پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : 95 درصد از سازه‌هاي آبخيزداري قشم آب‌گيري شدند
سه شنبه، 27 فروردین 1398 - 21:06 کد خبر:39715
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري قشم،‌از آبگيري 95درصد از سازه‌هاي آبخيزداري اين شهرستان با حجمي بالغ بر هشت ميليون و 500هزار مترمكعب در پي بارندگي‌ دو روز اخير خبر داد.


 
به گزارش جنوب ايران نيوز، اكبر محمودي‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قشم، اظهار داشت: به دنبال بارندگي‌هاي دو روز اخير در شهرستان قشم، 95 درصد از سازه‌هاي آبخيزداري اين شهرستان آب‌گيري شده است.
 
وي حجم آب ذخيره شده در 32سازه آبخيزداري قشم را هشت ميليون مترمكعب عنوان كرد و افزود: ظرفيت آب‌گيري 25 مورد از اين سازه‌ها به مرز 100 درصد مي‌رسد.
 
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري قشم تصريح كرد: حدود پنج سازه نيز پس از تكميل ظرفيت، آب‌ آن‌ها سرريز شده كه سازه‌ها موجود در روستاهاي تم‌گس، گوري، رمچاه و ديرستان از اين قبيل هستند.
 
محمودي‌زاده ادامه داد: مجموع 32 سازه آبخيزداري قشم از ظرفيت آب‌گيري با حجمي بالغ بر 9 ميليون مترمكعب برخوردار است.
 
وي اضافه كرد: هفت سازه از ظرفيت آبگير بالاي 500هزار مترمكعب برخوردار هستند و ظرفيت 25 سازه نيز كمتر از اين مقدار است كه سازه‌‌هاي شهر سوزا و روستاي كاني با ظرفيت 150هزار مترمكعب از پايين‌ترين حجم برخوردار هستند.
 
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري قشم گفت: سد خاكي دركوه با گنجايش يك‌ ميليون و 200هزار متر مكعب آب، بزرگترين سازه آبخيزداري شهرستان قشم به‌ شمار مي‌رود.
 
منابع آبي ذخيره شده در سازه‌هاي آبخيزداري در راستاي اهداف كشاورزي، دامپروري و مصارف خانگي نيز مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.