پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : قيمت حج به ۲۸ ميليون تومان رسيد
دوشنبه، 13 اسفند 1397 - 00:57 کد خبر:39523
سرانجام پس از ماه‌ها رايزني و گمانه زني درباره قيمت حج ۹۸، سازمان حج و زيارت امروز همزمان با آغاز نام نويسي در كاروان ها، قيمت‌ها را اعلام كرد. علي رضا رشيديان كه قيمت ارزي حج ۹۸ را براي هر نفر بين ۳۱۰۰ تا ۳۳۰ دلار اعلام كرده بود ديروز تأييد كرد كه دولت با تأمين ارز به نرخ ۷ هزار تومان براي حج پيش رو موافقت كرده است.


 به گزارش جنوب ايران، سرانجام پس از ماه‌ها رايزني و گمانه زني درباره قيمت حج ۹۸، سازمان حج و زيارت امروز همزمان با آغاز نام نويسي در كاروان ها، قيمت‌ها را اعلام كرد.
 
علي رضا رشيديان كه قيمت ارزي حج ۹۸ را براي هر نفر بين ۳۱۰۰ تا ۳۳۰ دلار اعلام كرده بود ديروز تأييد كرد كه دولت با تأمين ارز به نرخ ۷ هزار تومان براي حج پيش رو موافقت كرده است.
 
نرخ ارز يكي از مهم‌ترين دغدغه مسؤولان سازمان حج و زيارت بود كه بارها درباره تأثير آن بر افزايش هزينه‌هاي حج و تحميل آن به مردم كه سال‌ها است براي انجام اين فرضيه واجب در نوبت و منتظر مانده اند، ابراز نگراني كرده بودند.
 
نام نويسي حج ۹۸ از صبح امروز (جمعه ۱۰ اسفند) در سراسر كشور آغاز شده و اين سازمان با اعلام اسامي كاروان‌هاي مجاز براي ثبت نام، از گروه‌هاي قيمتي نيز رونمايي كرد.
 
كمترين قيمت تعيين شده براي اين سفر ۲۱ ميليون و ۶۳۷ هزار و ۷۵۰ تومان است كه تعداد بسيار محدودي از كاروان‌ها در استان‌هاي فارس و هرمزگان با اين قيمت اجرا خواهند شد.
 
همچنين بيشترين قيمت حج ۹۸ مبلغ ۲۸ ميليون و ۸۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان است كه كاروان‌هاي اندكي به اين قيمت اختصاص داده شده اند. قيمت ميانگين بيشتر كاروان‌هاي حج بين ۲۳ تا ۲۵ ميليون تومان است.
 
رئيس سازمان حج و زيارت كه اميدوار بود «حج ۹۸ با قيمتي زير ۳۰ ميليون تومان انجام شود»، از حمايت رئيس جمهور، معاون اول رئيس جمهور و رياست شوراي عالي حج و زيارت و اعمال سياست‌هاي انقباضي با حمايت نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت براي مديريت قيمت حج خبر داده است.
 
ثبت نام حج ۹۷ هم اكنون از طريق سامانه reserve.haj.ir امكان پذير است. نخستين اولويت‌هاي فراخوانده شده دارندگان فيش حج تا ۳۰ بهمن ماه سال ۱۳۸۵ هستند كه قبلاً در همين سامانه اطلاعات خود را بروز رساني كرده و كد رهگيري دريافت كرده‌اند. اين وديعه گذاران از امروز تا ۱۵ اسفندماه سال ۹۷ مهلت دارند تا در كاروان ثبت كنند.
 
اولويت بعدي، دارندگان قبض وديعه گذاري حج از يك اسفندماه سال ۸۵ تا ۱۵ اسفندماه همان سال هستند. اين گروه نيز از ۱۵ تا ۲۰ اسفندماه امسال مهلت دارند كه ثبت نام خود را قطعي كنند.
 
سازمان حج و زيارت سومين گروه در اولويت را دارندگان قبض وديعه گذاري حج به تاريخ ۱۶ تا ۳۰ اسفندماه سال ۱۳۸۵ اعلام كرده كه درصورت خالي ماندن ظرفيت كاروان‌ها از ۲۰ اسفندماه فراخوانده مي‌شوند.
منبع: ايسنا