پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : ممكن است براي رياست جمهوري نامزد شوم/ ترامپ به دنبال يك معامله بزرگ است تا جنگ
شنبه، 14 اردیبهشت 1398 - 01:33 کد خبر:39878
عربستان و امارات توان جبران نفت ايران را ندارند. هر چند تحريم نفتي ايران مي‌تواند به درآمدهاي ما آسيب بزند.


 
 

علي مطهري: ممكن است براي رياست جمهوري نامزد شوم/ ترامپ به دنبال يك معامله بزرگ است تا جنگنايب رئيس مجلس شوراي اسلامي درباره احتمال كانديداتوري‌اش در انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ گفت: بستگي به شرايط دارد. اگر احساس كنم آنجا جايي است كه بايد بيايم و ممكن است من رأي داشته باشم ولي كسي ديگر رأي ندارد در چنين شرايطي ممكن است حضور پيدا كنم.

به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از ايسنا، علي مطهري در مصاحبه تفصيلي باشفقنا درباره مسائل روز صحبت كرده است. او معتقد است در شرايط فعلي مذاكره با آمريكا به مصلحت نيست و در اين شرايط كه ما تحت فشار هستيم اگر پيش قدم بشويم به صلاح نيست چون ممكن است حاكي از ضعف و ذلت ما تلقي بشود و آثار بدي خواهد داشت.

او همچنين مي‌گويد: عربستان و امارات توان جبران نفت ايران را ندارند. هر چند تحريم نفتي ايران مي‌تواند به درآمدهاي ما آسيب بزند.

نايب رئيس مجلس در ادامه عملكرد مجلس دهم را مثبت ارزيابي مي‌كند و در مورد طرح عدم كانديداتوري نمايندگان بيش از سه دوره مي‌گويد: نظر شخصي خود من اين است كه خوشحال شدم البته نه براي همه چون ۳۴ نفر از كانديداتوري محروم مي‌شوند در حالي كه حضور بسياري از آنها در مجلس لازم است.

بخشي از اين گفت‌وگو را مي‌خوانيد:

*با توجه به تحريم‌هاي نفتي ايران از سوي آمريكا چه پيش بيني از آينده داريد؟ بهترين واكنشي كه از سوي ايران نسبت به اين موضوع بايد اتخاذ شود چيست؟ برخي بحث مذاكره را مطرح مي‌كنند در شرايط فعلي يا آينده نزديك احتمال مذاكره مي‌رود؟

در شرايط فعلي مذاكره با آمريكا به مصلحت نيست.

حتي اگر خود آمريكايي‌ها هم اين درخواست را داشته باشند؟

آنها گفته‌اند ولي در اين شرايط كه ما تحت فشار هستيم اگر پيش قدم بشويم به صلاح نيست چون ممكن است حاكي از ضعف و ذلت ما تلقي بشود و آثار بدي خواهد داشت. اگر در آينده مذاكراتي باشد به تصميم سران كشور بستگي دارد ولي امروز به مصلحت نيست. اما بعضي اقدامات نظير پيشنهادي كه آقاي ظريف داشتند در تبادل زندانيان دو طرف مي‌تواند كار درستي باشد.

آيا اين اقدامي كه مطرح شد در رابطه با تبادل زندانيان دو طرف مي‌تواند سرآغاز يك مذاكره باشد؟

بله به نظرم اين جور كارها كارهاي مفيدي است.

در مورد صادرات نفت ايران، احتمال دارد به صفر برسد؟

در مورد مساله نفت بايد از مسئولين سوال كرد البته من بعيد مي دانم آمريكا بتواند صادرات نفت ما را به صفر برساند برخي از كشورها با لغو معافيت‌ها مخالفت كرده‌اند. تركيه و چين و هند مخالفت كردند و من فكر نمي‌كنم همه اين كشورها كاملاً رعايت كنند. ضمن اينكه نفت ما نفت سنگين است و ويژگي‌هايي دارد و برخي از پالايشگاه‌ها اين نوع نفت را مصرف مي‌كنند تا جايي كه من اطلاع دارم عربستان و امارات توان جبران نفت ايران را ندارند. لذا موضوع به نظر مي‌رسد كه كار آساني نباشد ولي به هر حالي مي‌تواند به درآمد نفتي ما لطمه وارد كند.

فشارهاي اقتصادي بيشتر مي‌شود؟

فشارهاي اقتصادي تا حدي بيشتر مي‌شود ولي ما اگر بتوانيم در حد يك ميليون بشكه بفروشيم مشكلي نخواهد بود و آنطور كه گزارش داده‌اند ما اين توان را داريم.

چنانچه ترامپ براي دور دوم رئيس جمهور آمريكا شود چه اندازه احتمال رويارويي وجود دارد؟ فكر مي‌كنيد بهترين روش‌ها براي كنترل فشارهاي آمريكا به ايران چيست؟

مطرح كردن اين مسائل به نظر من بيشتر جنبه رواني دارد و ترامپ به دنبال جنگ نيست. ترامپ به دنبال معامله است.

تيم بولتون و نتانياهو و بن سلمان چطور؟ به نظر مي‌رسد طبق آنچه كه آقاي ظريف هم گفته‌اند آنها به دنبال جنگ باشند؟

حرف آقاي ظريف درست است تيم پمپئو و بولتون به دنبال جنگ هستند ولي ترامپ به دنبال يك معامله بزرگ با ايران است و بيشتر مي‌خواهد بگويد من ايران را پاي ميز مذاكره نشاندم و به قول‌هاي انتخاباتي خود عمل كردم. اگر فرض كنيم آنها چنين تصميمي دارند قطعاً به ضرر آنها خواهد بود چون آنها اسرائيل را در منطقه دارند و اين كشور به شدت آسيب پذير است و پيش بيني نتيجه جنگ چندان روشن نيست.

در مجموع عملكرد مجلس فعلي را چطور ديديد؟ و چنانچه طرح عدم حضور نمايندگاني كه سه دوره متوالي بيشتر در مجلس بوده‌اند تصويب شود چه آينده‌اي براي خود متصوريد؟ به چه كاري بيشتر مشغول خواهيد شد؟ آيا امكان دارد براي رياست جمهوري كانديدا شويد؟

عملكرد مجلس در مجموع خوب بود در جاهايي ورود كرد و برنامه ششم را تصويب كرد و قوانين مهم ديگري تصويب كرد و چندين قانون مهم ديگر را در دستور كار دارد. قانون ماليات بر ارزش افزوده را اصلاح كرده‌اند كه در دستور كار است و قانون نظارت بر اداره صدا و سيما در نوبت است و چندين قانون مهم ديگر در دستور كار مجلس قرار دارد. در مجموع به نظر من عملكرد مجلس دهم خوب بود.

چه اندازه احتمال تصويب طرح عدم حضور نمايندگان سه دوره متوالي هست؟

طرح اصلاح وضعيت نمايندگان در دو طرف است شايد شوراي نگهبان ايراد بگيرد چون انتخاب مردم را محدود مي‌كند و بر خلاف قانون اساسي است ولي از طرفي ممكن است با توجه به قانون اساسي كه مي‌گويد شرايط انتخاب شوندگان را قانون تعيين مي‌كند مورد قبول باشد هر دو امكان دارد.

نگاه شخصي شما نسبت به اين طرح چيست؟

ولي نظر شخصي خود من اين است كه خوشحال شدم البته نه براي همه چون ۳۴ نفر از كانديداتوري محروم مي‌شوند در حالي كه حضور بسياري از آنها در مجلس لازم است آنها افرادي با تجربه هستند. و هدايت امور در مجلس بيشتر در دست همين تيپ‌ها است كه تجربه بيشتري دارند ولي من در ته دل خوشحال شدم چون من در دوره قبل نيز نمي‌خواستم شركت كنم ولي عده‌اي اصرار كردند و گفتند بخشي از مردم از شما انتظار دارند و اگر شركت نكنيد نوعي بي احترامي به مردم خواهد بود. من آمدم ولي ته دلم اين بود كه نيايم.

يعني دوست داشتيد از فضاي سياسي ايران دور بمانيد؟

من آمدم ولي در حقيقت مي‌خواستم كمي از فضا فاصله بگيرم. گفتم دو دوره بودم ديگر ضرورتي ندارد باشم. زماني كه من وارد شدم دوره هشتم بود و زمان آقاي احمدي نژاد بود و من احساس مسئوليت كردم و ورود خودم را به مجلس كاري لازم ديدم ولي امروز از اين نظر كه دست من را براي نيامدن باز مي‌گذارد استقبال مي‌كنم ولي اگر تصويب نشد مشخص نيست و باز هم به شرايط بستگي دارد.

اگر اين طرح تصويب نشد در انتخابات مجلس كانديدا مي‌شويد؟

معلوم نيست. هنوز تصميم نگرفته‌ام. بستگي به شرايط دارد كه چگونه باشد.

براي رياست جمهوري چطور؟ آيا برنامه‌اي داريد؟

هنوز كه زود است.

آيا براي كانديداتوري رياست جمهوري به شما درخواست‌هايي هم شده است؟ چون برخي جلساتي هم گذاشته‌اند. اما نسبت به شما چه اندازه اين درخواست‌ها مطرح بوده است؟

براي رياست جمهوري كه از بسياري افراد درخواست بوده و هست. درباره من هم بوده است. صحبت‌هايي وجود دارد ولي من جايي وارد شده‌ام كه احساس ضرورت كرده‌ام و احساس اينكه از غير من براي اين كار برنمي آيد. فكر كرده‌ام اين كار غير از من بر نمي‌آيد و كسي ديگر نيست و بايد وارد شد. كانديداتوري مجلس نيز به همين دليل بود من احساس كردم كارهايي مي‌توانم انجام بدهم كه از ديگران بر نمي‌آيد لذا براي مجلس هشتم به همين صورت ورود داشتم و در مجلس نهم نيز اتفاقاتي افتاده بود كه اگر نمي‌آمدم نوعي عقب نشيني تلقي مي‌شد چون اصولگراها من را از ليست حذف كرده بودند كه آمدم و مستقل ورود كردم و رأي آوردم و يا براي نايب رئيسي وقتي احساس كردم كه من رأي داشته باشم و اگر نيايم برخي از افرادي كه احساس مي‌كنم تندرو هستند ممكن است رأي آورند آمدم لذا اگر كسي همفكر من بود و مي‌دانستم رأي مي‌آورد نمي‌آمدم من اگر آزاد باشم در مقام يك نماينده معمولي بهتر مي‌توانم كار كنم. ولي حس كردم اگر نيايم تندروها مي آيند و به همين دليل آمدم. در بحث رياست جمهوري هم همينطور است. بايد به شرايط آن روز نگاه كنيم و ببينيم چه افرادي در ميان كانديداها وجود دارد. افراد تندرو داريم يا افراد خوشفكري داريم كه رأي ندارند يا مثلاً اگر احساس كنم آنجا جايي است كه بايد بيايم و ممكن است من رأي داشته باشم ولي كسي ديگر رأي ندارد در چنين شرايطي ممكن است حضور پيدا كنم.

به صورت مستقل؟

حالا ببينيم چه مي‌شود.

نگاه شما نسبت به جريانات سياسي چيست؟

من نه اصولگراي مصطلح هستم و نه اصلاح طلب مصطلح ولي از نظر لغوي و معنايي هر دو هستم و عقيده دارم همه بايد همينطور باشند. هر دو بار خودشان اسم من را گذاشتند در مجلس هشتم خودشان گذاشتند من درخواست نكردم در ليست اميد هم خودشان درخواست كردند و خودشان گفتند كه اسم من را مي‌گذارند و شايد خواستند از اين نام استفاده كنند اما اسم من در هر گروهي باشد من هميشه كار خودم را مي‌كنم. من مواضعي داشتم كه گاهي اصولگرايان خوشحال شدند و اصلاح طلبان ناراحت بودند در مسائل فرهنگي و اعتقادي معمولاً اصولگراها خوشحال هستند ولي در مسائل اجتماعي و سياسي و در بحث‌هايي مثل آزادي بيان بيشتر به اصلاح طلبان متمايل هستم. در حقيقت در هيچ گروه خاصي جا نمي‌گيرم من از ابتدا همينطور بودم.

ممكن است در اين بين برخي تهمت‌هايي هم به شما وارد كنند..

تهمت‌ها براي من مهم نيست.

در يكي دو دوره انتخابات مجلس هم رد صلاحيت شديد. ممكن است براي رياست جمهوري هم اگر كانديدا بشويد رد صلاحيت كنند واكنش شما چه خواهد بود؟

بله دو دوره بود. اگر هم رد صلاحيت بشوم مي‌گويم من آمدم ديگر. انسان وظيفه‌اش را انجام مي‌دهد. انتظار مردم را برمي‌آورد. يك عده ممكن است انتظار داشته باشند امثال ما بيايند ما مي‌گوئيم ما آمديم اما خوب رد كردند ديگر.

 به عنوان مصداق چرا برخي تمايل به حضور در عرصه سياسي را ندارند؟ چرا نخبگان مثلاً تمايلي ندارند.

اين نوع فكر و نااميد شدن و كناره گرفتن خوب نيست يا بگوييم زودرنجي كه ميدان را خالي كنيم و بخاطر حملات و تهمت‌ها ميدان را خالي كردن بسيار بد است. يك انسان سياستمدار بايد پوست كلفت باشد شهيد مطهري تعبيري دارد و مي‌گويد مصلح واقعي كسي است كه در مقابل توهين‌هايي كه به شخص او مي‌شود كرخت است و بي حس است اما نسبت به ضايع شدن حقوق مردم حساس است. و آنجا ناراحت مي‌شود امروز حمله به ما كم مي‌شود ولي در مجلس ۸ و ۹ و دوره آقاي احمدي نژاد و بعد از ۸۸ حملاتي كه به من شد به كمتر كسي شد. مي‌گفتند بايد اسم خودش را عوض كند و… ولي براي من مهم نيست و ميدان را بخاطر چنين چيزهايي خالي نمي‌كنم. ولي اگر بدانم بود و نبود من در مجلس مهم نيست و كساني هستند كه كار من را انجام بدهند شركت نمي‌كنم. در مجلس نهم ما پيش آقاي افروغ رفتيم و گفتيم بياييد كانديدا بشويد و وجود شما مفيد است. گفت اگر من مثل شما خونسرد بودم مي‌آمدم ولي من اينطور نيستم واگر به من اينطور حمله كنند من مي برم و عصباني مي‌شوم. اگر حساس باشند نمي‌توانند و دوام نمي‌آورند. در مورد رد صلاحيت هم انسان وظيفه خود را انجام مي‌دهد ما هم مي‌گوئيم آمديم و رد كردند.