي اين رزمايش، بالاخره ميزان تأثيرگذاري آن در مقوله بازدارندگي چيست؟ گفت: اقتدار يعني صلابت، يعني حضوري پر معني، يعني حضوري كوبنده و امروز به تمام تجهيزات‌مان كه توليد داخل است افتخار مي‌كنيم. اين رزمايشي كه ما به عنوان اقتدار در منطقه اجرا مي‌كنيم يعني حضوري با صلابت، پايدار و پرمعني؛ يعني در واقع قدرت نهايي براي مقابله با هر دشمن دروني (درون منطقه) و يا فرامنطقه اي و دشمنان فرامنطقه اي كه در اين منطقه حضور دارند كه اينها هر روز به نوعي چنگ و دندان نشان مي‌دهند كه اگر بخواهند زماني از مرز خودشان عدول كنند، چنگ و دندانشان را خرد مي‌كنيم كه اين نه در شعار بلكه در عمل نيز اينگونه است.

وي ادامه داد: ما كساني هستيم كه از مرگ نمي‌ترسيم ما مرگ در راه دفاع از ميهن را شهادت مي‌دانيم ما مرگ را به خدا پيوستن مي‌دانيم و همانطور كه قرآن مي‌فرمايد: چه شما بكشيد چه كشته شويد پيروزيد، پس در مقابل دشمنان با اقتدار در منطقه حضور پيدا خواهيم كرد و سدي محكم كالجبل الراسخ در مقابل دشمن ايجاد مي‌كنيم. اين را ما شعار نمي‌دهيم، بلكه در رزمايش‌ها، تمرين‌ها و بازي جنگ‌ها و.... با آمادگي صد در صد تمرين مي‌كنيم. ما رهبري داريم كه فرمانده معظم كل قواي ماست ايشان با يك بينش بسيار عميق نظامي و با ديده باني بسيار نافذ كه هم دشمن را مي بيند و هم نيروي خودي را و تقويت و تشويق مي‌كند. هيچ جاي دنيا اين گونه نيست. نيروهاي رزمنده شجاعي كه از مرگ نمي‌ترسند و فرماندهي شجاع و عالم كه از مرگ و در واقع از شهادت نمي ترسد. چه كسي مي‌خواهد در مقابلش بايستد؟

سردار تنگسيري در پاسخ به اين سوال كه بعد ازبر گرداندن تحريم‌ها توسط آمريكا، يكي از كشورهاي عربي ادعاي قديمي خود را در خصوص جزاير سه گانه ايراني تكرار كرده است؛ چرا اين ادعا الان دوباه مطرح شد و پاسخ نيروي دريايي سپاه به اين ادعا چست؟ گفت: اين جزاير ايراني است و اگر به تاريخ برگرديد تا سال ۱۳۵۵ مال ايران بوده است مگر مي‌شود كه بحرين كه عمقش خيلي بيشتر بوده مال ايران باشد و كسي بتواند مدعي اين جزاير باشد آن هم با ۱۶ مايل فاصله با ساحل ما؟ اين جزاير ايراني است و دشمنان ما قصد دارند تا در منطقه حضور داشته باشند و منطقه را بدوشند. انگليسي‌ها زماني كه قواي ايراني ضعيف بودند در آنجا مستقر مي‌شوند و اين مسئله را ايجاد كردند اما اگر به تاريخ اين منطقه برگرديم اين جزاير ايراني است و ايراني مي‌ماند و بايد بماند همانطور كه ما ديگر مدعي اراضي بحرين نيستيم كسي هم نبايد مدعي جزاير ايراني باشد.

سردار تنگسيري در پاسخ به اين سوال كه تهديدهاي دشمن در حوزه دريايي را در چه مقولاتي تعريف مي‌كنيد و آمادگي نيروي دريايي ايران در پاسخگويي به اين تهديدها به چه ميزان است؟ گفت: حضور بيگانگان در منطقه براي ما تهديد است و در مقابل اين تهديد ما هميشه آماده هستيم؛ آنها را رصد اطلاعاتي مي‌كنيم و اگر هر لحظه خطايي از آنها سر بزند، در مقابلشان مي‌ايستم و تو دهني مي زنيم. بيگانه در منطقه براي ما معنا و مفهومي ندارد الان دشمني در منطقه وجود ندارد پس اين دشمن فرا منطقه ايي است و براي ما به منطقه آمده است اين براي ما تهديد است و ما خود را براي اين تهديد آماده كرده ايم و اين آمادگي را روز به روز ارتقا مي‌دهيم؛ آمادگي موشكي، شناوري، زير سطحي و ديگر مواردي كه عملياتي است.

وي در رابطه با بومي بودن صنايع نظامي دريايي و ميزان آسيبي كه تحريم‌ها مي‌تواند به آنها وارد كند، گفت: وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در مرحله‌اي است كه الحمدالله متكي به خارج از كشور نيست در بخش موشكي، در بخش شناور سازي، جوانان ما موشك‌هاي متعدد، چه موشك‌هاي بالستيك چه موشك‌هاي كروز، شناورهاي متعدد مثلاً شناور شهيد ناظري را با يك بدنه خاص و تماماً آلومنيوم با طول ۵۵ متر با دو بدنه مجزا كه بالگرد هم روي آن مي‌نشيند را ما در نيروي دريايي سپاه در كارخانه‌ها توليد كرديم.ناو سهند و زير دريايي‌هايي كه مي‌بينيد تماماً در كشور توليد مي‌شوند. صنايع دريايي صنعت پيچيده‌اي است و ساده نسيت.

سردار دريادار تنگسيري افزود: ما از بند تحريم‌ها رها شديم هر چه ما را تحريم مي‌كنند ما بيشتر پيشرفت مي‌كنيم. در بخش نظامي چون نظارت مستقيم حضرت آقا روي آن هست روز به روز در حال پيشرفت هستيم.مي‌بينيد كه تمامي سلاح‌هاي ما از موشك‌هاي ضد تانك تا موشك‌هاي زمين به هوا تا موشك‌هاي هوا به هوا و موشك‌هاي دريا به دريا و موشك‌هاي ساحل به دريا و چه موشك‌هاي بالستيك (زمين به زمين) را ما خودمان توليد مي‌كنيم و به مرز صادرات رسيديم.

وي در پاسخ به اين سوال كه در افق پيش رو و دردهه هاي آينده اقتدار نيروي درياي سپاه و ميدان جغرافيايي حضور آن را چطور تعريف مي‌كنيد؟ گفت: ما در خليج فارس روز به روز خود را آماده مي‌كنيم و تجهيزات خاص براي دفاع از منطقه‌اي كه به ما واگذار شده فراهم مي‌كنيم و فرا تر از خليج فارس و آب‌هاي فراتر از كشورمان برنامه ريزي كرديم و آمادگي داريم. كشور ما ذوالبحر است (شمال و جنوب كشور ما آب است) جنوب ۱۳۷۵ متر از تنگه هرمز است مابقي آن تا بندرگواتر ما وبندر گوادر پاكستان ۲۲۰۰ كيلومتر است در اين ۲۲۰۰ كيلومتر نيروي درياي سپاه مردم را به عنوان بسيج دريايي قرار داده، يعني دشمن از هر كجا فكر بكند ما از آنجا خارج مي شويم وبدانند هر كجا باشند ما بيخ گلويشان هستيم و حضور داريم در خليج فارس كنارشان هستيم و آنها را رصد مي‌كنيم خارج از خليج فارس هم حضوري با صلابت خواهيم داشت.

فرمانده نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در پايان خاطر نشان كرد: "ما هيچ جا نيستيم اما همه جا هستيم " اين شعار است ما سازماندهي متمركز داريم و در به كارگيري غير متمركزيم و اين يعني هستيم و آنها نخواهند ديد و اين حضور حضور دائمي است ان شاءالله.

 

 

 

ايسنا