پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : محمد جواد ظريف استعفا داد/ بازتاب گسترده در رسانه‎هاي جهان
سه شنبه، 7 اسفند 1397 - 01:49 کد خبر:39455
وزير امور خارجه در پيام خود نوشت: «با عرض تبريك به مناسبت ميلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها، روز مادر و روز زن، از بزرگواري مردم عزيز و دلاور ايران و مسئولين محترم در ۶۷ ماه گذشته بسيار سپاسگزارم. از ناتواني براي ادامه خدمت و تمام كاستي‌ها و كوتاهي‌ها در دوران خدمت صميمانه پوزش مي‌خواهم. شاد و سربلند باشيد.»

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان لحظاتي پيش با انشتار پستي در حساب اينستاگرامش از استعفاي خود خبر داد.

به گزارش جنوب ايران، وزير امور خارجه در پيام خود نوشت: «با عرض تبريك به مناسبت ميلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها، روز مادر و روز زن، از بزرگواري مردم عزيز و دلاور ايران و مسئولين محترم در ۶۷ ماه گذشته بسيار سپاسگزارم. از ناتواني براي ادامه خدمت و تمام كاستي‌ها و كوتاهي‌ها در دوران خدمت صميمانه پوزش مي‌خواهم. شاد و سربلند باشيد.»

«سيد عباس موسوي»، معاون سخنگوي وزارت خارجه، در گفتگو با ايرنا، اصالت متن اينستاگرام و استعفاي وزير خارجه را تاييد كرد. خبرگزاري فارس هم به نقل از يك منبع آگاه در وزارت خارجه، كناره گيري ظريف را تاييد كرد.

محمد جواد ظريف استعفا داد

علت كناره گيري محمدجواد ظريف از وزارت خارجه ذكر نشده و مشخص نيست كه حسن روحاني، رئيس جمهور، درخواست او را مي‌پذيرد يا خير.

محمدجواد ظريف از نخستين روز‌هاي پيروزي انقلاب فعاليت ديپلماتيك خود را به عنوان مشاور سركنسولگري ايران در سانفرانسيكوي آمريكا آغاز كرد و سال ۱۳۹۲ از سوي حسن روحاني براي هدايت وزارت خارجه دولت يازدهم انتخاب شد. اوج كار ظريف در اين دوره پيشبرد و به ثمر رساندن مذاكرات هسته‌اي با شش قدرت جهاني بود، كه «برجام» نام گرفت.

او در دولت دوازدهم هم يك بار ديگر به عنوان وزير خارجه توانست نظر نمايندگان مجلس را جلب كند. خروج آمريكا از برجام عملا دستاورد سال‌ها مذاكرات فشرده و پيچيده ظريف و همكارانش را در معرض فروپاشي قرار داد و تلاش كشور‌هاي اروپايي براي نجات اين توافق هم تا كنون موفقيت آميز نبوده است. كنار رفتن مهمترين مدافع توافق هسته‌اي از دولت مي‌تواند حيات آن را بيش از پيش در معرض خطر قرار دهد.

خبر استعفاي ظريف به صورت گسترده اي و به سرعت به خبر فوري بسياري از رسانه هاي اثرگذار جهاني تبديل شده است.

محمد جواد ظريف استعفا داد


رويترز: ظريف استعفا داد. او نقشي مهم در توافق هسته اي داشت، اما با خروج آمريكا از اين توافق از سوي مخالفان مورد حمله قرار گرفت.

اورشليم پست: ظريف وزير امور خارجه ايران كناره گيري كرد.

آسوشيتدپرس: ظريف وزير امور خارجه ايران استعفا داد. او عامل اصلي در به ثمر رسيدن توافق هسته اي در سال ۲۰۱۵ بود.

هاآرتص اسرائيل: ظريف اعلام كناره گيري كرد.

الجزيره: ظريف استعفا داد.

ان بي سي: ظريف استعفا داد، اما هنوز مشخص نيست كه آيا استعفاي او پذيرفته شده يا خير.

واشنگتن پست: ظريف وزير امور خارجه ايران استعفا داد.

اسپوتنيك: ظريف با انتشار پستي در اينستاگرام استعفايش را اعلام كرد.

محمد جواد ظريف استعفا داد