پايگاه خبري نگاه جنوب ايران نيوز : قبل از مرگ چه اتفاقاتي براي فرد مي‌افتد؟
شنبه، 14 اردیبهشت 1398 - 23:43 کد خبر:39884
انسان‌ها در هنگام مرگ بعضي چيز‌ها مثل شيطان و فرشتگان برايش متمثل مي‌شود.

 به گزارش جنوب ايران نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طبق بررسي برخي از دانشمندان ترس عامل اصلي واكنش مغز در زمان مرگ است كه گويي يك فيلم ترسناك را در مقابل چشمان فرد نمايش مي‌دهد، اما واقعا در اين زمان چه اتفاقي رخ مي‌دهد؟

 
 
اتفاقاتي كه درست يك دقيقه قبل از مرگ مي‌افتد!

گروهي متشكل از شيمي دانان و پزشكان آمريكايي با انجام بررسي‌ها و تحقيقات گسترده بر روي افراد در حال مرگ و يا بازگشته از مرگ نشان دادند كه در زمان مرگ و چند دقيقه قبل از آن احساسي درست شبيه به تماشاي فيلم ترسناك و بسيار خوفناك به افراد دست مي‌دهد؛ در اين شرايط مغز واكنشي از خود نشان مي‌دهد كه هنگام تماشاي فيلم بسيار ترسناك دارد.

ولي علت اين ترس و وحشت به وجود آمده در مغز انسان قبل از مرگ چيست؟

براساس بررسي‌هاي اين گروه علمي ترس عامل اصلي اين موضوع است به اين دليل كه زمان احساس خطر ناخودآگاه ترس به فرد حاكم مي‌شود و در اين موقع بخشي از مغز به نام تالاموس به استرس و فشار روحي بسيار حساس است و در اين شرايط با انتشار برخي هورمون‌ها و مواد شيميايي واكنش نشان مي‌دهد.
 
گفته مي‌شود كه يك دقيقه قبل از مرگ فرد احساس ترس همراه با پرواز يا برخورد را احساس مي‌كند و در اين شرايط هيپوتالاموس باعث انتشار آدرنالين در بدن مي‌شود براي آنكه بدن را براي واكنش صحيح آماده كند.

اين مطالعات و بررسي‌ها نشان مي‌دهد در اكثر موارد افراد در لحظه مرگ تلاش و سعي دارند درست مثل تماشاي فيلم ترسناك فرياد بزنند، ولي صدايي به گوششان نمي‌سرد؛ در واقع به گوش هيچ فردي نمي‌رسد، زيرا در اين لحظه تنفس قطع شده و مغز در حال از كار افتادن است.
 
 
۶۰ ثانيه قبل از مرگ چه اتفاقاتي براي فرد مي‌افتد؟
 
 
 
لحظه مرگ از نگاه دين اسلام
 
آدمي در لحظه جان دادن چه مي‌بيند؟

در لحظه مرگ رابطه انسان با اطرافيان و اطرافيانش با وي قطع مي‌شود؛ نه محتضر مي‌تواند مشاهدات خود را براي آنان بگويد و آنچه بر وي مي‌گذرد، توضيح دهد و نه اطرافيان قادرند به اطلاعات و مشاهدات محتضر پي ببرند و از چگونگي حالش آگاهي يابند و برخي از واقعيت‌ها در زمان حيات، بر انسان پوشيده است و لحظه مرگ، بر او آشكار مي ‏شود.
 
مشهودات اهل ايمان و كفر در لحظه مرگ به اعمال آن‌ها بستگي دارد؛ اهل ايمان و عمل صالح از كرامات حق تعالي بهره مند مي‌شوند و مناظر مطبوع و دلپذير را مي‌بينند، ولي اهل كفر و نفاق به اندازه حظّ و بهره خود و آنچه در دار دنيا كسب نموده اند، آثار غضب و قهر الهي را مشاهده مي‌كنند.

فرشته ملك الموت

انسان‌ها در هنگام مرگ بعضي چيز‌ها مثل شيطان و فرشتگان برايش متمثل مي‌شود. محتضر در لحظه‌اي كه ملك الموت و جهان ناآشناي پس از مرگ مي‌بيند، در مي‌يابد كه زندگي دنيايش پايان يافته و در اين موقع، بسيار نگران و مضطرب مي‌شود و فشار روحي زيادي بر او وارد مي‌شود.

انسان نيكوكار فرشتگان قبض روح را به شكل خوب و همراه با بشارت، سلام و تحيت مشاهده مي‌كند، اما اگر كافر، ظالم و ستمكار باشد، فرشتگان را بيم دهنده و با چهره‌هاي ترسناك مي‌بيند.

فرشتگان ثبت اعمال

هر انساني پس از مرگ، فرشتگان ثبت اعمال را مي‌بيند و بلافاصله از وضع خود آگاه مي‌شود و مي‌فهمد آيا بهشتي و اهل سعادت است يا جهنمي و اهل عذاب است.
 
يكي ديگر از مشهودات محتضر در اولين مراحل انتقال، فرشتگان مأمور بر رزق و روزي است.

امامان و پيامبران

هيچ كس نيست كه مرگش فرا رسد، مگر آنكه پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله) و ائمه معصومين (عليهم السلام) همگي (با بدني مثالي) نزد وي مجسم و حاضر مي‌شوند، به طوري كه آنان را مي‌بيند.

اگر محتضر از مؤمنان باشد، وقت مشاهده به آنان علاقه پيدا مي‌كند و عشق مي‌ورزد، و اگر از مؤمنان نباشد، هنگام مشاهده ايشان، آنان را دشمن مي‌دارد و به ديدار آنان علاقه‌اي ندارد.

بهشت و درجات والاي آن

انسان مومن پس از مرگ بهشت و درجات والاي آن را مي‌بيند در حالي كه به واسطه جدا شدن از زن و زندگي، حسرت و اندوه فراواني دارد ملك الموت به او بهشت را نشان مي‌دهد و مي‌گويد:

اينجا منزل تو است و نعمت پايدار، اموال، خانواده و خويشاوندانت در اينجايند.
 
هر كدام از خويشاوندان و خانواده ات صالح باشند، در اينجا با تو خواهند بود. آيا راضي هستي به جاي مال و ملك دنيا، اين نعمت‌ها را دريابي؟

مي‌گويد:به خدا قسم مشتاقم و حاضرم.»

شيطان

در برخي از روايات آمده است كه هنگام مرگ شيطان با فرزندان و ياران خود بر بالين انسان حاضر مي‌شوند تا وي را وسوسه كنند و در دينش به شك اندازند و او را به كفر بكشاند، اما اگر محتضر از مؤمنان حقيقي باشد، شيطان نمي‌تواند بر او غالب شود و دين و ايمانش را بگيرد.
 
۶۰ ثانيه قبل از مرگ چه اتفاقاتي براي فرد مي‌افتد؟
 
 
مال، اولاد و اموال

مال و اولاد و اعمال فرد از ديگر اموري كه براي محتضر به صورت مثاليه خود مجسم مي‌گردد. در فرمايش امام علي آمده است كه هنگامي كه انسان متوجه مال خود مي‌شود ومي گويد: (اي مال)! به خدا سوگند من بر (جمع) تو حريص و (بر انفاق تو) بخيل بودم (شب و روز خود را براي تحصيل و به دست آوردن تو صرف كردم و چيزي از تو را از خود جدا نمي‌كردم)، پس چه سود و بهره‌اي از تو براي من است؟ مال (در جواب) مي‌گويد:كفن خود را از من برگير (يعني استفاده تو از من در اين حال فقط كفني بيش نيست).

سپس متوجه فرزندان خود مي‌شود و مي‌گويد:به خدا سوگند! من براي شما پدري مهربان و حامي و نگهدرانده شما بودم، پس (در اين حال) چه نفع و فايده‌اي از شما براي من هست؟ مي‌گويند ما تو را به قبر و گودالي كه آرامگاه تو است، مي‌رسانيم و در آن پنهان مي‌سازيم.
 
متوجه اعمال خود مي‌شود و مي‌گويد:به خدا سوگند! من نسبت به (انجام) تو ميل و رغبت نداشتم و تو بر من گران و سنگين بودي، پس چه نفع و فايده‌اي از تو براي من هست؟ مي‌گويد:من قرين و همنشين تو هستم در قبر و روز رستاخيزت، تا زماني كه من و تو بر پروردگارت عرضه شويم.

فراز و نشيب‌هاي عمر

عالم برزخ و عالم دنيا با يكديگر متفاوتند و هر حركتي در دنيا نيازمند زمان است، اما در عالم برزخ چنين نيست. عالم برزخ مانند عالم رويا وخواب است، زماني كه خواب مي‌بينيم رويا‌ها و صحنه‌هايي را مي‌بينيم كه شايد گاهي روز‌ها وقت لازم دارد تا ديده شود، اما وقتي از خواب بيدار مي‌شويم، مي‌بينيم يك ساعت بيشتر در خواب نبوده ايم.

پس انسان در يك ثانيه مي‌تواند ملك الموت را ببيند و همچنين مي‌تواند تمام فراز و نشيب‌هاي ۷۰ سال عمرش را آن لحظه ببيند. محتضر از فراز‌هاي روحاني و نورانيش شديداً غرق لذت توصيف نشدني مي‌شود و از فراز‌هاي ظلماني و تاريكش شديداً ناراحت مي‌شوداما اين لذت و ناراحتي ممكن است يك ثانيه يا كمتر از يك ثانيه باشد.

شرايط كسي كه سكته مي‌كند

بين كساني كه يك لحظه سكته مي‌كنند و مي‌ميرند و كساني كه مدتي در حالت احتضار و جان كندن هستند فرقي نمي‌كند.
 
از نظر شرعي انسان زماني مي‌ميرد كه روح از بدنش كاملاً جدا شده باشد يعني متخصص بگويد مرده؛ بنابراين كسي كه سكته كرده اگر احتمال مي‌دهيد كه نمرده او را نگه داريد دفن نكنيد تا يقين كنيد كه مرده است.

مرگ زماني اتفاق مي‌افتد كه روح انسان توسط فرشتگان الهي قبض شده و ديگر برگشت هم ندارد.