پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : جوانگرايي مهم‌ترين مولفه تحقق گام دوم انقلاب اسلامي است/ خانه‌نشيني نخبگان از هر دردي بدتر است!
جمعه، 10 اسفند 1397 - 16:00 کد خبر:39500
بايد باور كنيم كه ديگر نسل‌هاي اوليه انقلاب پا به سن گذاشته‌اند و تقسيم مسؤوليت‌ها در ميان جوانان مي‌تواند گره‌گشاي بسيار از مشكلات و معضلات باشد.


به گزارش جنوب ايران، حجت‌الاسلام علي اكبر ميرزايي را عمدتا در حوزه مسائل ديني مي‌شناسيم اما او از صاحب‌نظران مطرح در حوزه مسائل اجتماعي نيز هست و در جريان پيگيري موضوعات مرتبط با جريان نخبگي در استان هرمزگان، همواره نام او مطرح بوده است.

طي يك دهه اخير بيش از صدها مصاحبه و گفت‌وگوي رسانه‌اي و مجازي از اين چهره برجسته علمي استان هرمزگان به انتشار رسيده كه مروري بر آنها بيانگر دغدغه‌مندي وي در حوزه مسائل اجتماعي و اقتصادي و فكري مردم و ايجاد زمينه‌هايي براي رشد و پيشرفت اجتماعي جامعه هرمزگان و رسيدن به افق‌هاي مطلوب‌تري است.اخيرا به بهانه فاصله گرفتن او از مسؤوليت و تمركز هر چه بيشترش بر زمينه فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي با وي به گفت‌وگويي مفصل نشستيم كه اگر چه در ابتداي اين مطلب ممكن است خواندن يك محتواي طولاني ملال آور به نظر آيد اما عمق نگاه اين چهره نخبه به مسائل و راه‌حل‌هاي او در حوزه مسائل مختلف مي‌تواند سند و الگويي براي توسعه فكري هرمزگان‌نشينان نيز به شمار مي‌آيد.

برگزيده‌اي از گفت‌وگوي جنوب ايران را با شيخ علي‌اكبر ميرزايي در ادامه مي‌خوانيد كه از مشروح گفت‌وگو خلاصه برداري شده است.

* ما در شرايط كنوني در كشورمان به يك نهضت استفاده از نيروهاي جوان در مناصب و مسؤوليت‌ها نياز داريم. با گذشت 40 سال از عمر انقلاب اسلامي و طي شدن اين راه پر فراز و نشيب، بايد باور كنيم كه ديگر نسل‌هاي اوليه انقلاب پا به سن گذاشته‌اند و تقسيم مسؤوليت‌ها در ميان جوانان مي‌تواند گره‌گشاي بسيار از مشكلات و معضلات باشد.

* ما براي تحقق گام دوم انقلاب اسلامي در سراسر كشور كه يك مأموريت جدي از سوي رهبر معظم انقلاب اسلامي بشمار مي‌رود، راهي جز سپردن امور به جوانان نداريم. چرا كه مسؤوليت‌هاي موجود در اين بيانيه رهبر معظم انقلاب، جز با يك تحرك عظيم و يك پويايي بصيرانه قابل پيگيري نيست.

* اولين گام به سوي جوانگرايي را نيز رهبر معظم انقلاب اسلامي به شخصه برداشتند. وقتي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، نماينده ولي فقيه در دانشگاه‌ها، نماينده ولي فقيه در استان‌هي ايلام و گيلان و ... را از ميان جوانان انتخاب كردند، نشانه آن است كه ايشان باور عميقي به موضوع جوانگرايي دارند و در عمل به اين موضوع ورود كرده‌اند.

* انتظار عمومي مردم آن است كه جوانگرايي مد نظر رهبري در قواي سه گانه و در ديگر بخش‌هاي كشور نيز جامه عمل پوشانده شود. مجلس، قوه قضائيه و دولت هر كدام بايد در موضوع جوانگرايي قدم بردارند.

* تجربه هم نشان داده كه وقتي يك نيروي جوان متخصص، سالم و متعهد در يك مجموعه‌اي بكار گرفته مي‌شود، تحرك و پويايي را به سيستم تزريق مي‌كند و در سرعت رفع عقب‌ماندگي‌ها دوچندان مي‌كند. ما در همين استان خودمان نيز شاهد چنين مواردي هستيم كه وقتي كار به دست جوانان سپرده شده، يك تحرك بزرگي خلق شده است.

* جوانان 3 ويژگي دارند كه سبب سرعت بخشيدن به پيشرفت كشور و تزريق اميد و نشاط به جامعه مي‌شوند. توانايي، آگاهي و بروز بودن و تقويت حس مشاركت‌جويي در امور از جمله اين ويژگي‌ها است كه ديگر جوانان پيرامون را نيز نسبت به آينده كشور اميدوار مي‌كنند كه بتوانند روزي در سنين جواني به چنين مسؤوليت‌هايي دست پيدا كنند.

* نمونه آن وزير ارتباطات در كشورمان است. شما ببينيد كه از زمان انتصاب اين وزير جوان چه شور و شوقي در حوزه ارتباطات و فناوري شكل گرفته... شفافيت در كارها بيشتر شده، تحرك و پويايي در اين حوزه سرعت گرفته و چون بخش مهم و اثرگذاري در كشور است، شاهد آن هستيم كه مشاركت مردم نيز در اين حوزه افزايش يافته است.

* اين را بدانيد كه مديران پير از مديران جوان مشاركت و مشاوره نمي‌ گيرند و يا به سختي اين مهم را مي‌پذيرند اما جوانان قالبا در مشورت گيري و مشاركت‌پذيري و مشورت خواهي از مديران سالخورده ابايي ندارند. ما به عينه مي‌بينيم كه مديران جوان پركارترند و زمان بيشتري را با راندمان بالاتري در خدمت به مردم هستند.

* به نظرم تنها راه نجات كشور، جوانگرايي است. بايد جواني جامعه امروز را با اخلاق و انديشه در امور در هم بياميزيم و كشور را از شر گرفتاري‌هايي كه عمدتا در نتيجه كسلي و نبود روحيه جهادي بوجود آمده است، رهايي بخشيم.

* اين ها مسائلي است كه بايد به يك مطالبه جدي تبديل شود. بايد نخبگان، رسانه‌ها، اهالي فكر و فرهنگ، دانشگاهيان و فرهنگيان و ... اين مسائل را طرح و مطالبه كنند.

* البته مردم بايد هوشيار باشند. فريب هر مطالبه‌گري را نخورند. برخي با لفظ مطالبه‌گري بازي شعاري مي‌كنند و بدنبال موج‌سواري از مفهوم مطالبه گري هستند. بايد ديد فردي كه مفهوم مطالبه‌گري را مطرح مي‌كند چه تجربه‌اي در گذشته در عرصه قدرت داشته است؟!

* ما در استان هرمزگان به تقسيم عادلانه قدرت نياز داريم! شما ديگر استان‌ها را نگاه كنيد... مي‌بينيد كه قدرت به شكل مساوي در سطح بخش‌هاي مختلف جامعه تقسيم شده است و فرآيند نخبه‌پروري به معناي واقعي آن مفهوم پيدا كرده است. در همين استان كرمان، جريان نخبگي به شكلي بوده كه اكنون دهها مدير ملي و صدها مدير منطقه‌اي از اين استان رشد و پرورش يافته‌اند.

* وقتي سخن از نخبگي و سپردن امور به نخبگان مي‌كنيم بدين خاطر است كه نخبگان در مناصب مديريتي دو ويژگي عمده دارند. اول اين كه چاپلوسي نمي‌كنند و دوم اين كه كم‌كاري نيز در درون آنها جايگاهي ندارد. در چنين شرايطي است كه رشد و پيشرفت واقعي ميسر مي‌شود و يك جامعه رو به توسعه مي‌رود...

 

بخش دوم اين گفت‌وگو با موضوع توسعه بزودي منتشر مي‌شود...